Tyske deltagere ved OL i London 1908 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | GER | Hans Eicke | |||
Arthur Hoffmann | |||||
Heinrich Rehder | |||||
Wilhelm Kohlmey | |||||
Paul Fischer | |||||
Karl Bechler | |||||
Hermann von Bönninghausen | |||||
200 m M | GER | Arthur Hoffmann | |||
400 m M | GER | Otto Trieloff | |||
800 m M | GER | Max Quarg | |||
Hanns Braun | |||||
Andreas Breynck | |||||
1500 m M | GER | Alfred Hesse | |||
Hanns Braun | |||||
Andreas Breynck | |||||
5 miles M | GER | Franz Paul Nettelbeck | |||
Maraton M | GER | Friedrich Reiser | |||
Olympisk stafet M | GER | Hanns Braun | |||
Otto Trieloff | |||||
Arthur Hoffmann | |||||
Hans Eicke | |||||
3 km kapgang M | GER | Paul Gunia | |||
Richard Wilhelm | |||||
10 miles kapgang M | GER | Paul Gunia | |||
Stående højdespring M | GER | Ludwig Uettwiller | |||
Arthur Mallwitz | |||||
Længdespring M | GER | Hermann von Bönninghausen | |||
Arthur Hoffmann | |||||
Ludwig Uettwiller | |||||
Stående længdespring M | GER | Arthur Mallwitz | |||
Diskoskast M | GER | Ludwig Uettwiller | |||
Emil Welz | |||||
Hammerkast M | GER | Ludwig Uettwiller | |||
Spydkast M | GER | Karl Bechler | |||
Spydkast fri stil M | GER | Ludwig Uettwiller | |||
Emil Welz | |||||
Cykling | |||||
En omgang bane M | GER | Hermann Martens | |||
Paul Schulze | |||||
Bruno Götze | |||||
Richard Katzer | |||||
Karl Neumer | |||||
Holdforfølgelse M | GER | Richard Katzer | |||
Hermann Martens | |||||
Max Götze | |||||
Karl Neumer | |||||
100 km bane M | GER | Max Triebsch | |||
Paul Schulze | |||||
Bruno Götze | |||||
Alwin Boldt | |||||
Richard Katzer | |||||
Hermann Martens | |||||
20 km bane M | GER | Max Triebsch | |||
Paul Schulze | |||||
Alwin Boldt | |||||
Richard Katzer | |||||
Hermann Martens | |||||
5 km bane M | GER | Bruno Götze | |||
Richard Katzer | |||||
Karl Neumer | |||||
Max Götze | |||||
Hermann Martens | |||||
Sprint M | GER | Paul Schulze | |||
Bruno Götze | |||||
Karl Neumer | |||||
Hermann Martens | |||||
Tandem M | GER | Max Götze | |||
Alwin Boldt | |||||
Otto Götze | |||||
Max Triebsch | |||||
Udspring | |||||
3 m spring M | GER | Albert Zürner | |||
Gottlob Walz | |||||
Kurt Behrens | |||||
Friedrich Nicolai | |||||
Heinrich Freyschmidt | |||||
Tårnspring M | GER | Friedrich Nicolai | |||
Heinrich Freyschmidt | |||||
Fægtning | |||||
Kårde individuelt M | GER | Emil Schön | |||
Friedrich Jack | |||||
Albert Naumann | |||||
Ernst Moldenhauer | |||||
Georg Stöhr | |||||
Robert Krünert | |||||
Jacob Erckrath de Bary | |||||
Julius Lichtenfels | |||||
Johannes Adam | |||||
August Petri | |||||
Kårde hold M | GER | August Petri | |||
Georg Stöhr | |||||
Julius Lichtenfels | |||||
Jacob Erckrath de Bary | |||||
Sabel individuelt M | GER | Emil Schön | |||
Friedrich Jack | |||||
Albert Naumann | |||||
Ernst Moldenhauer | |||||
Georg Stöhr | |||||
Robert Krünert | |||||
Jacob Erckrath de Bary | |||||
Julius Lichtenfels | |||||
Johannes Adam | |||||
August Petri | |||||
Sabel hold M | GER | Robert Krünert | |||
August Petri | |||||
Jacob Erckrath de Bary | |||||
Friedrich Jack | |||||
Kunstskøjteløb | |||||
Individuelt K | GER | Elsa Rendschmidt | |||
Parløb | GER | Annie Hübler | |||
Heinrich Burger | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt M | GER | Josef Krämer | |||
Carl Körting | |||||
Wilhelm Kaufmann | |||||
Georg Karth | |||||
Wilhelm Weber | |||||
Friedrich Wolf | |||||
August Ehrich | |||||
Curt Steuernagel | |||||
Paul Fischer | |||||
Karl Borchert | |||||
Heinrich Siebenhaar | |||||
Hockey | |||||
Hockey M | GER | Franz Diederichsen | |||
Alfons Brehm | |||||
Albert Stüdemann | |||||
Friedrich Uhl | |||||
Jules Fehr | |||||
Raulino Galvao | |||||
Frotz Möding | |||||
Carl Ebert | |||||
Elard Daulsberg | |||||
Friedrich Rahe | |||||
Mauricio Galvao | |||||
Roning | |||||
Singlesculler M | GER | Bernhard von Gaza | |||
Toer uden styrmand M | GER | Willy Düskow | |||
Martin Stahnke | |||||
Skydning | |||||
Fri riffel 1000 yards M | GER | Erich Wagner-Hohenlobbese | |||
Svømning | |||||
100 m rygcrawl M | GER | Gustav Aurisch | |||
Arno Bieberstein | |||||
Richard Max Ritter | |||||
200 m brystsvømning M | GER | Erich Seidel | |||
Richard Rösler | |||||
Tennis | |||||
Single M | GER | Oscar Kreuzer | |||
Moritz von Bissing | |||||
Friedrich Rahe | |||||
Heinrich Schomburgk | |||||
Otto Froitzheim | |||||
Double M | GER | Oscar Kreuzer | |||
Otto Froitzheim | |||||
Friedrich Rahe | |||||
Heinrich Schomburgk | |||||
Brydning | |||||
Græsk romersk mellemvægt M | GER | Wilhelm Grundmann | |||
Informationen om Tyske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i London 1908 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||