Canadiske deltagere ved OL i Beijing 2008 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | CAN | John David Burnes | |||
Jay Lyon | |||||
Crispin Duenas | |||||
Individuelt K | CAN | Marie-Pier Beaudet | |||
Hold M | CAN | John David Burnes | |||
Crispin Duenas | |||||
Jay Lyon | |||||
Atletik | |||||
100 m M | CAN | Pierre Browne | |||
Anson Henry | |||||
200 m M | CAN | Jared Connaughton | |||
Bryan Barnett | |||||
400 m M | CAN | Tyler Christopher | |||
800 m M | CAN | Gary Reed | |||
Achraf Tadili | |||||
1500 m M | CAN | Taylor Milne | |||
Kevin Sullivan | |||||
Nathan Brannen | |||||
5000 m M | CAN | Kevin Sullivan | |||
10000 m M | CAN | Eric Gillis | |||
4x100 m M | CAN | Hank Palmer | |||
Anson Henry | |||||
Jared Connaughton | |||||
Pierre Browne | |||||
50 km kapgang M | CAN | Timothy Berrett | |||
Højdespring M | CAN | Michael Mason | |||
Kuglestød M | CAN | Dylan Armstrong | |||
Hammerkast M | CAN | James Steacy | |||
Spydkast M | CAN | Scott Russell | |||
Tikamp M | CAN | Massimo Bertocchi | |||
200 m K | CAN | Adrienne Power | |||
400 m K | CAN | Carline Muir | |||
5000 m K | CAN | Megan Metcalfe | |||
100 m hæk K | CAN | Priscilla Lopes-Schliep | |||
Angela Whyte | |||||
Højdespring K | CAN | Nicole Forrester | |||
Stangspring K | CAN | Kelsie Hendry | |||
Længdespring K | CAN | Ruky Abdulai | |||
Tabia Charles | |||||
Hammerkast K | CAN | Sultana Frizell | |||
Syvkamp K | CAN | Jessica Zelinka | |||
Badminton | |||||
Single M | CAN | Andrew Dabeka | |||
Single K | CAN | Anna Rice | |||
Mixdouble | CAN | Mike Beres | |||
Val Loker | |||||
Baseball | |||||
Baseball M | CAN | David Davidson | |||
Adam Stern | |||||
Ryan Radmanovich | |||||
Mike Johnson | |||||
Brett Lawrie | |||||
Tim Burton | |||||
Emmanuel Garcia | |||||
Emerson Frostad | |||||
Robert Swindle | |||||
Chris Begg | |||||
Matt Rogelstad | |||||
Chris Robinson | |||||
Rheal Cormier | |||||
Steve Green | |||||
Nick Weglarz | |||||
Jimmy Vanostrand | |||||
James Avery | |||||
Brooks McNiven | |||||
Chris Reitsma | |||||
Stubby Clapp | |||||
Michael Saunders | |||||
Scott Thorman | |||||
Jonathan Lockwood | |||||
David Corrente | |||||
Boksning | |||||
Weltervægt M | CAN | Adam Trupish | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | CAN | Karen Furneaux | |||
K1 500 m M | CAN | Adam van Koeverden | |||
K2 500 m K | CAN | Mylanie Barre | |||
Kristin Ann Gauthier | |||||
K2 500 m M | CAN | Richard Dober | |||
Andrew Willows | |||||
K4 500 m K | CAN | Kristin Ann Gauthier | |||
Emilie Fournel | |||||
Karen Furneaux | |||||
Genevieve Beauchesne-Sevigny | |||||
K1 1000 m M | CAN | Adam van Koeverden | |||
K2 1000 m M | CAN | Ryan Cuthbert | |||
Steven Jorens | |||||
K4 1000 m M | CAN | Rhys Hill | |||
Angus Mortimer | |||||
Chris Pellini | |||||
Brady Reardon | |||||
C1 500 m M | CAN | Mark Oldershaw | |||
C2 500 m M | CAN | Gabriel Beauchesne-Sevigny | |||
Andrew Russell | |||||
C1 1000 m M | CAN | Thomas Hall | |||
C2 1000 m M | CAN | Andrew Russell | |||
Gabriel Beauchesne-Sevigny | |||||
K1 slalom K | CAN | Sarah Boudens | |||
K1 slalom M | CAN | David Ford | |||
C1 slalom M | CAN | James Cartwright | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | CAN | Michael Barry | |||
Svein Tuft | |||||
Ryder Hesjedal | |||||
Landevejsløb K | CAN | Alexandra Wrubleski | |||
Erinne Willock | |||||
Leigh Hobson | |||||
Enkeltstart K | CAN | Alexandra Wrubleski | |||
Enkeltstart M | CAN | Svein Tuft | |||
Ryder Hesjedal | |||||
Pointsløb M | CAN | Zachary Bell | |||
Pointsløb K | CAN | Gina Grain | |||
Parløb M | CAN | Zachary Bell | |||
Martin Gilbert | |||||
Mountainbike M | CAN | Seamus McGrath | |||
Geoff Kabush | |||||
Mountainbike K | CAN | Catharine Pendrel | |||
Marie-Helene Premont | |||||
BMX M | CAN | Scott Erwood | |||
BMX K | CAN | Sammy Cools | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | CAN | Reuben Ross | |||
Alexandre Despatie | |||||
3 m spring K | CAN | Jennifer Abel | |||
Blythe Hartley | |||||
Tårnspring M | CAN | Riley McCormick | |||
Reuben Ross | |||||
Tårnspring K | CAN | Marie-Eve Marleau | |||
Emilie Heymans | |||||
Synkron 3 m spring M | CAN | Alexandre Despatie | |||
Arturo Miranda | |||||
Synkron tårnspring K | CAN | Meaghan Benfeito | |||
Roseline Filion | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | CAN | Leslie Reid | |||
Jacqueline Brooks | |||||
Ashley Nicoll-Holzer | |||||
Dressur hold | CAN | Leslie Reid | |||
Ashley Nicoll-Holzer | |||||
Jacqueline Brooks | |||||
Military individuelt | CAN | Sandra Donnelly | |||
Samantha Taylor | |||||
Michael Winter | |||||
Selena O'Hanlon | |||||
Kyle Carter | |||||
Military hold | CAN | Samantha Taylor | |||
Selena O'Hanlon | |||||
Sandra Donnelly | |||||
Michael Winter | |||||
Kyle Carter | |||||
Ridebanespringning individuelt | CAN | Ian Millar | |||
Gillian Henselwood | |||||
Eric Lamaze | |||||
Ridebanespringning hold | CAN | Ian Millar | |||
Eric Lamaze | |||||
Mac Cone | |||||
Gillian Henselwood | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt M | CAN | Joshua McGuire | |||
Kårde individuelt K | CAN | Sherraine Schalm | |||
Kårde individuelt M | CAN | Igor Tikhomirov | |||
Sabel individuelt K | CAN | Sandra Sassine | |||
Olga Ovtchinnikova | |||||
Julie Cloutier | |||||
Sabel individuelt M | CAN | Philippe Beaudry | |||
Sabel hold K | CAN | Olga Ovtchinnikova | |||
Sandra Sassine | |||||
Wendy Saschenbrecker | |||||
Julie Cloutier | |||||
Fodbold | |||||
Fodbold K | CAN | Melissa Tancredi | |||
Candace Chapman | |||||
Christine Sinclair | |||||
Rhian Wilkinson | |||||
Diana Matheson | |||||
Emily Zurrer | |||||
Robyn Gayle | |||||
Amy Walsh | |||||
Kara Lang | |||||
Martina Franko | |||||
Karina Leblanc | |||||
Randee Hermus | |||||
Clare Rustad | |||||
Erin McLeod | |||||
Jodi-Ann Robinson | |||||
Jonelle Filigno | |||||
Brittany Timko | |||||
Sophie Schmidt | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | CAN | Elyse Hopfner-Hibbs | |||
Nansy Damianova | |||||
Individuelt M | CAN | David Kikuchi | |||
Grant Golding | |||||
Nathan Gafuik | |||||
Kyle Shewfelt | |||||
Adam Wong | |||||
Brandon O'Neill | |||||
Hold M | CAN | Adam Wong | |||
Nathan Gafiuk | |||||
David Kikuchi | |||||
Kyle Shewfelt | |||||
Brandon O'Neill | |||||
Grant Golding | |||||
Gulv K | CAN | Elyse Hopfner-Hibbs | |||
Nansy Damianova | |||||
Spring på hest K | CAN | Nansy Damianova | |||
Bom K | CAN | Elyse Hopfner-Hibbs | |||
Nansy Damianova | |||||
Forskudt barre K | CAN | Elyse Hopfner-Hibbs | |||
Nansy Damianova | |||||
Gulv M | CAN | Adam Wong | |||
Brandon O'Neill | |||||
Grant Golding | |||||
Nathan Gafuik | |||||
Kyle Shewfelt | |||||
Spring på hest M | CAN | Kyle Shewfelt | |||
Bensving M | CAN | Nathan Gafuik | |||
Grant Golding | |||||
Adam Wong | |||||
Brandon O'Neill | |||||
David Kikuchi | |||||
Ringe M | CAN | Adam Wong | |||
David Kikuchi | |||||
Nathan Gafuik | |||||
Grant Golding | |||||
Kyle Shewfelt | |||||
Barre M | CAN | Adam Wong | |||
Brandon O'Neill | |||||
David Kikuchi | |||||
Nathan Gafuik | |||||
Grant Golding | |||||
Reck M | CAN | Adam Wong | |||
David Kikuchi | |||||
Nathan Gafuik | |||||
Kyle Shewfelt | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | CAN | Alexandra Orlando | |||
Trampolin individuelt K | CAN | Karen Cockburn | |||
Rosannagh MacLennan | |||||
Trampolin individuelt M | CAN | Jason Burnett | |||
Judo | |||||
Halv-sværvægt K | CAN | Marylise Levesque | |||
Ekstra-letvægt M | CAN | Frazer Will | |||
Halv-letvægt M | CAN | Sasha Mehmedovic | |||
Letvægt M | CAN | Nicholas Tritton | |||
Halv-sværvægt M | CAN | Keith Morgan | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt K | CAN | Kara Grant | |||
Monica Pinette | |||||
Individuelt M | CAN | Joshua Riker-Fox | |||
Roning | |||||
Toer uden styrmand K | CAN | Sabrina Kolker | |||
Zoe Hoskins | |||||
Toer uden styrmand M | CAN | Scott Frandsen | |||
David Calder | |||||
Dobbeltfirer uden styrmand K | CAN | Anna-Marie de Zwager | |||
Krista Guloien | |||||
Rachelle De Jong | |||||
Janine Hanson | |||||
Otter K | CAN | Jane Rumball | |||
Sarah Bonikowsky | |||||
Lesley Thompson-Willie | |||||
Andreanne Morin | |||||
Ashley Brzozowicz | |||||
Romina Stefancic | |||||
Heather Mandoli | |||||
Buffy-Lynne Williams | |||||
Darcy Marquardt | |||||
Otter M | CAN | Brian Price | |||
Adam Kreek | |||||
Malcolm Howard | |||||
Andrew Byrnes | |||||
Kevin Light | |||||
Kyle Hamilton | |||||
Dominic Seiterle | |||||
Jake Wetzel | |||||
Ben Rutledge | |||||
Letvægt dobbeltsculler K | CAN | Melanie Kok | |||
Tracy Cameron | |||||
Letvægt dobbeltsculler M | CAN | John Sasi | |||
Douglas Vandor | |||||
Cameron Sylvester | |||||
Letvægtsfirer M | CAN | Iain Brambell | |||
Liam Parsons | |||||
Jonathan Beare | |||||
Mike Lewis | |||||
Sejlsport | |||||
Yngling K | CAN | Jennifer Provan | |||
Martha Henderson | |||||
Kathryn Abbott | |||||
Tornado | CAN | Oskar Johansson | |||
Kevin Stittle | |||||
49er | CAN | Gordon Cook | |||
Benjamin Remocher | |||||
470 M | CAN | Stephane Locas | |||
Oliver Bone | |||||
Finnjolle | CAN | Christopher Cook | |||
Laser K | CAN | Lisa Ross | |||
Laser M | CAN | Mike Leigh | |||
Windsurfer K | CAN | Nikola Girke | |||
Windsurfer M | CAN | Zac Plavsic | |||
Skydning | |||||
Riffel liggende M | CAN | Johannes Sauer | |||
Sportspistol K | CAN | Avianna Chao | |||
Luftpistol K | CAN | Avianna Chao | |||
Trap K | CAN | Susan Nattrass | |||
Trap M | CAN | Giuseppe Di Salvatore | |||
Dobbelttrap M | CAN | Giuseppe Di Salvatore | |||
Softball | |||||
Softball K | CAN | Jennifer Salling | |||
Lauren Bay Regula | |||||
Dione Meier | |||||
Jennifer Yee | |||||
Erin McLean | |||||
Alison Bradley | |||||
Megan Timpf | |||||
Sheena Lawrick | |||||
Melanie Matthews | |||||
Caitlin Lever | |||||
Erin Cumpstone | |||||
Kaleigh Rafter | |||||
Robin Mackin | |||||
Noemie Marin | |||||
Danielle Lawrie | |||||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | CAN | Victoria Poon | |||
50 m fri stil M | CAN | Richard Hortness | |||
100 m fri stil K | CAN | Julia Wilkinson | |||
Erica Morningstar | |||||
100 m fri stil M | CAN | Brent Hayden | |||
Joel Greenshields | |||||
200 m fri stil K | CAN | Genevieve Saumur | |||
Stephanie Horner | |||||
200 m fri stil M | CAN | Colin Russell | |||
Brent Hayden | |||||
400 m fri stil K | CAN | Savannah King | |||
Stephanie Horner | |||||
400 m fri stil M | CAN | Ryan Cochrane | |||
800 m fri stil K | CAN | Tanya Hunks | |||
1500 m fri stil M | CAN | Ryan Cochrane | |||
100 m rygcrawl K | CAN | Julia Wilkinson | |||
100 m rygcrawl M | CAN | Jake Tapp | |||
200 m rygcrawl K | CAN | Lindsay Seemann | |||
200 m rygcrawl M | CAN | Keith Beavers | |||
Tobias Oriwol | |||||
100 m brystsvømning K | CAN | Annmay Pierse | |||
Jillian Tyler | |||||
100 m brystsvømning M | CAN | Michael Andrew Brown | |||
Mathieu Bois | |||||
200 m brystsvømning K | CAN | Annmay Pierse | |||
200 m brystsvømning M | CAN | Michael Andrew Brown | |||
Mathieu Bois | |||||
100 m butterfly K | CAN | Audrey Lacroix | |||
100 m butterfly M | CAN | Joseph Bartoch | |||
Adam Sioui | |||||
200 m butterfly K | CAN | Stephanie Horner | |||
Audrey Lacroix | |||||
200 m butterfly M | CAN | Adam Sioui | |||
200 m medley K | CAN | Julia Wilkinson | |||
Erica Morningstar | |||||
200 m medley M | CAN | Keith Beavers | |||
Brian Johns | |||||
400 m medley K | CAN | Alexa Komarnycky | |||
Tanya Hunks | |||||
400 m medley M | CAN | Keith Beavers | |||
Brian Johns | |||||
4x100 m fri stil K | CAN | Julia Wilkinson | |||
Genevieve Saumur | |||||
Erica Morningstar | |||||
Audrey Lacroix | |||||
4x100 m fri stil M | CAN | Joel Greenshields | |||
Colin Russell | |||||
Brent Hayden | |||||
Richard Say | |||||
4x200 m fri stil K | CAN | Stephanie Horner | |||
Erica Morningstar | |||||
Genevieve Saumur | |||||
Julia Wilkinson | |||||
4x200 m fri stil M | CAN | Brent Hayden | |||
Richard Say | |||||
Colin Russell | |||||
Andrew Hurd | |||||
Adam Sioui | |||||
Brian Johns | |||||
4x100 m medley K | CAN | Annmay Pierse | |||
Julia Wilkinson | |||||
Audrey Lacroix | |||||
Erica Morningstar | |||||
4x100 m medley M | CAN | Michael Andrew Brown | |||
Brent Hayden | |||||
Joseph Bartoch | |||||
Jake Tapp | |||||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | CAN | Marie-Pierre Boudreau Gagnon | |||
Isabelle Rampling | |||||
Hold K | CAN | Tracy Little | |||
Elise Marcotte | |||||
Jennifer Song | |||||
Dominika Kopcik | |||||
Jessika Dubuc | |||||
Isabelle Rampling | |||||
Marie-Pierre Boudreau Gagnon | |||||
Eve Lamoureux | |||||
Marie-Pierre Gagne | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | CAN | Zhang Peng | |||
Praddeban Peter | |||||
Individuelt K | CAN | Judy Long | |||
Zhang Mo | |||||
Hold M | CAN | Peter-Paul Pradeeban | |||
Zhang Peng | |||||
Qiang Shen | |||||
Taekwondo | |||||
Fluevægt K | CAN | Ivett Gonda | |||
Weltervægt K | CAN | Karine Sergerie | |||
Weltervægt M | CAN | Sebastien Michaud | |||
Tennis | |||||
Single M | CAN | Frank Dancevic | |||
Frederic Niemeyer | |||||
Double M | CAN | Daniel Nestor | |||
Frederic Niemeyer | |||||
Triatlon | |||||
Individuelt K | CAN | Kathy Tremblay | |||
Lauren Groves | |||||
Carolyn Murray | |||||
Individuelt M | CAN | Paul Tichelaar | |||
Colin Jenkins | |||||
Simon Whitfield | |||||
Vandpolo | |||||
Vandpolo M | CAN | Brandon Jung | |||
Jean Sayegh | |||||
Justin Boyd | |||||
Aaron Feltham | |||||
Devon Diggle | |||||
Robin Randall | |||||
Nathaniel Miller | |||||
Sasa Palamarevic | |||||
Kevin Graham | |||||
Thomas Marks | |||||
Kevin Mitchell | |||||
Constantine Kudaba | |||||
Nic Youngblud | |||||
Vægtløftning | |||||
Fluevægt K | CAN | Marilou Dozois-Prevost | |||
Mellemvægt K | CAN | Christine Girard | |||
Sværvægt K | CAN | Jeane Lassen | |||
Fjervægt M | CAN | Jasvir Singh | |||
Letvægt M | CAN | Francis Luna-Grenier | |||
Brydning | |||||
Fri stil fjervægt M | CAN | Saeed Azarbayjani | |||
Fri stil letvægt M | CAN | Haislan Veranes | |||
Fri stil weltervægt M | CAN | Matthew Judah Gentry | |||
Fri stil mellemvægt M | CAN | Travis Cross | |||
Fri stil sværvægt M | CAN | David Zilberman | |||
Fri stil fluevægt K | CAN | Carol Huynh | |||
Fri stil letvægt K | CAN | Tonya Verbeek | |||
Fri stil mellemvægt K | CAN | Martine Dugrenier | |||
Fri stil sværvægt K | CAN | Ohenewa Akuffo | |||
Græsk romersk supersværvægt M | CAN | Ari Taub | |||
* Listen ovenfor over Canadiske deltagere ved OL i 2008 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Canadiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Beijing 2008 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||