Great Britain in Athletics |
Athlete |
Event |
Heat |
Res. |
Pos. |
|
||
Timothy Ahearne | 110 m hurdles M | Semifinal | -- | 4 | |||
Round 1 | wo | 1 | Q | ||||
Long jump M | Final | 6,72 | 8 | ||||
Standing long jump M | Final | -- | - | ||||
Triple jump M | Final | 14,92 | WR | ||||
Frederick Appleby | Marathon M | Final | dnf | - | |||
Frederick Ashford | 800 m M | Round 1 | dnf | - | |||
Arthur Astley | 400 m M | Round 1 | -- | 2 | |||
800 m M | Round 1 | -- | 2 | ||||
Henry Barker | 3200 m steeplechase M | Round 1 | dnf | - | |||
Ernest Barnes | Marathon M | Final | 3.17.30,8 | 13 | |||
Edward Barrett | Discus throw M | Final | -- | - | |||
Javelin throw freestyle M | Final | -- | - | ||||
Shot put M | Final | 12,89 | 5 | ||||
Henry Barrett | Marathon M | Final | dnf | - | |||
James Barrett | Discus throw greek style M | Final | -- | - | |||
Shot put M | Final | -- | - | ||||
James Beale | Marathon M | Final | 3.20.14,0 | 17 | |||
Alfred Bellerby | High jump M | Final | 1,59 | 20 | |||
Long jump M | Final | 6,44 | 16 | ||||
Wilfred Bleaden | Long jump M | Final | 6,13 | 20 | |||
Standing long jump M | Final | -- | - | ||||
William Brown | 3 km walk M | Round 1 | dq | - | |||
Frank Buckley | 3200 m steeplechase M | Round 1 | dnf | - | |||
Geoffrey Burton | 400 m hurdles M | Semifinal | -- | 2 | |||
Round 1 | wo | 1 | Q | ||||
Leslie Burton | 400 m hurdles M | Final | -- | 4 | |||
Semifinal | 60,6 | 1 | Q | ||||
Round 1 | 60,4 | 1 | Q | ||||
John Butler | 10 miles walk M | Round 1 | dnf | - | |||
3 km walk M | Round 1 | 16.17,0 | 5 | ||||
George Butterfield | 1500 m M | Round 1 | -- | 3 | |||
800 m M | Round 1 | -- | 2 | ||||
Frank Carter | 10 miles walk M | Final | 1.21.20,4 | 4 | |||
Round 1 | 1.21.25,4 | 2 | Q | ||||
Meyrick Chapman | 100 m M | Round 1 | -- | 2 | |||
Christopher Chavasse | 400 m M | Round 1 | -- | 2 | |||
400 m M | Round 1 | -- | 3 | ||||
William Clarke | Marathon M | Final | 3.16.08,6 | 12 | |||
William Coales | 3 miles team M | Final | 6 | ||||
Round 1 | 6 | 1 | Q | ||||
5 miles M | Round 1 | dnf | - | ||||
Michael Collins | Discus throw M | Final | -- | - | |||
Lionel Cornish | Long jump M | Final | -- | - | |||
Standing long jump M | Final | -- | - | ||||
Charles Davies | 400 m M | Semifinal | 2 | ||||
Round 1 | 50,4 | 1 | Q | ||||
Joseph Deakin | 1500 m M | Final | -- | 6 | |||
Round 1 | 4.13,6 | 1 | Q | ||||
3 miles team M | Final | 6 | |||||
Round 1 | 6 | 1 | Q | ||||
5 miles M | Round 1 | dnf | - | ||||
John Densham | 400 m hurdles M | Round 1 | -- | 2 | |||
Michael Dineen | Triple jump M | Final | 13,23 | 12 | |||
Thomas Downing | 3200 m steeplechase M | Round 1 | dq | - | |||
Cyril Dugmore | Triple jump M | Final | 13,31 | 11 | |||
Alexander Duncan | Marathon M | Final | dnf | - | |||
Robert Duncan | 100 m M | Semifinal | -- | 4 | |||
Round 1 | 11,4 | 1 | Q | ||||
200 m M | Round 1 | -- | 2 | ||||
Joseph English | 3200 m steeplechase M | Round 1 | dnf | - | |||
Ivo Fairbairn-Crawford | 1500 m M | Final | 4.07,6 | 5 | |||
Round 1 | 4.09,2 | 1 | Q | ||||
800 m M | Final | dnf | - | ||||
Round 1 | 1.57,8 | 1 | Q | ||||
Alfred Flaxman | Discus throw M | Final | -- | - | |||
Discus throw greek style M | Final | -- | - | ||||
Javelin throw freestyle M | Final | -- | - | ||||
Standing high jump M | Final | -- | - | ||||
Alan Fyffe | Hammer throw M | Final | 37,35 | 9 | |||
John George | 100 m M | Semifinal | -- | 4 | |||
Round 1 | 11,6 | 1 | Q | ||||
200 m M | Semifinal | - | 3 | ||||
Round 1 | 23,4 | 1 | Q | ||||
Edward Gould | 400 m hurdles M | Semifinal | -- | 3 | |||
Round 1 | wo | 1 | Q | ||||
W. Grantham | 3200 m steeplechase M | Round 1 | dnf | - | |||
Oswald Groenings | 110 m hurdles M | Semifinal | -- | 4 | |||
Round 1 | 16,4 | 1 | Q | ||||
400 m hurdles M | Semifinal | -- | 2 | ||||
Round 1 | wo | 1 | Q | ||||
Arthur Halligan | 110 m hurdles M | Round 1 | -- | 2 | |||
Norman Hallows | 1500 m M | Final | 4.04,0 | ||||
Round 1 | 4.03,4 | 1 | OR | ||||
3 miles team M | Final | 6 | |||||
Round 1 | 6 | 1 | Q | ||||
Wyndham Halswelle | 400 m M | Final | 50,0 | ||||
Semifinal | 48,4 | 1 | OR | ||||
Round 1 | 49,4 | 1 | Q | ||||
Thomas Hammond | 10 miles walk M | Round 1 | 1.23.44,0 | 6 | |||
Frederick Harmer | 400 m hurdles M | Semifinal | -- | 2 | |||
Round 1 | wo | 1 | Q | ||||
100 m M | Round 1 | dnf | - | ||||
Richard Harrison | 10 miles walk M | Final | dnf | - | |||
Round 1 | 1.18.21,2 | 2 | Q | ||||
3 km walk M | Final | dnf | - | ||||
Round 1 | 16.04,4 | 2 | Q | ||||
George Hawkins | 200 m M | Final | -- | 4 | |||
Semifinal | 22,6 | 1 | Q | ||||
Round 1 | 22,8 | 1 | Q | ||||
Alfred Healey | 110 m hurdles M | Semifinal | -- | 2 | |||
Round 1 | 15,8 | 1 | Q | ||||
Walter Henderson | Discus throw M | Final | -- | - | |||
Discus throw greek style M | Final | -- | - | ||||
Javelin throw freestyle M | Final | -- | - | ||||
Standing high jump M | Final | 1,42 | 8 | ||||
Standing long jump M | Final | -- | - | ||||
Charles Guy Holdaway | 3200 m steeplechase M | Final | -- | 4 | |||
Round 1 | 11.18,8 | 1 | Q | ||||
Harold Holding | 800 m M | Round 1 | -- | 3 | |||
Dennis Horgan | Shot put M | Final | 13,62 | ||||
Leonard Howe | 110 m hurdles M | Semifinal | -- | 3 | |||
Round 1 | 15,8 | 1 | Q | ||||
Samuel Hurdsfield | 200 m M | Semifinal | -- | 4 | |||
Round 1 | 23,6 | 1 | Q | ||||
Eric Hussey | 110 m hurdles M | Semifinal | -- | 2 | |||
Round 1 | 16,8 | 1 | Q | ||||
Thomas Jack | Marathon M | Final | dnf | - | |||
Theodore Just | 800 m M | Final | -- | 5 | |||
Round 1 | 1.57,8 | 1 | Q | ||||
Olympic relay M | Round 1 | 3.32,0 | 2 | ||||
Laurence Kiely | 110 m hurdles M | Semifinal | -- | 3 | |||
Round 1 | wo | 1 | Q | ||||
Cecil Kinahan | 110 m hurdles M | Semifinal | -- | 2 | |||
Round 1 | 16,8 | 1 | Q | ||||
Joseph Kinchin | 3200 m steeplechase M | Round 1 | -- | 2 | |||
Frederick Kitching | Standing long jump M | Final | -- | - | |||
Francis Knott | 1500 m M | Round 1 | -- | 4 | |||
William Knyvett | 110 m hurdles M | Semifinal | -- | 2 | |||
Round 1 | wo | 1 | Q | ||||
Ernest Larner | 10 miles walk M | Final | 1.24.26,4 | 5 | |||
Round 1 | 1.21.25,4 | 4 | Q | ||||
3 km walk M | Round 1 | 16.10,0 | 4 | ||||
George Larner | 10 miles walk M | Final | 1.15.57,4 | ||||
Round 1 | 1.18.19,0 | 1 | Q | ||||
3 km walk M | Final | 14.55,0 | |||||
Round 1 | 15.32,0 | 1 | Q | ||||
Edward Leader | 110 m hurdles M | Round 1 | -- | 2 | |||
High jump M | Final | 1,77 | 10 | ||||
Cornelius Leahy | High jump M | Final | 1,88 | ||||
Patrick Leahy | High jump M | Final | 1,78 | 9 | |||
John Lee | 1500 m M | Round 1 | -- | 4 | |||
800 m M | Round 1 | -- | 2 | ||||
Henry Leeke | Discus throw M | Final | -- | - | |||
Discus throw greek style M | Final | -- | - | ||||
Hammer throw M | Final | -- | - | ||||
Javelin throw M | Final | -- | - | ||||
Javelin throw freestyle M | Final | -- | - | ||||
Shot put M | Final | -- | - | ||||
Robert Lindsay-Watson | Hammer throw M | Final | -- | - | |||
James Lintott | 800 m M | Round 1 | -- | 2 | |||
Vincent Loney | 1500 m M | Final | dnf | - | |||
Round 1 | 4.08,4 | 1 | Q | ||||
Frederick Lord | Marathon M | Final | 3.19.08,8 | 15 | |||
Lawrence Manogue | 800 m M | Round 1 | dnf | - | |||
Ernest May | Discus throw M | Final | -- | - | |||
Discus throw greek style M | Final | -- | - | ||||
Hammer throw M | Final | -- | - | ||||
Javelin throw M | Final | -- | - | ||||
Javelin throw freestyle M | Final | -- | - | ||||
George Mayberry | Triple jump M | Final | -- | - | |||
John McGough | 1500 m M | Round 1 | -- | 3 | |||
Edwin Montague | 400 m M | Semifinal | 2 | ||||
Round 1 | 50,2 | 1 | Q | ||||
Olympic relay M | Round 1 | 3.32,0 | 2 | ||||
George Morphy | 800 m M | Round 1 | -- | 3 | |||
John Morton | 100 m M | Semifinal | -- | 3 | |||
Round 1 | 11,2 | 1 | Q | ||||
200 m M | Round 1 | -- | 2 | ||||
Olympic relay M | Round 1 | 3.32,0 | 2 | ||||
James Murphy | 5 miles M | Final | dnf | - | |||
Round 1 | 25.59,2 | 1 | Q | ||||
Denis Murray | 100 m M | Round 1 | -- | 3 | |||
Long jump M | Final | 6,71 | 9 | ||||
100 m M | Round 1 | -- | 4 | ||||
John Murray | Discus throw M | Final | -- | - | |||
Hammer throw M | Final | -- | - | ||||
Thomas Nicholson | Hammer throw M | Final | 48,09 | 4 | |||
George Nicol | 400 m M | Semifinal | 3 | ||||
Round 1 | 50,8 | 1 | Q | ||||
Thomas Nicolson | Shot put M | Final | -- | - | |||
Edward Owen | 5 miles M | Final | 25.24,0 | ||||
Round 1 | 26.12,0 | 1 | Q | ||||
William Palmer | 10 miles walk M | Final | dnf | - | |||
Round 1 | 1.19.04,0 | 4 | Q | ||||
3 km walk M | Final | dnf | - | ||||
Round 1 | 16.33,0 | 3 | Q | ||||
Henry Pankhurst | 100 m M | Round 1 | -- | 2 | |||
200 m M | Round 1 | -- | 3 | ||||
Olympic relay M | Round 1 | 3.32,0 | 2 | ||||
Alan Patterson | 400 m M | Round 1 | -- | 2 | |||
Kenneth Powell | 110 m hurdles M | Round 1 | -- | 2 | |||
Jack Price | Marathon M | Final | dnf | - | |||
William Prout | 400 m M | Semifinal | 4 | ||||
Round 1 | 50,4 | 1 | Q | ||||
Richard Quinn | 3 km walk M | Round 1 | dq | - | |||
Lionel Reed | 200 m M | Semifinal | -- | 2 | |||
Round 1 | 23,2 | 1 | Q | ||||
John Reid | 3 km walk M | Round 1 | dq | - | |||
R. Robb | 400 m M | Round 1 | -- | 2 | |||
Archie Robertson | 3200 m steeplechase M | Final | 10.48,4 | ||||
Round 1 | 11.10,0 | 1 | Q | ||||
Arthur Robertson | 3 miles team M | Final | 6 | ||||
Round 1 | 6 | 1 | Q | ||||
5 miles M | Final | 26.13,0 | 5 | ||||
Round 1 | 25.50,2 | 1 | Q | ||||
Patrick Roche | 100 m M | Semifinal | -- | 3 | |||
Round 1 | 11,4 | 1 | Q | ||||
200 m M | Semifinal | -- | 2 | ||||
Round 1 | 22,8 | 1 | Q | ||||
Arthur Russell | 3200 m steeplechase M | Final | 10.47,8 | ||||
Round 1 | 10.55,2 | 1 | Q | ||||
Edward Ryle | 400 m M | Semifinal | 3 | ||||
Round 1 | walk over | 1 | Q | ||||
Sydney Sarel | 3 km walk M | Round 1 | 17.06,0 | 5 | |||
Sydney Schofield | 10 miles walk M | Round 1 | 1.21.07,4 | 6 | |||
Harold Sewell | 3200 m steeplechase M | Final | -- | 5 | |||
Round 1 | 11.30,2 | 1 | Q | ||||
Joseph Smith | 1500 m M | Round 1 | -- | 5 | |||
Edward Spencer | 10 miles walk M | Final | 1.21.20,2 | ||||
Round 1 | 1.21.25,4 | 3 | Q | ||||
Lancelot Stafford | Standing high jump M | Final | 1,32 | 17 | |||
Standing long jump M | Final | -- | - | ||||
James Stark | 100 m M | Semifinal | -- | 3 | |||
Round 1 | 11,8 | 1 | Q | ||||
200 m M | Round 1 | -- | 3 | ||||
Samuel Stevenson | 5 miles M | Round 1 | -- | 3 | |||
Frederick Thompson | Marathon M | Final | dnf | - | |||
Leonard Tremeer | 400 m hurdles M | Final | 57,0 | ||||
Semifinal | 60,6 | 1 | Q | ||||
Round 1 | wo | 1 | Q | ||||
Javelin throw M | Final | -- | - | ||||
Emil Voigt | 5 miles M | Final | 25.11,2 | ||||
Round 1 | 26.13,4 | 1 | Q | ||||
David Walters | 110 m hurdles M | Semifinal | -- | 3 | |||
Round 1 | 17,8 | 1 | Q | ||||
Harold Watson | 100 m M | Round 1 | -- | 3 | |||
William Watt | Long jump M | Final | 6,42 | 17 | |||
Ernest Webb | 10 miles walk M | Final | 1.17.31,0 | ||||
Round 1 | 1.20.18,8 | 1 | Q | ||||
3 km walk M | Final | 15.07,4 | |||||
Round 1 | 15.17,2 | 1 | Q | ||||
Albert Weinstein | Long jump M | Final | 6,77 | 7 | |||
Charles Williams | Long jump M | Final | 6,65 | 11 | |||
George Wilson | High jump M | Final | 1,77 | 10 | |||
Harold Wilson | 1500 m M | Final | 4.03,6 | ||||
Round 1 | 4.11,4 | 1 | Q | ||||
3 miles team M | Final | 6 | |||||
Round 1 | 6 | 1 | Q | ||||
Godwin Withers | 10 miles walk M | Round 1 | 1.19.22,4 | 5 | |||
Albert Wyatt | Marathon M | Final | dnf | - | |||
Alfred Yeoumans | 10 miles walk M | Round 1 | dq | - | |||
3 km walk M | Round 1 | dq | - | ||||
Richard Yorke | 3200 m steeplechase M | Round 1 | dq | - | |||
G. W. Young | 400 m M | Semifinal | 4 | ||||
Round 1 | 52,4 | 1 | Q | ||||
These facts about Great Britain in Athletics at the Olympic Games in London 1908 is based on the official olympic reports and Olympian Database |