Sommer OL - oversigt over de olymiske sommerlege

De Olympiske Sommerlege
Liste over Sommer OL

Olympiade

Værtsby

Nationer

Atleter

XXXIV Los Angeles 2028
XXXIII Paris 2024
XXXII Tokyo 2020
XXXI Rio 201620711238
XXX London 201220510500
XXIX Beijing 200820410942
XXVIII Athen 200420110625
XXVII Sydney 200019910651
XXVI Atlanta 199619710318
XXV Barcelona 19921699356
XXIV Seoul 19881598391
XXIII Los Angeles 19841406829
XXII Moskva 1980805179
XXI Montreal 1976926084
XX München 19721217134
XIX Mexico City 19681125516
XVIII Tokyo 1964935151
XVII Rom 1960835338
XVI Melbourne 1956723314
XV Helsingfors 1952694955
XIV London 1948594104
XIII London 1944Ikke afholdt
XII Tokyo 1940Ikke afholdt
XI Berlin 1936493963
X Los Angeles 1932371332
IX Amsterdam 1928462883
VIII Paris 1924443089
VII Antwerpen 1920292626
VI Berlin 1916Ikke afholdt
V Stockholm 1912282587
IV London 1908222008
III St. Louis 190412691
II Paris 190024997
I Athen 189614241

Ovenfor en oversigt over alle sommer OL siden de første moderne olympiske lege blev afholdt i 1896. Hvert olympisk år falder i en såkaldt olympiade - en fireårs periode repræsenteret ved romertal. Den første olympiade blev igangsat af de første olympiske lege i Athen 1896. Nedenfor er de olympiske værtsbyer desuden anført ligesom perioden for afholdelsen af de olympiske konkurrencer og det anslåede totale antal atleter og deltagende NOCs (nationale olympiske kommitteer).  

Listen over Sommer OL siden 1896 er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy