Australia in Athletics |
Athlete |
Event |
Heat |
Res. |
Pos. |
|
||
Joyce Bennett | 400 m W | Round 1 | 56,5 | 6 | |||
4x100 m W | Final | 43,4 | 5 | ||||
Round 1 | 43,7 | 2 | Q | ||||
Peter Boyce | High jump M | Qualifying Round | 2,06 | 17 | |||
Raelene Boyle | 100 m W | Final | 11,20 | 4 | |||
Semifinal | 11,4 | 2 | Q | ||||
Quarterfinal | 11,2 | 1 | EOR | ||||
Round 1 | 11,4 | 2 | Q | ||||
200 m W | Final | 22,74 | |||||
Semifinal | 22,9 | 1 | EOR | ||||
Round 1 | 23,0 | 1 | EOR | ||||
4x100 m W | Final | 43,4 | 5 | ||||
Round 1 | 43,7 | 2 | Q | ||||
Sandra Brown | 400 m W | Round 1 | 55,4 | 6 | |||
Dianne Burge | 100 m W | Final | 11,44 | 6 | |||
Semifinal | 11,4 | 3 | Q | ||||
Quarterfinal | 11,3 | 2 | Q | ||||
Round 1 | 11,5 | 1 | Q | ||||
200 m W | Semifinal | 23,6 | 7 | ||||
Round 1 | 23,6 | 2 | Q | ||||
4x100 m W | Final | 43,4 | 5 | ||||
Round 1 | 43,7 | 2 | Q | ||||
Maureen Caird | 80 m hurdles W | Final | 10,39 | OR | |||
Semifinal | 10,5 | 1 | Q | ||||
Round 1 | 10,4 | 1 | EOR | ||||
Frank Clark | 20 km walk M | Final | 1.40.06,0 | 16 | |||
50 km walk M | Final | 4.40.13,8 | 12 | ||||
Ronald Clarke | 10000 m M | Final | 29.44,8 | 6 | |||
5000 m M | Final | 14.12,4 | 5 | ||||
Round 1 | 14.20,8 | 2 | Q | ||||
Derek Clayton | Marathon M | Final | 2.27.23,8 | 7 | |||
Allen Crawley | Long jump M | Final | 8,02 | 6 | |||
Qualifying Round | 7,71 | 8 | q | ||||
Ralph Doubell | 800 m M | Final | 1.44,3 | EWR | |||
Semifinal | 1.45,7 | 1 | Q | ||||
Round 1 | 1.47,2 | 1 | Q | ||||
John Farrington | Marathon M | Final | 2.50.16,8 | 43 | |||
Robert Gardiner | 50 km walk M | Final | 4.52.29,0 | 19 | |||
Pamela Kilborn | 100 m W | Quarterfinal | 11,4 | 6 | |||
Round 1 | 11,6 | 4 | Q | ||||
80 m hurdles W | Final | 10,46 | |||||
Semifinal | 10,4 | 1 | EOR | ||||
Round 1 | 10,4 | 1 | OR | ||||
Gary Knoke | 110 m hurdles M | Round 1 | 14,1 | 4 | |||
400 m hurdles M | Semifinal | 49,6 | 5 | ||||
Round 1 | 49,8 | 3 | Q | ||||
Jennifer Lamy | 200 m W | Final | 22,88 | ||||
Semifinal | 22,8 | 2 | Q | ||||
Round 1 | 23,1 | 2 | Q | ||||
4x100 m W | Final | 43,4 | 5 | ||||
Round 1 | 43,7 | 2 | Q | ||||
Gregory Lewis | 100 m M | Round 1 | 10,5 | 6 | |||
200 m M | Semifinal | 20,5 | 5 | ||||
Quarterfinal | 20,8 | 2 | Q | ||||
Round 1 | 20,7 | 1 | Q | ||||
Philip May | Triple jump M | Final | 17,02 | 6 | |||
Qualifying Round | 16,32 | 2 | q | ||||
Peter Norman | 200 m M | Final | 20,06 | ||||
Semifinal | 20,2 | 2 | Q | ||||
Quarterfinal | 20,4 | 1 | Q | ||||
Round 1 | 20,2 | 1 | OR | ||||
Kerry O'Brien | 3000 m steeplechase M | Final | 8.52,0 | 4 | |||
Round 1 | 9.02,4 | 3 | Q | ||||
Lawrence Peckham | High jump M | Final | 2,12 | 8 | |||
Qualifying Round | 2,14 | 4 | Q | ||||
Jean Roberts | Discus throw W | Final | 45,26 | 15 | |||
Anthony Sneazwell | High jump M | Qualifying Round | 2,06 | 14 | |||
Peter Watson | 1500 m M | Round 1 | 3.55,4 | 7 | |||
* The list of Australian olympians in Athletics at the Mexico City 1968 Olympics is not yet completed. All possible medalists are already included. | |||||||
These facts about Australia in Athletics at the Olympic Games in Mexico City 1968 is based on the official olympic reports and Olympian Database |