Britiske deltagere ved OL i Melbourne 1956 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | GBR | Roy Sandström | |||
Kenneth Box | |||||
David Segal | |||||
200 m M | GBR | Brian Shenton | |||
Roy Sandstrom | |||||
David Segal | |||||
400 m M | GBR | Francis Higgins | |||
Michael Wheeler | |||||
John Salisbury | |||||
800 m M | GBR | Michael Rawson | |||
Michael Farrell | |||||
Derek Johnson | |||||
1500 m M | GBR | Brian Hewson | |||
Ken Wood | |||||
Ian Boyd | |||||
5000 m M | GBR | Derek Ibbotson | |||
Gordon Pirie | |||||
Christopher Chataway | |||||
10000 m M | GBR | Kenneth Norris | |||
Frank Sando | |||||
Gordon Pirie | |||||
Maraton M | GBR | Frederick Norris | |||
Henry Hicks | |||||
Ronald Clark | |||||
110 m hæk M | GBR | Frederick Parker | |||
Peter Hildreth | |||||
400 m hæk M | GBR | Harry Kane | |||
Robert Shaw | |||||
Thomas Farrell | |||||
3000 m forhindringsløb M | GBR | Eric Shirley | |||
John Disley | |||||
Chris Brasher | |||||
4x100 m M | GBR | Brian Shenton | |||
David Segal | |||||
Roy Sandstrom | |||||
Kenneth Box | |||||
4x400 m M | GBR | Derek Johnson | |||
Peter Higgins | |||||
John Salisbury | |||||
Michael Wheeler | |||||
20 km kapgang M | GBR | Roland Hardy | |||
George Coleman | |||||
Stanley Vickers | |||||
50 km kapgang M | GBR | Donald Thompson | |||
Albert Johnson | |||||
Eric Hall | |||||
Højdespring M | GBR | Peter Wells | |||
Længdespring M | GBR | Kenneth Wilmshurst | |||
Roy Cruttenden | |||||
Trespring M | GBR | Kenneth Wilmshurst | |||
Kuglestød M | GBR | Barclay Palmer | |||
Diskoskast M | GBR | Mark Pharaoh | |||
Gerald Carr | |||||
Hammerkast M | GBR | Donald Anthony | |||
Peter Allday | |||||
Spydkast M | GBR | Peter Cullen | |||
100 m K | GBR | June Paul | |||
Heather Armitage | |||||
Anne Pashley | |||||
200 m K | GBR | Jean Scrivens | |||
June Paul | |||||
Heather Armitage | |||||
80 m hæk K | GBR | Pauline Wainwright | |||
Carole Quinton | |||||
4x100 m K | GBR | Jean Scrivens | |||
June Paul | |||||
Anne Pashley | |||||
Heather Armitage | |||||
Højdespring K | GBR | Dorothy Tyler | |||
Thelma Hopkins | |||||
Audrey Bennett | |||||
Længdespring K | GBR | Thelma Hopkins | |||
Sheila Hoskin | |||||
Kuglestød K | GBR | Suzanne Allday | |||
Diskoskast K | GBR | Suzanne Allday | |||
Boksning | |||||
Fluevægt M | GBR | Terence Spinks | |||
Bantamvægt M | GBR | Owen Reilly | |||
Fjervægt M | GBR | Thomas Nicholls | |||
Letvægt M | GBR | Richard McTaggart | |||
Weltervægt M | GBR | Nicholas Gargano | |||
Letmellemvægt M | GBR | John McCormack | |||
Mellemvægt M | GBR | Ronald Redrup | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | GBR | Patricia Moody | |||
K2 1000 m M | GBR | Raymond Blick | |||
Brian Bullivant | |||||
K2 10000 m M | GBR | Raymond Blick | |||
Brian Bullivant | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | GBR | William Holmes | |||
Arthur Stanley Brittain | |||||
Alan Jackson | |||||
Landevejsløb hold M | GBR | Arthur Stanley Brittain | |||
William Holmes | |||||
Alan Jackson | |||||
Holdforfølgelse M | GBR | Donald Burgess | |||
Thomas Simpson | |||||
Michael Gambrill | |||||
John Geddes | |||||
1000 m på tid M | GBR | Alan Danson | |||
Tandem M | GBR | Eric Thompson | |||
Peter Brotherton | |||||
Udspring | |||||
3 m spring M | GBR | Roy Walsh | |||
Raymond Cann | |||||
Peter Tarsey | |||||
3 m spring K | GBR | Phyllis Ann Long | |||
Charmain Welsh | |||||
Tårnspring M | GBR | Roy Walsh | |||
Raymond Cann | |||||
Peter Tarsey | |||||
Tårnspring K | GBR | Charmain Welsh | |||
Phyllis Ann Long | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | GBR | Hilda Lorna Johnstone | |||
Brenda Williams | |||||
Military individuelt | GBR | Laurence Rook | |||
Francis Weldon | |||||
Military hold | GBR | Albert Hill | |||
Francis Weldon | |||||
Laurence Rook | |||||
Ridebanespringning individuelt | GBR | Wilfred White | |||
Patricia Smythe | |||||
Ridebanespringning hold | GBR | Wilfred White | |||
Patricia Smythe | |||||
Peter Robeson | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | GBR | Gillian Sheen | |||
Mary Glen-Haig | |||||
Fleuret individuelt M | GBR | Allan Jay | |||
René Paul | |||||
Raymond Paul | |||||
Kårde individuelt M | GBR | Henry Hoskyns | |||
Michael Howard | |||||
Allan Jay | |||||
Sabel individuelt M | GBR | Ralph Cooperman | |||
Henry Hoskyns | |||||
Olgierd Porebski | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | GBR | Pat Hirst | |||
Hockey | |||||
Hockey M | GBR | Steven Johnson | |||
Michael Doughty | |||||
Colin Dale | |||||
David Archer | |||||
Anthony Robinson | |||||
Geoffrey Cutter | |||||
Denys Carnill | |||||
John Conroy | |||||
David Thomas | |||||
Frederick Scott | |||||
Neil Forster | |||||
John Cockett | |||||
Francis Howard Davis | |||||
John Strover | |||||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | GBR | George Norman | |||
Thomas Hudson | |||||
Donald Cobley | |||||
Hold M | GBR | George Norman | |||
Donald Cobley | |||||
Thomas Hudson | |||||
Roning | |||||
Singlesculler M | GBR | Anthony Fox | |||
Dobbeltsculler M | GBR | William Rand | |||
Sidney Rand | |||||
Sejlsport | |||||
5,5 m | GBR | Robert Perry | |||
David Bowker | |||||
Neil Cochran-Patrick | |||||
John Dillon | |||||
Drage | GBR | Jonathan Janson | |||
Graham Mann | |||||
Ronald Backus | |||||
Star | GBR | Stanley Potter | |||
Bruce Banks | |||||
Finnjolle M | GBR | Richard Creagh-Osborne | |||
Sharpie | GBR | Terence Smith | |||
Jasper Blackall | |||||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | GBR | Frederick Hopkinson | |||
Steffen Cranmer | |||||
Riffel liggende M | GBR | Frederick Hopkinson | |||
Steffen Cranmer | |||||
Fri riffel M | GBR | Steffen Cranmer | |||
Fri pistol M | GBR | Henry Steele | |||
Frederick Cooper | |||||
Silhuetpistol M | GBR | Henry Steele | |||
Frederick Cooper | |||||
Trap M | GBR | Ernest Fear | |||
Joseph Wheater | |||||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | GBR | Frances Hogben | |||
Fearne Ewart | |||||
100 m fri stil M | GBR | Ronald Roberts | |||
Kenneth Williams | |||||
400 m fri stil K | GBR | Margaret Girvan | |||
400 m fri stil M | GBR | Neil McKechnie | |||
John Wardrop | |||||
100 m rygcrawl K | GBR | Julie Hoyle | |||
Margaret Edwards | |||||
Judith Grinham | |||||
100 m rygcrawl M | GBR | William John Brockway | |||
Haydn Rigby | |||||
Graham Sykes | |||||
200 m brystsvømning K | GBR | Christine Gosden | |||
Helen Gordon | |||||
200 m brystsvømning M | GBR | Christopher Walkden | |||
100 m butterfly K | GBR | Elizabeth Whittall | |||
Anne Morton | |||||
200 m butterfly M | GBR | Graham Symonds | |||
4x100 m fri stil K | GBR | Frances Hogben | |||
Judith Grinham | |||||
Margaret Girvan | |||||
Fearne Ewart | |||||
4x200 m fri stil M | GBR | Neil McKechnie | |||
John Wardrop | |||||
Kenneth Williams | |||||
Ronald Roberts | |||||
Vægtløftning | |||||
Fjervægt M | GBR | Maurice Megennis | |||
Julian Creus | |||||
Letvægt M | GBR | Benjamin Helfgott | |||
Letsværvægt M | GBR | Philip Caira | |||
Mellemsværvægt M | GBR | Sydney Harrington | |||
Brydning | |||||
Fri stil fjervægt M | GBR | Herbert Hall | |||
Fri stil sværvægt M | GBR | Kenneth Richmond | |||
* Listen ovenfor over Britiske deltagere ved OL i 1956 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Britiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Melbourne 1956 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||