Australske OL-medaljer i Roning |
|||||||
Disciplin |
|
Medaljetagere |
Guldmedaljer | |||||
Roning 1928 | |||||
Singlesculler M | AUS | Henry Pearce | |||
Roning 1932 | |||||
Singlesculler M | AUS | Henry Pearce | |||
Roning 1948 | |||||
Singlesculler M | AUS | Mervyn Wood | |||
Roning 1992 | |||||
Dobbeltsculler M | AUS | Stephen Hawkins | |||
Peter Antonie | |||||
Firer uden styrmand M | AUS | James Tomkins | |||
Nicholas Green | |||||
Michael McKay | |||||
Andrew Cooper | |||||
Roning 1996 | |||||
Toer uden styrmand K | AUS | Kate Slatter | |||
Megan Still | |||||
Firer uden styrmand M | AUS | Nicholas Green | |||
James Tomkins | |||||
Michael McKay | |||||
Drew Ginn | |||||
Roning 2004 | |||||
Toer uden styrmand M | AUS | James Tomkins | |||
Drew Ginn | |||||
Roning 2008 | |||||
Dobbeltsculler M | AUS | David Crawshay | |||
Scott Brennan | |||||
Toer uden styrmand M | AUS | Drew Ginn | |||
Duncan Free | |||||
Roning 2016 | |||||
Singlesculler K | AUS | Kimberley Brennan | |||
Roning 2020 | |||||
Firer uden styrmand M | AUS | Spencer Turrin | |||
Jack Hargreaves | |||||
Alexander Hill | |||||
Alexander Purnell | |||||
Firer uden styrmand K | AUS | Lucy Stephan | |||
Annabelle McIntyre | |||||
Jessica Morrison | |||||
Rosemary Popa | |||||
Sølvmedaljer | |||||
Roning 1952 | |||||
Singlesculler M | AUS | Mervyn Wood | |||
Roning 1956 | |||||
Singlesculler M | AUS | Stuart McKenzie | |||
Roning 1968 | |||||
Otter M | AUS | Peter Dickson | |||
Robert Shirlow | |||||
David Douglas | |||||
John Ranch | |||||
Alan Grover | |||||
Alfred Duval | |||||
Gary Pearce | |||||
Michael Morgan | |||||
Joseph Fazio | |||||
Roning 1984 | |||||
Dobbeltfirer M | AUS | Anthony Lovrich | |||
Gary Gullock | |||||
Timothy McLaren | |||||
Paul Reedy | |||||
Roning 1996 | |||||
Toer uden styrmand M | AUS | David Weightman | |||
Robert Scott | |||||
Roning 2000 | |||||
Toer uden styrmand K | AUS | Kate Slatter | |||
Rachael Taylor | |||||
Otter M | AUS | Christian Ryan | |||
Michael McKay | |||||
Stuart Welch | |||||
Robert Jahrling | |||||
Jaime Fernandez | |||||
Nicholas Porzig | |||||
Brett Hayman | |||||
Alastair Gordon | |||||
Daniel Burke | |||||
Letvægtsfirer M | AUS | Anthony Edwards | |||
Darren Balmford | |||||
Simon Burgess | |||||
Robert Richards | |||||
Roning 2004 | |||||
Letvægtsfirer M | AUS | Anthony Edwards | |||
Simon Burgess | |||||
Glen Loftus | |||||
Benjamin Cureton | |||||
Roning 2008 | |||||
Firer uden styrmand M | AUS | Cameron McKenzie-McHarg | |||
James Marburg | |||||
Francis Hegerty | |||||
Matthew Ryan | |||||
Roning 2012 | |||||
Dobbeltsculler K | AUS | Brooke Pratley | |||
Kimberley Crow | |||||
Toer uden styrmand K | AUS | Sarah Tait | |||
Kate Hornsey | |||||
Firer uden styrmand M | AUS | William Lockwood | |||
Joshua Dunkley-Smith | |||||
Drew Ginn | |||||
James Chapman | |||||
Roning 2016 | |||||
Dobbeltfirer M | AUS | Alexander Belonogoff | |||
Cameron Girdlestone | |||||
Karsten Forsterling | |||||
James McRae | |||||
Firer uden styrmand M | AUS | Joshua Booth | |||
William Lockwood | |||||
Alexander Hill | |||||
Joshua Dunkley-Smith | |||||
Bronzemedaljer | |||||
Roning 1952 | |||||
Otter M | AUS | Nimrood Greenwood | |||
Geoffrey Williamson | |||||
David Anderson | |||||
Thomas Chessel | |||||
Edward Pain | |||||
Robert Tinning | |||||
Phillip Cayzer | |||||
Mervyn Finlay | |||||
Ernest Chapman | |||||
Roning 1956 | |||||
Dobbeltsculler M | AUS | Mervyn Wood | |||
Murray Riley | |||||
Otter M | AUS | Adrian Monger | |||
Garth Manton | |||||
Michael Aikman | |||||
Walter Howell | |||||
James Howden | |||||
David Boykett | |||||
Angus Benfield | |||||
Harold Hewitt | |||||
Bryan Doyle | |||||
Roning 1984 | |||||
Firer med styrmand K | AUS | Karen Bancourt | |||
Margot Foster | |||||
Robyn Grey-Gardner | |||||
Susan Chapman | |||||
Susan Lee | |||||
Otter M | AUS | James Battersby | |||
Craig Muller | |||||
Gavi Thredgold | |||||
Steve Evans | |||||
Sam Patten | |||||
Ian Edmunds | |||||
Ion Popa | |||||
Clyde Hefer | |||||
Timothy Willoughby | |||||
Roning 1996 | |||||
Dobbeltfirer M | AUS | Janusz Hooker | |||
Ronald Snook | |||||
Duncan Free | |||||
Boden Hanson | |||||
Letvægt dobbeltsculler K | AUS | Rebecca Joyce | |||
Virginia Lee | |||||
Letvægt dobbeltsculler M | AUS | Bruce Hick | |||
Anthony Edwards | |||||
Roning 2000 | |||||
Toer uden styrmand M | AUS | Matthew Long | |||
James Tomkins | |||||
Firer uden styrmand M | AUS | Geoff Stewart | |||
Bo Hanson | |||||
James Stewart | |||||
Benjamin Dodwell | |||||
Roning 2004 | |||||
Dobbeltfirer uden styrmand K | AUS | Rebecca Sattin | |||
Amber Bradley | |||||
Dana Faletic | |||||
Kerry Hore | |||||
Otter M | AUS | Michael Toon | |||
Stuart Welch | |||||
Stefan Szczurowski | |||||
Geoff Stewart | |||||
Stuart Reside | |||||
Boden Hanson | |||||
Michael McKay | |||||
Steve Stewart | |||||
James Stewart | |||||
Roning 2012 | |||||
Singlesculler K | AUS | Kimberley Crow | |||
Dobbeltfirer M | AUS | Karsten Forsterling | |||
James McRae | |||||
Daniel Noonan | |||||
Christopher Morgan | |||||
Roning 2020 | |||||
Dobbeltfirer uden styrmand K | AUS | Harriet Hudson | |||
Rowena Meredith | |||||
Caitlin Cronin | |||||
Ria Thompson | |||||
Dobbeltfirer M | AUS | Luke Letcher | |||
Cameron Girdlestone | |||||
Caleb Antill | |||||
Jack Cleary | |||||
Oversigten over Australien i Roning ved OL er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||