Vinter OL - oversigt over de olymiske vinterlege

De Olympiske Vinterlege
Vinter OL siden 1924

Olympiade

Værtsby

Nationer

Atleter

XXIV Beijing 2022
XXIII PyeongChang 2018
XXII Sotji 2014882873
XXI Vancouver 2010822566
XX Torino 2006802508
XIX Salt Lake City 2002772399
XVIII Nagano 1998722176
XVII Lillehammer 1994671737
XVI Albertville 1992641801
XV Calgary 1988571423
XIV Sarajevo 1984491272
XIII Lake Placid 1980371072
XII Innsbruck 1976371123
XI Sapporo 1972351006
X Grenoble 1968371158
IX Innsbruck 1964361091
VIII Squaw Valley 196030665
VII Cortina d'Ampezzo 195632821
VI Oslo 195230694
V St. Moritz 194828669
Cortina d'Ampezzo 1944Ikke afholdt
Sapporo 1940Ikke afholdt
IV Garmisch Partenkirchen 193628646
III Lake Placid 193217252
II St. Moritz 192825464
I Chamonix 192416258

Ovenfor følger en oversigt over alle vinter OL siden de første olympiske vinterlege blev afholdt i Chamonix 1924. Hvert vinter OL repræsenteres ofte med et romertal, som angiver hvilket nummer i rækkefølgen af gennemførte vinterlege, der er tale om. Nedenfor er de olympiske værtsbyer anført ligesom perioden for afholdelsen af de olympiske konkurrencer og det anslåede totale antal atleter og deltagende NOCs (nationale olympiske kommitteer).  

Listen over Vinter OL siden 1924 er baseret på de officielle olympiske rapporter og games-encyclo's olympiske database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy