Kazakhstani medalists at the Guangzhou 2010 Asian Games |
|||||||
Event |
|
Medalists |
|||
Gold medalists | |||||
Athletics | |||||
Triple jump W | KAZ | Olga Rypakova | |||
Decathlon M | KAZ | Dmitriy Karpov | |||
400 m W | KAZ | Olga Tereshkova | |||
800 m W | KAZ | Margarita Mukasheva | |||
Boxing | |||||
Welterweight M | KAZ | Serik Sapiyev | |||
Light-welterweight M | KAZ | Daniyar Yeleussinov | |||
Wrestling | |||||
Greco-Roman super-heavyweight M | KAZ | Nurmakhan Tinaliyev | |||
Freestyle middleweight W | KAZ | Yelena Shalygina | |||
Gymnastics | |||||
Rhythmic group W | KAZ | Madina Mukanova | |||
Anna Alyabyeva | |||||
Marina Petrakova | |||||
Mizana Ismailova | |||||
Rhythmic individual all-round W | KAZ | Anna Alyabyeva | |||
Karate | |||||
Kumite 67 kg M | KAZ | Rinat Sagandykov | |||
Kumite 60 kg M | KAZ | Darkhan Assadilov | |||
Rugby | |||||
Rugby sevens W | KAZ | Amina Baratova | |||
Anna Yakovleva | |||||
Nigora Nurmatova | |||||
Irina Adler | |||||
Lyudmila Sherer | |||||
Irina Radzivil | |||||
Marianna Balashova | |||||
Svetlana Klyuchnikova | |||||
Olessya Teryayeva | |||||
Irina Amossova | |||||
Olga Sazonova | |||||
Olga Kumanikina | |||||
Shooting | |||||
Sports pistol team W | KAZ | Zauresh Baibussinova | |||
Yuliya Drishlyuk | |||||
Galina Belyayeva | |||||
Weightlifting | |||||
Light-heavyweight M | KAZ | Ilya Ilyin | |||
Middleweight W | KAZ | Maiya Maneza | |||
Heavyweight W | KAZ | Svetlana Podobedova | |||
Water Polo | |||||
Water polo M | KAZ | Roman Pilipenko | |||
Alexandr Shvedov | |||||
Mikhail Ruday | |||||
Rustam Ukumanov | |||||
Murat Shakenov | |||||
Nikolay Maximov | |||||
Alexandr Axenov | |||||
Alexandr Gaidukov | |||||
Ravil Manafov | |||||
Yevgeniy Zhilyayev | |||||
Alexey Panfili | |||||
Sergey Gubarev | |||||
Azamat Zhulumbetov | |||||
Silver medalists | |||||
Athletics | |||||
100 m hurdles W | KAZ | Natalya Ivoninskaya | |||
4x400 m W | KAZ | Marina Maslyonko | |||
Margarita Mukasheva | |||||
Viktoriya Yalovtseva | |||||
Olga Tereshkova | |||||
Long jump W | KAZ | Olga Rypakova | |||
Triple jump M | KAZ | Yevgeniy Ektov | |||
Boxing | |||||
Light-flyweight M | KAZ | Birzhan Zhakypov | |||
Super-heavyweight M | KAZ | Ivan Dychko | |||
Wrestling | |||||
Greco-Roman heavyweight M | KAZ | Asset Mambetov | |||
Greco-Roman lightweight M | KAZ | Darkhan Bayakhmetov | |||
Fencing | |||||
Epee team M | KAZ | Aleksandr Axenov | |||
Elmir Alimzhanov | |||||
Dmitriy Gryaznov | |||||
Sergey Shabalin | |||||
Judo | |||||
Half-middleweight M | KAZ | Islam Bozbayev | |||
Canoe & Kayak | |||||
K2 1000 m M | KAZ | Alexey Dergunov | |||
Alexandr Yemelyanov | |||||
K1 500 m W | KAZ | Natalya Sergeyeva | |||
K4 1000 m M | KAZ | Yevgeniy Alexeyev | |||
Dmitriy Torlopov | |||||
Alexandr Yemelyanov | |||||
Yevgeniy Yegorov | |||||
C1 200 m M | KAZ | Alexandr Dyadchuk | |||
Rowing | |||||
Pair without coxswain W | KAZ | Oxana Nazarova | |||
Svetlana Germanovich | |||||
Shooting | |||||
Rifle prone W | KAZ | Olga Dovgun | |||
Rifle prone M | KAZ | Yuriy Melsitov | |||
Rifle three positions team M | KAZ | Igor Pirekeyev | |||
Yuriy Yurkov | |||||
Vitaliy Dovgun | |||||
Swimming | |||||
100 m breaststroke M | KAZ | Vladislav Polyakov | |||
Taekwondo | |||||
Middleweight W | KAZ | Feruza Yergeshova | |||
Weightlifting | |||||
Featherweight W | KAZ | Zulfiya Chinshanlo | |||
Lightweight M | KAZ | Kirill Pavlov | |||
Water Polo | |||||
Water polo W | KAZ | Anna Zubkova | |||
Alexandra Turova | |||||
Yelena Chebotova | |||||
Kamila Zakirova | |||||
Zamira Myrzabekova | |||||
Aizhan Akilbayeva | |||||
Yekaterina Gariyeva | |||||
Galina Rytova | |||||
Assem Mussarova | |||||
Liliya Falaleyeva | |||||
Natalya Shepelina | |||||
Anna Turova | |||||
Marina Gritsenko | |||||
Bronze medalists | |||||
Athletics | |||||
High jump W | KAZ | Anna Ustinova | |||
High jump M | KAZ | Vitaliy Tsykunov | |||
400 m W | KAZ | Marina Maslyonko | |||
Boxing | |||||
Lightweight W | KAZ | Khassenova Saida | |||
Middleweight M | KAZ | Danabek Suzhanov | |||
Wrestling | |||||
Greco-Roman middleweight M | KAZ | Alkhazur Ozdiyev | |||
Freestyle middleweight M | KAZ | Yermek Baiduashov | |||
Freestyle lightweight W | KAZ | Aiyim Abdildina | |||
Freestyle heavyweight W | KAZ | Guzel Manyurova | |||
Greco-Roman bantamweight M | KAZ | Marat Karishalov | |||
Freestyle featherweight M | KAZ | Dauren Zhumagzyyev | |||
Freestyle lightweight M | KAZ | Leonid Spiridonov | |||
Fencing | |||||
Sabre team W | KAZ | Tamara Pochekutova | |||
Aliya Bekturganova | |||||
Yuliya Zhivitsa | |||||
Anastassiya Gimatdinova | |||||
Sabre team M | KAZ | Yerali Tilenshiyev | |||
Zhanserik Turlybekov | |||||
Yevgeniy Frolov | |||||
Gymnastics | |||||
Vault M | KAZ | Stanislav Valiyev | |||
Parallel bars M | KAZ | Ildar Valeyev | |||
Judo | |||||
Half-heavyweight M | KAZ | Maxim Rakov | |||
Heavyweight W | KAZ | Gulzhan Issanova | |||
Half-heavyweight W | KAZ | Galiya Ulmentayeva | |||
Canoe & Kayak | |||||
C2 1000 m M | KAZ | Mikhail Yemelyanov | |||
Timofey Yemelyanov | |||||
K1 200 m W | KAZ | Natalya Sergeyeva | |||
K2 500 m W | KAZ | Irina Podoinikova | |||
Yelena Podoinikova | |||||
Karate | |||||
Kumite +84 kg M | KAZ | Khalid Khalidov | |||
Modern Pentathlon | |||||
Team W | KAZ | Galina Dolgushina | |||
Anna Shondina | |||||
Lada Dzhiyenbalanova | |||||
Xeniya Alexandrova | |||||
Rowing | |||||
Four without coxswain W | KAZ | Mariya Filimonova | |||
Yekaterina Artemyeva | |||||
Oxana Nazarova | |||||
Svetlana Germanovich | |||||
Shooting | |||||
Running target team M | KAZ | Rassim Mologly | |||
Andrey Gurov | |||||
Bakhtiyar Ibrayev | |||||
Rifle prone team M | KAZ | Yuriy Melsitov | |||
Alexandr Yermakov | |||||
Igor Pirekeyev | |||||
Dancesport | |||||
Standard five dances Mixed | KAZ | Timur Namazbayev | |||
Amanda Batkalova | |||||
Swimming | |||||
4x100 m medley M | KAZ | Artur Dilman | |||
Fedor Shkilyov | |||||
Vladislav Polyakov | |||||
Stanislav Ossinskiy | |||||
Stanislav Kuzmin | |||||
Rustam Khudiyev | |||||
Yevgeniy Ryzhkov | |||||
Synchronized Swimming | |||||
Free combination W | KAZ | Aigerim Issayeva | |||
Aigerim Anarbayeva | |||||
Aynur Kerey | |||||
Anna Kulkina | |||||
Yekaterina Nemich | |||||
Tatyana Kukharskaya | |||||
Aisulu Nauryzbayeva | |||||
Amina Yermakhanova | |||||
Aigerim Zhexembinova | |||||
Alexandra Nemich | |||||
Taekwondo | |||||
Heavyweight M | KAZ | Arman Chilmanov | |||
Welterweight W | KAZ | Gulnafis Aitmukhambetova | |||
Triathlon | |||||
Individual M | KAZ | Dmitriy Gaag | |||
Weightlifting | |||||
Heavyweight M | KAZ | Sergey Istomin | |||
Heavyweight W | KAZ | Tatyana Khromova | |||
Super-heavyweight W | KAZ | Mariya Grabovetskaya | |||
Lightweight M | KAZ | Dauren Shauyeteyev | |||
Volleyball | |||||
Volleyball W | KAZ | Yelena Ezau | |||
Yuliya Kutsko | |||||
Lyudmila Anarbayeva | |||||
Irina Lukomskaya | |||||
Olessya Arslanova | |||||
Inna Matveyeva | |||||
Olga Nassedkina | |||||
Natalya Zhukova | |||||
Olga Drobyshevskaya | |||||
Marina Storozhenko | |||||
Korinna Ishimtseva | |||||
Sana Jarlagassova | |||||