Amerikanske deltagere ved OL i Vancouver 2010 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Alpint Skiløb | |||||
Styrtløb M | USA | Bode Miller | |||
Andrew Weibrecht | |||||
Steven Nyman | |||||
Marco Sullivan | |||||
Styrtløb K | USA | Alice McKennis | |||
Stacey Cook | |||||
Julia Mancuso | |||||
Lindsey Vonn | |||||
Super G K | USA | Chelsea Marshall | |||
Leanne Smith | |||||
Lindsey Vonn | |||||
Julia Mancuso | |||||
Super G M | USA | Bode Miller | |||
Andrew Weibrecht | |||||
Ted Ligety | |||||
Marco Sullivan | |||||
Storslalom K | USA | Sarah Schleper | |||
Megan McJames | |||||
Lindsey Vonn | |||||
Julia Mancuso | |||||
Storslalom M | USA | Jake Zamansky | |||
Tommy Ford | |||||
Ted Ligety | |||||
Bode Miller | |||||
Slalom K | USA | Lindsey Vonn | |||
Hailey Duke | |||||
Megan McJames | |||||
Sarah Schleper | |||||
Slalom M | USA | Bode Miller | |||
Jimmy Cochran | |||||
Nolan Kasper | |||||
Ted Ligety | |||||
Kombination K | USA | Kaylin Richardson | |||
Leanne Smith | |||||
Julia Mancuso | |||||
Lindsey Vonn | |||||
Kombination M | USA | Bode Miller | |||
Andrew Weibrecht | |||||
Will Brandenburg | |||||
Ted Ligety | |||||
Skiskydning | |||||
7,5 km K | USA | Haley Johnson | |||
Laura Spector | |||||
Sara Studebaker | |||||
Lanny Barnes | |||||
10 km M | USA | Timothy Burke | |||
Lowell Bailey | |||||
Jay Hakkinen | |||||
Jeremy Teela | |||||
10 km forfølgelse K | USA | Sara Studebaker | |||
12,5 km forfølgelse M | USA | Timothy Burke | |||
Lowell Bailey | |||||
Jay Hakkinen | |||||
Jeremy Teela | |||||
15 km K | USA | Haley Johnson | |||
Laura Spector | |||||
Sara Studebaker | |||||
Lanny Barnes | |||||
20 km M | USA | Timothy Burke | |||
Lowell Bailey | |||||
Jay Hakkinen | |||||
Wynn Roberts | |||||
4x6 km K | USA | Haley Johnson | |||
Lanny Barnes | |||||
Laura Spector | |||||
Sara Studebaker | |||||
4x7,5 km M | USA | Jeremy Teela | |||
Timothy Burke | |||||
Jay Hakkinen | |||||
Lowell Bailey | |||||
15 km mass start M | USA | Timothy Burke | |||
Jeremy Teela | |||||
Bobslæde | |||||
Toer K | USA | Elana Meyers Taylor | |||
Michelle Rzepka | |||||
Bree Schaaf | |||||
Erin Pac | |||||
Shauna Rohbock | |||||
Emily Azevedo | |||||
Toer M | USA | Steven Holcomb | |||
Nick Cunningham | |||||
Steven Langton | |||||
Curtis Tomasevicz | |||||
Mike Kohn | |||||
John Naper | |||||
Firer M | USA | Justin Olsen | |||
Steve Mesler | |||||
Steven Langton | |||||
Nick Cunningham | |||||
Bill Schuffenhauer | |||||
Curtis Tomasevicz | |||||
Steven Holcomb | |||||
Chuck Berkeley | |||||
Christopher Fogt | |||||
Jamie Moriarty | |||||
John Napier | |||||
Mike Kohn | |||||
Langrend | |||||
10 km K | USA | Morgan Arritola | |||
Caitlin Compton | |||||
Elizabeth Stephen | |||||
Holly Brooks | |||||
15 km M | USA | Garrott Kuzzy | |||
James Southam | |||||
Simeon Hamilton | |||||
Kris Freeman | |||||
Skiatlon K | USA | Morgan Arritola | |||
Caitlin Compton | |||||
Elizabeth Stephen | |||||
Holly Brooks | |||||
Skiatlon M | USA | James Southam | |||
Kris Freeman | |||||
30 km K | USA | Morgan Arritola | |||
Holly Brooks | |||||
Kikkan Randall | |||||
50 km M | USA | James Southam | |||
Kris Freeman | |||||
4x5 km K | USA | Holly Brooks | |||
Caitlin Compton | |||||
Kikkan Randall | |||||
Morgan Arritola | |||||
4x10 km M | USA | Simi Hamilton | |||
Torin Koos | |||||
Garrott Kuzzy | |||||
Andrew Newell | |||||
Sprint K | USA | Holly Brooks | |||
Kikkan Randall | |||||
Sprint M | USA | Simi Hamilton | |||
Garrott Kuzzy | |||||
Torin Koos | |||||
Andrew Newell | |||||
Holdsprint K | USA | Kikkan Randall | |||
Caitlin Compton | |||||
Holdsprint M | USA | Torin Koos | |||
Andrew Newell | |||||
Curling | |||||
Curling K | USA | Nicole Joraanstad | |||
Deborah Henry McCormick | |||||
Natalie Nicholson | |||||
Allison Pottinger | |||||
Curling M | USA | Jason Smith | |||
Christopher Plys | |||||
Jeff Isaacson | |||||
John Shuster | |||||
John Benton | |||||
Kunstskøjteløb | |||||
Individuelt K | USA | Mirai Nagasu | |||
Rachael Flatt | |||||
Individuelt M | USA | Evan Lysacek | |||
Jeremy Abbott | |||||
Johnny Weir | |||||
Parløb | USA | Caydee Denney | |||
Amanda Evora | |||||
Jeremy Barrett | |||||
Mark Ladwig | |||||
Isdans | USA | Evan Bates | |||
Benjamin Agosto | |||||
Charlie White | |||||
Emily Samuelson | |||||
Tanith Belbin | |||||
Meryl Davis | |||||
Freestyle | |||||
Pukkelpist K | USA | Heather McPhie | |||
Michelle Roark | |||||
Shannon Bahrke | |||||
Hannah Kearney | |||||
Pukkelpist M | USA | Michael Morse | |||
Bryon Wilson | |||||
Natahn Roberts | |||||
Patrick Deneen | |||||
Spring K | USA | Jana Lindsey | |||
Emily Cook | |||||
Ashley Caldwell | |||||
Lacy Schnoor | |||||
Spring M | USA | Scotty Bahrke | |||
Matt Depeters | |||||
Ryan St. Onge | |||||
Jeret Peterson | |||||
Ski cross M | USA | Daron Rahlves | |||
Paul Puckett | |||||
Ishockey | |||||
Ishockey K | USA | Brianne McLaughlin | |||
Jenny Schmidgall-Potter | |||||
Monique Lamoureux | |||||
Erika Lawler | |||||
Lisa Chesson | |||||
Jocelyne Lamoureux | |||||
Hilary Knight | |||||
Caitlin Cahow | |||||
Casey Bellamy | |||||
Molly Engstrom | |||||
Meghan Duggan | |||||
Natalie Darwitz | |||||
Gigi Marvin | |||||
Jinelle Zaugg-Siergiej | |||||
Julie Chu | |||||
Jessie Vetter | |||||
Kerry Weiland | |||||
Kelli Stack | |||||
Karen Thatcher | |||||
Angela Ruggiero | |||||
Molly Schaus | |||||
Ishockey M | USA | Phil Kessel | |||
Jamie Langenbrunner | |||||
Patrick Kane | |||||
Ryan Kesler | |||||
Tim Thomas | |||||
Ryan Whitney | |||||
Tim Gleason | |||||
Ryan Callahan | |||||
Chris Drury | |||||
Paul Stastny | |||||
Ryan Suter | |||||
David Backes | |||||
Dustin Brown | |||||
Brian Rafalski | |||||
Bobby Ryan | |||||
Jackie Johnson | |||||
Erik Rajohnson | |||||
Joe Pavelski | |||||
Jonathan Quick | |||||
Brooks Orpik | |||||
Zach Parise | |||||
Ryan Malone | |||||
Ryan Miller | |||||
Kælk | |||||
Ener K | USA | Erin Hamlin | |||
Megan Sweeney | |||||
Julia Clukey | |||||
Ener M | USA | Christopher Mazdzer | |||
Tony Benshoof | |||||
Bengt Walden | |||||
Toer M | USA | Christian Niccum | |||
Brian Martin | |||||
Dan Joye | |||||
Mark Grimmette | |||||
Nordisk kombineret | |||||
Individuelt M | USA | Todd Lodwick | |||
Johnny Spillane | |||||
Taylor Fletcher | |||||
William Demong | |||||
Sprint M | USA | Johnny Spillane | |||
William Demong | |||||
Brett Camerota | |||||
Todd Lodwick | |||||
Hold M | USA | Brett Camerota | |||
Johnny Spillane | |||||
Todd Lodwick | |||||
William Demong | |||||
Short track | |||||
500 m K | USA | Katherine Reutter | |||
Alyson Dudek | |||||
500 m M | USA | Jordan Malone | |||
Apolo Anton Ohno | |||||
Simon Cho | |||||
1000 m K | USA | Katherine Reutter | |||
Kimberly Derrick | |||||
1000 m M | USA | Travis Jayner | |||
John Celski | |||||
Apolo Anton Ohno | |||||
1500 m K | USA | Allison Baver | |||
Kimberly Derrick | |||||
Katherine Reutter | |||||
1500 m M | USA | Jordan Malone | |||
John Celski | |||||
Apolo Anton Ohno | |||||
3000 m stafet K | USA | Allison Baver | |||
Kimberly Derrick | |||||
Alyson Dudek | |||||
Katherine Reutter | |||||
Lana Gehring | |||||
5000 m stafet M | USA | Jordan Malone | |||
John Celski | |||||
Simon Cho | |||||
Travis Jayner | |||||
Apolo Anton Ohno | |||||
Skeleton | |||||
Individuelt K | USA | Noelle Pikus-Pace | |||
Katie Uhlaender | |||||
Individuelt M | USA | Zach Lund | |||
John Daly | |||||
Eric Bernotas | |||||
Skihop | |||||
Normal bakke M | USA | Nicholas Alexander | |||
Peter Frenette | |||||
Stor bakke M | USA | Nicholas Alexander | |||
Peter Frenette | |||||
Hold M | USA | Nicholas Alexander | |||
Peter Frenette | |||||
Anders Johnson | |||||
Taylor Fletcher | |||||
Snowboard | |||||
Halfpipe K | USA | Hannah Teter | |||
Elena Hight | |||||
Gretchen Bleiler | |||||
Kelly Clark | |||||
Halfpipe M | USA | Louie Vito | |||
Scott Lago | |||||
Shaun White | |||||
Gregory Bretz | |||||
Giant parallel slalom K | USA | Michelle Gorgone | |||
John Shaw | |||||
Giant parallel slalom M | USA | Tyler Jewell | |||
Christopher Klug | |||||
Cross K | USA | Lindsey Jacobellis | |||
Faye Gulini | |||||
Cross M | USA | Graham Watanabe | |||
Nick Baumgartner | |||||
Nate Holland | |||||
Seth Wescott | |||||
Hurtigløb på skøjter | |||||
500 m K | USA | Lauren Cholewinski | |||
Jennifer Rodriguez | |||||
Elli Ochowicz | |||||
Heather Richardson | |||||
500 m M | USA | Nick Pearson | |||
Mitchell Whitmore | |||||
Shani Davis | |||||
Tucker Fredricks | |||||
1000 m K | USA | Rebekah Bradford | |||
Jennifer Rodriguez | |||||
Elli Ochowicz | |||||
Heather Richardson | |||||
1000 m M | USA | Chad Hedrick | |||
Shani Davis | |||||
Trevor Marsicano | |||||
Nick Pearson | |||||
1500 m K | USA | Catherine Raney-Norman | |||
Jilleanne Rookard | |||||
Jennifer Rodriguez | |||||
Heather Richardson | |||||
1500 m M | USA | Brian Hansen | |||
Chad Hedrick | |||||
Shani Davis | |||||
Trevor Marsicano | |||||
3000 m K | USA | Catherine Raney-Norman | |||
Jilleanne Rookard | |||||
Nancy Swider-Peltz | |||||
5000 m K | USA | Jilleanne Rookard | |||
Maria Lamb | |||||
5000 m M | USA | Trevor Mariscano | |||
Chad Hedrick | |||||
Shani Davis | |||||
10000 m M | USA | Jonathan Kuck | |||
Ryan Bedford | |||||
Team pursuit K | USA | Catherine Raney-Norman | |||
Nancy Swider-Peltz | |||||
Jennifer Rodriguez | |||||
Jilleanne Rookard | |||||
Team pursuit M | USA | Jonathan Kuck | |||
Chad Hedrick | |||||
Brian Hansen | |||||
Trevor Marsicano | |||||
* Listen ovenfor over Amerikanske deltagere ved OL i 2010 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Amerikanske deltagere ved de olympiske vinterlege - OL i Vancouver 2010 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||