Kinesiske deltagere ved OL i Atlanta 1996 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | CHN | Tang Hua | |||
Luo Hengyu | |||||
Shen Jun | |||||
Individuelt K | CHN | He Ying | |||
Yang Jianping | |||||
Wang Xiaozhu | |||||
Hold M | CHN | Shen Jun | |||
Luo Hengyu | |||||
Tang Hua | |||||
Hold K | CHN | Yang Jianping | |||
He Ying | |||||
Wang Xiaozhu | |||||
Atletik | |||||
100 m M | CHN | Chen Wenzhong | |||
200 m M | CHN | Chen Wenzhong | |||
110 m hæk M | CHN | Tong Li | |||
Chen Yanhoa | |||||
20 km kapgang M | CHN | Li Mingcai | |||
Yu Guohui | |||||
Li Zewen | |||||
50 km kapgang M | CHN | Zhao Yongsheng | |||
Mao Xinyuan | |||||
Zhang Huiqiang | |||||
Længdespring M | CHN | Geng Huang | |||
Chen Jing | |||||
Trespring M | CHN | Zou Sixin | |||
Diskoskast M | CHN | Li Shaojie | |||
Spydkast M | CHN | Zhang Lianbiao | |||
100 m K | CHN | Yan Jiankui | |||
200 m K | CHN | Du Xiujie | |||
Yan Jiankui | |||||
400 m K | CHN | Du Xiujie | |||
800 m K | CHN | Zhang Jian | |||
5000 m K | CHN | Li Wei | |||
Yang Siju | |||||
Wang Junxia | |||||
10000 m K | CHN | Wang Junxia | |||
Yang Siju | |||||
Wang Mingxia | |||||
Maraton K | CHN | Ren Xiujuan | |||
10 km kapgang K | CHN | Gao Hongmiao | |||
Wang Yan | |||||
Gu Yan | |||||
Trespring K | CHN | Wang Xiangrong | |||
Ren Ruiping | |||||
Kuglestød K | CHN | Huang Zhihong | |||
Li Meisu | |||||
Sui Xinmei | |||||
Diskoskast K | CHN | Xio Yanling | |||
Spydkast K | CHN | Li Lei | |||
Badminton | |||||
Single M | CHN | Yu Lizhi | |||
Dong Jiong | |||||
Sun Jun | |||||
Single K | CHN | Ye Zhaojing | |||
Han Jingna | |||||
Yan Yao | |||||
Double K | CHN | Gu Jun | |||
Qin Yiyuan | |||||
Ge Fei | |||||
Tang Yongshu | |||||
Mixdouble | CHN | Tao Xiaoqiang | |||
Liu Jianjun | |||||
Chen Xingdon | |||||
Wang Xiaoyuan | |||||
Sun Man | |||||
Peng Xingyong | |||||
Basketball | |||||
Basketball K | CHN | Li Dongmei | |||
Zheng Dongmei | |||||
Li Xin | |||||
Shen Li | |||||
Ma Zongqing | |||||
Miao Bo | |||||
He Jun | |||||
Liu Jun | |||||
Chu Hui | |||||
Zheng Haixia | |||||
Liang Xin | |||||
Ma Chengqing | |||||
Boksning | |||||
Letfluevægt M | CHN | Yang Xiangzhong | |||
Mellemvægt M | CHN | Chen Tao | |||
Sværvægt M | CHN | Jiang Tao | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | CHN | Gao Beibei | |||
K2 500 m K | CHN | Ning Menghua | |||
Hu Dongmei | |||||
K2 500 m M | CHN | Xu Haifeng | |||
Wu Yubiao | |||||
K4 500 m K | CHN | Dong Ying | |||
Gao Beibei | |||||
Zhang Qin | |||||
Xian Bangdi | |||||
K2 1000 m M | CHN | Xu Haifeng | |||
Wu Yubiao | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb K | CHN | Zhao Haijuan | |||
Guo Xinghong | |||||
Individuel forfølgelse K | CHN | Wang Qingzhi | |||
Pointsløb K | CHN | Wang Yan | |||
Sprint K | CHN | Wang Yan | |||
Mountainbike K | CHN | Gao Hongying | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | CHN | Ni Xiong | |||
Yu Zhuocheng | |||||
3 m spring K | CHN | Tan Shuping | |||
Fu Mingxia | |||||
Tårnspring M | CHN | Xiao Hailiang | |||
Tian Liang | |||||
Tårnspring K | CHN | Fu Mingxia | |||
Guo Jingjing | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | CHN | Xiao Aihua | |||
Wang Huifeng | |||||
Liang Jun | |||||
Fleuret individuelt M | CHN | Dong Zhaozhi | |||
Ye Chong | |||||
Wang Haibin | |||||
Kårde individuelt K | CHN | Yan Jing | |||
Fodbold | |||||
Fodbold K | CHN | Zhao Lihong | |||
Chen Yufeng | |||||
Fan Yunjie | |||||
Zhong Honglian | |||||
Wei Haiying | |||||
Liu Ailing | |||||
Yu Hongqi | |||||
Wang Liping | |||||
Sun Qingmei | |||||
Zhang Yan | |||||
Niu Lijie | |||||
Wen Lirong | |||||
Liu Ying | |||||
Sun Wen | |||||
Gao Hong | |||||
Shi Guihong | |||||
Xie Huilin | |||||
Shui Qingxia | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | CHN | Qiao Ya | |||
Bi Wenjing | |||||
Ji Liya | |||||
Kui Yuanyuan | |||||
Mo Huilan | |||||
Liu Xuan | |||||
Mao Yanling | |||||
Individuelt M | CHN | Fan Hongbin | |||
Fan Bin | |||||
Huang Huadong | |||||
Huang Liping | |||||
Shen Jian | |||||
Zhang Jinjing | |||||
Li Xiaoshuang | |||||
Hold K | CHN | Liu Xuan | |||
Ji Liya | |||||
Kui Yuanyuan | |||||
Mao Yanling | |||||
Bi Wenjing | |||||
Mo Huilan | |||||
Qiao Ya | |||||
Hold M | CHN | Li Xiaoshuang | |||
Huang Liping | |||||
Fan Bin | |||||
Shen Jian | |||||
Zhang Jingin | |||||
Fan Hongbin | |||||
Huang Huadong | |||||
Gulv K | CHN | Ji Liya | |||
Kui Yuanyuan | |||||
Mo Huilan | |||||
Liu Xuan | |||||
Mao Yanling | |||||
Qiao Ya | |||||
Spring på hest K | CHN | Kui Yuanyuan | |||
Mo Huilan | |||||
Liu Xuan | |||||
Mao Yanling | |||||
Qiao Ya | |||||
Bi Wenjing | |||||
Ji Liya | |||||
Bom K | CHN | Qiao Ya | |||
Bi Wenjing | |||||
Kui Yuanyuan | |||||
Liu Xuan | |||||
Mo Huilan | |||||
Mao Yanling | |||||
Forskudt barre K | CHN | Bi Wenjing | |||
Ji Liya | |||||
Mo Huilan | |||||
Liu Xuan | |||||
Mao Yanling | |||||
Qiao Ya | |||||
Gulv M | CHN | Fan Bin | |||
Huang Huadong | |||||
Huang Liping | |||||
Shen Jian | |||||
Zhang Jinjing | |||||
Li Xiaoshuang | |||||
Fan Hongbin | |||||
Spring på hest M | CHN | Zhang Jinjing | |||
Li Xiaoshuang | |||||
Fan Hongbin | |||||
Fan Bin | |||||
Huang Huadong | |||||
Huang Liping | |||||
Shen Jian | |||||
Bensving M | CHN | Fan Bin | |||
Huang Huadong | |||||
Huang Liping | |||||
Shen Jian | |||||
Zhang Jinjing | |||||
Li Xiaoshuang | |||||
Ringe M | CHN | Shen Jian | |||
Zhang Jinjing | |||||
Li Xiaoshuang | |||||
Fan Hongbin | |||||
Fan Bin | |||||
Huang Huadong | |||||
Barre M | CHN | Huang Huadong | |||
Huang Liping | |||||
Shen Jian | |||||
Li Xiaoshuang | |||||
Zhang Jingin | |||||
Fan Bin | |||||
Reck M | CHN | Shen Jian | |||
Zhang Jinjing | |||||
Li Xiaoshuang | |||||
Fan Bin | |||||
Huang Huadong | |||||
Huang Liping | |||||
Rytmisk gymnastik hold K | CHN | Zhong Li | |||
Huang Ting | |||||
Cai Yingying | |||||
Huang Ying | |||||
Zheng Ni | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | CHN | Zhou Xiaojing | |||
Wu Bei | |||||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt K | CHN | Li Aiyue | |||
Halv-letvægt K | CHN | Wang Jin | |||
Letvægt K | CHN | Liu Chuang | |||
Halv-mellemvægt K | CHN | Liu Lizhe | |||
Mellemvægt K | CHN | Wang Xianbo | |||
Halv-sværvægt K | CHN | Leng Chunhui | |||
Sværvægt K | CHN | Sun Fuming | |||
Halv-letvægt M | CHN | Zhang Guangjun | |||
Halv-mellemvægt M | CHN | Yuan Chao | |||
Mellemvægt M | CHN | Ao Tegen | |||
Sværvægt M | CHN | Liu Chenggang | |||
Liu Shenggang | |||||
Roning | |||||
Singlesculler K | CHN | Liu Xiaochun | |||
Dobbeltsculler K | CHN | Cao Mianying | |||
Zhang Xiuyun | |||||
Toer uden styrmand K | CHN | Jing Yanhua | |||
Liang Xiling | |||||
Dobbeltfirer uden styrmand K | CHN | Gu Xiaoli | |||
Zhang Xiuyun | |||||
Liu Xirong | |||||
Cao Mianying | |||||
Firer uden styrmand M | CHN | Liang Hongming | |||
Huang Xiaoping | |||||
Sun Jun | |||||
Liu Xianbin | |||||
Letvægt dobbeltsculler K | CHN | Li Fei | |||
Ou Shaoyan | |||||
Sejlsport | |||||
470 K | CHN | Ji Fengqin | |||
Liu Haimei | |||||
Windsurfer K | CHN | Li Ke | |||
Windsurfer M | CHN | Qian Hong | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | CHN | Ning Lijia | |||
Chen Xianjun | |||||
Riffel tre positioner K | CHN | Zhang Qiuping | |||
Chen Muhua | |||||
Riffel liggende M | CHN | Li Wenjie | |||
Chen Xianjun | |||||
Luftriffel M | CHN | Li Haicong | |||
Ning Lijia | |||||
Luftriffel K | CHN | Chen Muhua | |||
Xu Yanhua | |||||
Bevægeligt mål M | CHN | Yang Ling | |||
Xiao Jun | |||||
Sportspistol K | CHN | Ma Ge | |||
Li Duihong | |||||
Fri pistol M | CHN | Xu Dan | |||
Wang Yifu | |||||
Silhuetpistol M | CHN | Meng Gang | |||
Luftpistol K | CHN | Lu Fang | |||
Li Duihong | |||||
Luftpistol M | CHN | Wang Yifu | |||
Tan Zongliang | |||||
Trap M | CHN | Zhang Bing | |||
Zhao Guisheng | |||||
Zhang Yongjie | |||||
Skeet M | CHN | Zhang Xindong | |||
Chen Dongjie | |||||
Dobbelttrap M | CHN | Li Bo | |||
Zhang Bing | |||||
Dobbelttrap K | CHN | Xu Xiang | |||
Gao E | |||||
Softball | |||||
Softball K | CHN | Liu Xuqing | |||
He Liping | |||||
An Zhongxin | |||||
Yan Fang | |||||
Lei Li | |||||
Wei Qiang | |||||
Chen Hong | |||||
Wang Lihong | |||||
Zhang Chunfang | |||||
Ou Jingbai | |||||
Xu Jian | |||||
Liu Yaju | |||||
Wang Ying | |||||
Tao Hua | |||||
Ma Ying | |||||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | CHN | Le Jingyi | |||
Shan Ying | |||||
50 m fri stil M | CHN | Jiang Chengji | |||
100 m fri stil K | CHN | Le Jingyi | |||
Shan Ying | |||||
100 m fri stil M | CHN | Zhao Lifeng | |||
200 m fri stil K | CHN | Shan Ying | |||
Chen Yan | |||||
400 m fri stil K | CHN | Chen Yan | |||
800 m fri stil K | CHN | Pu Yiqi | |||
Chen Yan | |||||
100 m rygcrawl K | CHN | He Cihong | |||
Chen Yan | |||||
100 m rygcrawl M | CHN | Zhao Yi | |||
200 m rygcrawl K | CHN | Wu Yanyan | |||
Chen Yan | |||||
200 m rygcrawl M | CHN | Zhao Yi | |||
100 m brystsvømning K | CHN | Yuan Yuan | |||
Xue Han | |||||
100 m brystsvømning M | CHN | Zeng Qiliang | |||
200 m brystsvømning K | CHN | Yuan Yuan | |||
Li Lin | |||||
200 m brystsvømning M | CHN | Wang Yiwu | |||
100 m butterfly K | CHN | Cai Huijue | |||
Liu Limin | |||||
100 m butterfly M | CHN | Jiang Chengji | |||
200 m butterfly K | CHN | Liu Limin | |||
Qu Yun | |||||
200 m medley K | CHN | Li Lin | |||
Wu Yanyan | |||||
400 m medley K | CHN | Wu Yanyan | |||
Chen Yan | |||||
4x100 m fri stil K | CHN | Chao Na | |||
Le Jingyi | |||||
Shan Ying | |||||
Nian Yun | |||||
4x200 m fri stil K | CHN | Pu Yiqi | |||
Shan Ying | |||||
Wang Luna | |||||
Nian Yun | |||||
Chen Yan | |||||
4x100 m medley K | CHN | Cai Huijue | |||
Shan Ying | |||||
Han Xue | |||||
Chen Yan | |||||
4x100 m medley M | CHN | Zhao Lifeng | |||
Jiang Chengji | |||||
Zhao Yi | |||||
Zeng Qiliang | |||||
Synkronsvømning | |||||
Hold K | CHN | Li Min | |||
Fu Yuling | |||||
Chen Xuan | |||||
Li Yuanyuan | |||||
Pan Yan | |||||
Long Yan | |||||
Guo Cui | |||||
Wu Chunlan | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | CHN | Wang Tao | |||
Liu Guoliang | |||||
Individuelt K | CHN | Qiao Hong | |||
Deng Yaping | |||||
Liu Wei | |||||
Double M | CHN | Wang Tao | |||
Kong Linghui | |||||
Lu Lin | |||||
Liu Guoliang | |||||
Double K | CHN | Liu Wei | |||
Deng Yaping | |||||
Quai Yunping | |||||
Qiao Hong | |||||
Volleyball | |||||
Volleyball K | CHN | Wang Ziling | |||
Pan Wenli | |||||
Wang Yi | |||||
Zhu Yunying | |||||
Lai Yawen | |||||
Wang Lina | |||||
Liu Xiaoning | |||||
He Qi | |||||
Cui Yongmei | |||||
Wu Yongmei | |||||
Sun Yue | |||||
Li Yan | |||||
Vægtløftning | |||||
Fluevægt M | CHN | Lan Shizhang | |||
Zhang Xiangsen | |||||
Bantamvægt M | CHN | Xu Dong | |||
Tang Ningsheng | |||||
Fjervægt M | CHN | Wang Guohua | |||
Xiao Jiangang | |||||
Letvægt M | CHN | Zhan Xugang | |||
Wan Jianhui | |||||
Mellemvægt M | CHN | Lin Shoufeng | |||
Sværvægt M | CHN | Cui Wenhua | |||
Brydning | |||||
Græsk romersk bantamvægt M | CHN | Cheng Zetian | |||
Græsk romersk fjervægt M | CHN | Hu Guohong | |||
Græsk romersk sværvægt M | CHN | Ba Yanchuan | |||
Græsk romersk supersværvægt M | CHN | Liu Guoke | |||
* Listen ovenfor over Kinesiske deltagere ved OL i 1996 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Kinesiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Atlanta 1996 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||