British athletes at the Melbourne 1956 Olympics* |
|||||||
Event |
|
Athletes |
|||
Athletics | |||||
100 m M | GBR | David Segal | |||
Roy Sandström | |||||
Kenneth Box | |||||
200 m M | GBR | Brian Shenton | |||
David Segal | |||||
Roy Sandstrom | |||||
400 m M | GBR | Michael Wheeler | |||
John Salisbury | |||||
Francis Higgins | |||||
800 m M | GBR | Michael Farrell | |||
Derek Johnson | |||||
Michael Rawson | |||||
1500 m M | GBR | Brian Hewson | |||
Ken Wood | |||||
Ian Boyd | |||||
5000 m M | GBR | Christopher Chataway | |||
Derek Ibbotson | |||||
Gordon Pirie | |||||
10000 m M | GBR | Gordon Pirie | |||
Kenneth Norris | |||||
Frank Sando | |||||
Marathon M | GBR | Frederick Norris | |||
Ronald Clark | |||||
Henry Hicks | |||||
110 m hurdles M | GBR | Frederick Parker | |||
Peter Hildreth | |||||
400 m hurdles M | GBR | Robert Shaw | |||
Harry Kane | |||||
Thomas Farrell | |||||
3000 m steeplechase M | GBR | Eric Shirley | |||
John Disley | |||||
Chris Brasher | |||||
4x100 m M | GBR | David Segal | |||
Roy Sandstrom | |||||
Kenneth Box | |||||
Brian Shenton | |||||
4x400 m M | GBR | Peter Higgins | |||
John Salisbury | |||||
Michael Wheeler | |||||
Derek Johnson | |||||
20 km walk M | GBR | Stanley Vickers | |||
Roland Hardy | |||||
George Coleman | |||||
50 km walk M | GBR | Donald Thompson | |||
Albert Johnson | |||||
Eric Hall | |||||
High jump M | GBR | Peter Wells | |||
Long jump M | GBR | Kenneth Wilmshurst | |||
Roy Cruttenden | |||||
Triple jump M | GBR | Kenneth Wilmshurst | |||
Shot put M | GBR | Barclay Palmer | |||
Discus throw M | GBR | Gerald Carr | |||
Mark Pharaoh | |||||
Hammer throw M | GBR | Donald Anthony | |||
Peter Allday | |||||
Javelin throw M | GBR | Peter Cullen | |||
100 m W | GBR | June Paul | |||
Heather Armitage | |||||
Anne Pashley | |||||
200 m W | GBR | June Paul | |||
Heather Armitage | |||||
Jean Scrivens | |||||
80 m hurdles W | GBR | Pauline Wainwright | |||
Carole Quinton | |||||
4x100 m W | GBR | Jean Scrivens | |||
June Paul | |||||
Anne Pashley | |||||
Heather Armitage | |||||
High jump W | GBR | Dorothy Tyler | |||
Thelma Hopkins | |||||
Audrey Bennett | |||||
Long jump W | GBR | Thelma Hopkins | |||
Sheila Hoskin | |||||
Shot put W | GBR | Suzanne Allday | |||
Discus throw W | GBR | Suzanne Allday | |||
Boxing | |||||
Flyweight M | GBR | Terence Spinks | |||
Bantamweight M | GBR | Owen Reilly | |||
Featherweight M | GBR | Thomas Nicholls | |||
Lightweight M | GBR | Richard McTaggart | |||
Welterweight M | GBR | Nicholas Gargano | |||
Light-middleweight M | GBR | John McCormack | |||
Middleweight M | GBR | Ronald Redrup | |||
Canoe & Kayak | |||||
K1 500 m W | GBR | Patricia Moody | |||
K2 1000 m M | GBR | Raymond Blick | |||
Brian Bullivant | |||||
K2 10000 m M | GBR | Raymond Blick | |||
Brian Bullivant | |||||
Cycling | |||||
Road race M | GBR | William Holmes | |||
Arthur Stanley Brittain | |||||
Alan Jackson | |||||
Road race team M | GBR | William Holmes | |||
Alan Jackson | |||||
Arthur Stanley Brittain | |||||
Team pursuit M | GBR | Thomas Simpson | |||
Michael Gambrill | |||||
John Geddes | |||||
Donald Burgess | |||||
1000 m time trial M | GBR | Alan Danson | |||
Tandem M | GBR | Eric Thompson | |||
Peter Brotherton | |||||
Diving | |||||
Springboard M | GBR | Roy Walsh | |||
Raymond Cann | |||||
Peter Tarsey | |||||
Springboard W | GBR | Charmain Welsh | |||
Phyllis Ann Long | |||||
Platform M | GBR | Roy Walsh | |||
Raymond Cann | |||||
Peter Tarsey | |||||
Platform W | GBR | Phyllis Ann Long | |||
Charmain Welsh | |||||
Equestrian | |||||
Dressage individual | GBR | Brenda Williams | |||
Hilda Lorna Johnstone | |||||
Eventing individual | GBR | Francis Weldon | |||
Laurence Rook | |||||
Eventing team | GBR | Albert Hill | |||
Francis Weldon | |||||
Laurence Rook | |||||
Jumping individual | GBR | Patricia Smythe | |||
Wilfred White | |||||
Jumping team | GBR | Wilfred White | |||
Patricia Smythe | |||||
Peter Robeson | |||||
Fencing | |||||
Foil individual W | GBR | Gillian Sheen | |||
Mary Glen-Haig | |||||
Foil individual M | GBR | Allan Jay | |||
René Paul | |||||
Raymond Paul | |||||
Epee individual M | GBR | Henry Hoskyns | |||
Michael Howard | |||||
Allan Jay | |||||
Sabre individual M | GBR | Henry Hoskyns | |||
Olgierd Porebski | |||||
Ralph Cooperman | |||||
Gymnastics | |||||
Individual all-round W | GBR | Pat Hirst | |||
Hockey | |||||
Hockey M | GBR | Neil Forster | |||
Francis Howard Davis | |||||
Geoffrey Cutter | |||||
Steven Johnson | |||||
John Conroy | |||||
Michael Doughty | |||||
Colin Dale | |||||
David Archer | |||||
Anthony Robinson | |||||
Denys Carnill | |||||
John Cockett | |||||
David Thomas | |||||
John Strover | |||||
Frederick Scott | |||||
Modern Pentathlon | |||||
Individual M | GBR | Thomas Hudson | |||
Donald Cobley | |||||
George Norman | |||||
Team M | GBR | George Norman | |||
Donald Cobley | |||||
Thomas Hudson | |||||
Rowing | |||||
Single sculls M | GBR | Anthony Fox | |||
Double sculls M | GBR | William Rand | |||
Sidney Rand | |||||
Sailing | |||||
5,5 m | GBR | David Bowker | |||
Neil Cochran-Patrick | |||||
John Dillon | |||||
Robert Perry | |||||
Dragon | GBR | Jonathan Janson | |||
Graham Mann | |||||
Ronald Backus | |||||
Star | GBR | Stanley Potter | |||
Bruce Banks | |||||
Finn M | GBR | Richard Creagh-Osborne | |||
Sharpie | GBR | Terence Smith | |||
Jasper Blackall | |||||
Shooting | |||||
Rifle three positions M | GBR | Frederick Hopkinson | |||
Steffen Cranmer | |||||
Rifle prone M | GBR | Steffen Cranmer | |||
Frederick Hopkinson | |||||
Free rifle M | GBR | Steffen Cranmer | |||
Free pistol M | GBR | Frederick Cooper | |||
Henry Steele | |||||
Rapid fire pistol M | GBR | Frederick Cooper | |||
Henry Steele | |||||
Trap M | GBR | Joseph Wheater | |||
Ernest Fear | |||||
Swimming | |||||
100 m freestyle W | GBR | Frances Hogben | |||
Fearne Ewart | |||||
100 m freestyle M | GBR | Kenneth Williams | |||
Ronald Roberts | |||||
400 m freestyle W | GBR | Margaret Girvan | |||
400 m freestyle M | GBR | Neil McKechnie | |||
John Wardrop | |||||
100 m backstroke W | GBR | Julie Hoyle | |||
Margaret Edwards | |||||
Judith Grinham | |||||
100 m backstroke M | GBR | Haydn Rigby | |||
William John Brockway | |||||
Graham Sykes | |||||
200 m breaststroke W | GBR | Christine Gosden | |||
Helen Gordon | |||||
200 m breaststroke M | GBR | Christopher Walkden | |||
100 m butterfly W | GBR | Elizabeth Whittall | |||
Anne Morton | |||||
200 m butterfly M | GBR | Graham Symonds | |||
4x100 m freestyle W | GBR | Frances Hogben | |||
Judith Grinham | |||||
Margaret Girvan | |||||
Fearne Ewart | |||||
4x200 m freestyle M | GBR | Ronald Roberts | |||
Neil McKechnie | |||||
John Wardrop | |||||
Kenneth Williams | |||||
Weightlifting | |||||
Featherweight M | GBR | Maurice Megennis | |||
Julian Creus | |||||
Lightweight M | GBR | Benjamin Helfgott | |||
Light-heavyweight M | GBR | Philip Caira | |||
Middle-heavyweight M | GBR | Sydney Harrington | |||
Wrestling | |||||
Freestyle featherweight M | GBR | Herbert Hall | |||
Freestyle heavyweight M | GBR | Kenneth Richmond | |||
* The list of British athletes in the 1956 Olympic Games is not yet complete | |||||
This information about British athletes in the Olympic Summer Games in Melbourne 1956 is based on the official olympic reports and Olympian Database | |||||