Olympian Database
Olympic Games
Summer Olympics
Paris 2024
Winter Olympics
Milano-Cortina 2026
World Championships
Athletics
Football
Nordic Skiing
Swimming
Lists of Champions
Tennis Majors
Golf Majors
Cycling Grand Tours
Continental Games
Asian Games
European Games
Articles
Olympic Biographies
Olympic Competition Recaps
Olympic Games Recaps
Sports Calendar
2024 Top Sports Event Schedule
Paris 2024 Event Schedule
Home
Nationer
Kina
Sydney 2000
Kinesiske medaljer ved OL i Sydney 2000
Facts
Medaljer
Atleter
Sport
Disciplin
Medaljetagere
Guldmedaljer
Atletik
20 km kapgang K
CHN
Wang Liping
Badminton
Single M
CHN
Ji Xinpeng
Single K
CHN
Gong Zhichao
Double K
CHN
Ge Fei
Gu Jun
Mixdouble
CHN
Zhang Jun
Gao Ling
Bordtennis
Individuelt M
CHN
Kong Linghui
Individuelt K
CHN
Wang Nan
Double M
CHN
Yan Sen
Wang Liqin
Double K
CHN
Li Ju
Wang Nan
Gymnastik
Hold M
CHN
Xiao Junfeng
Li Xiaopeng
Yang Wei
Zheng Lihui
Xing Aowei
Huang Xu
Bom K
CHN
Liu Xuan
Barre M
CHN
Li Xiaopeng
Judo
Halv-sværvægt K
CHN
Tang Lin
Sværvægt K
CHN
Hua Yuan
Skydning
Luftriffel M
CHN
Cai Yalin
Bevægeligt mål M
CHN
Yang Ling
Luftpistol K
CHN
Tao Luna
Taekwondo
Sværvægt K
CHN
Chen Zhong
Udspring
3 m spring M
CHN
Ni Xiong
3 m spring K
CHN
Fu Mingxia
Tårnspring M
CHN
Tian Liang
Synkron 3 m spring M
CHN
Ni Xiong
Xiao Hailiang
Synkron tårnspring K
CHN
Xue Sang
Li Na
Vægtløftning
Fjervægt K
CHN
Yang Xia
Mellemvægt K
CHN
Chen Xiaomin
Letsværvægt K
CHN
Lin Weining
Supersværvægt K
CHN
Ding Meiyuan
Mellemvægt M
CHN
Zhan Xugang
Sølvmedaljer
Badminton
Double K
CHN
Yang Wei
Huan Nanyang
Bordtennis
Individuelt K
CHN
Li Ju
Double M
CHN
Liu Guoliang
Kong Linghui
Double K
CHN
Yang Ying
Sun Jin
Fægtning
Fleuret hold M
CHN
Wang Haibin
Ye Chong
Dong Zhaozhi
Gymnastik
Individuelt M
CHN
Yang Wei
Forskudt barre K
CHN
Ling Jie
Judo
Halv-mellemvægt K
CHN
Li Shufang
Skydning
Sportspistol K
CHN
Tao Luna
Luftpistol M
CHN
Wang Yifu
Udspring
3 m spring K
CHN
Guo Jingjing
Tårnspring M
CHN
Hu Jia
Tårnspring K
CHN
Li Na
Synkron 3 m spring K
CHN
Fu Mingxia
Guo Jingjing
Synkron tårnspring M
CHN
Tian Liang
Hu Jia
Vægtløftning
Bantamvægt M
CHN
Wu Wenxiong
Bronzemedaljer
Badminton
Single M
CHN
Xia Xuanze
Single K
CHN
Ye Zhaoying
Double K
CHN
Gao Ling
Qin Yiyuan
Bordtennis
Individuelt M
CHN
Liu Guoliang
Brydning
Græsk romersk bantamvægt M
CHN
Cheng Zetian
Cykling
500 m på tid K
CHN
Jiang Cuihua
Fægtning
Kårde hold K
CHN
Qin Liang
Yang Shaoqi
Li Na
Gymnastik
Individuelt K
CHN
Liu Xuan
Forskudt barre K
CHN
Yang Yun
Judo
Halv-letvægt K
CHN
Liu Yuxiang
Skydning
Luftriffel K
CHN
Jing Gao
Bevægeligt mål M
CHN
Niu Zhiyuan
Trap K
CHN
Gao E
Vægtløftning
Bantamvægt M
CHN
Zhang Xiangxiang
Informationen om Kina ved de olympiske sommerlege ved OL i Sydney 2000 er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy