|
|
|
|
|
|
|
Asian Games Champions Fodbold M |
|
Hangzhou 2023 | | KOR | Lee Gwangyeon |
| | | Hwang Jaewon |
| | | Choi Jun |
| | | Park Jinseob |
| | | Lee Jaeik |
| | | Hong Hyunseok |
| | | Jeong Wooyeong |
| | | Paik Seungho |
| | | Bak Jaeyong |
| | | Cho Youngwook |
| | | Um Wonsang |
| | | Min Seongjun |
| | | Goh Youngjun |
| | | Lee Hanbeom |
| | | Jung Hoyeon |
| | | Kim Taehyeon |
| | | Song Minkyu |
| | | Lee Kangin |
| | | Seol Youngwoo |
| | | An Jaejun |
| | | Kim Jeonghoon |
| | | Park Kyu-Hyun |
|
Jakarta 2018 | | KOR | Song Bum-keun |
| | | Hwang Hyun-soo |
| | | Kim Min-jae |
| | | Kim Jin-ya |
| | | Jeong Tae-wook |
| | | Kim Moon-hwan |
| | | Son Heungmin |
| | | Lee Jin-hyun |
| | | Hwang Heechan |
| | | Hwang In-beom |
| | | Na Sang-ho |
| | | Lee Si-young |
| | | Cho Yu-min |
| | | Jang Yun-ho |
| | | Lee Seung-mo |
| | | Hwang Ui-jo |
| | | Lee Seung-woo |
| | | Jo Hyeon-woo |
| | | Kim Geon-ung |
| | | Kim Jung-min |
|
Incheon 2014 | | KOR | Kim Seung-gyu |
| | | Choi Sung-keun |
| | | Kim Jin-su |
| | | Kim Min-hyeok |
| | | Lee Tae-ho |
| | | Son Jun-ho |
| | | An Yong-woo |
| | | Park Joo-ho |
| | | Lee Yong-jae |
| | | Kim Seung-dae |
| | | Yun Il-lok |
| | | No Dong-geon |
| | | Kwak Hae-seong |
| | | Kim Young-uk |
| | | Rim Chang-woo |
| | | Lee Jong-ho |
| | | Lee Jae-sung |
| | | Kim Shin-wook |
| | | Moon Sang-yun |
| | | Jang Hyun-soo |
|
Guangzhou 2010 | | JPN | Takuya Masuda |
| | | Yuki Saneto |
| | | Jun Sonoda |
| | | Takefumi Toma |
| | | Yusuke Higa |
| | | Shoma Kamata |
| | | Ryohei Yamazaki |
| | | Kazuya Yamamura |
| | | Masato Kurogi |
| | | Kota Mizunuma |
| | | Kensuke Nagai |
| | | Shunya Suganuma |
| | | Daisuke Suzuki |
| | | Shohei Otsuka |
| | | Keigo Higashi |
| | | Hotaru Yamaguchi |
| | | Kyohei Noborizato |
| | | Shunsuke Ando |
| | | Masato Kudo |
| | | Takamitsu Tomiyama |
|
Doha 2006 | | QAT | Mohamed Saqr |
| | | Abdulrahman Mesbeh |
| | | Abdulla Al-Berik |
| | | Majdi Siddiq |
| | | Ali Nasser |
| | | Mesaad Al-Hamad |
| | | Hussein Yasser |
| | | Magid Mohamed |
| | | Ibrahim Al-Ghanim |
| | | Talal Al-Bloushi |
| | | Adel Lami |
| | | Wesam Rizik |
| | | Waleed Jassem |
| | | Yusef Ahmed |
| | | Abdulla Koni |
| | | Qasem Burhan |
| | | Sebastián Soria |
| | | Khalfan Ibrahim |
| | | Younes Ali |
| | | Bilal Mohammed |
|
Busan 2002 | | IRI | Ebrahim Mirzapour |
| | | Mehdi Amirabadi |
| | | Yahya Golmohammadi |
| | | Saeid Lotfi |
| | | Javad Nekounam |
| | | Iman Mobali |
| | | Javad Kazemian |
| | | Ali Daei |
| | | Alireza Vahedi Nikbakht |
| | | Mehdi Rahmati |
| | | Hossein Kaebi |
| | | Moharram Navidkia |
| | | Abolfazl Hajizadeh |
| | | Mohsen Bayatinia |
| | | Ali Badavi |
| | | Siavash Akbarpour |
| | | Jalal Kameli Mofrad |
| | | Mohammad Nosrati |
| | | Hamid Azizzadeh |
| | | Ershad Yousefi |
|
Bangkok 1998 | | IRI | Behzad Gholampour |
| | | Mehdi Mahdavikia |
| | | Javad Zarincheh |
| | | Mohammad Khakpour |
| | | Nader Mohammadkhani |
| | | Karim Bagheri |
| | | Alireza Mansourian |
| | | Sattar Hamedani |
| | | Hamid Estili |
| | | Ali Daei |
| | | Ali Mousavi |
| | | Dariush Yazdani |
| | | Ali Janmaleki |
| | | Mohammad Navazi |
| | | Vahid Hashemian |
| | | Ali Karimi |
| | | Rasoul Khatibi |
| | | Mahmoud Fekri |
| | | Nima Nakisa |
| | | Hamid Reza Babaei |
|
Hiroshima 1994 | | UZB | Yuriy Sheykin |
| | | Fevzi Davletov |
| | | Andrei Fyodorov |
| | | Mirjalol Qosimov |
| | | Farkhad Magametov |
| | | Ilkhom Sharipov |
| | | Abdukahhor Marifaliev |
| | | Sergey Lebedev |
| | | Igor Shkvyrin |
| | | Azamat Abduraimov |
| | | Shukhrat Maqsudov |
| | | Rustam Durmonov |
| | | Abdusamat Durmonov |
| | | Ulugbek Ruzimov |
| | | Stepan Atayan |
| | | Berdakh Allaniyazov |
| | | Aleksandr Tikhonov |
|
Beijing 1990 | | IRI | Ahmad Reza Abedzadeh |
| | | Javad Zarincheh |
| | | Mojtaba Moharrami |
| | | Mehdi Fonounizadeh |
| | | Mohammad Panjali |
| | | Sirous Ghayeghran |
| | | Morteza Kermani Moghaddam |
| | | Shahrokh Bayani |
| | | Mehdi Abtahi |
| | | Samad Marfavi |
| | | Nasser Mohammadkhani |
| | | Shahin Bayani |
| | | Mohsen Ashouri |
| | | Reza Hassanzadeh |
| | | Nader Mohammadkhani |
| | | Ali Eftekhari |
| | | Farshad Pious |
| | | Majid Namjoo-Motlagh |
| | | Mohammad Hassan Ansarifard |
| | | Behzad Gholampour |
|
Seoul 1986 | | KOR | Byun Byung-joo |
| | | Cho Byung-deuk |
| | | Cho Kwang-rae |
| | | Cho Min-kook |
| | | Cho Young-jeung |
| | | Choi Soon-ho |
| | | Chung Jong-soo |
| | | Chung Yong-hwan |
| | | Huh Jung-moo |
| | | Kang Deuk-soo |
| | | Kim Joo-sung |
| | | Kim Pyung-seok |
| | | Kim Sam-soo |
| | | Kim Yong-se |
| | | Lee Moon-young |
| | | Lee Tae-ho |
| | | Noh Soo-jin |
| | | Park Chang-sun |
| | | Park Kyung-hoon |
| | | Yoo Byung-ok |
|
New Delhi 1982 | | IRQ | Mahdi Abdul-Sahib |
| | | Hassan Ali |
| | | Karim Allawi |
| | | Khalil Allawi |
| | | Wathiq Aswad |
| | | Faisal Aziz |
| | | Adnan Dirjal |
| | | Raad Hammoudi |
| | | Natik Hashim |
| | | Ali Hussein |
| | | Sadiq Jaber |
| | | Emad Jassim |
| | | Saad Jassim |
| | | Haris Mohammed |
| | | Osama Noori |
| | | Ayoub Odisho |
| | | Ahmed Radhi |
| | | Hussein Saeed |
|
Bangkok 1978 | | PRK | An Chang-nam |
| | | An Se-uk |
| | | Cha Jong-sok |
| | | Hong Song-nam |
| | | Hwang Sang-hoi |
| | | Jon Gwang-hwan |
| | | Kim Bok-man |
| | | Kim Gang-il |
| | | Kim In-chan |
| | | Kim Jong-min |
| | | Kim Jong-min |
| | | Kim Mun-chol |
| | | Myong Dong-chan |
| | | Pak Jong-hun |
| | | Pak Kyong-won |
| | | Ri Chang-ha |
| | | Ri Sung-gil |
| | | Ri Sung-gun |
|
Teheran 1974 | | IRI | Mohammad Reza Adelkhani |
| | | Ebrahim Ashtiani |
| | | Mohammad Dastjerdi |
| | | Mahmoud Etemadi |
| | | Parviz Ghelichkhani |
| | | Karo Haghverdian |
| | | Nasser Hejazi |
| | | Mohsen Houshangi |
| | | Ali Jabbari |
| | | Ghafour Jahani |
| | | Ezzat Janmaleki |
| | | Akbar Kargarjam |
| | | Jafar Kashani |
| | | Masih Masihnia |
| | | Bahram Mavaddat |
| | | Gholam Hossein Mazloumi |
| | | Ali Parvin |
| | | Mansour Rashidi |
| | | Hassan Roshan |
| | | Mohammad Sadeghi |
|
Bangkok 1970 | | KOR | Choi Jae-mo |
| | | Choi Kil-soo |
| | | Choi Sang-chul |
| | | Chung Gang-ji |
| | | Chung Kyu-poong |
| | | Hong In-woong |
| | | Kim Chang-il |
| | | Kim Ho |
| | | Kim Jung-nam |
| | | Kim Ki-bok |
| | | Kim Ki-hyo |
| | | Lee Hoe-taik |
| | | Lee Se-yeon |
| | | Lim Guk-chan |
| | | Oh In-bok |
| | | Park Byung-joo |
| | | Park Lee-chun |
| | | Park Soo-duk |
| | | Park Soo-il |
| | | Seo Yoon-chan |
|
Bangkok 1966 | | MYA | Ba Pu |
| | | Han Thien |
| | | Hla Htay |
| | | Hla Kyi |
| | | Hla Pe |
| | | Hla Shwe Kay |
| | | Khin Maung Lay |
| | | Kyaw Thaung |
| | | Maung Maung |
| | | Maung Maung Aye |
| | | Maung Tin Han |
| | | Ohn Pe |
| | | Soe Myint |
| | | Suk Bahadur |
| | | Than Lwin |
| | | Thein Aung |
| | | Tin Aung |
| | | Tin Aye |
| | | Win Kyi |
|
Jakarta 1962 | | IND | D. M. K. Afzal |
| | | Tulsidas Balaram |
| | | Pradip Kumar Banerjee |
| | | Pradyut Barman |
| | | O. Chandrasekhar Menon |
| | | Ram Bahadur Chhetri |
| | | D. E. Ethiraj |
| | | Fortunato Franco |
| | | Arun Ghosh |
| | | Chuni Goswami |
| | | Yousuf Khan |
| | | Arumai Nayagam |
| | | Jarnail Singh |
| | | Trilok Singh |
| | | Prasanta Sinha |
| | | Peter Thangaraj |
|
Tokyo 1958 | | TPE | Chan Fai-hung |
| | | Chow Siu-hung |
| | | Ho Chi-kwan |
| | | Ho Ying-fan |
| | | Kwok Chow-ming |
| | | Kwok Kam-hung |
| | | Kwok Moon-wah |
| | | Kwok Yau |
| | | Lam Sheung-yee |
| | | Lau Kin-chung |
| | | Lau Sui-wah |
| | | Lau Tim |
| | | Lau Yee |
| | | Law Pak |
| | | Lee Kwok-wah |
| | | Lo Kwok-Tai |
| | | Loh Kwok-leun |
| | | Mok Chun-wah |
| | | Tang Sum |
| | | Wong Chi-keung |
| | | Yeung Wai-too |
| | | Yiu Cheuk-yin |
|
Manila 1954 | | TPE | Chan Fai-hung |
| | | Chou Wen-chi |
| | | Chu Chin-ching |
| | | Chu Wing-keung |
| | | Hau Ching-to |
| | | Hau Yung-sang |
| | | Ho Ying-fun |
| | | Hsu Wei-po |
| | | King Loh-sung |
| | | Lau Yee |
| | | Lee Tai-fai |
| | | Li Chun-fat |
| | | Lo Ching-hsiang |
| | | Mok Chun-wah |
| | | Ng Kee-cheung |
| | | Pau King-yin |
| | | Szeto Man |
| | | Tang Sum |
| | | Teng Sheung |
| | | Tse Tsu-kuo |
| | | Yen Shih-hsin |
| | | Yiu Cheuk Yin |
|
New Delhi 1951 | | IND | Berland Anthony |
| | | Syed Khwaja Azizuddin |
| | | A.M. Bachan |
| | | Sunil Chatterjee |
| | | Abhoy Ghosh |
| | | D.N. Devine Jones |
| | | Ahmed Khan |
| | | G.Y.S. Laiq |
| | | Sheikh Abdul Latif |
| | | Unknown |
| | | Sailen Manna |
| | | Sheoo Mewalal |
| | | Santosh Nandy |
| | | Muhammad Noor |
| | | Chandan Singh Mathur |
| | | P.B.A. Saleh |
| | | Mohammad Abdus Sattar |
| | | T. Shanmugham |
| | | Runu Guha Thakurta |
| | | Kenchappa Varadaraj |
| | | Thenmaddom Varghese |
| | | Pansanttom Venkatesh |
|
VM |