Spanske deltagere ved OL i Rio 2016

Spanske deltagere ved OL i Rio 2016

  Facts om Spanien ved OL i Rio 2016 width=

Disciplin

Deltagere

 Bueskydning
Individuelt M ESP Antonio Fernandez
Miguel Alvarino Garcia
Juan Rodriguez Liebana
Individuelt K ESP Adriana Martin
Hold M ESP Juan Rodriguez Liebana
Antonio Fernandez
Miguel Alvarino Garcia
 Atletik
200 m M ESP Bruno Hortelano
800 m M ESP Kevin López
Alvaro De Arriba
Daniel Andujar
1500 m M ESP David Bustos
Adel Mechaal
5000 m M ESP Antonio Abadia
Adel Mechaal
Illias Fifa
Maraton M ESP Carles Castillejo
Jesús España
110 m hæk M ESP Orlando Ortega
Yidiel Contreras
400 m hæk M ESP Sergio Fernandez
3000 m forhindringsløb M ESP Abdelaziz Merzougui
Sebastián Martos
Fernando Carro
20 km kapgang M ESP Francisco Arcilla
Miguel Ángel López
Álvaro Martin
50 km kapgang M ESP Jesus Garcia
Ignacio Diaz Jose
Miguel Ángel López
Længdespring M ESP Jean Marie Okutu
Trespring M ESP Pablo Torrijos
Kuglestød M ESP Carlos Tobalina
Borja Vivas Jimenez
Diskoskast M ESP Yennifer Frank Casañas
Lois Maikel Martinez
Hammerkast M ESP Javier Cienfuegos
Tikamp M ESP Pau Tonnesen
200 m K ESP Estela Garcia
400 m K ESP Aauri Lorena Bokesa
800 m K ESP Esther Guerrero
10000 m K ESP Trihas Gebre
Maraton K ESP Azucena Diaz
Alessandra Aguilar
Estela Navascues
100 m hæk K ESP Caridad Jerez
3000 m forhindringsløb K ESP Diana Martin
20 km kapgang K ESP Raquel Gonzalez
Beatriz Pascual
Júlia Takács
Højdespring K ESP Ruth Beitia
Længdespring K ESP Concepción Montaner
Maria del Mar Jover
Juliet Itoya
Trespring K ESP Patricia Sarrapio Martin
Diskoskast K ESP Sabina Asenjo
 Badminton
Single M ESP Pablo Abian
Single K ESP Carolina Marin
 Basketball
Basketball M ESP Nikola Mirotic
Jose Manuel Calderon
Alex Abrines
Willy Hernangomez
Rudy Fernandez
Ricky Rubio
Pau Gasol
Victor Claver
Sergio Llull
Sergio Rodriguez
Juan-Carlos Navarro
Felipe Reyes
Basketball K ESP Leonor Rodriguez
Laura Nicholls
Marta Xargay
Leticia Romero
Silvia Dominguez
Astou Ndour
Laura Quevedo
Laura Gil
Alba Torrens
Maria Lucila Pascua
Laia Palau
Anna Cruz
 Boksning
Letfluevægt M ESP Samuel Carmona Heredia
Weltervægt M ESP Youba Sissokho Ndiaye
 Kano & kajak
K1 200 m K ESP Teresa Portela Rivas
K1 200 m M ESP Saul Craviotto Rivero
K2 200 m M ESP Cristian Toro
Saul Craviotto Rivero
K1 1000 m M ESP Marcus Walz
K4 1000 m M ESP Oscar Carrera
Rodrigo Germade
Inigo Pena
Javier Hernanz
C1 200 m M ESP Alfonso Benavides Lopez de Ayala
K1 slalom K ESP Maialen Chourraut
C1 slalom M ESP Ander Elosegi
 Cykling
Landevejsløb M ESP Nicolas Castroviejo
Jon Izaguirre Insausti
Alejandro Valverde
Joaquim Rodriguez Oliver
Imanol Erviti Ollo
Landevejsløb K ESP Ane Santesteban Gonzalez
Enkeltstart M ESP Jon Izaguirre Insausti
Jonathan Castroviejo Nicolas
Keirin K ESP Tania Calvo Barbero
Helena Casas Roige
Holdsprint K ESP Tania Calvo Barbero
Helena Casas Roige
Sprint M ESP Juan Peralta Gascon
Sprint K ESP Tania Calvo Barbero
Helena Casas Roige
Mountainbike M ESP David Valero Serrano
Carlos Coloma Nicolas
Jose Antonio Hermida Ramos
 Ridning
Dressur individuelt  ESP Beatriz Ferrer-Salat
Jose Daniel Martin Dockx
Severo Jurado Lopez
Claudio Castilla
Dressur hold  ESP Severo Jurado Lopez
Beatriz Ferrer-Salat
Claudio Castilla
Jose Daniel Martin Dockx
Military individuelt  ESP Albert Hermoso
Ridebanespringning individuelt  ESP Pilar Cordon
Manuel Fernandez Saro
Sergio Alvarez Moya
Eduardo Alvarez Aznar
Ridebanespringning hold  ESP Sergio Alvarez Moya
Pilar Cordon
Manuel Fernandez Saro
Eduardo Alvarez Aznar
 Golf
Individuelt K ESP Azahara Munoz
Carlota Ciganda
Individuelt M ESP Sergio Garcia
Rafa Cabrera Bello
 Gymnastik
Individuelt K ESP Ana Perez
Individuelt M ESP Nestor Abad
Gulv K ESP Ana Perez
Bom K ESP Ana Perez
Forskudt barre K ESP Ana Perez
Gulv M ESP Rayderley Zapata
Nestor Abad
Bensving M ESP Nestor Abad
Ringe M ESP Nestor Abad
Barre M ESP Nestor Abad
Reck M ESP Nestor Abad
Rytmisk gymnastik hold K ESP Elena Lopez
Alejandra Quereda
Alessandra Aguilar
Lourdes Mohedano
Artemi Gavezou
Rytmisk gymnastik individuelt K ESP Carolina Rodriguez
 Håndbold
Håndbold K ESP Alexandrina Cabral
Ainhoa Hernandez
Patricia Elorza Eguiara
Elizabeth Pinedo
Neli Alberto
Silvia Navarro Jimenez
Lara Gonzalez
Andrea Barno San Martin
Naiara Egozkue
Nerea Pena
Marta Mangue Gonzalez
Carmen Martin Berenguer
Elizabet Chavez
Darly Zoqbi
Macarena Aguilar Diaz
 Hockey
Hockey M ESP Alvaro Iglesias
Manel Terraza
Salvador Piera
Xavi Lleonart
Sergi Enrique
Pau Quemada
Bosco Perez-Pla
Roc Oliva
Marc Salles
Andres Mir
Josep Romeu
Alex Casasayas
Quico Cortes
David Alegre
Vicenc Ruiz
Miguel Delas
Hockey K ESP Beatriz Perez
Rocio Ybarra
Maria Lopez
Georgina Oliva
Cristina Guinea
Rocio Gutierrez
Lola Riera
Alicia Magaz
Carlota Petchame
Begona Garcia
Berta Bonastre
Xantal Gine
Carola Salvatella
Gloria Comerma
Maria Lopez de Equilaz
Lucia Jimenez
 Judo
Ekstra-letvægt K ESP Julia Figueroa
Mellemvægt K ESP Maria Bernabeu
Ekstra-letvægt M ESP Francisco Garrigos
Halv-letvægt M ESP Sugoi Uriarte
 Roning
Toer uden styrmand K ESP Aina Cid I Centelles
Anna Boada Peiro
Toer uden styrmand M ESP Alexander Sigurbjornsson
Pau Vela Maggi
 Rugby
Rugby sevens K ESP Elisabet Martinez
Patricia Garcia
Marina Bravo
Maria Ribera
Berta Garcia
Angela Del Pan
Paula Medina
Vanessa Rial
Iera Echebarria
Maria Casado
Barbara Pla
Amaia Erbina
Rugby sevens M ESP Ignacio Martin
Joan Losada
Francisco Gutierrez Hernandez
Igor Genua
Miguel Ángel López
Cesar Sempere
Pablo Feijoo
Marcos Poggi
Pablo Fontes
Inaki Villanueva
Javier Carrion
Matias Tudela
Pol Pla
 Sejlsport
49er K ESP Berta Betanzos Moro
Tamara Echegoyen Dominguez
Nacra 17  ESP Fernando Echavarri Erasun
Pacheco van Rijnsoever
49er M ESP Diego Botin le Chever
Iago Lopez Marra
470 K ESP Sara Lopez Ravetllat
Barbara Cornudella Ravetllat
470 M ESP Jordi Xammar Hernandez
Joan Herp Morell
Laser K ESP Alicia Cebrian Martinez De Lagos
Laser M ESP Joaquin Blanco Albalat
Windsurfer K ESP Marina Alabau Neira
Windsurfer M ESP Ivan Pastor Lafuente
 Skydning
Luftriffel M ESP Jorge Diaz
Sportspistol K ESP Sonia Franquet
Fri pistol M ESP Pablo Carrera
Silhuetpistol M ESP Jorge Llames
Luftpistol K ESP Sonia Franquet
Luftpistol M ESP Pablo Carrera
Trap K ESP Fatima Galvez
Trap M ESP Alberto Fernandez
 Svømning
200 m fri stil K ESP Patricia Castro Ortega
Melania Costa Schmid
400 m fri stil K ESP Melania Costa Schmid
Mireia Belmonte Garcia
400 m fri stil M ESP Miguel Duran Navia
800 m fri stil K ESP Mireia Belmonte Garcia
Maria Vilas Vidal
1500 m fri stil M ESP Antonio Arroyo Perez
Marc Sanchez Torrens
100 m rygcrawl K ESP Duane da Rocha Marce
100 m rygcrawl M ESP Hugo Gonzalez De Oliveira
200 m rygcrawl K ESP Africa Zamorano Sanz
Duane da Rocha Marce
200 m rygcrawl M ESP Hugo Gonzalez De Oliveira
100 m brystsvømning K ESP Jessica Vall Montero
200 m brystsvømning K ESP Jessica Vall Montero
100 m butterfly K ESP Judit Ignacio Sorribes
200 m butterfly K ESP Mireia Belmonte Garcia
Judit Ignacio Sorribes
200 m butterfly M ESP Carlos Peralta Gallego
200 m medley K ESP Africa Zamorano Sanz
Mireia Belmonte Garcia
200 m medley M ESP Eduardo Solaeche Gomez
400 m medley K ESP Mireia Belmonte Garcia
Maria Vilas Vidal
400 m medley M ESP Joan Lluis Pons Ramon
4x100 m fri stil K ESP Fatima Gallardo Carapeto
Patricia Castro Ortega
Marta Gonzalez Crivillers
Melania Costa Schmid
4x100 m fri stil M ESP Markel Alberdi Sarobe
Aitor Martinez Rodriguez
Miguel Ortiz Canavate Ozeki
Bruno Ortiz Canavate Ozeki
4x200 m fri stil K ESP Melania Costa Schmid
Africa Zamorano Sanz
Patricia Castro Ortega
Fatima Gallardo Carapeto
4x200 m fri stil M ESP Marc Sanchez Torrens
Albert Puig Garrich
Miguel Duran Navia
Victor Martin Martin
Marathon 10 km K ESP Erika Villaecija Garcia
 Synkronsvømning
Duet K ESP Gemma Mengual
Ona Carbonell Ballestero
 Bordtennis
Individuelt M ESP Zhiwen He
Individuelt K ESP Yanfei Shen
Galia Dvorak
 Taekwondo
Fjervægt K ESP Eva Calvo Gomez
Fluevægt M ESP Jesus Tortosa Cabrera
Fjervægt M ESP Joel Gonzalez Bonilla
 Tennis
Single M ESP Albert Ramos-Vinolas
David Ferrer
Rafael Nadal
Roberto Bautista Agut
Double M ESP David Ferrer
Marc Lopez
Rafael Nadal
Roberto Bautista
Single K ESP Carla Suarez Navarro
Garbine Muguruza
Double K ESP Garbine Muguruza
Carla Suarez Navarro
Arantxa Parra-Santonja
Anabel Medina Garrigues
Mixdouble  ESP Carla Suarez Navarro
Rafael Nadal
David Ferrer
Garbine Muguruza
 Triatlon
Individuelt K ESP Ainhoa Murua
Carolina Routier
Miriam Casillas Garcia
Individuelt M ESP Fernando Alarza
Mario Mola
Vicente Hernandez
 Volleyball
Beachvolley K ESP Liliana Fernandez
Elsa Baquerizo
Beachvolley M ESP Adrian Gavira
Pablo Herrera Allepuz
 Vandpolo
Vandpolo M ESP Alberto Munarriz Egana
Blai Mallarach Guell
Inaki Aguilar Vicente
Francisco Fernandez Miranda
Albert Espanol Lifante
Roger Tahull Compte
Balasz Sziranyi Somogyi
Guillermo Molina Rios
Marc Minguell Alferez
Ricard Alarcon Tevar
Daniel Lopez Pinedo
Marc Roca Barcelo
Gonzalo Echenique Saglietti
Vandpolo K ESP Roser Tarrago Aymerich
Maria Pena Carrasco
Marta Bach Pascual
Clara Espar Llaquet
Laura Ester Ramos
Paula Leiton Arrones
Laura Lopez Ventosa
Beatriz Ortiz Munoz
Patricia Herrera Fernandez
Anna Espar Llaquet
Maica Garcia Godoy
Matilde Ortiz Reyes
Judith Forca Ariza
 Vægtløftning
Sværvægt K ESP Lidia Valentin Perez
Bantamvægt M ESP Josue Brachi Garcia
Letvægt M ESP David Sanchez Lopez
Mellemvægt M ESP Andres Mata Perez
 Brydning
Fri stil weltervægt M ESP Taimuraz Friev Naskidaeva
* Listen ovenfor over Spanske deltagere ved OL i 2016 er endnu ikke komplet
Informationen om Spanske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Rio 2016 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy