Ukrainske deltagere ved OL i Beijing 2008 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | UKR | Markiyan Ivashko | |||
Oleksandr Serdyuk | |||||
Viktor Ruban | |||||
Individuelt K | UKR | Tetyana Berezhna | |||
Viktoriya Koval | |||||
Hold M | UKR | Oleksandr Serdyuk | |||
Markiyan Ivashko | |||||
Viktor Ruban | |||||
Atletik | |||||
100 m M | UKR | Dmytro Glushchenko | |||
200 m M | UKR | Ihor Bodrov | |||
400 m M | UKR | Mykhaylo Knysh | |||
Maraton M | UKR | Oleksandr Sitkovskyy | |||
Olexandr Kuzin | |||||
Vasyl Matviychuk | |||||
20 km kapgang M | UKR | Andrii Kovenko | |||
50 km kapgang M | UKR | Oleksiy Kazanin | |||
Oleksiy Shelest | |||||
Sergiy Budza | |||||
Højdespring M | UKR | Iurij Krimarenko | |||
Dmytro Demyanyuk | |||||
Oleksandr Nartov | |||||
Stangspring M | UKR | Oleksandr Korchmid | |||
Maksym Mazuryk | |||||
Denys Yurchenko | |||||
Længdespring M | UKR | Andrii Makarchev | |||
Trespring M | UKR | Viktor Iastrebov | |||
Mykola Savolainen | |||||
Viktor Kuznyetsov | |||||
Kuglestød M | UKR | Andriy Semenov | |||
Yuriy Bilonog | |||||
Diskoskast M | UKR | Oleksiy Semenov | |||
Hammerkast M | UKR | Artem Rubanko | |||
Igor Tugay | |||||
Yevgen Vynogradov | |||||
Spydkast M | UKR | Roman Avramenko | |||
Tikamp M | UKR | Oleksiy Kasyanov | |||
100 m K | UKR | Nataliya Pohrebnyak | |||
200 m K | UKR | Nataliia Pygyda | |||
400 m K | UKR | Antonina Yefremova | |||
800 m K | UKR | Yuliya Krevsun | |||
Tetiana Petliuk | |||||
1500 m K | UKR | Anna Mishchenko | |||
Nataliya Tobias | |||||
Iryna Lishchynska | |||||
Maraton K | UKR | Oxana Sklyarenko | |||
Tetyana Filonyuk | |||||
100 m hæk K | UKR | Ievgeniia Snigur | |||
400 m hæk K | UKR | Anastasiya Rabchenyuk | |||
3000 m forhindringsløb K | UKR | Valentyna Horpynych | |||
4x100 m K | UKR | Iryna Shepetyuk | |||
Nataliya Pohrebnyak | |||||
Oksana Shcherbak | |||||
Nataliia Pygyda | |||||
4x400 m K | UKR | Tetiana Petliuk | |||
Nataliia Pygyda | |||||
Kseniya Karandyuk | |||||
Oksana Shcherbak | |||||
20 km kapgang K | UKR | Nadiya Borovska-Prokopuk | |||
Vira Zozulya | |||||
Højdespring K | UKR | Viktoriya Styopina | |||
Vita Palamar | |||||
Stangspring K | UKR | Natalya Kushch | |||
Længdespring K | UKR | Lyudmila Blonska | |||
Viktoriya Rybalko | |||||
Oleksandra Stadnyuk | |||||
Trespring K | UKR | Liliya Kulyk | |||
Svitlana Mamieieva | |||||
Olha Saladukha | |||||
Diskoskast K | UKR | Natalia Semenova | |||
Kateryna Karsak | |||||
Oleana Antonova | |||||
Hammerkast K | UKR | Inna Sayenko | |||
Iryna Sekachova | |||||
Iryna Novozhylova | |||||
Spydkast K | UKR | Vira Rebryk | |||
Tetyana Lyakhovych | |||||
Olha Ivankova | |||||
Syvkamp K | UKR | Lyudmila Blonska | |||
Ganna Melnichenko | |||||
Nataliia Dobrynska | |||||
Badminton | |||||
Single M | UKR | Vladyslav Druzchenko | |||
Single K | UKR | Larysa Gryga | |||
Boksning | |||||
Letfluevægt M | UKR | Georgiy Chygayev | |||
Fjervægt M | UKR | Vasyl Lomachenko | |||
Letvægt M | UKR | Oleksandr Klyuchko | |||
Weltervægt M | UKR | Olexandr Stretskyy | |||
Mellemvægt M | UKR | Sergiy Derevyanchenko | |||
Sværvægt M | UKR | Oleksandr Usyk | |||
Supersværvægt M | UKR | Vyacheslav Glazkov | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | UKR | Inna Osypenko-Radomska | |||
C1 500 m M | UKR | Yuriy Cheban | |||
C2 500 m M | UKR | Sergiy Bezuglyy | |||
Maksym Prokopenko | |||||
C1 1000 m M | UKR | Yuriy Cheban | |||
C2 1000 m M | UKR | Ruslan Dzhalilov | |||
Petro Kruk | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | UKR | Denys Kostyuk | |||
Andriy Hrivko | |||||
Yaroslav Popovych | |||||
Ruslan Pidgornyy | |||||
Landevejsløb K | UKR | Tatiana Stiajkina | |||
Yevgeniya Vysotska | |||||
Oksana Kashchyshyna | |||||
Enkeltstart M | UKR | Denys Kostyuk | |||
Andriy Hrivko | |||||
Individuel forfølgelse K | UKR | Lesya Kalitovska | |||
Individuel forfølgelse M | UKR | Vitaliy Popkov | |||
Volodymyr Dyudya | |||||
Holdforfølgelse M | UKR | Vitaliy Shchedov | |||
Lyobomyr Polatayko | |||||
Maksym Polishchyuk | |||||
Volodymyr Dyudya | |||||
Pointsløb M | UKR | Volodymyr Rybin | |||
Pointsløb K | UKR | Lesya Kalitovska | |||
Parløb M | UKR | Lyobomyr Polatayko | |||
Volodymyr Rybin | |||||
Keirin M | UKR | Andrii Vynokurov | |||
Mountainbike M | UKR | Sergii Rysenko | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | UKR | Yuriy Shliakhov | |||
Illya Kvasha | |||||
3 m spring K | UKR | Anna Pysmenska | |||
Olena Fedorova | |||||
Tårnspring M | UKR | Anton Zakharov | |||
Kostiantyn Miliayev | |||||
Tårnspring K | UKR | Iuliia Prokopchuk | |||
Synkron 3 m spring M | UKR | Oleksiy Prygorov | |||
Illya Kvasha | |||||
Synkron 3 m spring K | UKR | Anna Pysmenska | |||
Mariya Voloshchenko | |||||
Ridning | |||||
Ridebanespringning individuelt | UKR | Jean-Claude van Geenberghe | |||
Ridebanespringning hold | UKR | Oleksandr Onishchenko | |||
Jean-Claude van Geenberghe | |||||
Björn Nagel | |||||
Katharina Offel | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | UKR | Olga Leleiko | |||
Kårde individuelt K | UKR | Yana Shemyakina | |||
Kårde individuelt M | UKR | Maksym Khvorost | |||
Dmytro Chumak | |||||
Bogdan Nikishyn | |||||
Kårde hold M | UKR | Vitalii Medvedev | |||
Dmytro Chumak | |||||
Bogdan Nikishyn | |||||
Maksym Khvorost | |||||
Sabel individuelt K | UKR | Halyna Pundyk | |||
Olga Kharlan | |||||
Olena Khomrova | |||||
Sabel hold K | UKR | Olha Zhovnir | |||
Olena Khomrova | |||||
Halyna Pundyk | |||||
Olga Kharlan | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | UKR | Dariya Zhoba | |||
Iryna Krasianska | |||||
Anastasiya Koval | |||||
Valentyna Holenkova | |||||
Alina Kozich | |||||
Maryna Proskurina | |||||
Individuelt M | UKR | Oleksandr Vorobiov | |||
Valeriy Honcharov | |||||
Hold K | UKR | Alina Kozich | |||
Valentyna Holenkova | |||||
Anastasiya Koval | |||||
Iryna Krasnianska | |||||
Dariya Zhoba | |||||
Maryna Proskurina | |||||
Gulv K | UKR | Anastasiya Koval | |||
Valentyna Holenkova | |||||
Maryna Proskurina | |||||
Alina Kozich | |||||
Bom K | UKR | Dariya Zhoba | |||
Valentyna Holenkova | |||||
Maryna Proskurina | |||||
Iryna Krasnianska | |||||
Alina Kozich | |||||
Forskudt barre K | UKR | Dariya Zhoba | |||
Anastasiya Koval | |||||
Valentyna Holenkova | |||||
Iryna Krasnianska | |||||
Alina Kozich | |||||
Ringe M | UKR | Oleksandr Vorobiov | |||
Barre M | UKR | Valeriy Honcharov | |||
Reck M | UKR | Valeriy Honcharov | |||
Rytmisk gymnastik hold K | UKR | Yuliya Slobodian | |||
Krystyna Cherepienina | |||||
Alina Maksymenko | |||||
Vita Zubchenko | |||||
Vira Perederiy | |||||
Olena Dmytrash | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | UKR | Natalia Godunko | |||
Anna Bessonova | |||||
Trampolin individuelt K | UKR | Olena Movchan | |||
Trampolin individuelt M | UKR | Yuriy Nikitin | |||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt K | UKR | Lyudmyla Lusnikova | |||
Mellemvægt K | UKR | Nataliya Smal | |||
Halv-sværvægt K | UKR | Maryna Pryshchepa | |||
Sværvægt K | UKR | Maryna Prokofyeva | |||
Ekstra-letvægt M | UKR | Maksym Korotun | |||
Letvægt M | UKR | Gennadii Bilodid | |||
Halv-mellemvægt M | UKR | Roman Gontiuk | |||
Roman Gonchuk | |||||
Mellemvægt M | UKR | Valentyn Grekov | |||
Sværvægt M | UKR | Yevgen Sotnikov | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt K | UKR | Victoriya Tereshchuk | |||
Individuelt M | UKR | Dmytro Kirpulianskyi | |||
Pavlo Tymoshchenko | |||||
Roning | |||||
Dobbeltsculler K | UKR | Yana Dementyeva | |||
Kateryna Tarasenko | |||||
Dobbeltfirer uden styrmand K | UKR | Olena Olefirenko | |||
Svitlana Spiryukhova | |||||
Nataliya Lyalchuk | |||||
Tetiana Kolesnikova | |||||
Dobbeltfirer M | UKR | Sergii Biloushchenko | |||
Volodymyr Pavlovskyi | |||||
Sergii Gryn | |||||
Oleg Lykov | |||||
Sejlsport | |||||
Tornado | UKR | Andriy Shafraniuk | |||
Pavlo Kalynchev | |||||
49er | UKR | Heorhiy Leonchuk | |||
Rodion Luka | |||||
Windsurfer K | UKR | Olha Maslivets | |||
Windsurfer M | UKR | Maksym Oberemko | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | UKR | Artur Ayvazyan | |||
Yury Sukhorukov | |||||
Riffel tre positioner K | UKR | Nataliya Kalnysh | |||
Daria Shytko | |||||
Riffel liggende M | UKR | Artur Ayvazyan | |||
Yury Sukhorukov | |||||
Luftriffel M | UKR | Artur Ayvazyan | |||
Oleksandr Lazeykin | |||||
Luftriffel K | UKR | Nataliya Kalnysh | |||
Dariya Sharipova | |||||
Sportspistol K | UKR | Olena Kostevych | |||
Fri pistol M | UKR | Oleg Omelchuk | |||
Ivan Rybovalov | |||||
Silhuetpistol M | UKR | Roman Bondaruk | |||
Oleksandr Petriv | |||||
Luftpistol K | UKR | Olena Kostevych | |||
Luftpistol M | UKR | Oleg Omelchuk | |||
Ivan Rybovalov | |||||
Skeet M | UKR | Mykola Milchev | |||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | UKR | Oksana Serikova | |||
50 m fri stil M | UKR | Yuriy Yegoshin | |||
100 m fri stil K | UKR | Darya Stepanyuk | |||
100 m fri stil M | UKR | Yuriy Yegoshin | |||
200 m fri stil K | UKR | Nataliya Khudyakova | |||
200 m fri stil M | UKR | Sergii Advena | |||
400 m fri stil K | UKR | Nataliya Khudyakova | |||
400 m fri stil M | UKR | Sergiy Fesenko | |||
1500 m fri stil M | UKR | Sergiy Fesenko | |||
100 m rygcrawl K | UKR | Iryna Amshennikova | |||
Kateryna Zubkova | |||||
100 m rygcrawl M | UKR | Oleksandr Isakov | |||
200 m rygcrawl K | UKR | Iryna Amshennikova | |||
Kateryna Zubkova | |||||
200 m rygcrawl M | UKR | Oleksandr Isakov | |||
100 m brystsvømning K | UKR | Yuliya Pidlisna | |||
Anna Khlistunova | |||||
100 m brystsvømning M | UKR | Oleg Lisohor | |||
Igor Borysik | |||||
200 m brystsvømning K | UKR | Yuliya Pidlisna | |||
200 m brystsvømning M | UKR | Igor Borysik | |||
Valeriy Dymo | |||||
100 m butterfly K | UKR | Kateryna Zubkova | |||
100 m butterfly M | UKR | Sergii Breus | |||
Andriy Serdinov | |||||
200 m butterfly K | UKR | Tetyana Khala | |||
200 m butterfly M | UKR | Sergii Advena | |||
Denys Sylvantyev | |||||
200 m medley K | UKR | Ganna Dzerkal | |||
200 m medley M | UKR | Vadym Lepskyy | |||
400 m medley M | UKR | Vadym Lepskyy | |||
4x100 m fri stil K | UKR | Nataliya Khudyakova | |||
Kateryna Dikidzhi | |||||
Darya Stepanyuk | |||||
Ganna Dzerkal | |||||
4x100 m medley K | UKR | Iryna Amshennikova | |||
Darya Stepanyuk | |||||
Yuliya Pidlisna | |||||
Kateryna Zubkova | |||||
4x100 m medley M | UKR | Sergii Breus | |||
Oleksandr Isakov | |||||
Yuriy Yehoshyn | |||||
Valeriy Dymo | |||||
Marathon 10 km K | UKR | Natalya Samorodina | |||
Marathon 10 km M | UKR | Igor Chervynskiy | |||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | UKR | Kseniya Sydorenko | |||
Daria Iushko | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | UKR | Kou Lei | |||
Individuelt K | UKR | Tetyana Sorochinskaya | |||
Margaryta Pesotska | |||||
Tennis | |||||
Kateryna Bondarenko | |||||
Alona Bondarenko | |||||
Mariya Koryttseva | |||||
Tatiana Perebiynis | |||||
Double K | UKR | Mariya Koryttseva | |||
Kateryna Bondarenko | |||||
Tatiana Perebiynis | |||||
Alona Bondarenko | |||||
Triatlon | |||||
Individuelt K | UKR | Yuliya Yelistratova | |||
Individuelt M | UKR | Andriy Hlushchenko | |||
Volodymyr Polikarpenko | |||||
Vægtløftning | |||||
Letsværvægt K | UKR | Natalya Davydova | |||
Sværvægt K | UKR | Nadiya Myronyuk | |||
Supersværvægt K | UKR | Yuliya Dovhal | |||
Olha Korobka | |||||
Mellemsværvægt M | UKR | Artem Ivanov | |||
Sværvægt M | UKR | Igor Razoronov | |||
Oleksiy Torokhtiy | |||||
Supersværvægt M | UKR | Ihor Shymenchko | |||
Artem Udachyn | |||||
Brydning | |||||
Fri stil fjervægt M | UKR | Vasyl Fedoryshyn | |||
Fri stil letvægt M | UKR | Andriy Stadnik | |||
Fri stil weltervægt M | UKR | Ibragim Aldatov | |||
Fri stil mellemvægt M | UKR | Taras Danko | |||
Fri stil sværvægt M | UKR | Georgii Tibilov | |||
Fri stil supersværvægt M | UKR | Ivan Ishchenko | |||
Fri stil fluevægt K | UKR | Irini Merleni | |||
Fri stil letvægt K | UKR | Nataliya Synyshyn | |||
Fri stil mellemvægt K | UKR | Yuliya Ostapchuk | |||
Fri stil sværvægt K | UKR | Oksana Vashchuk | |||
Græsk romersk bantamvægt M | UKR | Yuriy Koval | |||
Græsk romersk letvægt M | UKR | Armen Vardanyan | |||
Græsk romersk weltervægt M | UKR | Volodymyr Shatskykh | |||
Græsk romersk mellemvægt M | UKR | Oleksandr Daragan | |||
Græsk romersk sværvægt M | UKR | Oleg Kryoka | |||
Græsk romersk supersværvægt M | UKR | Oleksandr Chernetskyi | |||
* Listen ovenfor over Ukrainske deltagere ved OL i 2008 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Ukrainske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Beijing 2008 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||