Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Australien
Sport
Kano & kajak
Australske OL-deltagere i Kano & kajak*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Kano & kajak 1956
K1 500 m K
AUS
Edith Cochrane
K1 1000 m M
AUS
Barry Stuart
K2 1000 m M
AUS
Walter Brown
Dennis Green
K1 10000 m M
AUS
Maxwell Blandwin
K2 10000 m M
AUS
Dennis Green
Walter Brown
C1 1000 m M
AUS
Bryan Harper
C2 1000 m M
AUS
Thomas Ohman
William Jones
C1 10000 m M
AUS
Bryan Harper
C2 10000 m M
AUS
Thomas Ohman
William Jones
Kano & kajak 1960
K1 500 m K
AUS
Hedwig Sager
K2 500 m K
AUS
Hedwig Sager
Cynthia Nicholas
K1 1000 m M
AUS
Phillip Coles
K2 1000 m M
AUS
Barry Stuart
Dennis Green
K1 4x500 m M
AUS
Phillip Coles
Barry Stuart
Allan Livingstone
Dennis Green
C1 1000 m M
AUS
Adrian Powell
Kano & kajak 1964
K1 500 m K
AUS
Margaret Buck
K2 500 m K
AUS
Lynette Wagg
Margaret Buck
K2 1000 m M
AUS
Gordon Jeffery
Adrian Powell
K4 1000 m M
AUS
Dennis McGuire
Dennis Green
Barry Stuart
Phillip Coles
C1 1000 m M
AUS
Fred Wasmer
C2 1000 m M
AUS
Fred Wasmer
Vid Juricskay
Kano & kajak 1968
K1 1000 m M
AUS
Adrian Powell
K2 1000 m M
AUS
John Southwood
Adrian Powell
K4 1000 m M
AUS
Dennis Green
Barry Stuart
Phillip Coles
Gordon Jeffery
Kano & kajak 1972
K1 1000 m M
AUS
John Southwood
K2 1000 m M
AUS
Adrian Powell
Graham Johnson
K4 1000 m M
AUS
Dennis Heussner
Gordon Jeffery
Rodney Fox
Dennis Green
Kano & kajak 1976
K2 500 m K
AUS
Helen Jacobsohn
Sue Whitebrook
K2 500 m M
AUS
John Southwood
John Sumegi
K2 1000 m M
AUS
Adrian Powell
John Southwood
K4 1000 m M
AUS
Dennis Heussner
John Sumegi
John Trail
Graham Gillies
Kano & kajak 1980
K1 500 m M
AUS
John Sumegi
K2 500 m M
AUS
Barry Kelly
Robert Lee
K1 1000 m M
AUS
John Sumegi
K4 1000 m M
AUS
Barry Kelly
Ken Vidler
Crosbie Baulch
Robert Lee
Kano & kajak 1984
K1 500 m K
AUS
Elizabeth Blencowe
K2 500 m M
AUS
Martin Ralph
Peter Genders
K1 1000 m M
AUS
Peter Genders
K2 1000 m M
AUS
Grant Kenny
Barry Kelly
K4 1000 m M
AUS
Scott Wooden
Robert Doak
Raymond Martin
John Doak
Kano & kajak 1988
K1 500 m M
AUS
Martin Hunter
K2 500 m M
AUS
Peter Foster
Kelvin Graham
K1 1000 m M
AUS
Grant Davies
K2 1000 m M
AUS
Kelvin Graham
Peter Foster
K4 1000 m M
AUS
Grant Kenny
Paul Gilmour
Steven Wood
Bryan Thomas
Kano & kajak 1992
K1 500 m M
AUS
Martin Hunter
K2 500 m K
AUS
Kerri Randle
Anna Wood
K2 500 m M
AUS
Daniel Collins
Andrew Trim
K4 500 m K
AUS
Lynda Lehmann
Gayle Mayes
Denise Cooper
Anna Wood
K1 1000 m M
AUS
Clint Robinson
K2 1000 m M
AUS
Daniel Collins
Andrew Trim
K4 1000 m M
AUS
Ramon Andersson
Kelvin Graham
Ian Rowling
Steven Wood
K1 slalom K
AUS
Danielle Woodward
C1 slalom M
AUS
Peter Eckhardt
C2 slalom M
AUS
Andrew Wilson
Matthew Pallister
Kano & kajak 1996
K1 500 m K
AUS
Katrin Borchert
K1 500 m M
AUS
Cameron McFadzean
K2 500 m K
AUS
Anna Wood
Katrin Borchert
K2 500 m M
AUS
Andrew Trim
Daniel Collins
K4 500 m K
AUS
Lynda Lehmann
Shelley Oates
Yanda Nossiter
Natalie Hunter
K1 1000 m M
AUS
Clint Robinson
K2 1000 m M
AUS
Grant Leury
Peter Scott
K4 1000 m M
AUS
Ramon Andersson
Jim Walker
Paul Lynch
Brian Morton
K1 slalom K
AUS
Danielle Woodward
Mia Farrance
K1 slalom M
AUS
Richard Macquire
Matthew Pallister
C1 slalom M
AUS
Justin Boocock
C2 slalom M
AUS
Andrew Wilson
John Felton
Kano & kajak 2000
K1 500 m K
AUS
Katrin Borchert
K1 500 m M
AUS
Nathan Baggaley
K2 500 m K
AUS
Katrin Borchert
Anna Wood
K2 500 m M
AUS
Andrew Trim
Daniel Collins
K4 500 m K
AUS
Kerri Randle
Shelley Oates-Wilding
Amanda Simper
Natalie Hunter
K1 1000 m M
AUS
Clint Robinson
K2 1000 m M
AUS
Luke Young
Brian Morton
K4 1000 m M
AUS
Peter Scott
Shane Suska
Cameron McFadzean
Ross Chaffer
K1 slalom K
AUS
Danielle Woodward
K1 slalom M
AUS
John Wilkie
C1 slalom M
AUS
Robin Bell
C2 slalom M
AUS
Andrew Farrance
Kai Swoboda
Kano & kajak 2004
K1 500 m K
AUS
Amanda Rankin
K1 500 m M
AUS
Nathan Baggaley
K2 500 m K
AUS
Susan Tegg
Paula Harvey
K2 500 m M
AUS
Clint Robinson
Nathan Baggaley
K4 500 m K
AUS
Kate Barclay
Lisa Oldenhof
Amanda Rankin
Chantal Meek
K1 1000 m M
AUS
Nathan Baggaley
K2 1000 m M
AUS
David Rhodes
Daniel Collins
C1 500 m M
AUS
Martin Marinov
K1 slalom K
AUS
Louise Natoli
K1 slalom M
AUS
Warwick Draper
C1 slalom M
AUS
Robin Bell
C2 slalom M
AUS
Mark Bellofiore
Lachlan Milne
Kano & kajak 2008
K1 500 m K
AUS
Chantal Meek
K1 500 m M
AUS
Ken Wallace
K2 500 m K
AUS
Lyndsie Fogarty
Hannah Davis
K2 500 m M
AUS
Jacob Clear
Clint Robinson
K4 500 m K
AUS
Hannah Davis
Lisa Oldenhof
Chantal Meek
Lyndsie Fogarty
K1 1000 m M
AUS
Ken Wallace
K4 1000 m M
AUS
David Smith
Tony Schumacher
Clint Robinson
Tate Smith
C1 500 m M
AUS
Torsten Lachmann
C1 1000 m M
AUS
Torsten Lachmann
K1 slalom K
AUS
Jacqueline Lawrence
K1 slalom M
AUS
Warwick Draper
C1 slalom M
AUS
Robin Bell
C2 slalom M
AUS
Lachlan Milne
Mark Bellofiore
Kano & kajak 2012
K1 200 m K
AUS
Alana Nicholls
K1 500 m K
AUS
Alana Nicholls
K2 500 m K
AUS
Naomi Flood
Lyndsie Fogarty
K4 500 m K
AUS
Lyndsie Fogarty
Jo Brigden-Jones
Hannah Davis
Rachel Lovell
K1 200 m M
AUS
Murray Stewart
K2 200 m M
AUS
Stephen Bird
Jesse Phillips
K1 1000 m M
AUS
Murray Stewart
K2 1000 m M
AUS
Ken Wallace
Dave Smith
K4 1000 m M
AUS
Murray Stewart
Dave Smith
Jacob Clear
Tate Smith
C1 200 m M
AUS
Sebastian Marczak
C1 1000 m M
AUS
Jake Donaghey
C2 1000 m M
AUS
Alex Haas
Jake Donaghey
K1 slalom K
AUS
Jessica Fox
K1 slalom M
AUS
Warwick Draper
C1 slalom M
AUS
Kynan Maley
C2 slalom M
AUS
Kynan Maley
Robin Jeffery
Kano & kajak 2016
K1 500 m K
AUS
Naomi Flood
K2 500 m K
AUS
Alyssa Bull
Alyce Burnett
K1 200 m M
AUS
Stephen Bird
K2 200 m M
AUS
Jordan Wood
Daniel Bowker
K1 1000 m M
AUS
Murray Stewart
K2 1000 m M
AUS
Ken Wallace
Lachlan Tame
K4 1000 m M
AUS
Jordan Wood
Riley Fitzsimmons
Ken Wallace
Jacob Clear
C1 200 m M
AUS
Ferenc Szekszardi
C1 1000 m M
AUS
Martin Marinov
C2 1000 m M
AUS
Martin Marinov
Ferenc Szekszardi
K1 slalom K
AUS
Jessica Fox
K1 slalom M
AUS
Lucien Delfour
C1 slalom M
AUS
Ian Borrows
Kano & kajak 2020
K1 500 m K
AUS
Alyssa Bull
Alyce Wood
K2 500 m K
AUS
Jo Brigden-Jones
Alyce Wood
Alyssa Bull
Jaime Roberts
K4 500 m K
AUS
Jo Brigden-Jones
Shannon Reynolds
Catherine McArthur
Jaime Roberts
K1 1000 m M
AUS
Thomas Green
Jean van der Westhuyzen
K2 1000 m M
AUS
Jordan Wood
Thomas Green
Jean van der Westhuyzen
Riley Fitzsimmons
K1 slalom K
AUS
Jessica Fox
K1 slalom M
AUS
Lucien Delfour
C1 slalom M
AUS
Daniel Watkins
C1 200 m K
AUS
Bernadette Wallace
Josephine Bulmer
C2 500 m K
AUS
Josephine Bulmer
Bernadette Wallace
K4 500 m M
AUS
Jordan Wood
Murray Stewart
Riley Fitzsimmons
Lachlan Tame
C1 slalom K
AUS
Jessica Fox
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Australske kano-roere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Australske kano-roere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy