Tyske deltagere ved OL i Beijing 2022 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Alpint Skiløb | |||||
Styrtløb M | GER | Romed Baumann | |||
Dominik Schwaiger | |||||
Andreas Sander | |||||
Josef Ferstl | |||||
Styrtløb K | GER | Kira Weidle | |||
Super G K | GER | Kira Weidle | |||
Super G M | GER | Romed Baumann | |||
Andreas Sander | |||||
Josef Ferstl | |||||
Simon Jocher | |||||
Storslalom K | GER | Emma Aicher | |||
Storslalom M | GER | Linus Strasser | |||
Julian Rauchfuss | |||||
Alexander Schmid | |||||
Slalom K | GER | Emma Aicher | |||
Lena Dürr | |||||
Slalom M | GER | Julian Rauchfuss | |||
Alexander Schmid | |||||
Linus Strasser | |||||
Kombination M | GER | Simon Jocher | |||
Holdstafet | GER | Lena Dürr | |||
Julian Rauchfuss | |||||
Alexander Schmid | |||||
Linus Strasser | |||||
Emma Aicher | |||||
Skiskydning | |||||
Mixed Stafet | GER | Vanessa Voigt | |||
Denise Herrmann | |||||
Philipp Nawrath | |||||
Benedikt Doll | |||||
7,5 km K | GER | Franziska Preuss | |||
Denise Herrmann | |||||
Vanessa Voigt | |||||
Vanessa Hinz | |||||
10 km M | GER | Philipp Nawrath | |||
Roman Rees | |||||
Johannes Kühn | |||||
Benedikt Doll | |||||
10 km forfølgelse K | GER | Vanessa Voigt | |||
Vanessa Hinz | |||||
Franziska Preuss | |||||
Denise Herrmann | |||||
12,5 km forfølgelse M | GER | Philipp Nawrath | |||
Roman Rees | |||||
Johannes Kühn | |||||
Benedikt Doll | |||||
15 km K | GER | Vanessa Hinz | |||
Franziska Preuss | |||||
Denise Herrmann | |||||
Vanessa Voigt | |||||
20 km M | GER | Roman Rees | |||
Johannes Kühn | |||||
Benedikt Doll | |||||
Erik Lesser | |||||
4x6 km K | GER | Vanessa Hinz | |||
Denise Herrmann | |||||
Vanessa Voigt | |||||
Franziska Preuss | |||||
4x7,5 km M | GER | Roman Rees | |||
Erik Lesser | |||||
Philipp Nawrath | |||||
Benedikt Doll | |||||
12,5 km mass start K | GER | Franziska Preuss | |||
Vanessa Voigt | |||||
Vanessa Hinz | |||||
Denise Herrmann | |||||
15 km mass start M | GER | Philipp Nawrath | |||
Roman Rees | |||||
Johannes Kühn | |||||
Benedikt Doll | |||||
Bobslæde | |||||
Toer K | GER | Deborah Levi | |||
Kim Kalicki | |||||
Mariama Jamanka | |||||
Laura Nolte | |||||
Lisa Buckwitz | |||||
Alexandra Burghardt | |||||
Toer M | GER | Johannes Lochner | |||
Matthias Sommer | |||||
Thorsten Margis | |||||
Florian Bauer | |||||
Christoph Hafer | |||||
Francesco Friedrich | |||||
Firer M | GER | Christopher Weber | |||
Candy Bauer | |||||
Francesco Friedrich | |||||
Tobias Schneider | |||||
Christoph Hafer | |||||
Florian Bauer | |||||
Johannes Lochner | |||||
Alexander Schüller | |||||
Thorsten Margis | |||||
Michael Salzer | |||||
Matthias Sommer | |||||
Christian Rasp | |||||
Monobob K | GER | Laura Nolte | |||
Mariama Jamanka | |||||
Langrend | |||||
10 km K | GER | Katharina Hennig | |||
Katherine Sauerbrey | |||||
Antonia Fräbel | |||||
Laura Gimmler | |||||
15 km M | GER | Lucas Bögl | |||
Albert Kuchler | |||||
Janosch Brugger | |||||
Jonas Dobler | |||||
Skiatlon K | GER | Katharina Hennig | |||
Katherine Sauerbrey | |||||
Pia Fink | |||||
Sofie Krehl | |||||
Skiatlon M | GER | Jonas Dobler | |||
Lucas Bögl | |||||
Friedrich Moch | |||||
Florian Notz | |||||
30 km K | GER | Victoria Carl | |||
Pia Fink | |||||
Antonia Fräbel | |||||
50 km M | GER | Jonas Dobler | |||
Lucas Bögl | |||||
Friedrich Moch | |||||
Florian Notz | |||||
4x5 km K | GER | Katherine Sauerbrey | |||
Katharina Hennig | |||||
Sofie Krehl | |||||
Victoria Carl | |||||
4x10 km M | GER | Janosch Brugger | |||
Lucas Bögl | |||||
Friedrich Moch | |||||
Florian Notz | |||||
Sprint K | GER | Victoria Carl | |||
Coletta Rydzek | |||||
Pia Fink | |||||
Sofie Krehl | |||||
Sprint M | GER | Janosch Brugger | |||
Holdsprint K | GER | Katharina Hennig | |||
Katherine Sauerbrey | |||||
Holdsprint M | GER | Albert Kuchler | |||
Janosch Brugger | |||||
Kunstskøjteløb | |||||
Individuelt K | GER | Nicole Schott | |||
Freestyle | |||||
Slopestyle K | GER | Alia Delia Eichinger | |||
Halfpipe K | GER | Sabrina Cakmakli | |||
Spring K | GER | Emma Weiss | |||
Ski cross K | GER | Johanna Holzmann | |||
Daniela Maier | |||||
Ski cross M | GER | Daniel Bohnacker | |||
Florian Wilmsmann | |||||
Tobias Müller | |||||
Niklas Bachsleitner | |||||
Big Air K | GER | Alia Delia Eichinger | |||
Ishockey | |||||
Ishockey M | GER | Lean Bergmann | |||
Marcel Brandt | |||||
Moritz Müller | |||||
Marcel Nöbels | |||||
Mathias Niederberger | |||||
Fabio Wagner | |||||
Danny Aus Den Birken | |||||
Leonhard Pfoderl | |||||
David Wolf | |||||
Korbinian Holzer | |||||
Nico Krämmer | |||||
Tom Kühnhackl | |||||
Frederik Tiffels | |||||
Patrick Hager | |||||
Dominik Kahun | |||||
Stefan Loibl | |||||
Konrad Abeltshauser | |||||
Jonas Müller | |||||
Yasin Ehliz | |||||
Matthias Plachta | |||||
Marco Nowak | |||||
Daniel Pietta | |||||
Felix Brückmann | |||||
Dominik Bittner | |||||
Tobias Rieder | |||||
Kælk | |||||
Holdstafet | GER | Tobias Arlt | |||
Natalie Geisenberger | |||||
Johannes Ludwig | |||||
Tobias Wendl | |||||
Ener K | GER | Natalie Geisenberger | |||
Julia Taubitz | |||||
Anna Berreiter | |||||
Ener M | GER | Johannes Ludwig | |||
Felix Loch | |||||
Max Langenhan | |||||
Toer M | GER | Tobias Arlt | |||
Toni Eggert | |||||
Tobias Wendl | |||||
Sascha Benecken | |||||
Nordisk kombineret | |||||
Individuelt M | GER | Manuel Faisst | |||
Julian Schmid | |||||
Johannes Rydzek | |||||
Vinzenz Geiger | |||||
Sprint M | GER | Johannes Rydzek | |||
Vinzenz Geiger | |||||
Terence Weber | |||||
Julian Schmid | |||||
Hold M | GER | Manuel Faisst | |||
Eric Frenzel | |||||
Julian Schmid | |||||
Vinzenz Geiger | |||||
Short track | |||||
1500 m K | GER | Anna Seidel | |||
Skeleton | |||||
Individuelt K | GER | Hannah Neise | |||
Tina Hermann | |||||
Jacqueline Lölling | |||||
Individuelt M | GER | Alexander Gassner | |||
Christopher Grotheer | |||||
Axel Jungk | |||||
Skihop | |||||
Normal bakke K | GER | Pauline Hessler | |||
Selina Freitag | |||||
Juliane Seyfarth | |||||
Katharina Althaus | |||||
Normal bakke M | GER | Constantin Schmid | |||
Stephan Leyhe | |||||
Karl Geiger | |||||
Markus Eisenbichler | |||||
Stor bakke M | GER | Karl Geiger | |||
Markus Eisenbichler | |||||
Constantin Schmid | |||||
Pius Paschke | |||||
Hold M | GER | Markus Eisenbichler | |||
Constantin Schmid | |||||
Karl Geiger | |||||
Stephan Leyhe | |||||
Snowboard | |||||
Slopestyle K | GER | Annika Morgan | |||
Slopestyle M | GER | Leon Vockensperger | |||
Noah Vicktor | |||||
Halfpipe K | GER | Leilani Ettel | |||
Halfpipe M | GER | Andre Höflich | |||
Giant parallel slalom K | GER | Melanie Hochreiter | |||
Carolin Langenhorst | |||||
Ramona Hofmeister | |||||
Giant parallel slalom M | GER | Elias Huber | |||
Yannik Angenend | |||||
Stefan Baumeister | |||||
Cross K | GER | Jana Fischer | |||
Cross M | GER | Umito Kirchwehm | |||
Paul Berg | |||||
Martin Nörl | |||||
Big Air K | GER | Annika Morgan | |||
Big Air M | GER | Leon Vockensperger | |||
Noah Vicktor | |||||
Mixed Team Snowboard Cross | GER | Jana Fischer | |||
Martin Nörl | |||||
Hurtigløb på skøjter | |||||
500 m M | GER | Joel Dufter | |||
1000 m M | GER | Joel Dufter | |||
1500 m K | GER | Michelle Uhrig | |||
3000 m K | GER | Claudia Pechstein | |||
5000 m M | GER | Felix Rijhnen | |||
Patrick Beckert | |||||
10000 m M | GER | Patrick Beckert | |||
Mass Start K | GER | Michelle Uhrig | |||
Claudia Pechstein | |||||
Mass Start M | GER | Felix Rijhnen | |||
* Listen ovenfor over Tyske deltagere ved OL i 2022 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Tyske deltagere ved de olympiske vinterlege - OL i Beijing 2022 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||