Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Storbritannien
Sport
Svømning
Britiske OL-deltagere i Svømning*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Svømning 1900
200 m fri stil M
GBR
Richard Cranshaw
Frederick Stapleton
Peter Kemp
1000 m fri stil M
GBR
Thomas Burgess
John Jarvis
4000 m fri stil M
GBR
William Henry
Thomas Burgess
E. T. Jones
John Jarvis
200 m rygcrawl M
GBR
Robert Crawshaw
Thomas Burgess
200 m forhindringssvømning M
GBR
Frederick Stapleton
Peter Kemp
William Henry
Svømning 1908
100 m fri stil M
GBR
George Dockrell
George Innocent
Paul Radmilovic
John Derbyshire
Charles Edwards
Addin Tyldesley
400 m fri stil M
GBR
Samuel Blatherwick
Henry Taylor
Arthur Sharp
William Haynes
Thomas Battersby
Paul Radmilovic
William Foster
1500 m fri stil M
GBR
Henry Taylor
Samuel Blatherwick
John Jarvis
Paul Radmilovic
Thomas Battersby
Lewis Moist
William Foster
Richard Hassell
100 m rygcrawl M
GBR
Charles Colin Lewis
John Robert Taylor
Eric Seaward
Sidney Willis
Frederick Unwin
Herbert Haresnape
Stanley Parvin
200 m brystsvømning M
GBR
William Robinson
Arthur Davies
Percy Courtman
Sydney Gooday
Frederick Holman
4x200 m fri stil M
GBR
John Derbyshire
Henry Taylor
Paul Radmilovic
William Foster
Svømning 1912
100 m fri stil K
GBR
Jennie Fletcher
Irene Steer
Daisy Curwen
Mary Langford
Annie Speirs
Isabelle Moore
100 m fri stil M
GBR
Paul Radmilovic
John Derbyshire
400 m fri stil M
GBR
William Foster
Henry Taylor
Thomas Battersby
John Hatfield
1500 m fri stil M
GBR
John Hatfield
William Foster
Thomas Battersby
Henry Taylor
100 m rygcrawl M
GBR
Herbert Haresnape
George Webster
Frank Sandon
200 m brystsvømning M
GBR
George Innocent
Percy Courtman
Carlyle Atkinson
400 m brystsvømning M
GBR
George Innocent
Percy Courtman
4x100 m fri stil K
GBR
Annie Speirs
Irene Steer
Isabella Moore
Jennie Fletcher
4x200 m fri stil M
GBR
William Foster
Thomas Battersby
John Hatfield
Henry Taylor
Svømning 1920
100 m fri stil K
GBR
Grace McKenzie
Constance Jeans
Charlotte Radcliffe
Lillian Birkenhead
100 m fri stil M
GBR
Leslie Savage
Harold Annison
John Dickin
Albert Dickin
300 m fri stil K
GBR
Hilda James
Florence Sancroft
Constance Jeans
Grace McKenzie
400 m fri stil M
GBR
John Hatfield
Henry Taylor
Harold Annison
Edward Perciwal Peter
1500 m fri stil M
GBR
Henry Taylor
Harold Annison
Edward Perciwal Peter
John Hatfield
100 m rygcrawl M
GBR
George Robertson
George Webster
200 m brystsvømning M
GBR
Ernest Parker
William Stoney
George Robertson
Rex Lassam
400 m brystsvømning M
GBR
Rex Lassam
George Robertson
4x100 m fri stil K
GBR
Grace McKenzie
Constance Jeans
Hilda James
Charlotte Radcliffe
4x200 m fri stil M
GBR
Henry Taylor
Edward Perciwal Peter
Harold Annison
Leslie Savage
Svømning 1924
100 m fri stil K
GBR
Iris Vera Tanner
Constance Jeans
Florence Barker
100 m fri stil M
GBR
Charles Baillee
Albert Dicken
Alfred Pycock
400 m fri stil K
GBR
Constance Jeans
Doris Molesworth
Iris Vera Tanner
400 m fri stil M
GBR
Harold Annison
John Hatfield
Edward Perciwal Peter
1500 m fri stil M
GBR
John Hatfield
John Philip Taylor
Harold Annison
100 m rygcrawl K
GBR
Phyllis Harding
Ellen King
Helen Boyle
100 m rygcrawl M
GBR
James Worthington
Austin Rawlinson
John McDowall
200 m brystsvømning K
GBR
Irene Gilbert
Gladys Carson
Lucy Morton
200 m brystsvømning M
GBR
William Stoney
Edward Maw
Reginald Flint
4x100 m fri stil K
GBR
Grace McKenzie
Constance Jeans
Florence Barker
Iris Vera Tanner
4x200 m fri stil M
GBR
Albert Dicken
Albert Dickin
Leslie Savage
Harold Annison
John Thomson
Edward Perciwal Peter
Svømning 1928
100 m fri stil K
GBR
Jean McDowell
Margaret Joyce Cooper
Iris Vera Tanner
100 m fri stil M
GBR
Reginald Sutton
Norman Brooks
400 m fri stil K
GBR
Sarah Stewart
Iris Vera Tanner
Edith Mayne
400 m fri stil M
GBR
Arthur Watts
John Hatfield
100 m rygcrawl K
GBR
Margaret Joyce Cooper
Phyllis Harding
Ellen King
100 m rygcrawl M
GBR
William Francis
John Besford
200 m brystsvømning K
GBR
Mabel Hamblen
Dora Gibbs
Margery Hinton
200 m brystsvømning M
GBR
Hugh Smith
Reginald Flint
4x100 m fri stil K
GBR
Iris Vera Tanner
Sarah Stewart
Margaret Joyce Cooper
Ellen King
4x200 m fri stil M
GBR
Albert Dickin
Edward Perciwal Peter
Reginald Sutton
Joseph Whiteside
Svømning 1932
100 m fri stil K
GBR
Elizabeth Valerie Davies
Edna Hughes
Margaret Cooper
100 m fri stil M
GBR
Joseph Whiteside
Reginald Sutton
Morsyn Ffrench-Williams
400 m fri stil K
GBR
Margaret Cooper
400 m fri stil M
GBR
Robert Leivers
Norman Wainwright
100 m rygcrawl K
GBR
Elizabeth Valerie Davies
Margaret Cooper
Phyllis Harding
100 m rygcrawl M
GBR
William Francis
200 m brystsvømning K
GBR
Cecelia Wolstenholme
Margery Hinton
4x100 m fri stil K
GBR
Helen Varcoe
Margaret Cooper
Elizabeth Valerie Davies
Edna Hughes
4x200 m fri stil M
GBR
Joseph Whiteside
Reginald Sutton
Morsyn Ffrench-Williams
Robert Leivers
Svømning 1936
100 m fri stil K
GBR
Margery Hinton
Olive Wadham
Zilpha Grant
100 m fri stil M
GBR
Romund Gabrielsen
Frederick Dove
Morsyn Ffrench-Williams
400 m fri stil K
GBR
Margaret Jeffrey
Gladys Morcom
400 m fri stil M
GBR
Robert Pirie
Robert Leivers
Norman Wainwright
William Pearson
1500 m fri stil M
GBR
Norman Wainwright
Robert Leivers
100 m rygcrawl K
GBR
Audrey Hancock
Phyllis Harding
Lorna Frampton
100 m rygcrawl M
GBR
Jack Middleton
John Besford
200 m brystsvømning K
GBR
Vera Kingston
Margaret Gomm
Doris Storey
4x100 m fri stil K
GBR
Margaret Jeffrey
Olive Wadham
Zilpha Grant
Edna Hughes
4x200 m fri stil M
GBR
Morsyn Ffrench-Williams
Romund Gabrielsen
Norman Wainwright
Robert Leivers
Svømning 1948
100 m fri stil K
GBR
Patricia Nielsen
Lillian Preece
Margaret Wellington
100 m fri stil M
GBR
Patrick Kendall
Ronald Stedman
Trevor Harrop
400 m fri stil K
GBR
Patricia Nielsen
Margaret Wellington
Catherine Gibson
400 m fri stil M
GBR
Jack Hale
Frank Botham
Thomas Holt
1500 m fri stil M
GBR
John Wardrop
Donald Bland
Jack Hale
100 m rygcrawl K
GBR
Catherine Gibson
Helen Yate
Vera Ellery
100 m rygcrawl M
GBR
William John Brockway
Thomas Summers
Albert Kinnear
200 m brystsvømning K
GBR
Helen Gordon
Jean Caplin
Elizabeth Church
200 m brystsvømning M
GBR
Royston Romain
John Goldup Davies
John Service
4x100 m fri stil K
GBR
Patricia Nielsen
Lillian Preece
Catherine Gibson
Margaret Wellington
4x200 m fri stil M
GBR
Jack Hale
Norman Wainwright
John Holt
Frank Botham
Svømning 1952
100 m fri stil K
GBR
Angela Barnwell
Lillian Preece
Jean Botham
100 m fri stil M
GBR
John Wardrop
Thomas Welsh
Ronald Roberts
400 m fri stil K
GBR
Daphne Wilkinson
Lillian Preece
Grace Wood
400 m fri stil M
GBR
Peter Head
Ronald Burns
John Wardrop
1500 m fri stil M
GBR
Robert Sreenan
100 m rygcrawl K
GBR
Margaret McDowall
Pauline Musgrove
100 m rygcrawl M
GBR
William John Brockway
Robert Wardrop
200 m brystsvømning K
GBR
Valerie Harris
Jean Wrigley
Helen Gordon
200 m brystsvømning M
GBR
Brian Barnes
4x100 m fri stil K
GBR
Angela Barnwell
Lillian Preece
Jean Botham
Phyllis Linton
4x200 m fri stil M
GBR
Jack Wardrop
Thomas Welsh
Roy Botham
Ronald Burns
Svømning 1956
100 m fri stil K
GBR
Frances Hogben
Fearne Ewart
100 m fri stil M
GBR
Ronald Roberts
Kenneth Williams
400 m fri stil K
GBR
Margaret Girvan
400 m fri stil M
GBR
John Wardrop
Neil McKechnie
100 m rygcrawl K
GBR
Julie Hoyle
Margaret Edwards
Judith Grinham
100 m rygcrawl M
GBR
Haydn Rigby
Graham Sykes
William John Brockway
200 m brystsvømning K
GBR
Helen Gordon
Christine Gosden
200 m brystsvømning M
GBR
Christopher Walkden
100 m butterfly K
GBR
Elizabeth Whittall
Anne Morton
200 m butterfly M
GBR
Graham Symonds
4x100 m fri stil K
GBR
Judith Grinham
Fearne Ewart
Margaret Girvan
Frances Hogben
4x200 m fri stil M
GBR
Kenneth Williams
Neil McKechnie
Ronald Roberts
John Wardrop
Svømning 1960
100 m fri stil K
GBR
Diana Wilkinson
Natalie Steward
100 m fri stil M
GBR
Stanley Clarke
William O'Donnell
400 m fri stil K
GBR
Nancy Rae
Judy Samuel
400 m fri stil M
GBR
Ian Black
Richard Campion
1500 m fri stil M
GBR
Richard Campion
Robert Sreenan
100 m rygcrawl K
GBR
Sylvia Lewis
Natalie Steward
100 m rygcrawl M
GBR
Haydn Rigby
Graham Sykes
200 m brystsvømning K
GBR
Anita Lonsbrough
Christine Gosden
200 m brystsvømning M
GBR
Gerard Rowlinson
Christopher Walkden
100 m butterfly K
GBR
Sheila Watt
Jean Oldroyd
200 m butterfly M
GBR
Ian Blyth
4x100 m fri stil K
GBR
Christine Harris
Beryl Noakes
Natalie Steward
Judith Samuel
4x200 m fri stil M
GBR
Richard Campion
Ian Black
Hamilton Milton
John Martin-Dye
4x100 m medley K
GBR
Jean Oldroyd
Sheila Watt
Sylvia Lewis
Natalie Steward
Anita Lonsbrough
4x100 m medley M
GBR
Ian Black
Christopher Walkden
Graham Sykes
Stanley Clarke
Svømning 1964
100 m fri stil K
GBR
Diana Wilkinson
Sandra Keen
Linda Amos
100 m fri stil M
GBR
David Haller
Robert McGregor
Robert Thomas Lord
400 m fri stil K
GBR
Pauline Sillett
Elizabeth Long
Anita Lonsbrough
400 m fri stil M
GBR
John Martin Dye
Robert Thomas Lord
John Thurley
1500 m fri stil M
GBR
John Turley
100 m rygcrawl K
GBR
Jill Norfolk
Sylvia Lewis
Linda Ludgrove
200 m rygcrawl M
GBR
Geoffrey Thwaites
200 m brystsvømning K
GBR
Stella Mitchell
Jill Slattery
Jacqueline Enfield
200 m brystsvømning M
GBR
Neil Nicholson
100 m butterfly K
GBR
Judith Gegan
Mary Cotterill
Glenda Phillips
200 m butterfly M
GBR
Brian Jenkins
John Thurley
400 m medley K
GBR
Pamela Johnson
Anita Lonsbrough
4x100 m fri stil K
GBR
Elizabeth Long
Sandra Keen
Pauline Sillett
Diana Wilkinson
4x100 m fri stil M
GBR
John Martin Dye
Peter Kendrew
Robert McGregor
Robert Thomas Lord
4x200 m fri stil M
GBR
John Martin Dye
Robert Thomas Lord
Robert McGregor
John Thurley
4x100 m medley K
GBR
Linda Ludgrove
Jill Norfolk
Mary Cotterill
Elizabeth Long
Stella Mitchell
4x100 m medley M
GBR
Robert McGregor
Neil Nicholson
Geoffrey Thwaites
Brian Jenkins
Svømning 1968
100 m fri stil K
GBR
Fiona Kellock
Alexandra Jackson
Gillian Treers
100 m fri stil M
GBR
Michael Turner
Robert McGregor
Anthony Jarvis
200 m fri stil K
GBR
Susan Williams
Sarah Davison
Alexandra Jackson
200 m fri stil M
GBR
Anthony Jarvis
400 m fri stil K
GBR
Susan Williams
Sarah Davison
Sheila Clayton
400 m fri stil M
GBR
Anthony Jarvis
800 m fri stil K
GBR
Susan Williams
100 m rygcrawl K
GBR
Jacqueline Brown
Wendy Burrell
100 m rygcrawl M
GBR
Roderick Jones
Joseph Neil Jackson
200 m rygcrawl K
GBR
Wendy Burrell
Jacqueline Brown
100 m brystsvømning K
GBR
Dorothy Harrison
Jill Slattery
Diana Harris
100 m brystsvømning M
GBR
Stuart Roberts
Roger Roberts
200 m brystsvømning K
GBR
Jill Slattery
Diana Harris
Dorothy Harrison
200 m brystsvømning M
GBR
Stuart Roberts
Roger Roberts
100 m butterfly K
GBR
Margaret Auton
Gillian Treers
100 m butterfly M
GBR
Martyn Woodroffe
John Thurley
Joseph Neil Jackson
200 m butterfly K
GBR
Margaret Auton
200 m butterfly M
GBR
Martyn Woodroffe
John Thurley
200 m medley K
GBR
Shelagh Ratcliffe
200 m medley M
GBR
Martyn Woodroffe
Raymond Terrell
400 m medley K
GBR
Shelagh Ratcliffe
400 m medley M
GBR
Martyn Woodroffe
Raymond Terrell
4x100 m fri stil K
GBR
Fiona Kellock
Shelagh Ratcliffe
Alexandra Jackson
Susan Williams
4x100 m fri stil M
GBR
Anthony Jarvis
Michael Turner
David Hembrow
Robert McGregor
4x200 m fri stil M
GBR
Raymond Terrell
John Thurley
Anthony Jarvis
Robert McGregor
4x100 m medley K
GBR
Margaret Auton
Wendy Burrell
Dorothy Harrison
Alexandra Jackson
4x100 m medley M
GBR
Robert McGregor
Joseph Neil Jackson
Roger Roberts
Martyn Woodroffe
Svømning 1972
100 m fri stil K
GBR
Susan Edmondson
Diane Walker
Lesley Allardice
100 m fri stil M
GBR
Malcolm Windeatt
Brian Brinkley
200 m fri stil K
GBR
Lesley Allardice
Diana Sutherland
Susan Edmondson
200 m fri stil M
GBR
Michael Bailey
John Mills
Brian Brinkley
400 m fri stil K
GBR
June Green
Diana Sutherland
Susan Edmondson
400 m fri stil M
GBR
Neil Dexter
Brian Brinkley
800 m fri stil K
GBR
Susan Jones
Avis Willington
June Green
1500 m fri stil M
GBR
James Carter
Neil Dexter
Brian Brinkley
100 m rygcrawl K
GBR
Diana Sutherland
Diana Ashton
Jacqueline Brown
100 m rygcrawl M
GBR
Michael Richards
Colin Cunningham
Clive Rushton
200 m rygcrawl K
GBR
Diana Sutherland
Diana Ashton
Pamela Bairstow
200 m rygcrawl M
GBR
Colin Cunningham
100 m brystsvømning K
GBR
Diana Harris
Dorothy Harrison
Christine Jarvis
100 m brystsvømning M
GBR
David Wilkie
Malcolm O'Connell
Paul Naisby
200 m brystsvømning K
GBR
Amanda Radnage
Beavan Patricia
Christine Jarvis
200 m brystsvømning M
GBR
Nigel Johnson
Malcolm O'Connell
David Wilkie
100 m butterfly K
GBR
Jean Jeavons
100 m butterfly M
GBR
Martin Edwards
Sean Maher
John Mills
200 m butterfly K
GBR
Moira Brown
Jean Jeavons
200 m butterfly M
GBR
Brian Brinkley
John Mills
Sean Maher
200 m medley K
GBR
Susan Richardson
Shelagh Ratcliffe
Avis Willington
200 m medley M
GBR
David Wilkie
Barry Prime
400 m medley K
GBR
Diane Walker
Susan Richardson
Shelagh Ratcliffe
400 m medley M
GBR
Barry Prime
4x100 m fri stil K
GBR
Susan Edmondson
Lesley Allardice
Judith Sirs
Diana Sutherland
4x200 m fri stil M
GBR
Michael Bailey
Brian Brinkley
John Mills
Colin Cunningham
4x100 m medley K
GBR
Jean Jeavons
Dorothy Harrison
Lesley Allardice
Pamela Bairstow
4x100 m medley M
GBR
Malcolm Windeatt
Colin Cunningham
David Wilkie
John Mills
Svømning 1976
100 m fri stil K
GBR
Elaine Gray
Susan Edmondson
100 m fri stil M
GBR
Martin Smith
Kevin Burns
200 m fri stil K
GBR
Susan Edmondson
Susan Barnard
Ann Bradshaw
200 m fri stil M
GBR
Brian Brinkley
Alan McClatchey
Gordon Downie
400 m fri stil K
GBR
Susan Edmondson
Susan Barnard
400 m fri stil M
GBR
Alan McClatchey
Brian Brinkley
Gordon Downie
1500 m fri stil M
GBR
David Parker
Paul Sparkes
100 m rygcrawl K
GBR
Amanda James
Joy Beasley
100 m rygcrawl M
GBR
Gary Abraham
James Carter
200 m rygcrawl K
GBR
Joy Beasley
Kim Wilkinson
Sharron Davies
200 m rygcrawl M
GBR
Peter Lerpiniere
James Carter
100 m brystsvømning K
GBR
Helen Burnham
Margaret Kelly
Christine Jarvis
100 m brystsvømning M
GBR
David Wilkie
Duncan Goodhew
David Leigh
200 m brystsvømning K
GBR
Deborah Rudd
Margaret Kelly
Christine Jarvis
200 m brystsvømning M
GBR
David Leigh
Paul Naisby
David Wilkie
100 m butterfly K
GBR
Jane Alexander
Susan Jenner
Joanne Atkinson
100 m butterfly M
GBR
Richard Iredale
John Mills
John Park
200 m butterfly K
GBR
Anne Adams
Jane Alexander
Joanne Atkinson
200 m butterfly M
GBR
Sean Maher
Brian Brinkley
Gordon Hewit
400 m medley K
GBR
Anne Adams
Ann Bradshaw
Susan Richardson
400 m medley M
GBR
Duncan Cleworth
Alan McClatchey
James Carter
4x100 m fri stil K
GBR
Ann Bradshaw
Elaine Gray
Susan Edmondson
Deborah Hill
4x200 m fri stil M
GBR
Brian Brinkley
Gordon Downie
David Dunne
Alan McClatchey
4x100 m medley K
GBR
Deborah Hill
Susan Jenner
Joy Beasley
Margaret Kelly
4x100 m medley M
GBR
Kevin Burns
Brian Brinkley
Duncan Goodhew
David Wilkie
Gary Abraham
John Mills
James Carter
Svømning 1980
100 m fri stil K
GBR
Jacquelene Willmott
June Croft
100 m fri stil M
GBR
Mark Taylor
Martin Smith
200 m fri stil K
GBR
Jacquelene Willmott
June Croft
200 m fri stil M
GBR
Kevin Lee
Martin Smith
400 m fri stil K
GBR
Sharron Davies
Jacquelene Willmott
400 m fri stil M
GBR
Simon Gray
Andrew Astbury
800 m fri stil K
GBR
Jacquelene Willmott
1500 m fri stil M
GBR
Simon Gray
Andrew Astbury
100 m rygcrawl K
GBR
Joy Beasley
Helen Jameson
100 m rygcrawl M
GBR
Paul Marshall
Douglas Campbell
Gary Abraham
200 m rygcrawl K
GBR
Helen Jameson
Jane Admans
200 m rygcrawl M
GBR
James Carter
Douglas Campbell
100 m brystsvømning K
GBR
Margaret Kelly
Susannah Brownsdon
100 m brystsvømning M
GBR
Leigh Atkinson
Duncan Goodhew
200 m brystsvømning K
GBR
Deborah Rudd
Margaret Kelly
200 m brystsvømning M
GBR
Duncan Goodhew
100 m butterfly K
GBR
Ann Osgerby
Janet Osgerby
Susan Cooper
100 m butterfly M
GBR
Gary Abraham
David Lowe
Philip Hubble
200 m butterfly K
GBR
Janet Osgerby
Ann Osgerby
200 m butterfly M
GBR
Peter Morris
Philip Hubble
Stephen Poulter
400 m medley K
GBR
Sharron Davies
Sarah Kerswell
400 m medley M
GBR
Stephen Poulter
Simon Gray
4x100 m fri stil K
GBR
Jacquelene Willmott
Sharron Davies
June Croft
Kaye Lovatt
4x200 m fri stil M
GBR
Mark Taylor
Douglas Campbell
Philip Hubble
Kevin Lee
Andrew Astbury
Martin Smith
4x100 m medley K
GBR
Helen Jameson
Margaret Kelly
June Croft
Ann Osgerby
4x100 m medley M
GBR
Duncan Goodhew
Martin Smith
David Lowe
Paul Marshall
Gary Abraham
Mark Taylor
Svømning 1984
100 m fri stil K
GBR
June Croft
Nicola Fibbens
100 m fri stil M
GBR
Paul Easter
David Lowe
200 m fri stil K
GBR
June Croft
Annabelle Cripps
200 m fri stil M
GBR
Andrew Astbury
Paul Easter
400 m fri stil K
GBR
June Croft
Sarah Hardcastle
400 m fri stil M
GBR
Paul Howe
Andrew Astbury
800 m fri stil K
GBR
Annabelle Crips
Sarah Hardcastle
1500 m fri stil M
GBR
David Stacey
Stuart Willmott
100 m rygcrawl K
GBR
Catherine White
Beverley Rose
100 m rygcrawl M
GBR
Ian Collins
Neil Harper
200 m rygcrawl K
GBR
Katherine Read
Catherine White
200 m rygcrawl M
GBR
Neil Harper
Neil Cochran
100 m brystsvømning K
GBR
Sandra Bowman
Jean Hill
100 m brystsvømning M
GBR
Iain Campbell
Adrian Moorhouse
200 m brystsvømning K
GBR
Gaynor Stanley
Susannah Brownsdon
200 m brystsvømning M
GBR
Adrian Moorhouse
Iain Campbell
100 m butterfly K
GBR
Nicola Fibbens
Ann Osgerby
100 m butterfly M
GBR
Ian Collins
Andrew Jameson
200 m butterfly K
GBR
Samantha Purvis
Ann Osgerby
200 m butterfly M
GBR
Philip Hubble
Nicholas Hodgson
200 m medley K
GBR
Zara Long
Gaynor Stanley
200 m medley M
GBR
Robin Brew
Neil Cochran
400 m medley K
GBR
Gaynor Stanley
Sarah Hardcastle
400 m medley M
GBR
Stuart Willmott
Stephen Poulter
4x100 m fri stil K
GBR
Deborah Gore
Annabelle Cripps
June Croft
Nicola Fibbens
4x100 m fri stil M
GBR
Paul Easter
David Lowe
Roland Lee
Richard Burrell
4x200 m fri stil M
GBR
Andrew Astbury
Paul Easter
Neil Cochran
Paul Howe
4x100 m medley K
GBR
Nicola Fibbens
Jean Hill
Beverley Rose
June Croft
4x100 m medley M
GBR
Andrew Jameson
Neil Harper
Richard Burrell
Adrian Moorhouse
David Lowe
Svømning 1988
50 m fri stil K
GBR
Annabelle Cripps
Alison Sheppard
50 m fri stil M
GBR
Mark Foster
Michael Fibbens
100 m fri stil K
GBR
June Croft
Annabelle Cripps
100 m fri stil M
GBR
Roland Lee
Andrew Jameson
200 m fri stil K
GBR
Ruth Gilfillan
June Croft
200 m fri stil M
GBR
Paul Howe
Michael Green
400 m fri stil K
GBR
Ruth Gilfillan
June Croft
400 m fri stil M
GBR
Kevin Boyd
John Anthony Day
800 m fri stil K
GBR
Tracey Atkin
Karen Mellor
1500 m fri stil M
GBR
John Anthony Day
Kevin Boyd
100 m rygcrawl K
GBR
Sharon Page
Katharine Read
100 m rygcrawl M
GBR
Neil Cochran
Neil Harper
200 m rygcrawl K
GBR
Helen Slatter
Katharine Read
200 m rygcrawl M
GBR
John Davey
Gary Binfield
100 m brystsvømning K
GBR
Susannah Brownsdon
Margaret Hohmann
100 m brystsvømning M
GBR
Adrian Moorhouse
James Parrack
200 m brystsvømning K
GBR
Susannah Brownsdon
Helen Frank
200 m brystsvømning M
GBR
Adrian Moorhouse
Nick Gillingham
100 m butterfly K
GBR
Annabelle Cripps
Caroline Foot
100 m butterfly M
GBR
Neil Cochran
Andrew Jameson
200 m butterfly K
GBR
Helen Bewley
Lynne Wilson
200 m butterfly M
GBR
Timothy Jones
Nicholas Hodgson
200 m medley K
GBR
Jean Hill
Zara Long
200 m medley M
GBR
Neil Cochran
John Davey
400 m medley K
GBR
Tracey Atkin
Susannah Brownsdon
400 m medley M
GBR
Paul Brew
John Davey
4x100 m fri stil K
GBR
Joanna Coull
Linda Donnelly
June Croft
Annabelle Cripps
4x100 m fri stil M
GBR
Andrew Jameson
Mark Foster
Michael Fibbens
Roland Lee
4x200 m fri stil M
GBR
Roland Lee
Paul Howe
Kevin Boyd
Jonathan Broughton
4x100 m medley K
GBR
Joanna Coull
Katharine Read
Susannah Brownsdon
Caroline Foot
4x100 m medley M
GBR
Mark Foster
Andrew Jameson
Adrian Moorhouse
Neil Harper
Roland Lee
Gary Binfield
Svømning 1992
50 m fri stil K
GBR
Alison Sheppard
Karen Pickering
50 m fri stil M
GBR
Mark Foster
Michael Fibbens
100 m fri stil K
GBR
Karen Pickering
Alison Sheppard
100 m fri stil M
GBR
Michael Fibbens
Paul Howe
200 m fri stil K
GBR
Karen Pickering
200 m fri stil M
GBR
Paul Palmer
Paul Howe
400 m fri stil K
GBR
Elizabeth Arnold
Samantha Foggo
400 m fri stil M
GBR
Stephen Akers
Paul Palmer
800 m fri stil K
GBR
Samantha Foggo
Elizabeth Arnold
1500 m fri stil M
GBR
Ian Wilson
Stephen Akers
100 m rygcrawl K
GBR
Joanne Deakins
Katharine Read
100 m rygcrawl M
GBR
Martin Harris
Adam Ruckwood
200 m rygcrawl K
GBR
Katharine Read
Joanne Deakins
200 m rygcrawl M
GBR
Adam Ruckwood
Matthew O'Connor
100 m brystsvømning K
GBR
Susannah Brownsdon
Jaime King
100 m brystsvømning M
GBR
Nick Gillingham
Adrian Moorhouse
200 m brystsvømning K
GBR
Susannah Brownsdon
Jaime King
200 m brystsvømning M
GBR
Jason Hender
Nick Gillingham
100 m butterfly K
GBR
Madeleine Campbell
Samantha Purvis
100 m butterfly M
GBR
Simon Wainwright
Richard Leishman
200 m butterfly K
GBR
Helen Slatter
Samantha Purvis
200 m butterfly M
GBR
Simon Wainwright
200 m medley K
GBR
Sharron Davies
Helen Slatter
200 m medley M
GBR
Andrew Rolley
John Davey
400 m medley K
GBR
Sharron Davies
Helen Slatter
400 m medley M
GBR
Andrew Rolley
4x100 m fri stil M
GBR
Mark Foster
Paul Howe
Roland Lee
Michael Fibbens
4x200 m fri stil M
GBR
Paul Howe
Paul Palmer
Stephen Akers
Steven Mellor
4x100 m medley K
GBR
Madeleine Campbell
Susannah Brownsdon
Joanne Deakins
Karen Pickering
4x100 m medley M
GBR
Martin Harris
Nick Gillingham
Richard Leishman
Roland Lee
Svømning 1996
50 m fri stil K
GBR
Susan Rolph
50 m fri stil M
GBR
Mark Foster
100 m fri stil K
GBR
Susan Rolph
Karen Pickering
100 m fri stil M
GBR
Nicholas Shackell
200 m fri stil K
GBR
Karen Pickering
200 m fri stil M
GBR
Andrew Clayton
Paul Palmer
400 m fri stil K
GBR
Sarah Hardcastle
400 m fri stil M
GBR
Paul Palmer
800 m fri stil K
GBR
Sarah Hardcastle
1500 m fri stil M
GBR
Paul Palmer
Graeme Smith
100 m rygcrawl K
GBR
Helen Slatter
100 m rygcrawl M
GBR
Neil Willey
Martin Harris
200 m rygcrawl K
GBR
Joanne Deakins
200 m rygcrawl M
GBR
Martin Harris
Adam Ruckwood
100 m brystsvømning K
GBR
Jaime King
100 m brystsvømning M
GBR
Richard Maden
200 m brystsvømning K
GBR
Marie Hardiman
200 m brystsvømning M
GBR
Nick Gillingham
100 m butterfly K
GBR
Caroline Foot
100 m butterfly M
GBR
James Hickman
200 m butterfly M
GBR
James Hickman
200 m medley K
GBR
Susan Rolph
400 m medley K
GBR
Sarah Hardcastle
4x100 m fri stil K
GBR
Karen Pickering
Jacquelene Willmott
Susan Rolph
Alison Sheppard
4x100 m fri stil M
GBR
Nicholas Shackell
Alan Rapley
Michael Fibbens
Mark Stevens
4x200 m fri stil K
GBR
Claire Huddart
Victoria Horner
Karen Pickering
Janine Belton
4x200 m fri stil M
GBR
Mark Stevens
Paul Palmer
Andrew Clayton
James Salter
4x100 m medley K
GBR
Jaime King
Karen Pickering
Helen Slatter
Caroline Foot
4x100 m medley M
GBR
James Hickman
Nicholas Shackell
Neil Willey
Richard Maden
Svømning 2000
50 m fri stil K
GBR
Alison Sheppard
Susan Rolph
50 m fri stil M
GBR
Mark Foster
100 m fri stil K
GBR
Susan Rolph
Karen Pickering
200 m fri stil K
GBR
Karen Pickering
200 m fri stil M
GBR
James Salter
Paul Palmer
400 m fri stil M
GBR
James Salter
Paul Palmer
800 m fri stil K
GBR
Rebecca Cooke
1500 m fri stil M
GBR
Paul Palmer
Adam Faulkner
100 m rygcrawl K
GBR
Sarah Price
Katy Sexton
100 m rygcrawl M
GBR
Adam Ruckwood
200 m rygcrawl K
GBR
Helen Don-Duncan
Joanna Fargus
200 m rygcrawl M
GBR
Simon Militis
Adam Ruckwood
100 m brystsvømning K
GBR
Heidi Earp
100 m brystsvømning M
GBR
Darren Mew
Adam Whitehead
200 m brystsvømning K
GBR
Jaime King
200 m brystsvømning M
GBR
Adam Whitehead
100 m butterfly K
GBR
Margaretha Pedder
100 m butterfly M
GBR
James Hickman
200 m butterfly K
GBR
Margaretha Pedder
Georgina Lee
200 m butterfly M
GBR
Heath Ramsay
James Hickman
Stephen Parry
200 m medley K
GBR
Kathryn Evans
Susan Rolph
400 m medley M
GBR
Simon Militis
4x100 m fri stil K
GBR
Karen Pickering
Rosalind Brett
Susan Rolph
Alison Sheppard
4x100 m fri stil M
GBR
Mark Stevens
Paul Belk
Sion Brinn
Anthony Howard
4x200 m fri stil K
GBR
Janine Belton
Jessica Jackson
Claire Huddart
Nicola Jackson
Karen Legg
Karen Pickering
4x200 m fri stil M
GBR
Andrew Clayton
Mark Spackman
Paul Palmer
James Salter
Edward Sinclair
4x100 m medley K
GBR
Katy Sexton
Heidi Earp
Susan Rolph
Karen Pickering
4x100 m medley M
GBR
Sion Brinn
Neil Willey
James Hickman
Darren Mew
Svømning 2004
50 m fri stil K
GBR
Alison Sheppard
100 m fri stil K
GBR
Melanie Marshall
100 m fri stil M
GBR
Matthew Kidd
200 m fri stil K
GBR
Melanie Marshall
200 m fri stil M
GBR
Simon Burnett
400 m fri stil K
GBR
Rebecca Cooke
Joanne Jackson
400 m fri stil M
GBR
Graeme Smith
Adam Faulkner
800 m fri stil K
GBR
Rebecca Cooke
1500 m fri stil M
GBR
Graeme Smith
David Davies
100 m rygcrawl K
GBR
Sarah Price
Katy Sexton
100 m rygcrawl M
GBR
Gregor Tait
200 m rygcrawl K
GBR
Kristen Caverly
Katy Sexton
200 m rygcrawl M
GBR
James Goddard
Gregor Tait
100 m brystsvømning M
GBR
James Gibson
Darren Mew
200 m brystsvømning K
GBR
Kirsty Balfour
200 m brystsvømning M
GBR
Ian Edmond
Christopher Cook
100 m butterfly K
GBR
Georgina Lee
100 m butterfly M
GBR
Todd Cooper
James Hickman
200 m butterfly K
GBR
Georgina Lee
200 m butterfly M
GBR
Stephen Parry
200 m medley M
GBR
Robin Francis
Adrian Turner
400 m medley M
GBR
Adrian Turner
Robin Francis
4x100 m fri stil K
GBR
Lisa Chapman
Alison Sheppard
Kathryn Evans
Melanie Marshall
Karen Pickering
4x200 m fri stil K
GBR
Caitlin McClatchey
Melanie Marshall
Joanne Jackson
Georgina Lee
Karen Pickering
4x200 m fri stil M
GBR
David O'Brien
David Carry
Simon Burnett
Ross Davenport
Gavin Meadows
4x100 m medley K
GBR
Kathryn Evans
Kirsty Balfour
Melanie Marshall
Georgina Lee
Katy Sexton
Sarah Price
4x100 m medley M
GBR
James Hickman
Matthew Kidd
James Gibson
Gregor Tait
Svømning 2008
50 m fri stil K
GBR
Francesca Halsall
50 m fri stil M
GBR
Mark Foster
100 m fri stil K
GBR
Francesca Halsall
200 m fri stil K
GBR
Joanne Jackson
Caitlin McClatchey
200 m fri stil M
GBR
Ross Davenport
Robert Renwick
400 m fri stil K
GBR
Rebecca Adlington
Joanne Jackson
400 m fri stil M
GBR
Dean Milwain
David Carry
800 m fri stil K
GBR
Rebecca Adlington
Cassandra Patten
1500 m fri stil M
GBR
Richard Charlesworth
David Davies
100 m rygcrawl K
GBR
Gemma Spofforth
Elizabeth Simmonds
100 m rygcrawl M
GBR
Liam Tancock
Gregor Tait
200 m rygcrawl K
GBR
Gemma Spofforth
Elizabeth Simmonds
200 m rygcrawl M
GBR
Gregor Tait
100 m brystsvømning K
GBR
Kirsty Balfour
Kate Haywood
100 m brystsvømning M
GBR
Christopher Cook
Kristopher Gilchrist
200 m brystsvømning K
GBR
Kirsty Balfour
200 m brystsvømning M
GBR
James Kirton
Kristopher Gilchrist
100 m butterfly K
GBR
Jemma Lowe
Francesca Halsall
100 m butterfly M
GBR
Michael Rock
Todd Cooper
200 m butterfly K
GBR
Jemma Lowe
Ellen Gandy
200 m butterfly M
GBR
Michael Rock
200 m medley K
GBR
Keri-Anne Payne
Hannah Miley
200 m medley M
GBR
Liam Tancock
James Goddard
400 m medley K
GBR
Hannah Miley
Keri-Anne Payne
400 m medley M
GBR
Thomas Haffield
Euan Dale
4x100 m fri stil K
GBR
Caitlin McClatchey
Francesca Halsall
Jessica Sylvester
Julia Beckett
Melanie Marshall
4x100 m fri stil M
GBR
Benjamin Hockin
Ross Davenport
Simon Burnett
Adam Brown
4x200 m fri stil K
GBR
Joanne Jackson
Hannah Miley
Francesca Halsall
Melanie Marshall
4x200 m fri stil M
GBR
David Carry
Robert Renwick
Ross Davenport
Andrew Hunter
4x100 m medley K
GBR
Jemma Lowe
Kate Haywood
Gemma Spofforth
Francesca Halsall
4x100 m medley M
GBR
Liam Tancock
Simon Burnett
Christopher Cook
Michael Rock
Marathon 10 km K
GBR
Cassandra Patten
Keri-Anne Payne
Marathon 10 km M
GBR
David Davies
Svømning 2012
50 m fri stil K
GBR
Francesca Halsall
Amy Smith
50 m fri stil M
GBR
Adam Brown
100 m fri stil K
GBR
Amy Smith
Francesca Halsall
100 m fri stil M
GBR
Adam Brown
200 m fri stil K
GBR
Rebecca Turner
Caitlin McClatchey
200 m fri stil M
GBR
Ieuan Lloyd
Robert Renwick
400 m fri stil K
GBR
Joanne Jackson
Rebecca Adlington
400 m fri stil M
GBR
Robert Renwick
David Carry
800 m fri stil K
GBR
Ellie Faulkner
Rebecca Adlington
1500 m fri stil M
GBR
David Davies
Daniel Fogg
100 m rygcrawl K
GBR
Gemma Spofforth
Georgia Davies
100 m rygcrawl M
GBR
Chris Walker-Hebborn
Liam Tancock
200 m rygcrawl K
GBR
Stephanie Proud
Elizabeth Simmonds
200 m rygcrawl M
GBR
Marco Loughran
Chris Walker-Hebborn
100 m brystsvømning K
GBR
Siobhan-Marie O'Connor
Kate Haywood
100 m brystsvømning M
GBR
Michael Jamieson
Craig Benson
200 m brystsvømning K
GBR
Stacey Tadd
200 m brystsvømning M
GBR
Michael Jamieson
Andrew Willis
100 m butterfly K
GBR
Francesca Halsall
Ellen Gandy
100 m butterfly M
GBR
Anthony James
Michael Rock
200 m butterfly K
GBR
Jemma Lowe
Ellen Gandy
200 m butterfly M
GBR
Roberto Pavoni
Joe Roebuck
200 m medley K
GBR
Hannah Miley
Sophie Allen
200 m medley M
GBR
Joe Roebuck
James Goddard
400 m medley K
GBR
Hannah Miley
Aimee Willmott
400 m medley M
GBR
Roberto Pavoni
Joe Roebuck
4x100 m fri stil K
GBR
Amy Smith
Rebecca Turner
Francesca Halsall
Jess Lloyd
Caitlin McClatchey
4x100 m fri stil M
GBR
James Disney-May
Craig Gibbons
Simon Burnett
Grant Turner
4x200 m fri stil K
GBR
Hannah Miley
Rebecca Turner
Caitlin McClatchey
Ellie Faulkner
Joanne Jackson
4x200 m fri stil M
GBR
Robert Renwick
David Carry
Ieuan Lloyd
Robert Bale
Ross Davenport
4x100 m medley K
GBR
Gemma Spofforth
Amy Smith
Siobhan-Marie O'Connor
Jemma Lowe
Ellen Gandy
Francesca Halsall
4x100 m medley M
GBR
Liam Tancock
Adam Brown
Craig Benson
Michael Jamieson
Michael Rock
Marathon 10 km K
GBR
Keri-Anne Payne
Marathon 10 km M
GBR
Daniel Fogg
Svømning 2016
50 m fri stil K
GBR
Francesca Halsall
50 m fri stil M
GBR
Benjamin Proud
100 m fri stil M
GBR
Duncan Scott
Benjamin Proud
200 m fri stil K
GBR
Georgia Coates
Ellie Faulkner
200 m fri stil M
GBR
James Guy
Cameron Kurle
400 m fri stil K
GBR
Jazz Carlin
400 m fri stil M
GBR
James Guy
Stephen Milne
800 m fri stil K
GBR
Camilla Hattersley
Jazz Carlin
1500 m fri stil M
GBR
Stephen Milne
Tim Shuttleworth
100 m rygcrawl K
GBR
Georgia Davies
100 m rygcrawl M
GBR
Chris Walker-Hebborn
100 m brystsvømning K
GBR
Chloe Tutton
Molly Renshaw
100 m brystsvømning M
GBR
Adam Peaty
Ross Murdoch
200 m brystsvømning K
GBR
Molly Renshaw
Chloe Tutton
200 m brystsvømning M
GBR
Craig Benson
Andrew Willis
100 m butterfly M
GBR
James Guy
200 m butterfly K
GBR
Aimee Willmott
200 m medley K
GBR
Siobhan-Marie O'Connor
Hannah Miley
200 m medley M
GBR
Dan Wallace
Ieuan Lloyd
400 m medley K
GBR
Aimee Willmott
Hannah Miley
400 m medley M
GBR
Max Litchfield
4x200 m fri stil K
GBR
Georgia Coates
Siobhan-Marie O'Connor
Camilla Hattersley
Hannah Miley
4x200 m fri stil M
GBR
Robert Renwick
Stephen Milne
James Guy
Dan Wallace
Duncan Scott
4x100 m medley K
GBR
Georgia Davies
Francesca Halsall
Chloe Tutton
Georgia Coates
Siobhan-Marie O'Connor
4x100 m medley M
GBR
Duncan Scott
Chris Walker-Hebbron
Adam Peaty
James Guy
Marathon 10 km K
GBR
Keri-Anne Payne
Marathon 10 km M
GBR
Jack Burnell
Svømning 2020
50 m fri stil K
GBR
Anna Hopkin
50 m fri stil M
GBR
Benjamin Proud
100 m fri stil K
GBR
Freya Anderson
Anna Hopkin
100 m fri stil M
GBR
Matthew Richards
Jacob Whittle
200 m fri stil K
GBR
Freya Anderson
200 m fri stil M
GBR
Thomas Dean
Duncan Scott
400 m fri stil M
GBR
Kieran Bird
1500 m fri stil M
GBR
Daniel Jervis
100 m rygcrawl K
GBR
Kathleen Dawson
Cassie Wild
100 m rygcrawl M
GBR
Luke Greenbank
200 m rygcrawl K
GBR
Cassie Wild
200 m rygcrawl M
GBR
Luke Greenbank
Brodie Williams
100 m brystsvømning K
GBR
Sarah Vasey
100 m brystsvømning M
GBR
James Wilby
Adam Peaty
200 m brystsvømning K
GBR
Abbie Wood
Molly Renshaw
200 m brystsvømning M
GBR
Ross Murdoch
James Wilby
100 m butterfly K
GBR
Harriet Jones
100 m butterfly M
GBR
Jacob Thomas Peters
Benjamin Hockin
James Guy
200 m butterfly K
GBR
Alys Margaret Thomas
Laura Stephens
200 m medley K
GBR
Abbie Wood
Alicia Wilson
200 m medley M
GBR
Joe Litchfield
Duncan Scott
400 m medley K
GBR
Aimee Willmott
400 m medley M
GBR
Brodie Williams
Max Litchfield
4x100 m fri stil K
GBR
Freya Anderson
Lucy Hope
Abbie Wood
Anna Hopkin
4x100 m fri stil M
GBR
Matthew Richards
Jacob Whittle
Joe Litchfield
James Guy
4x200 m fri stil M
GBR
Thomas Dean
Calum Jarvis
Matthew Richards
James Guy
Duncan Scott
4x100 m medley K
GBR
Cassie Wild
Sarah Vasey
Harriet Jones
Freya Anderson
4x100 m medley M
GBR
Duncan Scott
Adam Peaty
Luke Greenbank
James Wilby
James Guy
Marathon 10 km K
GBR
Alice Dearing
Marathon 10 km M
GBR
Hector Pardoe
800 m fri stil M
GBR
Kieran Bird
4x100 m medley Mixed
GBR
Anna Hopkin
Adam Peaty
Kathleen Dawson
Freya Anderson
James Guy
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Britiske svømmere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Britiske svømmere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy