OL i Tokyo 2020 | |||||
Discipliner |
Olympiske mestre |
||||
100 m K | JAM | Elaine Thompson-Herah | |||
100 m M | ITA | Lamont Marcell Jacobs | |||
200 m K | JAM | Elaine Thompson-Herah | |||
200 m M | CAN | Andre De Grasse | |||
400 m K | BAH | Shaunae Miller-Uibo | |||
400 m M | BAH | Steven Gardiner | |||
800 m K | USA | Athing Mu | |||
800 m M | KEN | Emmanuel Kipkurui Korir | |||
1500 m K | KEN | Faith Chepngetich Kipyegon | |||
1500 m M | NOR | Jakob Ingebrigtsen | |||
5000 m K | NED | Sifan Hassan | |||
5000 m M | UGA | Joshua Kiprui Cheptegei | |||
10000 m K | NED | Sifan Hassan | |||
10000 m M | ETH | Selemon Barega | |||
Maraton K | KEN | Peres Jepchirchir | |||
Maraton M | KEN | Eliud Kipchoge Rotich | |||
100 m hæk K | PUR | Jasmine Camacho-Quinn | |||
110 m hæk M | JAM | Hansle Parchment | |||
400 m hæk K | USA | Sydney McLaughlin | |||
400 m hæk M | NOR | Karsten Warholm | |||
3000 m forhindringsløb K | UGA | Peruth Chemutai | |||
3000 m forhindringsløb M | MAR | Soufiane El-Bakkali | |||
20 km kapgang K | ITA | Antonella Palmisano | |||
20 km kapgang M | ITA | Massimo Stano | |||
50 km kapgang M | POL | Dawid Tomala | |||
Højdespring K | ROC | Mariya Lasitskene | |||
Højdespring M | ITA | Gianmarco Tamberi | |||
QAT | Mutaz Essa Barshim | ||||
Længdespring K | GER | Malaika Mihambo | |||
Længdespring M | GRE | Miltiadis Tentoglou | |||
Trespring K | VEN | Yulimar Rojas | |||
Trespring M | POR | Pedro Pichardo | |||
Stangspring K | USA | Katie Nageotte | |||
Stangspring M | SWE | Armand Duplantis | |||
Spydkast K | CHN | Liu Shiying | |||
Spydkast M | IND | Neeraj Chopra | |||
Diskoskast K | USA | Valarie Allman | |||
Diskoskast M | SWE | Daniel Ståhl | |||
Hammerkast K | POL | Anita Wlodarczyk | |||
Hammerkast M | POL | Wojciech Nowicki | |||
Kuglestød K | CHN | Gong Lijiao | |||
Kuglestød M | USA | Ryan Crouser | |||
Syvkamp K | BEL | Nafissatou Thiam | |||
Tikamp M | CAN | Damian Warner | |||
4x100 m K | JAM | Elaine Thompson-Herah | |||
Natasha Morrison | |||||
Shericka Jackson | |||||
Remona Burchell | |||||
Shelly-Ann Fraser-Pryce | |||||
Briana Williams | |||||
4x100 m M | ITA | Lorenzo Patta | |||
Lamont Marcell Jacobs | |||||
Filippo Tortu | |||||
Eseosa Desalu | |||||
4x400 m K | USA | Sydney McLaughlin | |||
Lynna Irby | |||||
Dalilah Muhammad | |||||
Wadeline Jonathas | |||||
Allyson Felix | |||||
Kendall Ellis | |||||
Quanera Hayes | |||||
Athing Mu | |||||
4x400 m M | USA | Trevor Stewart | |||
Michael Norman | |||||
Rai Benjamin | |||||
Randolph Ross | |||||
Vernon Norwood | |||||
Bryce Deadmon | |||||
Michael Cherry | |||||
4x400 m Mixed | POL | Kajetan Duszynski | |||
Dariusz Kowaluk | |||||
Justyna Swiety-Ersetic | |||||
Natalia Kaczmarek | |||||
Karol Zalewski | |||||
Malgorzata Holub-Kowalik | |||||
Iga Baumgart-Witan | |||||
Informationen om Atletik ved de olympiske sommerlege ved OL i Tokyo 2020 er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||