Kazakhstani athletes at the Guangzhou 2010 Asian Games* |
|||||||
Event |
|
Athletes |
|||
Athletics | |||||
100 m hurdles W | KAZ | Natalya Ivoninskaya | |||
Triple jump W | KAZ | Olga Rypakova | |||
4x400 m W | KAZ | Margarita Mukasheva | |||
Viktoriya Yalovtseva | |||||
Olga Tereshkova | |||||
Marina Maslyonko | |||||
High jump W | KAZ | Anna Ustinova | |||
Long jump W | KAZ | Olga Rypakova | |||
High jump M | KAZ | Vitaliy Tsykunov | |||
Triple jump M | KAZ | Yevgeniy Ektov | |||
Decathlon M | KAZ | Dmitriy Karpov | |||
400 m W | KAZ | Olga Tereshkova | |||
Marina Maslyonko | |||||
800 m W | KAZ | Margarita Mukasheva | |||
Boxing | |||||
Lightweight W | KAZ | Khassenova Saida | |||
Welterweight M | KAZ | Serik Sapiyev | |||
Middleweight M | KAZ | Danabek Suzhanov | |||
Light-welterweight M | KAZ | Daniyar Yeleussinov | |||
Light-flyweight M | KAZ | Birzhan Zhakypov | |||
Super-heavyweight M | KAZ | Ivan Dychko | |||
Canoe & Kayak | |||||
K2 1000 m M | KAZ | Alexandr Yemelyanov | |||
Alexey Dergunov | |||||
C2 1000 m M | KAZ | Mikhail Yemelyanov | |||
Timofey Yemelyanov | |||||
K1 200 m W | KAZ | Natalya Sergeyeva | |||
K1 500 m W | KAZ | Natalya Sergeyeva | |||
K2 500 m W | KAZ | Yelena Podoinikova | |||
Irina Podoinikova | |||||
K4 1000 m M | KAZ | Yevgeniy Yegorov | |||
Yevgeniy Alexeyev | |||||
Dmitriy Torlopov | |||||
Alexandr Yemelyanov | |||||
C1 200 m M | KAZ | Alexandr Dyadchuk | |||
Dancesport | |||||
Standard five dances Mixed | KAZ | Timur Namazbayev | |||
Amanda Batkalova | |||||
Fencing | |||||
Sabre team W | KAZ | Aliya Bekturganova | |||
Tamara Pochekutova | |||||
Yuliya Zhivitsa | |||||
Anastassiya Gimatdinova | |||||
Epee team M | KAZ | Dmitriy Gryaznov | |||
Sergey Shabalin | |||||
Aleksandr Axenov | |||||
Elmir Alimzhanov | |||||
Sabre team M | KAZ | Zhanserik Turlybekov | |||
Yevgeniy Frolov | |||||
Yerali Tilenshiyev | |||||
Gymnastics | |||||
Vault M | KAZ | Stanislav Valiyev | |||
Parallel bars M | KAZ | Ildar Valeyev | |||
Rhythmic group W | KAZ | Mizana Ismailova | |||
Madina Mukanova | |||||
Anna Alyabyeva | |||||
Marina Petrakova | |||||
Rhythmic individual all-round W | KAZ | Anna Alyabyeva | |||
Judo | |||||
Half-middleweight M | KAZ | Islam Bozbayev | |||
Half-heavyweight M | KAZ | Maxim Rakov | |||
Heavyweight W | KAZ | Gulzhan Issanova | |||
Half-heavyweight W | KAZ | Galiya Ulmentayeva | |||
Karate | |||||
Kumite 67 kg M | KAZ | Rinat Sagandykov | |||
Kumite 60 kg M | KAZ | Darkhan Assadilov | |||
Kumite +84 kg M | KAZ | Khalid Khalidov | |||
Modern Pentathlon | |||||
Team W | KAZ | Xeniya Alexandrova | |||
Galina Dolgushina | |||||
Anna Shondina | |||||
Lada Dzhiyenbalanova | |||||
Rowing | |||||
Pair without coxswain W | KAZ | Svetlana Germanovich | |||
Oxana Nazarova | |||||
Four without coxswain W | KAZ | Svetlana Germanovich | |||
Mariya Filimonova | |||||
Yekaterina Artemyeva | |||||
Oxana Nazarova | |||||
Rugby | |||||
Rugby sevens W | KAZ | Anna Yakovleva | |||
Amina Baratova | |||||
Nigora Nurmatova | |||||
Irina Adler | |||||
Lyudmila Sherer | |||||
Irina Radzivil | |||||
Marianna Balashova | |||||
Svetlana Klyuchnikova | |||||
Olessya Teryayeva | |||||
Irina Amossova | |||||
Olga Sazonova | |||||
Olga Kumanikina | |||||
Shooting | |||||
Rifle prone W | KAZ | Olga Dovgun | |||
Rifle prone M | KAZ | Yuriy Melsitov | |||
Sports pistol team W | KAZ | Yuliya Drishlyuk | |||
Galina Belyayeva | |||||
Zauresh Baibussinova | |||||
Running target team M | KAZ | Bakhtiyar Ibrayev | |||
Rassim Mologly | |||||
Andrey Gurov | |||||
Rifle three positions team M | KAZ | Igor Pirekeyev | |||
Yuriy Yurkov | |||||
Vitaliy Dovgun | |||||
Rifle prone team M | KAZ | Yuriy Melsitov | |||
Alexandr Yermakov | |||||
Igor Pirekeyev | |||||
Swimming | |||||
100 m breaststroke M | KAZ | Vladislav Polyakov | |||
4x100 m medley M | KAZ | Stanislav Kuzmin | |||
Rustam Khudiyev | |||||
Yevgeniy Ryzhkov | |||||
Artur Dilman | |||||
Fedor Shkilyov | |||||
Vladislav Polyakov | |||||
Stanislav Ossinskiy | |||||
Synchronized Swimming | |||||
Free combination W | KAZ | Aigerim Issayeva | |||
Aigerim Anarbayeva | |||||
Aynur Kerey | |||||
Anna Kulkina | |||||
Yekaterina Nemich | |||||
Tatyana Kukharskaya | |||||
Aisulu Nauryzbayeva | |||||
Amina Yermakhanova | |||||
Aigerim Zhexembinova | |||||
Alexandra Nemich | |||||
Taekwondo | |||||
Heavyweight M | KAZ | Arman Chilmanov | |||
Welterweight W | KAZ | Gulnafis Aitmukhambetova | |||
Middleweight W | KAZ | Feruza Yergeshova | |||
Triathlon | |||||
Individual M | KAZ | Dmitriy Gaag | |||
Volleyball | |||||
Volleyball W | KAZ | Yuliya Kutsko | |||
Lyudmila Anarbayeva | |||||
Irina Lukomskaya | |||||
Olessya Arslanova | |||||
Olga Nassedkina | |||||
Inna Matveyeva | |||||
Natalya Zhukova | |||||
Olga Drobyshevskaya | |||||
Marina Storozhenko | |||||
Korinna Ishimtseva | |||||
Sana Jarlagassova | |||||
Yelena Ezau | |||||
Water Polo | |||||
Water polo W | KAZ | Natalya Shepelina | |||
Assem Mussarova | |||||
Anna Turova | |||||
Marina Gritsenko | |||||
Anna Zubkova | |||||
Alexandra Turova | |||||
Yelena Chebotova | |||||
Kamila Zakirova | |||||
Zamira Myrzabekova | |||||
Aizhan Akilbayeva | |||||
Yekaterina Gariyeva | |||||
Liliya Falaleyeva | |||||
Galina Rytova | |||||
Water polo M | KAZ | Nikolay Maximov | |||
Ravil Manafov | |||||
Alexandr Axenov | |||||
Yevgeniy Zhilyayev | |||||
Alexandr Gaidukov | |||||
Alexey Panfili | |||||
Sergey Gubarev | |||||
Azamat Zhulumbetov | |||||
Roman Pilipenko | |||||
Alexandr Shvedov | |||||
Mikhail Ruday | |||||
Rustam Ukumanov | |||||
Murat Shakenov | |||||
Weightlifting | |||||
Heavyweight M | KAZ | Sergey Istomin | |||
Featherweight W | KAZ | Zulfiya Chinshanlo | |||
Light-heavyweight M | KAZ | Ilya Ilyin | |||
Middleweight W | KAZ | Maiya Maneza | |||
Heavyweight W | KAZ | Svetlana Podobedova | |||
Tatyana Khromova | |||||
Super-heavyweight W | KAZ | Mariya Grabovetskaya | |||
Lightweight M | KAZ | Kirill Pavlov | |||
Dauren Shauyeteyev | |||||
Wrestling | |||||
Greco-Roman heavyweight M | KAZ | Asset Mambetov | |||
Greco-Roman super-heavyweight M | KAZ | Nurmakhan Tinaliyev | |||
Greco-Roman middleweight M | KAZ | Alkhazur Ozdiyev | |||
Freestyle middleweight M | KAZ | Yermek Baiduashov | |||
Freestyle lightweight W | KAZ | Aiyim Abdildina | |||
Freestyle middleweight W | KAZ | Yelena Shalygina | |||
Freestyle heavyweight W | KAZ | Guzel Manyurova | |||
Greco-Roman bantamweight M | KAZ | Marat Karishalov | |||
Greco-Roman lightweight M | KAZ | Darkhan Bayakhmetov | |||
Freestyle featherweight M | KAZ | Dauren Zhumagzyyev | |||
Freestyle lightweight M | KAZ | Leonid Spiridonov | |||
* The list of Kazakhstani athletes in the 2010 Asian Games is not yet complete | |||||