Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Japan
Sport
Gymnastik
Japanske OL-deltagere i Gymnastik*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Gymnastik 1932
Individuelt M
JPN
Takashi Kondo
Shigeo Homma
Yoshitaki Takeda
Toshihiko Sasano
Fujio Kakuta
Hold M
JPN
Toshihiko Sasano
Shigeo Honma
Takashi Kondo
Yoshitaki Takeda
Gulv M
JPN
Shigeo Homma
Takashi Kondo
Toshihiko Sasano
Yoshitaki Takeda
Fujio Kakuta
Ringe M
JPN
Toshihiko Sasano
Takashi Kondo
Barre M
JPN
Toshihiko Sasano
Mahito Haga
Reck M
JPN
Mahito Haga
Gymnastik 1936
Individuelt M
JPN
Hiroshi Matsunobu
Hiroshi Nosaka
Kiichiro Toyama
Fujio Kakuta
Yoshio Miyake
Yoshitaki Takeda
Hikoroku Arimoto
Dokan Sone
Hold M
JPN
Dokan Sone
Kiichiro Toyama
Hikoroku Arimoto
Yoshitaki Takeda
Hiroshi Matsunobu
Hiroshi Nosaka
Yoshio Miyake
Fujio Kakuta
Gulv M
JPN
Dokan Sone
Yoshitaki Takeda
Hikoroku Arimoto
Hiroshi Nosaka
Kiichiro Toyama
Yoshio Miyake
Hiroshi Matsunobu
Fujio Kakuta
Spring på hest M
JPN
Hiroshi Nosaka
Fujio Kakuta
Hikoroku Arimoto
Yoshio Miyake
Dokan Sone
Hiroshi Matsunobu
Kiichiro Toyama
Yoshitaki Takeda
Gymnastik 1952
Individuelt M
JPN
Akitomo Kaneko
Takashi Ono
Tetsumi Nabeya
Tadao Uesako
Masao Takemoto
Hold M
JPN
Tadao Uesako
Akitomo Kaneko
Takashi Ono
Masao Takemoto
Tetsumi Nabeya
Gulv M
JPN
Tadao Uesako
Takashi Ono
Spring på hest M
JPN
Masao Takemoto
Tadao Uesako
Takashi Ono
Ringe M
JPN
Masao Takemoto
Gymnastik 1956
Individuelt K
JPN
Shizuko Sakashita
Suzuko Seki
Kazuko Sogabe
Mitsuka Ikeda
Keiko Tanaka
Kyoko Kubota
Individuelt M
JPN
Shinsaku Tsukawaki
Masami Kubota
Nobuyuki Aihara
Masao Takemoto
Takashi Ono
Akira Kono
Hold K
JPN
Suzuko Seki
Kyoko Kubota
Shizuko Sakashita
Mitsuka Ikeda
Kazuko Sogabe
Keiko Ikeda
Hold M
JPN
Masami Kubota
Shinsaku Tsukawaki
Nobuyuki Aihara
Takashi Ono
Masao Takemoto
Akira Kono
Gulv K
JPN
Keiko Tanaka
Gulv M
JPN
Takashi Ono
Nobuyuki Aihara
Shinsaku Tsukawaki
Masami Kubota
Spring på hest M
JPN
Masao Takemoto
Bensving M
JPN
Takashi Ono
Masao Takemoto
Ringe M
JPN
Masami Kubota
Takashi Ono
Nobuyuki Aihara
Shinsaku Tsukawaki
Masao Takemoto
Barre M
JPN
Nobuyuki Aihara
Shinsaku Tsukawaki
Masami Kubota
Takashi Ono
Masao Takemoto
Reck M
JPN
Masao Takemoto
Takashi Ono
Holdgymnastik K
JPN
Kazuko Sogabe
Shizuko Sakashita
Suzuko Seki
Keiko Ikeda
Mitsuka Ikeda
Kyoko Kubota
Gymnastik 1960
Individuelt K
JPN
Keiko Ikeda
Individuelt M
JPN
Masao Takemoto
Shuji Tsurumi
Yukio Endo
Nobuyuki Aihara
Takashi Ono
Takashi Mitsukuri
Hold K
JPN
Kazuko Sogabe
Ginko Abukawa
Toshiko Shirasu
Kimiko Tsukada
Kiyoko Ono
Keiko Ikeda
Hold M
JPN
Shuji Tsurumi
Yukio Endo
Takashi Mitsukuri
Masao Takemoto
Nobuyuki Aihara
Takashi Ono
Bom K
JPN
Keiko Ikeda
Forskudt barre K
JPN
Keiko Ikeda
Gulv M
JPN
Takashi Mitsukuri
Takashi Ono
Nobuyuki Aihara
Spring på hest M
JPN
Takashi Ono
Yukio Endo
Shuji Tsurumi
Bensving M
JPN
Takashi Ono
Takashi Mitsukuri
Shuji Tsurumi
Ringe M
JPN
Takashi Ono
Nobuyuki Aihara
Barre M
JPN
Masao Takemoto
Takashi Ono
Nobuyuki Aihara
Reck M
JPN
Masao Takemoto
Takashi Ono
Yukio Endo
Gymnastik 1964
Individuelt K
JPN
Toshiko Aihara
Keiko Ikeda
Hiroko Tsuji
Taniko Nakamura
Ginko Chiba
Kiyoko Ono
Individuelt M
JPN
Takashi Mitsukuri
Takashi Ono
Yukio Endo
Shuji Tsurumi
Hanuhiro Yamashita
Takuji Hayata
Hold K
JPN
Taniko Nakamura
Keiko Ikeda
Kiyoko Ono
Ginko Chiba
Hiroko Tsuji
Toshiko Aihara
Hold M
JPN
Shuji Tsurumi
Yukio Endo
Takashi Ono
Takashi Mitsukuri
Hanuhiro Yamashita
Takuji Hayata
Gulv K
JPN
Taniko Nakamura
Ginko Chiba
Kiyoko Ono
Keiko Ikeda
Hiroko Tsuji
Toshiko Aihara
Spring på hest K
JPN
Toshiko Aihara
Bom K
JPN
Keiko Ikeda
Forskudt barre K
JPN
Toshiko Aihara
Gulv M
JPN
Takashi Mitsukuri
Yukio Endo
Spring på hest M
JPN
Hanuhiro Yamashita
Shuji Tsurumi
Yukio Endo
Bensving M
JPN
Shuji Tsurumi
Hanuhiro Yamashita
Takashi Mitsukuri
Ringe M
JPN
Yukio Endo
Takuji Hayata
Shuji Tsurumi
Barre M
JPN
Yukio Endo
Shuji Tsurumi
Reck M
JPN
Yukio Endo
Takashi Ono
Gymnastik 1968
Individuelt M
JPN
Yukio Endo
Eizo Kenmutso
Akinori Nakayama
Sawao Kato
Takeshi Kato
Hold K
JPN
Taniko Mitsukuri
Kazue Hanyu
Kayoko Hashiguchi
Mitsuko Kandori
Chieko Oda
Miyuki Matsuhisa
Hold M
JPN
Mitsuo Tsukahara
Takeshi Kato
Yukio Endo
Sawao Kato
Akinori Nakayama
Eizo Kenmutso
Gulv M
JPN
Sawao Kato
Takeshi Kato
Eizo Kenmutso
Akinori Nakayama
Mitsuo Tsukahara
Spring på hest M
JPN
Eizo Kenmutso
Yukio Endo
Takeshi Kato
Akinori Nakayama
Bensving M
JPN
Eizo Kenmutso
Ringe M
JPN
Takeshi Kato
Akinori Nakayama
Sawao Kato
Mitsuo Tsukahara
Barre M
JPN
Takeshi Kato
Eizo Kenmutso
Akinori Nakayama
Reck M
JPN
Eizo Kenmutso
Akinori Nakayama
Yukio Endo
Gymnastik 1972
Individuelt M
JPN
Eizo Kenmutso
Sawao Kato
Shigeru Kasamatsu
Akinori Nakayama
Mitsuo Tsukahara
Hold K
JPN
Kazuo Hanyu
Kayoko Saka
Eiko Hirashima
Takako Hasegawa
Miyuki Matsuhisa
Toshiko Miyamoto
Hold M
JPN
Akinori Nakayama
Shigeru Kasamatsu
Teruichi Okamura
Sawao Kato
Mitsuo Tsukahara
Eizo Kenmutso
Gulv M
JPN
Akinori Nakayama
Eizo Kenmutso
Shigeru Kasamatsu
Sawao Kato
Spring på hest M
JPN
Sawao Kato
Eizo Kenmutso
Bensving M
JPN
Sawao Kato
Shigeru Kasamatsu
Eizo Kenmutso
Ringe M
JPN
Akinori Nakayama
Sawao Kato
Eizo Kenmutso
Mitsuo Tsukahara
Barre M
JPN
Shigeru Kasamatsu
Eizo Kenmutso
Akinori Nakayama
Sawao Kato
Reck M
JPN
Eizo Kenmutso
Mitsuo Tsukahara
Shigeru Kasamatsu
Akinori Nakayama
Sawao Kato
Gymnastik 1976
Individuelt M
JPN
Mitsuo Tsukahara
Hiroshi Kajiyama
Sawao Kato
Hold K
JPN
Satoko Okazaki
Kyoko Mano
Nobue Yamazaki
Miyuki Hironaka
Chieko Kikkawa
Sakiko Nozawa
Hold M
JPN
Sawao Kato
Shun Fujimoto
Eizo Kenmutso
Hisato Igarashi
Hiroshi Kajiyama
Mitsuo Tsukahara
Gulv M
JPN
Sawao Kato
Eizo Kenmutso
Spring på hest M
JPN
Hiroshi Kajiyama
Mitsuo Tsukahara
Bensving M
JPN
Eizo Kenmutso
Sawao Kato
Ringe M
JPN
Sawao Kato
Eizo Kenmutso
Barre M
JPN
Mitsuo Tsukahara
Sawao Kato
Reck M
JPN
Eizo Kenmutso
Mitsuo Tsukahara
Gymnastik 1984
Individuelt K
JPN
Maiko Morio
Individuelt M
JPN
Noritoshi Hirata
Nobuyuki Kajitani
Koji Gushiken
Hold K
JPN
Maiko Morio
Ayami Yukimori
Noriko Mochizuki
Chihiro Oyagi
Tokie Kawase
Sae Watanabe
Hold M
JPN
Shinji Morisue
Nobuyuki Kajitani
Koji Gushiken
Kyoji Yamawaki
Koji Sotomura
Noritoshi Hirata
Gulv K
JPN
Maiko Morio
Forskudt barre K
JPN
Noriko Mochizuki
Gulv M
JPN
Koji Sotomura
Koji Gushiken
Spring på hest M
JPN
Shinji Morisue
Koji Gushiken
Bensving M
JPN
Nobuyuki Kajitani
Ringe M
JPN
Kyoji Yamawaki
Koji Gushiken
Barre M
JPN
Koji Gushiken
Nobuyuki Kajitani
Reck M
JPN
Koji Gushiken
Shinji Morisue
Rytmisk gymnastik individuelt K
JPN
Hiroko Yamasaki
Erika Akiyama
Gymnastik 1988
Individuelt K
JPN
Sachiko Morimura
Mieko Mori
Makiko Sanada
Maiko Morio
Miho Shinoda
Yuriko Nanahara
Individuelt M
JPN
Toshiharu Sato
Daisuke Nishikawa
Yukio Iketani
Takahiro Yamada
Koichi Mizushima
Hiroyuki Konishi
Hold K
JPN
Mieko Mori
Makiko Sanada
Miho Shinoda
Maiko Morio
Yuriko Nanahara
Sachiko Morimura
Hold M
JPN
Takahiro Yamada
Koichi Mizushima
Daisuke Nishikawa
Toshiharu Sato
Yukio Iketani
Hiroyuki Konishi
Gulv K
JPN
Yuriko Nanahara
Makiko Sanada
Miho Shinoda
Mieko Mori
Sachiko Morimura
Maiko Morio
Spring på hest K
JPN
Maiko Morio
Sachiko Morimura
Yuriko Nanahara
Makiko Sanada
Miho Shinoda
Mieko Mori
Bom K
JPN
Makiko Sanada
Sachiko Morimura
Miho Shinoda
Yuriko Nanahara
Maiko Morio
Mieko Mori
Forskudt barre K
JPN
Maiko Morio
Miho Shinoda
Mieko Mori
Makiko Sanada
Sachiko Morimura
Yuriko Nanahara
Gulv M
JPN
Toshiharu Sato
Hiroyuki Konishi
Koichi Mizushima
Yukio Iketani
Daisuke Nishikawa
Takahiro Yamada
Spring på hest M
JPN
Koichi Mizushima
Yukio Iketani
Toshiharu Sato
Hiroyuki Konishi
Daisuke Nishikawa
Takahiro Yamada
Bensving M
JPN
Hiroyuki Konishi
Toshiharu Sato
Koichi Mizushima
Yukio Iketani
Daisuke Nishikawa
Takahiro Yamada
Ringe M
JPN
Koichi Mizushima
Daisuke Nishikawa
Toshiharu Sato
Takahiro Yamada
Yukio Iketani
Hiroyuki Konishi
Barre M
JPN
Yukio Iketani
Daisuke Nishikawa
Toshiharu Sato
Hiroyuki Konishi
Koichi Mizushima
Takahiro Yamada
Reck M
JPN
Yukio Iketani
Koichi Mizushima
Toshiharu Sato
Hiroyuki Konishi
Daisuke Nishikawa
Takahiro Yamada
Rytmisk gymnastik individuelt K
JPN
Hiroko Otsuka
Erika Akiyama
Gymnastik 1992
Hold M
JPN
Yoshiaki Hatakeda
Takashi Chinen
Daisuke Nishikawa
Masayuki Matsunaga
Yutaka Aihara
Yukio Iketani
Gulv K
JPN
Hanako Miura
Kyoko Seo
Mari Kosuge
Gulv M
JPN
Yutaka Aihana
Yukio Iketani
Spring på hest M
JPN
Yutaka Aihara
Bensving M
JPN
Yoshiaki Hatakeda
Ringe M
JPN
Yukio Iketani
Barre M
JPN
Daisuke Nishikawa
Masayuki Matsunaga
Reck M
JPN
Yoshiaki Hatakeda
Daisuke Nishikawa
Rytmisk gymnastik individuelt K
JPN
Miho Yamada
Yukari Kawamoto
Gymnastik 1996
Individuelt K
JPN
Masumi Okawa
Risa Sugawara
Naho Hoshiyama
Miho Hashiguchi
Hanako Miura
Aya Sekine
Satsuki Obata
Individuelt M
JPN
Naoya Tsukahara
Takashi Uchiyama
Toshiharu Sato
Hikaru Tanaka
Yoshiaki Hatakeda
Shigeru Kurihara
Hold K
JPN
Masumi Okawa
Hanako Miura
Satsuki Obata
Naho Hoshiyama
Miho Hashiguchi
Aya Sekine
Risa Sugawara
Hold M
JPN
Takashi Uchiyama
Naoya Tsukahara
Hikaru Tanaka
Toshiharu Sato
Shigeru Kurihara
Yoshiaki Hatakeda
Gulv K
JPN
Risa Sugawara
Naho Hoshiyama
Miho Hashiguchi
Aya Sekine
Hanako Miura
Masumi Okawa
Spring på hest K
JPN
Masumi Okawa
Hanako Miura
Aya Sekine
Risa Sugawara
Naho Hoshiyama
Miho Hashiguchi
Bom K
JPN
Aya Sekine
Hanako Miura
Naho Hoshiyama
Risa Sugawara
Satsuki Obata
Miho Hashiguchi
Forskudt barre K
JPN
Hanako Miura
Satsuki Obata
Miho Hashiguchi
Aya Sekine
Masumi Okawa
Risa Sugawara
Naho Hoshiyama
Gulv M
JPN
Hikaru Tanaka
Shigeru Kurihara
Yoshiaki Hatakeda
Takashi Uchiyama
Toshiharu Sato
Naoya Tsukahara
Spring på hest M
JPN
Takashi Uchiyama
Yoshiaki Hatakeda
Shigeru Kurihara
Naoya Tsukahara
Toshiharu Sato
Hikaru Tanaka
Bensving M
JPN
Yoshiaki Hatakeda
Naoya Tsukahara
Shigeru Kurihara
Hikaru Tanaka
Toshiharu Sato
Takashi Uchiyama
Ringe M
JPN
Hikaru Tanaka
Yoshiaki Hatakeda
Naoya Tsukahara
Toshiharu Sato
Takashi Uchiyama
Shigeru Kurihara
Barre M
JPN
Shigeru Kurihara
Naoya Tsukahara
Takashi Uchiyama
Hikaru Tanaka
Yoshiaki Hatakeda
Toshiharu Sato
Reck M
JPN
Takashi Uchiyama
Hikaru Tanaka
Naoya Tsukahara
Yoshiaki Hatakeda
Shigeru Kurihara
Toshiharu Sato
Rytmisk gymnastik individuelt K
JPN
Akane Yamao
Miho Yamada
Gymnastik 2000
Individuelt K
JPN
Kana Yamawaki
Miho Takenaka
Individuelt M
JPN
Norimasa Iwai
Akihiro Kasamatsu
Mutsumi Harada
Kenichi Fujita
Naoya Tsukahara
Yoshihiro Saito
Hold M
JPN
Norimasa Iwai
Mutsumi Harada
Akihiro Kasamatsu
Naoya Tsukahara
Yoshihiro Saito
Kenichi Fujita
Gulv K
JPN
Kana Yamawaki
Iho Takenaka M
Spring på hest K
JPN
Miho Takenaka
Kana Yamawaki
Bom K
JPN
Kana Yamawaki
Miho Takenaka
Forskudt barre K
JPN
Miho Takenaka
Kana Yamawaki
Gulv M
JPN
Naoya Tsukahara
Kenichi Fujita
Yoshihiro Saito
Mutsumi Harada
Akihiro Kasamatsu
Spring på hest M
JPN
Akihiro Kasamatsu
Naoya Tsukahara
Kenichi Fujita
Norimasa Iwai
Yoshihiro Saito
Bensving M
JPN
Naoya Tsukahara
Akihiro Kasamatsu
Yoshihiro Saito
Kenichi Fujita
Mutsumi Harada
Ringe M
JPN
Mutsumi Harada
Yoshihiro Saito
Naoya Tsukahara
Norimasa Iwai
Kenichi Fujita
Barre M
JPN
Kenichi Fujita
Mutsumi Harada
Norimasa Iwai
Yoshihiro Saito
Naoya Tsukahara
Reck M
JPN
Mutsumi Harada
Yoshihiro Saito
Akihiro Kasamatsu
Kenichi Fujita
Naoya Tsukahara
Rytmisk gymnastik hold K
JPN
Ayako Inada
Masami Nakata
Yukari Mizobe
Madoka Okamori
Rie Nakashima
Yukari Murata
Rytmisk gymnastik individuelt K
JPN
Rieko Matsunaga
Trampolin individuelt K
JPN
Akiko Furu
Trampolin individuelt M
JPN
Daisuke Nakata
Gymnastik 2004
Individuelt K
JPN
Kyoko Oshima
Manami Ishizaka
Individuelt M
JPN
Hisashi Mizutori
Daisuke Nakano
Hiroyuki Tomita
Naoya Tsukahara
Isao Yoneda
Takehiro Kashima
Hold M
JPN
Takehiro Kashima
Isao Yoneda
Hisashi Mizutori
Daisuke Nakano
Naoya Tsukahara
Hiroyuki Tomita
Gulv K
JPN
Kyoko Oshima
Manami Ishizaka
Bom K
JPN
Manami Ishizaka
Kyoko Oshima
Forskudt barre K
JPN
Manami Ishizaka
Kyoko Oshima
Gulv M
JPN
Isao Yoneda
Hiroyuki Tomita
Naoya Tsukahara
Daisuke Nakano
Takehiro Kashima
Bensving M
JPN
Takehiro Kashima
Hisashi Mizutori
Isao Yoneda
Hiroyuki Tomita
Naoya Tsukahara
Ringe M
JPN
Hisashi Mizutori
Isao Yoneda
Hiroyuki Tomita
Naoya Tsukahara
Daisuke Nakano
Barre M
JPN
Isao Yoneda
Naoya Tsukahara
Daisuke Nakano
Takehiro Kashima
Hiroyuki Tomita
Reck M
JPN
Takehiro Kashima
Isao Yoneda
Daisuke Nakano
Hisashi Mizutori
Hiroyuki Tomita
Rytmisk gymnastik individuelt K
JPN
Yukari Murata
Trampolin individuelt K
JPN
Haruka Hirota
Gymnastik 2008
Individuelt K
JPN
Kyoko Oshima
Yuko Shintake
Mayu Kuroda
Yu Minobe
Miki Uemura
Koko Tsurumi
Individuelt M
JPN
Koki Sakamoto
Takehiro Kashima
Hiroyuki Tomita
Kohei Uchimura
Makoto Okiguchi
Takuya Nakase
Hold K
JPN
Miki Uemura
Kyoko Oshima
Yu Minobe
Koko Tsurumi
Mayu Kuroda
Yuko Shintake
Hold M
JPN
Makoto Okiguchi
Koki Sakamoto
Hiroyuki Tomita
Takuya Nakase
Takehiro Kashima
Kohei Uchimura
Gulv K
JPN
Koko Tsurumi
Yu Minobe
Kyoko Oshima
Miki Uemura
Yuko Shintake
Bom K
JPN
Koko Tsurumi
Mayu Kuroda
Miki Uemura
Yuko Shintake
Kyoko Oshima
Forskudt barre K
JPN
Koko Tsurumi
Mayu Kuroda
Yu Minobe
Kyoko Oshima
Miki Uemura
Gulv M
JPN
Makoto Okiguchi
Koki Sakamoto
Takuya Nakase
Kohei Uchimura
Hiroyuki Tomita
Bensving M
JPN
Kohei Uchimura
Hiroyuki Tomita
Takuya Nakase
Koki Sakamoto
Takehiro Kashima
Ringe M
JPN
Hiroyuki Tomita
Takuya Nakase
Koki Sakamoto
Kohei Uchimura
Barre M
JPN
Kohei Uchimura
Koki Sakamoto
Takuya Nakase
Takehiro Kashima
Hiroyuki Tomita
Reck M
JPN
Koki Sakamoto
Kohei Uchimura
Hiroyuki Tomita
Takehiro Kashima
Takuya Nakase
Rytmisk gymnastik hold K
JPN
Honami Tsuboi
Chihana Hara
Yuko Endo
Kotono Tanaka
Saori Inagaki
Nachi Misawa
Trampolin individuelt K
JPN
Haruka Hirota
Trampolin individuelt M
JPN
Yasuhiro Ueyama
Tetsuya Sotomura
Gymnastik 2012
Individuelt K
JPN
Asuka Teramoto
Rie Tanaka
Individuelt M
JPN
Koji Yamamuro
Kohei Uchimura
Kazuhito Tanaka
Hold K
JPN
Asuka Teramoto
Yu Minobe
Yuko Shintake
Rie Tanaka
Koko Tsurumi
Hold M
JPN
Ryohei Kato
Yusuke Tanaka
Kazuhito Tanaka
Kohei Uchimura
Koji Yamamuro
Gulv K
JPN
Asuka Teramoto
Yuko Shintake
Rie Tanaka
Yu Minobe
Bom K
JPN
Yuko Shintake
Rie Tanaka
Asuka Teramoto
Yu Minobe
Forskudt barre K
JPN
Koko Tsurumi
Yu Minobe
Rie Tanaka
Asuka Teramoto
Gulv M
JPN
Koji Yamamuro
Kazuhito Tanaka
Kohei Uchimura
Ryohei Kato
Spring på hest M
JPN
Koji Yamamuro
Bensving M
JPN
Ryohei Kato
Kazuhito Tanaka
Kohei Uchimura
Koji Yamamuro
Ringe M
JPN
Kazuhito Tanaka
Yusuke Tanaka
Koji Yamamuro
Kohei Uchimura
Barre M
JPN
Yusuke Tanaka
Koji Yamamuro
Kazuhito Tanaka
Kohei Uchimura
Reck M
JPN
Yusuke Tanaka
Koji Yamamuro
Kohei Uchimura
Kazuhito Tanaka
Rytmisk gymnastik hold K
JPN
Nina Saeedyokota
Natsuki Fukase
Kotono Tanaka
Airi Hatakeyama
Rina Miura
Rie Matsubara
Trampolin individuelt K
JPN
Ayano Kishi
Trampolin individuelt M
JPN
Masaki Ito
Yasuhiro Ueyama
Gymnastik 2016
Individuelt K
JPN
Asuka Teramoto
Mai Murakami
Aiko Sugihara
Individuelt M
JPN
Ryohei Kato
Kohei Uchimura
Hold K
JPN
Yuki Uchiyama
Aiko Sugihara
Mai Murakami
Sae Miyakawa
Asuka Teramoto
Hold M
JPN
Kenzo Shirai
Koji Yamamuro
Ryohei Kato
Yusuke Tanaka
Kohei Uchimura
Gulv K
JPN
Mai Murakami
Aiko Sugihara
Sae Miyakawa
Asuka Teramoto
Spring på hest K
JPN
Sae Miyakawa
Bom K
JPN
Yuki Uchiyama
Aiko Sugihara
Asuka Teramoto
Mai Murakami
Forskudt barre K
JPN
Asuka Teramoto
Yuki Uchiyama
Aiko Sugihara
Mai Murakami
Gulv M
JPN
Kenzo Shirai
Ryohei Kato
Yusuke Tanaka
Kohei Uchimura
Spring på hest M
JPN
Kenzo Shirai
Bensving M
JPN
Yusuke Tanaka
Koji Yamamuro
Ryohei Kato
Kohei Uchimura
Ringe M
JPN
Ryohei Kato
Yusuke Tanaka
Kohei Uchimura
Koji Yamamuro
Barre M
JPN
Kohei Uchimura
Koji Yamamuro
Ryohei Kato
Yusuke Tanaka
Reck M
JPN
Koji Yamamuro
Yusuke Tanaka
Kohei Uchimura
Ryohei Kato
Rytmisk gymnastik hold K
JPN
Sakura Noshitani
Airi Hatakeyama
Sayuri Sugimoto
Rie Matsubara
Kiko Yokota
Rytmisk gymnastik individuelt K
JPN
Kaho Minagawa
Trampolin individuelt K
JPN
Rana Nakano
Trampolin individuelt M
JPN
Ginga Munetomo
Masaki Ito
Gymnastik 2020
Individuelt K
JPN
Yuna Hiraiwa
Mai Murakami
Aiko Sugihara
Urara Ashikawa
Hitomi Hatakeda
Individuelt M
JPN
Daiki Hashimoto
Takero Kitazono
Wataru Tanigawa
Kazuma Kaya
Hold K
JPN
Aiko Sugihara
Hitomi Hatakeda
Mai Murakami
Yuna Hiraiwa
Hold M
JPN
Daiki Hashimoto
Takero Kitazono
Kazuma Kaya
Wataru Tanigawa
Gulv K
JPN
Mai Murakami
Hitomi Hatakeda
Aiko Sugihara
Urara Ashikawa
Yuna Hiraiwa
Spring på hest K
JPN
Mai Murakami
Bom K
JPN
Mai Murakami
Urara Ashikawa
Yuna Hiraiwa
Aiko Sugihara
Hitomi Hatakeda
Forskudt barre K
JPN
Urara Ashikawa
Aiko Sugihara
Mai Murakami
Hitomi Hatakeda
Yuna Hiraiwa
Gulv M
JPN
Kazuma Kaya
Takero Kitazono
Daiki Hashimoto
Wataru Tanigawa
Spring på hest M
JPN
Wataru Tanigawa
Bensving M
JPN
Kohei Kameyama
Wataru Tanigawa
Takero Kitazono
Kazuma Kaya
Daiki Hashimoto
Ringe M
JPN
Takero Kitazono
Kazuma Kaya
Daiki Hashimoto
Wataru Tanigawa
Barre M
JPN
Kohei Uchimura
Takero Kitazono
Kazuma Kaya
Wataru Tanigawa
Daiki Hashimoto
Reck M
JPN
Kohei Uchimura
Takero Kitazono
Wataru Tanigawa
Kazuma Kaya
Daiki Hashimoto
Rytmisk gymnastik hold K
JPN
Sayuri Sugimoto
Rie Matsubara
Nanami Takenaka
Sakura Noshitani
Ayuka Suzuki
Rytmisk gymnastik individuelt K
JPN
Sumire Kita
Chisaki Oiwa
Trampolin individuelt K
JPN
Hikaru Mori
Megu Uyama
Trampolin individuelt M
JPN
Daiki Kishi
Ryosuke Sakai
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Japanske gymnaster gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Japanske gymnaster ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy