Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Holland
Sport
Cykling
Hollandske OL-deltagere i Cykling*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Cykling 1908
En omgang bane M
NED
Gerard Bosch van Drakestein
Dorotheus Nijland
Antonie Gerrits
Georgius Damen
Johannes van Spengen
Holdforfølgelse M
NED
Antonie Gerrits
Johannes van Spengen
Dorotheus Nijland
Gerard Bosch van Drakestein
100 km bane M
NED
Dorotheus Nijland
Georgius Damen
Gerard Bosch van Drakestein
20 km bane M
NED
Gerard Bosch van Drakestein
Dorotheus Nijland
Georgius Damen
Johannes van Spengen
5 km bane M
NED
Gerard Bosch van Drakestein
Dorotheus Nijland
Georgius Damen
Johannes van Spengen
Antonie Gerrits
Sprint M
NED
Johannes van Spengen
Dorotheus Nijland
Gerard Bosch van Drakestein
Antonie Gerrits
Cykling 1920
Landevejsløb M
NED
Nicolaas de Jong
Piet Kloppenburg
Arie van der Stel
Piet Ikelaar
Landevejsløb hold M
NED
Piet Kloppenburg
Piet Ikelaar
Nicolaas de Jong
Arie van der Stel
Holdforfølgelse M
NED
Piet Ikelaar
Frans de Vreng
Maurice Peeters
Pieter Beets
50 km bane M
NED
Piet Ikelaar
Anton Krijgsman
Arie van der Stel
Willem Ooms
Sprint M
NED
Piet Ikelaar
Maurice Peeters
Tandem M
NED
Pieter Beets
Frans de Vreng
Tjabel Boonstra
Piet Ikelaar
Cykling 1924
Landevejsløb M
NED
Martinus Vlietman
Johannes Maas
Philippus Innemee
Cor Heeren
Landevejsløb hold M
NED
Cornelis Heeren
Philippus Innemee
Johannes Maas
Holdforfølgelse M
NED
Gerard Bosch van Drakestein
Simon van Poelgeest
Franciscus Waterreus
Johannes Maas
50 km bane M
NED
Jacobus Willems
Johannes Maas
Sprint M
NED
Jakob Meijer
Maurice Peeters
Tandem M
NED
Maurice Peeters
Gerard Bosch van Drakestein
Cykling 1928
Landevejsløb hold M
NED
Leendert Buis
Adriaan Braspenninx
Bernardus Duijker
Holdforfølgelse M
NED
Johannes Pijnenburg
Piet van der Horst
Johannes Maas
Adriaan Braspenninx
1000 m på tid M
NED
Gerard Bosch van Drakestein
Sprint M
NED
Antoine Mazairac
Tandem M
NED
Daniel van Dijk
Bernhard Leene
Cykling 1932
1000 m på tid M
NED
Jacobus van Egmond
Sprint M
NED
Jacobus van Egmond
Tandem M
NED
Bernhard Leene
Jacobus van Egmond
Cykling 1936
Landevejsløb M
NED
Philippus Vethaak
Gerrit Schulte
Rene Van Hove
Nico Van Gageldonk
Landevejsløb hold M
NED
Philippus Vethaak
Nico Van Gageldonk
Gerrit Schulte
1000 m på tid M
NED
Arie van Vliet
Sprint M
NED
Arie van Vliet
Tandem M
NED
Bernhard Leene
Hendrik Ooms
Cykling 1948
Landevejsløb M
NED
Evert Grift
Henk Faanhof
Piet Peters
Gerardus Voorting
Landevejsløb hold M
NED
Gerrit Voorting
Evert Grift
Henk Faanhof
Holdforfølgelse M
NED
Joop Harmans
Theo Blankenaauw
Henk Faanhof
Gerardus Voorting
1000 m på tid M
NED
Theo Blankenaauw
Sprint M
NED
Johannes Hijzelendoorn
Tandem M
NED
Nicolaas Buchly
Martinus van Gelder
Cykling 1952
Landevejsløb M
NED
Jules Maenen
Arend van't Hof
Adrie Voorting
Jan Plantaz
Landevejsløb hold M
NED
Jan Plantaz
Adrie Voorting
Arend vant Hoft
Holdforfølgelse M
NED
Daniel de Groot
Adrie Voorting
Julius Maenen
Jan Plantaz
1000 m på tid M
NED
Johannes Hijzelendoorn
Sprint M
NED
Johannes Hijzelendoorn
Cykling 1960
Landevejsløb M
NED
Lex Van Kreuningen
Jan Janssen
Jan Hugens
Rene Lotz
Landevejsløb hold M
NED
Cornelis Lotz
Albert Sluis
Pieter van Kreuningen
Johannes Hugens
Holdforfølgelse M
NED
Piet van der Lans
Theo Nikkessen
Hendrik Nijdam
Jacob Oudkerk
1000 m på tid M
NED
Pieter van der Touw
Tandem M
NED
Melis Gerritsen
Marinus Paul
Cykling 1964
Landevejsløb M
NED
Henri Steevens
Johannes Pieterse
Gerben Karstens
Hubertus Zoet
Landevejsløb hold M
NED
Hubertus Zoet
Johannes Pieterse
Gerben Karstens
Evert Dolman
Individuel forfølgelse M
NED
Tiemen Groen
Holdforfølgelse M
NED
Cornelis Schuuring
Hendrik Cornalissen
Jacob Oudkerk
Gerard Koel
1000 m på tid M
NED
Pieter van der Touw
Tandem M
NED
Arie de Graaf
Pieter van der Touw
Cykling 1968
Landevejsløb M
NED
Jan Krekels
Marinus Pijnen
Landevejsløb hold M
NED
Marinus Pijnen
Fedor den Hertog
Jan Krekels
Gerardes Zoetemelk
Holdforfølgelse M
NED
Klaas Balk
Joop Zoetemelk
Henk Nieuwkamp
Piet Hoekstra
1000 m på tid M
NED
Leijn Loevesijn
Sprint M
NED
Leijn Loevesijn
Johannes Jansen
Tandem M
NED
Leijn Loevesijn
Johannes Jansen
Cykling 1972
Landevejsløb M
NED
Cees Priem
Hennie Kuiper
Fedor den Hertog
Piet Van Katwijk
Landevejsløb hold M
NED
Cees Priem
Fedor den Hertog
Aad van den Hoek
Hennie Kuiper
Individuel forfølgelse M
NED
Roy Schuiten
1000 m på tid M
NED
Peter van Doorn
Sprint M
NED
Klaas Balk
Peter van Doorn
Cykling 1976
Landevejsløb M
NED
Leo Van Vliet
Adrianus Tak
Arend Hassink
Frits Schur
Landevejsløb hold M
NED
Alphons Van Katwijk
Godeerfeed Pirard
Adrianus Van Houwelingen
Arend Hassink
Individuel forfølgelse M
NED
Herman Ponsteen
Cykling 1980
Landevejsløb M
NED
Adri van der Poel
Jack Hanegraaf
Landevejsløb hold M
NED
Jack Hanegraaf
Adri van der Poel
Guus Bierings
Theo Hogervorst
Cykling 1984
Landevejsløb K
NED
Theodora Van Rijnsoever
Henny Top
Leontine Van Der Lienden
Landevejsløb M
NED
Jean-Paul Van Poppel
Twan Poels
Nico Verhoeven
Hans Daams
Landevejsløb hold M
NED
Martinus Ducrot
Johan Alberts
Erik Breukink
Gert Jakobs
Individuel forfølgelse M
NED
Jelle Nijdam
Holdforfølgelse M
NED
Rafael Elshof
Rik Moorman
Jelle Nijdam
Marco van der Hulst
Pointsløb M
NED
Derk van Egmond
Cykling 1988
Landevejsløb K
NED
Monique Knoll
Heleen Hage
Cora Westland
Landevejsløb M
NED
Michel Zanoli
Tom Cordes
Lodewijk Harmeling
Landevejsløb hold M
NED
Gerrit De Vries
Tom Cordes
Michel Zanoli
Maarten Den Bakker
Individuel forfølgelse M
NED
Erik Cent
Holdforfølgelse M
NED
Marcel Beumer
Erik Cent
Leo Peelen
Mario van Baarle
Pointsløb M
NED
Leo Peelen
1000 m på tid M
NED
Thierry Detant
Cykling 1992
Landevejsløb K
NED
Petra Grimbergen
Monique Knol
Leontien Zijlaard van Moorsel
Landevejsløb M
NED
Richard Groenendaal
Rob Compas
Erik Dekker
Landevejsløb hold M
NED
Pelle Kil
Bart Voskamp
Jaap Ten Kortenaar
John den Braber
Individuel forfølgelse K
NED
Leontien Zijlaard van Moorsel
Individuel forfølgelse M
NED
Servais Knaven
Holdforfølgelse M
NED
Gerben Broeren
Niels van der Steen
Erik Cent
Theodorus Knaven
Pointsløb M
NED
Leon van Bon
1000 m på tid M
NED
Theodorus van Hameren
Sprint K
NED
Ingrid Haringa
Cykling 1996
Landevejsløb K
NED
Ingrid Haringa
Yvonne Brunen
Elsbeth Vink
Landevejsløb M
NED
Tristan Hoffman
Hendrik Dekker
Erik Breukink
Aart Vierhouten
Daniel Nelissen
Enkeltstart K
NED
Yvonne Brunen
Enkeltstart M
NED
Erik Breukink
Hendrik Dekker
Individuel forfølgelse M
NED
Peter Pieters
Holdforfølgelse M
NED
Robert Slippens
Pieter Schep
Jarich Bakker
Richard Rozendaal
Pointsløb M
NED
Peter Pieters
Pointsløb K
NED
Ingrid Haringa
1000 m på tid M
NED
Theodorus van Hameren
Sprint K
NED
Ingrid Haringa
Mountainbike M
NED
Marcellus Arntz
Bart Jan Brentjens
Mountainbike K
NED
Elsbeth Vink
Cykling 2000
Landevejsløb K
NED
Mirjam Melchers
Leontien Zijlaard
Chantal Beltman
Landevejsløb M
NED
Erik Dekker
Leon van Bon
Koos Moerenhout
Tristan Hoffman
Max van Heeswijk
Enkeltstart K
NED
Leontien Zijlaard
Mirjam Melchers van Poppel
Enkeltstart M
NED
Koos Moerenhout
Erik Dekker
Individuel forfølgelse K
NED
Leontien Zijlaard
Holdforfølgelse M
NED
John den Braber
Wilco Zuijderwijk
Jens Mouris
Robert Slippens
Pointsløb M
NED
Wilco Zuijderwijk
Pointsløb K
NED
Leontien Zijlaard
Parløb M
NED
Danny Stam
Robert Slippens
Mountainbike M
NED
Patrick Tolhoek
Bart Jan Brentjens
Bas Van Dooren
Mountainbike K
NED
Corine Dorland
Cykling 2004
Landevejsløb K
NED
Mirjam Melchers
Anouska Van Der Zee
Leontien Zijlaard van Moorsel
Landevejsløb M
NED
Michael Boogerd
Servais Knaven
Erik Dekker
Max van Heeswijk
Karsten Kroon
Enkeltstart K
NED
Leontien Zijlaard van Moorsel
Mirjam Melchers
Enkeltstart M
NED
Thomas Dekker
Individuel forfølgelse K
NED
Leontien Zijlaard van Moorsel
Individuel forfølgelse M
NED
Levi Heimans
Holdforfølgelse M
NED
Pieter Schep
Johannes Straathof
Levi Heimans
Jens Mouris
Pointsløb M
NED
Pieter Schep
Pointsløb K
NED
Adrie Visser
Parløb M
NED
Robert Slippens
Danny Stam
1000 m på tid M
NED
Theo Bos
Teun Mulder
500 m på tid K
NED
Yvonne Hijgenaar
Sprint M
NED
Teun Mulder
Theo Bos
Sprint K
NED
Yvonne Hijgenaar
Holdsprint M
NED
Teun Mulder
Jan Bos
Theo Bos
Keirin M
NED
Teun Mulder
Theo Bos
Mountainbike M
NED
Bart Jan Brentjens
Thijs Al
Bas Peters
Mountainbike K
NED
Elsbeth van Rooy-Vink
Cykling 2008
Landevejsløb M
NED
Robert Gesink
Laurens Ten Dam
Karsten Kroon
Niki Terpstra
Stef Clement
Landevejsløb K
NED
Mirjam Melchers van Poppel
Chantal Beltman
Marianne Vos
Enkeltstart K
NED
Marianne Vos
Mirjam Melchers van Poppel
Enkeltstart M
NED
Robert Gesink
Stef Clement
Individuel forfølgelse M
NED
Jens Mouris
Jenning Huizenga
Holdforfølgelse M
NED
Wim Stroetinga
Robert Slippens
Jens Mouris
Levi Heimans
Pointsløb M
NED
Pieter Schep
Pointsløb K
NED
Marianne Vos
Parløb M
NED
Jens Mouris
Pieter Schep
Sprint M
NED
Teun Mulder
Theo Bos
Sprint K
NED
Willy Kanis
Yvonne Hijgenaar
Holdsprint M
NED
Theo Bos
Tim Veldt
Teun Mulder
Keirin M
NED
Theo Bos
Teun Mulder
Mountainbike M
NED
Rudi van Houts
Bart Jan Brentjens
Mountainbike K
NED
Elsbeth van Rooy
BMX M
NED
Raymon van der Biezen
Rob van den Wildenberg
Robert de Wilde
BMX K
NED
Lieke Klaus
Cykling 2012
Landevejsløb M
NED
Niki Terpstra
Sebastian Langeveld
Lars Boom
Lieuwe Westra
Robert Gesink
Landevejsløb K
NED
Ellen van Dijk
Marianne Vos
Loes Gunnewijk
Annemiek van Vleuten
Enkeltstart K
NED
Ellen van Duk
Marianne Vos
Enkeltstart M
NED
Lars Boom
Lieuwe Westra
Omnium K
NED
Kirsten Wild
Holdforfølgelse M
NED
Tim Veldt
Levi Heimans
Wim Stroetinga
Jenning Huizenga
Keirin K
NED
Willy Kanis
Holdforfølgelse K
NED
Ellen van Dijk
Amy Pieters
Kirsten Wild
Holdsprint K
NED
Yvonne Hijgenaar
Willy Kanis
Sprint K
NED
Willy Kanis
Keirin M
NED
Teun Mulder
Mountainbike M
NED
Rudi van Houts
BMX M
NED
Twan van Gendt
Jelle van Gorkom
Raymon van der Biezen
BMX K
NED
Laura Smulders
Cykling 2016
Landevejsløb M
NED
Wout Poels
Tom Dumoulin
Bauke Mollema
Steven Kruijswijk
Landevejsløb K
NED
Annemiek van Vleuten
Ellen van Dijk
Marianne Vos
Anna van der Breggen
Enkeltstart K
NED
Anna van der Breggen
Ellen van Dijk
Enkeltstart M
NED
Tom Dumoulin
Omnium K
NED
Kirsten Wild
Omnium M
NED
Tim Veldt
Holdforfølgelse M
NED
Wim Stroetinga
Jan-Willem van Schip
Joost van der Burg
Tim Veldt
Keirin K
NED
Laurine van Riessen
Elis Lightlee
Holdsprint K
NED
Elis Lightlee
Laurine van Riessen
Sprint M
NED
Theo Bos
Jeffrey Hoogland
Sprint K
NED
Elis Lightlee
Laurine van Riessen
Holdsprint M
NED
Theo Bos
Nils van't Hoenderdaal
Jeffrey Hoogland
Keirin M
NED
Matthijs Buchli
Theo Bos
Mountainbike M
NED
Rudi van Houts
Mountainbike K
NED
Anne Terpstra
BMX M
NED
Twan van Gendt
Niek Kimmann
Jelle van Gorkom
BMX K
NED
Merle van Benthem
Laura Smulders
Cykling 2020
Landevejsløb M
NED
Bauke Mollema
Yoeri Havik
Wilco Kelderman
Tom Dumoulin
Dylan van Baarle
Landevejsløb K
NED
Demi Vollering
Anna van der Breggen
Marianne Vos
Annemiek van Vleuten
Enkeltstart K
NED
Annemiek van Vleuten
Anna van der Breggen
Enkeltstart M
NED
Tom Dumoulin
Omnium K
NED
Kirsten Wild
Omnium M
NED
Jan-Willem van Schip
Keirin K
NED
Laurine van Riessen
Shanne Braspennincx
Holdsprint K
NED
Shanne Braspennincx
Laurine van Riessen
Sprint M
NED
Harrie Lavreysen
Jeffrey Hoogland
Sprint K
NED
Laurine van Riessen
Shanne Braspennincx
Holdsprint M
NED
Matthijs Buchli
Harrie Lavreysen
Jeffrey Hoogland
Roy van den Berg
Keirin M
NED
Harrie Lavreysen
Matthijs Buchli
Mountainbike M
NED
Milan Vader
Mathieu Van Der Poel
Mountainbike K
NED
Anne Tauber
Anne Terpstra
BMX M
NED
Joris Harmsen
Twan van Gendt
Niek Kimmann
BMX K
NED
Judy Baauw
Merel Smulders
Laura Smulders
Parløb M
NED
Yoeri Havik
Jan-Willem van Schip
Parløb K
NED
Amy Pieters
Kirsten Wild
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Hollandske cykelryttere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Hollandske cykelryttere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy