Kinesiske deltagere ved OL i Sydney 2000 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | CHN | Tang Hua | |||
Yang Bo | |||||
Fu Shengjun | |||||
Individuelt K | CHN | Yang Jianping | |||
He Ying | |||||
Yu Hui | |||||
Hold M | CHN | Fu Shengjun | |||
Yang Bo | |||||
Tang Hua | |||||
Hold K | CHN | Yang Jianping | |||
Yu Hui | |||||
He Ying | |||||
Atletik | |||||
20 km kapgang M | CHN | Yu Guohui | |||
50 km kapgang M | CHN | Yang Yongjian | |||
Wang Yinhang | |||||
Længdespring M | CHN | Liu Hongnin | |||
Lao Jianfeng | |||||
Trespring M | CHN | Lao Jianfeng | |||
Diskoskast M | CHN | Li Shaojie | |||
100 m K | CHN | Zeng Xiujun | |||
Li Xuemei | |||||
200 m K | CHN | Qin Wangping | |||
Liu Xiaomei | |||||
10000 m K | CHN | Ji Li | |||
Maraton K | CHN | Ren Xiujuan | |||
100 m hæk K | CHN | Yun Feng | |||
4x100 m K | CHN | Liu Xiaomei | |||
Li Xuemei | |||||
Wangping Qiu | |||||
Zeng Xiujun | |||||
20 km kapgang K | CHN | Wang Liping | |||
Liu Hongyu | |||||
Stangspring K | CHN | Gao Shuying | |||
Længdespring K | CHN | Guan Yingnan | |||
Guo Chunfang | |||||
Trespring K | CHN | Ren Ruiping | |||
Kuglestød K | CHN | Yu Xin | |||
Cheng Xiaoyan | |||||
Diskoskast K | CHN | Yu Xin | |||
Qi Cao | |||||
Li Qiumei | |||||
Hammerkast K | CHN | Zhao Wei | |||
Spydkast K | CHN | Wei Jianhua | |||
Li Lei | |||||
Badminton | |||||
Single M | CHN | Sun Jun | |||
Xia Xuanze | |||||
Ji Xinpeng | |||||
Double M | CHN | Yu Jinhao | |||
Zhang Wei | |||||
Chen Qiqiu | |||||
Zhang Jun | |||||
Single K | CHN | Ye Zhaoying | |||
Gong Zhichao | |||||
Dai Yun | |||||
Double K | CHN | Qin Yiyuan | |||
Gu Jun | |||||
Yang Wei | |||||
Gao Ling | |||||
Ge Fei | |||||
Huan Nanyang | |||||
Mixdouble | CHN | Zhang Jun | |||
Chen Qiqiu | |||||
Ge Fei | |||||
Gao Ling | |||||
Chen Lin | |||||
Liu Yong | |||||
Basketball | |||||
Basketball M | CHN | Sun Jun | |||
Zheng Wu | |||||
Wang Zhizhi | |||||
Liu Yudong | |||||
Hu Weidong | |||||
Li Qun | |||||
Li Nan | |||||
Guo Shiqiang | |||||
Yao Ming | |||||
Menk Bat Ere | |||||
Zhang Jingsong | |||||
Li Xiaoyong | |||||
Boksning | |||||
Fluevægt M | CHN | Yang Xiangzhong | |||
Bantamvægt M | CHN | Mai Kangde | |||
Mellemvægt M | CHN | Abuduyehem An | |||
Cykling | |||||
500 m på tid K | CHN | Jiang Cuihua | |||
Wang Yan | |||||
Sprint K | CHN | Wang Yan | |||
Mountainbike K | CHN | Ma Yanping | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | CHN | Xiao Hailiang | |||
Ni Xiong | |||||
3 m spring K | CHN | Guo Jingjing | |||
Fu Mingxia | |||||
Tårnspring M | CHN | Hu Jia | |||
Tian Liang | |||||
Tårnspring K | CHN | Xue Sang | |||
Li Na | |||||
Synkron 3 m spring M | CHN | Ni Xiong | |||
Xiao Hailiang | |||||
Synkron 3 m spring K | CHN | Guo Jingjing | |||
Fu Mingxia | |||||
Synkron tårnspring M | CHN | Tian Liang | |||
Hu Jia | |||||
Synkron tårnspring K | CHN | Li Na | |||
Xue Sang | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | CHN | Li Yuan | |||
Meng Jie | |||||
Xiao Aihua | |||||
Luan Jujie | |||||
Yuan Li | |||||
Fleuret individuelt M | CHN | Ye Chong | |||
Wang Haibin | |||||
Dong Zhaozhi | |||||
Fleuret hold K | CHN | Li Yuan | |||
Meng Jie | |||||
Xiao Aihua | |||||
Fleuret hold M | CHN | Wang Haibin | |||
Ye Chong | |||||
Dong Zhaozhi | |||||
Kårde individuelt K | CHN | Liang Qin | |||
Li Na | |||||
Yang Shaoqi | |||||
Kårde individuelt M | CHN | Zhao Gang | |||
Wang Weixin | |||||
Kårde hold K | CHN | Qin Liang | |||
Yang Shaoqi | |||||
Li Na | |||||
Sabel individuelt M | CHN | Zhao Chunsheng | |||
Fodbold | |||||
Fodbold K | CHN | Gao Hong | |||
Qiu Haiyan | |||||
Xie Huilin | |||||
Wen Lirong | |||||
Pan Lina | |||||
Bai Jie | |||||
Shui Qingxia | |||||
Sun Wen | |||||
Zhang Ouying | |||||
Jin Yan | |||||
Fan Yunjie | |||||
Zhao Lihong | |||||
Pu Wei | |||||
Han Wenxia | |||||
Liu Ying | |||||
Wang Liping | |||||
Zhu Jing | |||||
Liu Ailing | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | CHN | Liu Xuan | |||
Yang Yun | |||||
Kui Yuanyuan | |||||
Huang Mandan | |||||
Ling Jie | |||||
Dong Fangxiao | |||||
Individuelt M | CHN | Zheng Lihui | |||
Xiao Junfeng | |||||
Xing Aowei | |||||
Huang Xu | |||||
Li Xiaopeng | |||||
Yang Wei | |||||
Hold K | CHN | Kui Yuanyuan | |||
Ling Jie | |||||
Liu Xuan | |||||
Yang Yun | |||||
Huang Mandan | |||||
Dong Fangxiao | |||||
Hold M | CHN | Li Xiaopeng | |||
Yang Wei | |||||
Zheng Lihui | |||||
Xing Aowei | |||||
Huang Xu | |||||
Xiao Junfeng | |||||
Gulv K | CHN | Yang Yun | |||
Kui Yuanyuan | |||||
Huang Mandan | |||||
Dong Fangxiao | |||||
Liu Xuan | |||||
Spring på hest K | CHN | Ling Jie | |||
Dong Fangxiao | |||||
Liu Xuan | |||||
Yang Yun | |||||
Kui Yuanyuan | |||||
Bom K | CHN | Yang Yun | |||
Kui Yuanyuan | |||||
Ling Jie | |||||
Dong Fangxiao | |||||
Liu Xuan | |||||
Forskudt barre K | CHN | Liu Xuan | |||
Yang Yun | |||||
Huang Mandan | |||||
Ling Jie | |||||
Dong Fangxiao | |||||
Gulv M | CHN | Li Xiaopeng | |||
Zheng Lihui | |||||
Xiao Junfeng | |||||
Xing Aowei | |||||
Yang Wei | |||||
Spring på hest M | CHN | Xiao Junfeng | |||
Zheng Lihui | |||||
Xing Aowei | |||||
Yang Wei | |||||
Li Xiaopeng | |||||
Bensving M | CHN | Yang Wei | |||
Zheng Lihui | |||||
Xiao Junfeng | |||||
Xing Aowei | |||||
Huang Xu | |||||
Ringe M | CHN | Zheng Lihui | |||
Xiao Junfeng | |||||
Huang Xu | |||||
Yang Wei | |||||
Li Xiaopeng | |||||
Barre M | CHN | Zheng Lihui | |||
Xing Aowei | |||||
Huang Xu | |||||
Yang Wei | |||||
Li Xiaopeng | |||||
Reck M | CHN | Li Xiaopeng | |||
Yang Wei | |||||
Zheng Lihui | |||||
Xing Aowei | |||||
Huang Xu | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | CHN | Zhou Xiaojing | |||
Hockey | |||||
Hockey K | CHN | Yang Hongbing | |||
Nie Yali | |||||
Shen Lihong | |||||
Huang Junxia | |||||
Liu Lijie | |||||
Cai Xuemei | |||||
Hou Xialoan | |||||
Chen Zhaoxia | |||||
Tang Chunling | |||||
Yang Huiping | |||||
Zhou Wanfeng | |||||
Wang Jiuyan | |||||
Cheng Hui | |||||
Long Fengyu | |||||
Yu Yali | |||||
Ding Hongping | |||||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt K | CHN | Zhao Shunxin | |||
Halv-letvægt K | CHN | Liu Yuxiang | |||
Letvægt K | CHN | Shen Yun | |||
Halv-mellemvægt K | CHN | Li Shufang | |||
Mellemvægt K | CHN | Qin Dongya | |||
Halv-sværvægt K | CHN | Tang Lin | |||
Sværvægt K | CHN | Hua Yuan | |||
Ekstra-letvægt M | CHN | Jia Yunbing | |||
Halv-letvægt M | CHN | Zhang Guangjun | |||
Mellemvægt M | CHN | Xu Zhiming | |||
Halv-sværvægt M | CHN | Song Qitao | |||
Sværvægt M | CHN | Pan Song | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt K | CHN | Wang Jinlin | |||
Individuelt M | CHN | Qian Zhenhua | |||
Roning | |||||
Dobbeltsculler K | CHN | Liu Lin | |||
Sun Guangxia | |||||
Dobbeltsculler M | CHN | Hua Lingjun | |||
Liang Hongming | |||||
Dobbeltfirer uden styrmand K | CHN | Liu Lijuan | |||
Han Jing | |||||
Sun Guangxia | |||||
Liu Lin | |||||
Dobbeltfirer M | CHN | Hua Lingjun | |||
Li Yang | |||||
Liang Hongming | |||||
Liu Jianjun | |||||
Letvægt dobbeltsculler K | CHN | Ou Shaoyan | |||
Yu Hua | |||||
Sejlsport | |||||
470 K | CHN | Li Dongying | |||
Yang Xiaoyan | |||||
Windsurfer K | CHN | Zhang Chujun | |||
Windsurfer M | CHN | Zhou Yuanguo | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | CHN | Cai Yalin | |||
Ning Lijia | |||||
Riffel tre positioner K | CHN | Wang Xian | |||
Hong Shan | |||||
Riffel liggende M | CHN | Ning Lijia | |||
Hou Yannan | |||||
Luftriffel M | CHN | Cai Yalin | |||
Hou Yannan | |||||
Luftriffel K | CHN | Jing Gao | |||
Zhao Yinghui | |||||
Bevægeligt mål M | CHN | Yang Ling | |||
Niu Zhiyuan | |||||
Sportspistol K | CHN | Cao Ying | |||
Cai Yeqing | |||||
Tao Luna | |||||
Fri pistol M | CHN | Wang Yifu | |||
Xu Dan | |||||
Luftpistol K | CHN | Tao Luna | |||
Ren Jie | |||||
Luftpistol M | CHN | Wang Yifu | |||
Tan Zongliang | |||||
Trap K | CHN | Gao E | |||
Trap M | CHN | Zhang Yongjie | |||
Skeet K | CHN | Zhang Shan | |||
Skeet M | CHN | Jin Di | |||
Dobbelttrap M | CHN | Li Bo | |||
Dobbelttrap K | CHN | Gao E | |||
Zhang Yafei | |||||
Softball | |||||
Softball K | CHN | Wang Ying | |||
Tao Hua | |||||
Zhang Yanqing | |||||
Qiu Haitao | |||||
Wang Lihong | |||||
Zhou Yan | |||||
An Zhongxin | |||||
Deng Xiaoling | |||||
Zhang Chunfang | |||||
Yan Fang | |||||
Qin Xuejing | |||||
Wei Qiang | |||||
Mu Xia | |||||
Yu Yanhong | |||||
Xu Jian | |||||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | CHN | Han Xue | |||
50 m fri stil M | CHN | Jiang Chengji | |||
100 m fri stil K | CHN | Xue Han | |||
200 m fri stil K | CHN | Wang Luna | |||
Yang Yu | |||||
400 m fri stil K | CHN | Chen Hua | |||
400 m fri stil M | CHN | Hao Jin | |||
800 m fri stil K | CHN | Chen Hua | |||
1500 m fri stil M | CHN | Hao Jin | |||
100 m rygcrawl K | CHN | Zhan Shu | |||
Lu Donghua | |||||
100 m rygcrawl M | CHN | Ouyang Kunpeng | |||
200 m rygcrawl K | CHN | Zhan Shu | |||
200 m rygcrawl M | CHN | Fu Yong | |||
100 m brystsvømning K | CHN | Li Wei | |||
Hui Qi | |||||
100 m brystsvømning M | CHN | Zhu Yi | |||
200 m brystsvømning K | CHN | Luo Xuejuan | |||
Hui Qi | |||||
200 m brystsvømning M | CHN | Zhu Yi | |||
100 m butterfly K | CHN | Liu Limin | |||
Ruan Yi | |||||
100 m butterfly M | CHN | Kunpeng Quyang | |||
200 m butterfly K | CHN | Liu Yin | |||
Liu Limin | |||||
200 m butterfly M | CHN | Xie Xufeng | |||
200 m medley K | CHN | Zhan Shu | |||
Chen Yan | |||||
200 m medley M | CHN | Xie Xufeng | |||
400 m medley K | CHN | Liu Yin | |||
Chen Yan | |||||
400 m medley M | CHN | Xie Xufeng | |||
Jin Hao | |||||
4x100 m fri stil K | CHN | Li Jin | |||
Sun Dan | |||||
Han Xue | |||||
Yang Yu | |||||
4x200 m fri stil K | CHN | Wang Luna | |||
Chen Yan | |||||
Sun Dan | |||||
Yang Yu | |||||
4x100 m medley K | CHN | Qi Hui | |||
Zhan Shu | |||||
Liu Limin | |||||
Han Xue | |||||
4x100 m medley M | CHN | Xie Xufeng | |||
Ouyang Kunpeng | |||||
Zhu Yi | |||||
Fu Yong | |||||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | CHN | Li Yuanyuan | |||
Li Min | |||||
Hold K | CHN | Li Zhen | |||
Li Min | |||||
Li Rouping | |||||
Wang Fang | |||||
Hou Yingli | |||||
Li Yuanyuan | |||||
Zhang Xiaohuan | |||||
Xia Ye | |||||
Jin Na | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | CHN | Liu Guoliang | |||
Kong Linghui | |||||
Liu Guozheng | |||||
Individuelt K | CHN | Wang Nan | |||
Sun Jin | |||||
Li Ju | |||||
Double M | CHN | Yan Sen | |||
Kong Linghui | |||||
Wang Liqin | |||||
Liu Guoliang | |||||
Double K | CHN | Li Ju | |||
Yang Ying | |||||
Wang Nan | |||||
Sun Jin | |||||
Taekwondo | |||||
Weltervægt K | CHN | He Lumin | |||
Sværvægt K | CHN | Chen Zhong | |||
Sværvægt M | CHN | Zhu Feng | |||
Tennis | |||||
Single K | CHN | Li Na | |||
Yi Jingqian | |||||
Double K | CHN | Li Ting | |||
Li Na | |||||
Triatlon | |||||
Individuelt K | CHN | Shi Meng | |||
Wang Dan | |||||
Volleyball | |||||
Beachvolley K | CHN | Jia Tian | |||
Rong Chi | |||||
Zhang Jingkun | |||||
Xiong Zi | |||||
Vægtløftning | |||||
Fjervægt K | CHN | Yang Xia | |||
Mellemvægt K | CHN | Chen Xiaomin | |||
Letsværvægt K | CHN | Lin Weining | |||
Supersværvægt K | CHN | Ding Meiyuan | |||
Bantamvægt M | CHN | Zhang Xiangxiang | |||
Wu Wenxiong | |||||
Fjervægt M | CHN | Le Maosheng | |||
Letvægt M | CHN | Zhang Guozheng | |||
Wan Jianhui | |||||
Mellemvægt M | CHN | Zhan Xugang | |||
Brydning | |||||
Fri stil supersværvægt M | CHN | Chen Xingqiang | |||
Græsk romersk fluevægt M | CHN | Wang Hui | |||
Græsk romersk bantamvægt M | CHN | Cheng Zetian | |||
Græsk romersk fjervægt M | CHN | Yi Shanjun | |||
Græsk romersk supersværvægt M | CHN | Zhao Hailin | |||
* Listen ovenfor over Kinesiske deltagere ved OL i 2000 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Kinesiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Sydney 2000 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||