British athletes at the Tokyo 1964 Olympics* |
|||||||
Event |
|
Athletes |
|||
Athletics | |||||
100 m M | GBR | Peter Radford | |||
Alfred Meakin | |||||
Lynn Davies | |||||
200 m M | GBR | Peter Radford | |||
Menzies Campbell | |||||
400 m M | GBR | Adrian Metcalfe | |||
Timothy Graham | |||||
Robbie Brightwell | |||||
800 m M | GBR | John Boulter | |||
Christopher Carter | |||||
Graham Dean | |||||
1500 m M | GBR | William McKim | |||
John Whetton | |||||
Alan Simpson | |||||
5000 m M | GBR | Michael Wiggs | |||
Derek Graham | |||||
John Herring | |||||
10000 m M | GBR | Michael Bullivant | |||
Ronald Hill | |||||
Fergus Murray | |||||
Marathon M | GBR | Brian Kilby | |||
Basil Heatley | |||||
Ronald Hill | |||||
110 m hurdles M | GBR | Michael Parker | |||
Lawrence Taitt | |||||
400 m hurdles M | GBR | Peter Warden | |||
John Michael Hogan | |||||
John Cooper | |||||
3000 m steeplechase M | GBR | Ernest Pomfret | |||
Maurice Herriott | |||||
4x100 m M | GBR | Lynn Davies | |||
Ronald Jones | |||||
Peter Radford | |||||
Walter Campbell | |||||
4x400 m M | GBR | Timothy Graham | |||
Adrian Metcalfe | |||||
Robbie Brightwell | |||||
John Cooper | |||||
20 km walk M | GBR | Kenneth Matthews | |||
John Paddick | |||||
John Edgington | |||||
50 km walk M | GBR | Donald Thompson | |||
Raymond Middleton | |||||
Paul Nihill | |||||
High jump M | GBR | Gordon Miller | |||
Pole vault M | GBR | David Stevenson | |||
Long jump M | GBR | Frederick Alsop | |||
Lynn Davies | |||||
John Morbey | |||||
Triple jump M | GBR | Frederick Alsop | |||
Michael Ralph | |||||
Shot put M | GBR | Michael Lindsay | |||
Martyn Lucking | |||||
Discus throw M | GBR | Roy Hollingsworth | |||
Hammer throw M | GBR | Andrew Payne | |||
100 m W | GBR | Dorothy Hyman | |||
Violet Gobb | |||||
Daphne Arden | |||||
200 m W | GBR | Dorothy Hyman | |||
Janet Simpson | |||||
Daphne Arden | |||||
400 m W | GBR | Ann Packer | |||
Ann Patricia Kippax | |||||
Elisabeth Joy Grieveson | |||||
800 m W | GBR | Mary Hodson | |||
Anne Smith | |||||
Ann Packer | |||||
80 m hurdles W | GBR | Patricia Pryce | |||
Mary Rand | |||||
4x100 m W | GBR | Mary Rand | |||
Dorothy Hyman | |||||
Janet Simpson | |||||
Daphne Arden | |||||
High jump W | GBR | Linda Knowles | |||
Gwenda Matthews | |||||
Frances Slaap | |||||
Long jump W | GBR | Louise Jamieson | |||
Sheila Parkin | |||||
Mary Rand | |||||
Shot put W | GBR | Mary Peters | |||
Javelin throw W | GBR | Susan Platt | |||
Pentathlon W | GBR | Mary Peters | |||
Mary Rand | |||||
Boxing | |||||
Flyweight M | GBR | John McCluskey | |||
Bantamweight M | GBR | Brian Packer | |||
Featherweight M | GBR | Ronnie Smith | |||
Lightweight M | GBR | Jimmy Dunne | |||
Welterweight M | GBR | Michael Varley | |||
Canoe & Kayak | |||||
K1 500 m W | GBR | Marianne Tucker | |||
K1 1000 m M | GBR | Alistair Wilson | |||
K4 1000 m M | GBR | Peter Lawler | |||
Glenn Palmer | |||||
Alistair Wilson | |||||
Robert Lowery | |||||
Cycling | |||||
Road race M | GBR | Terence West | |||
Derek Harrison | |||||
Michael Cowley | |||||
Colin Lewis | |||||
Road race team M | GBR | Colin Lewis | |||
Michael Cowley | |||||
Robert Addy | |||||
Derek Harrison | |||||
Individual pursuit M | GBR | Hugh Porter | |||
Team pursuit M | GBR | Brian Sandy | |||
Hugh Porter | |||||
Trevor Bull | |||||
Harry Jackson | |||||
1000 m time trial M | GBR | Roger Whitfield | |||
Tandem M | GBR | Christopher Church | |||
Karl Barton | |||||
Diving | |||||
Springboard M | GBR | John Candler | |||
Platform M | GBR | Brian Phelps | |||
William Wood | |||||
Anthony Kitcher | |||||
Platform W | GBR | Frances Cramp | |||
Joy Newman | |||||
Equestrian | |||||
Dressage individual | GBR | Johanna Hall | |||
Eventing individual | GBR | Richard Meade | |||
Reuben Jones | |||||
Eventing team | GBR | Reuben Jones | |||
Richard Meade | |||||
James Templer | |||||
Jumping individual | GBR | Peter Robeson | |||
Jumping team | GBR | David Barker | |||
Peter Robeson | |||||
David Broome | |||||
Fencing | |||||
Epee individual M | GBR | Henry Hoskyns | |||
Judo | |||||
Open class M | GBR | Alan Petherbridge | |||
Modern Pentathlon | |||||
Individual M | GBR | Robert Phelps | |||
Benjamin Finnis | |||||
Jeremy Fox | |||||
Team M | GBR | Jeremy Fox | |||
Robert Phelps | |||||
Benjamin Finnis | |||||
Rowing | |||||
Double sculls M | GBR | Peter Webb | |||
Arnold Cooke | |||||
Pair without coxswain M | GBR | Stewart Farquharson | |||
James Nicolson | |||||
Four without coxswain M | GBR | John Michael Russell | |||
William Barry | |||||
Hugh Wardell-Yerburgh | |||||
John James | |||||
Sailing | |||||
5,5 m | GBR | Robin Aisher | |||
Eric Denham | |||||
Adrian Jardine | |||||
Dragon | GBR | Jeremy Harris | |||
Edwin Parry | |||||
Peter Reade | |||||
Finn M | GBR | Brian Saffrey-Cooper | |||
Flying Dutchman | GBR | Franklyn Musto | |||
Arthur Morgan | |||||
Shooting | |||||
Rifle prone M | GBR | John Hall | |||
Peter Morgan | |||||
Free pistol M | GBR | Anthony Chivers | |||
Harry Cullum | |||||
Rapid fire pistol M | GBR | Anthony Clark | |||
Alan Bray | |||||
Trap M | GBR | Joseph Wheater | |||
John Braithwaite | |||||
Swimming | |||||
100 m freestyle W | GBR | Linda Amos | |||
Diana Wilkinson | |||||
Sandra Keen | |||||
100 m freestyle M | GBR | Robert Thomas Lord | |||
David Haller | |||||
Robert McGregor | |||||
400 m freestyle W | GBR | Pauline Sillett | |||
Elizabeth Long | |||||
Anita Lonsbrough | |||||
400 m freestyle M | GBR | John Thurley | |||
John Martin Dye | |||||
Robert Thomas Lord | |||||
1500 m freestyle M | GBR | John Turley | |||
100 m backstroke W | GBR | Jill Norfolk | |||
Linda Ludgrove | |||||
Sylvia Lewis | |||||
200 m backstroke M | GBR | Geoffrey Thwaites | |||
200 m breaststroke W | GBR | Jacqueline Enfield | |||
Jill Slattery | |||||
Stella Mitchell | |||||
200 m breaststroke M | GBR | Neil Nicholson | |||
100 m butterfly W | GBR | Judith Gegan | |||
Glenda Phillips | |||||
Mary Cotterill | |||||
200 m butterfly M | GBR | John Thurley | |||
Brian Jenkins | |||||
400 m medley W | GBR | Pamela Johnson | |||
Anita Lonsbrough | |||||
4x100 m freestyle W | GBR | Diana Wilkinson | |||
Elizabeth Long | |||||
Sandra Keen | |||||
Pauline Sillett | |||||
4x100 m freestyle M | GBR | Peter Kendrew | |||
Robert McGregor | |||||
John Martin Dye | |||||
Robert Thomas Lord | |||||
4x200 m freestyle M | GBR | John Martin Dye | |||
Robert McGregor | |||||
John Thurley | |||||
Robert Thomas Lord | |||||
4x100 m medley W | GBR | Stella Mitchell | |||
Mary Cotterill | |||||
Elizabeth Long | |||||
Jill Norfolk | |||||
Linda Ludgrove | |||||
4x100 m medley M | GBR | Geoffrey Thwaites | |||
Brian Jenkins | |||||
Robert McGregor | |||||
Neil Nicholson | |||||
Weightlifting | |||||
Featherweight M | GBR | George Newton | |||
Middleweight M | GBR | Michael Pearman | |||
Light-heavyweight M | GBR | Sylvanus Blackman | |||
George Manners | |||||
Middle-heavyweight M | GBR | Louis Martin | |||
Wrestling | |||||
Freestyle heavyweight M | GBR | Denis McNamara | |||
* The list of British athletes in the 1964 Olympic Games is not yet complete | |||||
This information about British athletes in the Olympic Summer Games in Tokyo 1964 is based on the official olympic reports and Olympian Database | |||||