Olympian Database
Olympic Games
Summer Olympics
Paris 2024
Winter Olympics
Milano-Cortina 2026
World Championships
Athletics
Football
Nordic Skiing
Swimming
Lists of Champions
Tennis Majors
Golf Majors
Cycling Grand Tours
Continental Games
Asian Games
European Games
Articles
Olympic Biographies
Olympic Competition Recaps
Olympic Games Recaps
Sports Calendar
2024 Top Sports Event Schedule
Paris 2024 Event Schedule
About
The Project
The Database
3-letter country codes
Olympic Games
Sports
Nations
Results
Home
›
Olympics
›
Nations
›
Australia
›
Games
›
Sydney 2000
›
Medals
Australian medalists at the Sydney 2000 Olympics
Facts
Medals
Athletes
Sports
Event
Medalists
Gold medalists
Athletics
400 m W
AUS
Cathy Freeman
Archery
Individual M
AUS
Simon Fairweather
Cycling
Madison M
AUS
Scott McGrory
Brett Aitken
Hockey
Hockey W
AUS
Lisa Carruthers
Kate Allen
Julie Towers
Angie Skirving
Alison Peek
Claire Mitchell-Taverner
Alyson Annan
Rachel Imison
Kate Starre
Rechelle Hawkes
Katrina Powell
Renita Garard
Jenny Morris
Clover Maitland
Nikki Hudson
Juliet Haslam
Equestrian
Eventing team
AUS
Phillip Dutton
Stuart Tinney
Matthew Ryan
Andrew Hoy
Sailing
470 W
AUS
Jennifer Armstrong
Belinda Stowell
470 M
AUS
Tom King
Mark Turnbull
Shooting
Trap M
AUS
Michael Diamond
Swimming
200 m freestyle W
AUS
Susan O'Neill
400 m freestyle M
AUS
Ian Thorpe
1500 m freestyle M
AUS
Grant Hackett
4x100 m freestyle M
AUS
Ian Thorpe
Ashley Callus
Todd Pearson
Michael Klim
Adam Pine
Christopher Fydler
4x200 m freestyle M
AUS
William Kirby
Michael Klim
Grant Hackett
Daniel Kowalski
Todd Pearson
Ian Thorpe
Taekwondo
Flyweight W
AUS
Lauren Burns
Water Polo
Water polo W
AUS
Simone Hankin
Joanne Fox
Taryn Woods
Liz Weekes
Melissa Mills
Bronwyn Mayer
Yvette Higgins
Bridgette Gusterson
Naomi Castle
Danielle Woodhouse
Debbie Watson
Gail Miller
Kate Hooper
Volleyball
Beach volley W
AUS
Kerri Pottharst
Natalie Cook
Silver medalists
Athletics
Long jump M
AUS
Jai Taurima
Pole vault W
AUS
Tatiana Grigorieva
Basketball
Basketball W
AUS
Trisha Fallon
Kristi Harrower
Jenny Whittle
Hill Jo
Carla Boyd
Michele Timms
Rachael Sporn
Lauren Jackson
Sandy Brondello
Michelle Griffiths
Shelley Sandie
Annie la Fleur
Cycling
500 m time trial W
AUS
Michelle Ferris
Keirin M
AUS
Gary Neiwand
Gymnastics
Trampoline individual M
AUS
Ji Wallace
Canoe & Kayak
K2 500 m M
AUS
Andrew Trim
Daniel Collins
Equestrian
Eventing individual
AUS
Andrew Hoy
Rowing
Pair without coxswain W
AUS
Rachael Taylor
Kate Slatter
Eight with coxswain M
AUS
Michael McKay
Brett Hayman
Daniel Burke
Nicholas Porzig
Christian Ryan
Stuart Welch
Jaime Fernandez
Robert Jahrling
Alastair Gordon
Lightweight coxless four M
AUS
Robert Richards
Simon Burgess
Darren Balmford
Anthony Edwards
Sailing
Tornado
AUS
Darren Bundock
John Forbes
Shooting
Double trap M
AUS
Russell Mark
Swimming
200 m freestyle M
AUS
Ian Thorpe
1500 m freestyle M
AUS
Kieren Perkins
100 m backstroke M
AUS
Matthew Welsh
100 m breaststroke W
AUS
Leisel Jones
100 m butterfly M
AUS
Michael Klim
200 m butterfly W
AUS
Susan O'Neill
4x200 m freestyle W
AUS
Petria Thomas
Kirsten Thomson
Giaan Rooney
Elka Graham
Jacinta van Lint
Susan O'Neill
4x100 m medley W
AUS
Sarah Ryan
Giaan Rooney
Tarnee White
Dyana Calub
Susan O'Neill
Petria Thomas
Leisel Jones
4x100 m medley M
AUS
Adam Pine
Ryan Mitchell
Josh Watson
Geoff Huegill
Ian Thorpe
Regan Harrison
Michael Klim
Matthew Welsh
Taekwondo
Heavyweight M
AUS
Daniel Trenton
Tennis
Doubles M
AUS
Mark Woodforde
Todd Woodbridge
Triathlon
Individual W
AUS
Michellie Jones
Bronze medalists
Cycling
Individual pursuit M
AUS
Bradley McGee
1000 m time trial M
AUS
Shane Kelly
Team sprint M
AUS
Darryn Hill
Gary Neiwand
Sean Eadie
Hockey
Hockey M
AUS
Troy Elder
Craig Victory
Daniel Sproule
Paul Gaudoin
Jason Duff
Damon Diletti
Adam Commens
Michael Brennan
Matthew Wells
Michael York
Jay Stacy
Stephen Holt
James Elmer
Lachlan Dreher
Stephen Davies
Brent Livermore
Judo
Lightweight W
AUS
Maria Pekli
Canoe & Kayak
K1 500 m W
AUS
Katrin Borchert
Rowing
Pair without coxswain M
AUS
James Tomkins
Matthew Long
Four without coxswain M
AUS
Benjamin Dodwell
James Stewart
Bo Hanson
Geoff Stewart
Sailing
Laser M
AUS
Michael Blackburn
Shooting
Air pistol W
AUS
Annemarie Forder
Softball
Softball W
AUS
Sally McCreedy
Selina Follas
Kerry Dienelt
Pata Edebone
Sandra Allen
Tanya Harding
Natalie Ward
Simmone Morrow
Fiona Hanes
Sue Fairhurst
Joanne Brown
Brooke Wilkins
Kelly Hardie
Melanie Roche
Natalie Titcume
Swimming
200 m backstroke M
AUS
Matthew Welsh
100 m butterfly M
AUS
Geoff Huegill
200 m butterfly W
AUS
Petria Thomas
200 m butterfly M
AUS
Justin Norris
Diving
Synchronized springboard M
AUS
Dean Pullar
Robert Newbery
Synchronized platform W
AUS
Rebecca Gilmore
Loudy Tourky
This information about Australia at the olympic summer games in Sydney 2000 is based on the official olympic reports and
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy