Britiske deltagere ved OL i Tokyo 1964 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | GBR | Lynn Davies | |||
Peter Radford | |||||
Alfred Meakin | |||||
200 m M | GBR | Menzies Campbell | |||
Peter Radford | |||||
400 m M | GBR | Adrian Metcalfe | |||
Timothy Graham | |||||
Robbie Brightwell | |||||
800 m M | GBR | Graham Dean | |||
Christopher Carter | |||||
John Boulter | |||||
1500 m M | GBR | William McKim | |||
John Whetton | |||||
Alan Simpson | |||||
5000 m M | GBR | Michael Wiggs | |||
Derek Graham | |||||
John Herring | |||||
10000 m M | GBR | Ronald Hill | |||
Fergus Murray | |||||
Michael Bullivant | |||||
Maraton M | GBR | Ronald Hill | |||
Brian Kilby | |||||
Basil Heatley | |||||
110 m hæk M | GBR | Michael Parker | |||
Lawrence Taitt | |||||
400 m hæk M | GBR | Peter Warden | |||
John Michael Hogan | |||||
John Cooper | |||||
3000 m forhindringsløb M | GBR | Ernest Pomfret | |||
Maurice Herriott | |||||
4x100 m M | GBR | Walter Campbell | |||
Peter Radford | |||||
Ronald Jones | |||||
Lynn Davies | |||||
4x400 m M | GBR | Adrian Metcalfe | |||
Timothy Graham | |||||
John Cooper | |||||
Robbie Brightwell | |||||
20 km kapgang M | GBR | John Edgington | |||
Kenneth Matthews | |||||
John Paddick | |||||
50 km kapgang M | GBR | Paul Nihill | |||
Donald Thompson | |||||
Raymond Middleton | |||||
Højdespring M | GBR | Gordon Miller | |||
Stangspring M | GBR | David Stevenson | |||
Længdespring M | GBR | Frederick Alsop | |||
John Morbey | |||||
Lynn Davies | |||||
Trespring M | GBR | Michael Ralph | |||
Frederick Alsop | |||||
Kuglestød M | GBR | Martyn Lucking | |||
Michael Lindsay | |||||
Diskoskast M | GBR | Roy Hollingsworth | |||
Hammerkast M | GBR | Andrew Payne | |||
100 m K | GBR | Daphne Arden | |||
Dorothy Hyman | |||||
Violet Gobb | |||||
200 m K | GBR | Daphne Arden | |||
Dorothy Hyman | |||||
Janet Simpson | |||||
400 m K | GBR | Ann Patricia Kippax | |||
Elisabeth Joy Grieveson | |||||
Ann Packer | |||||
800 m K | GBR | Mary Hodson | |||
Anne Smith | |||||
Ann Packer | |||||
80 m hæk K | GBR | Patricia Pryce | |||
Mary Rand | |||||
4x100 m K | GBR | Mary Rand | |||
Daphne Arden | |||||
Janet Simpson | |||||
Dorothy Hyman | |||||
Højdespring K | GBR | Linda Knowles | |||
Gwenda Matthews | |||||
Frances Slaap | |||||
Længdespring K | GBR | Louise Jamieson | |||
Sheila Parkin | |||||
Mary Rand | |||||
Kuglestød K | GBR | Mary Peters | |||
Spydkast K | GBR | Susan Platt | |||
Femkamp K | GBR | Mary Peters | |||
Mary Rand | |||||
Boksning | |||||
Fluevægt M | GBR | John McCluskey | |||
Bantamvægt M | GBR | Brian Packer | |||
Fjervægt M | GBR | Ronnie Smith | |||
Letvægt M | GBR | Jimmy Dunne | |||
Letweltervægt M | GBR | Richard McTaggart | |||
Weltervægt M | GBR | Michael Varley | |||
Letmellemvægt M | GBR | Bill Robinson | |||
Mellemvægt M | GBR | Willie Stack | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | GBR | Marianne Tucker | |||
K1 1000 m M | GBR | Alistair Wilson | |||
K4 1000 m M | GBR | Glenn Palmer | |||
Peter Lawler | |||||
Robert Lowery | |||||
Alistair Wilson | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | GBR | Derek Harrison | |||
Michael Cowley | |||||
Colin Lewis | |||||
Terence West | |||||
Landevejsløb hold M | GBR | Colin Lewis | |||
Derek Harrison | |||||
Robert Addy | |||||
Michael Cowley | |||||
Individuel forfølgelse M | GBR | Hugh Porter | |||
Holdforfølgelse M | GBR | Trevor Bull | |||
Hugh Porter | |||||
Brian Sandy | |||||
Harry Jackson | |||||
1000 m på tid M | GBR | Roger Whitfield | |||
Tandem M | GBR | Karl Barton | |||
Christopher Church | |||||
Udspring | |||||
3 m spring M | GBR | John Candler | |||
Tårnspring M | GBR | Anthony Kitcher | |||
Brian Phelps | |||||
William Wood | |||||
Tårnspring K | GBR | Joy Newman | |||
Frances Cramp | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | GBR | Johanna Hall | |||
Military individuelt | GBR | Reuben Jones | |||
Richard Meade | |||||
Military hold | GBR | James Templer | |||
Richard Meade | |||||
Reuben Jones | |||||
Ridebanespringning individuelt | GBR | Peter Robeson | |||
Ridebanespringning hold | GBR | David Broome | |||
Peter Robeson | |||||
David Barker | |||||
Fægtning | |||||
Kårde individuelt M | GBR | Henry Hoskyns | |||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | GBR | Denise Goddard | |||
Monica Rutherford | |||||
Gulv K | GBR | Denise Goddard | |||
Monica Rutherford | |||||
Judo | |||||
Åben klasse M | GBR | Alan Petherbridge | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | GBR | Jeremy Fox | |||
Robert Phelps | |||||
Benjamin Finnis | |||||
Hold M | GBR | Benjamin Finnis | |||
Robert Phelps | |||||
Jeremy Fox | |||||
Roning | |||||
Dobbeltsculler M | GBR | Arnold Cooke | |||
Peter Webb | |||||
Toer uden styrmand M | GBR | James Nicolson | |||
Stewart Farquharson | |||||
Firer uden styrmand M | GBR | William Barry | |||
John Michael Russell | |||||
John James | |||||
Hugh Wardell-Yerburgh | |||||
Sejlsport | |||||
5,5 m | GBR | Eric Denham | |||
Robin Aisher | |||||
Adrian Jardine | |||||
Drage | GBR | Jeremy Harris | |||
Peter Reade | |||||
Edwin Parry | |||||
Finnjolle M | GBR | Brian Saffrey-Cooper | |||
Flying Dutchman | GBR | Arthur Morgan | |||
Franklyn Musto | |||||
Skydning | |||||
Riffel liggende M | GBR | John Hall | |||
Peter Morgan | |||||
Fri pistol M | GBR | Harry Cullum | |||
Anthony Chivers | |||||
Silhuetpistol M | GBR | Alan Bray | |||
Anthony Clark | |||||
Trap M | GBR | John Braithwaite | |||
Joseph Wheater | |||||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | GBR | Diana Wilkinson | |||
Linda Amos | |||||
Sandra Keen | |||||
100 m fri stil M | GBR | Robert McGregor | |||
David Haller | |||||
Robert Thomas Lord | |||||
400 m fri stil K | GBR | Anita Lonsbrough | |||
Elizabeth Long | |||||
Pauline Sillett | |||||
400 m fri stil M | GBR | John Martin Dye | |||
Robert Thomas Lord | |||||
John Thurley | |||||
1500 m fri stil M | GBR | John Turley | |||
100 m rygcrawl K | GBR | Sylvia Lewis | |||
Jill Norfolk | |||||
Linda Ludgrove | |||||
200 m rygcrawl M | GBR | Geoffrey Thwaites | |||
200 m brystsvømning K | GBR | Stella Mitchell | |||
Jacqueline Enfield | |||||
Jill Slattery | |||||
200 m brystsvømning M | GBR | Neil Nicholson | |||
100 m butterfly K | GBR | Mary Cotterill | |||
Glenda Phillips | |||||
Judith Gegan | |||||
200 m butterfly M | GBR | Brian Jenkins | |||
John Thurley | |||||
400 m medley K | GBR | Anita Lonsbrough | |||
Pamela Johnson | |||||
4x100 m fri stil K | GBR | Elizabeth Long | |||
Diana Wilkinson | |||||
Pauline Sillett | |||||
Sandra Keen | |||||
4x100 m fri stil M | GBR | Peter Kendrew | |||
Robert Thomas Lord | |||||
John Martin Dye | |||||
Robert McGregor | |||||
4x200 m fri stil M | GBR | Robert McGregor | |||
John Martin Dye | |||||
Robert Thomas Lord | |||||
John Thurley | |||||
4x100 m medley K | GBR | Jill Norfolk | |||
Stella Mitchell | |||||
Elizabeth Long | |||||
Mary Cotterill | |||||
Linda Ludgrove | |||||
4x100 m medley M | GBR | Neil Nicholson | |||
Robert McGregor | |||||
Brian Jenkins | |||||
Geoffrey Thwaites | |||||
Vægtløftning | |||||
Fjervægt M | GBR | George Newton | |||
Mellemvægt M | GBR | Michael Pearman | |||
Letsværvægt M | GBR | Sylvanus Blackman | |||
George Manners | |||||
Mellemsværvægt M | GBR | Louis Martin | |||
Brydning | |||||
Fri stil sværvægt M | GBR | Denis McNamara | |||
* Listen ovenfor over Britiske deltagere ved OL i 1964 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Britiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Tokyo 1964 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||