Liste over Schweiziske medaljetagere ved OL |
|||||||
Athlete |
|
|
Gold | Silver | Bronze | Total | |
1. | Georges Miez (Gymnastics) |
4 | 3 | 1 | 8 | ||
2. | Simon Ammann (Ski Jumping) |
4 | 0 | 0 | 4 | ||
- | Dario Cologna (Cross Country) |
4 | 0 | 0 | 4 | ||
4. | Vreni Schneider (Alpine Skiing) |
3 | 1 | 1 | 5 | ||
5. | Konrad Stäheli (Shooting) |
3 | 0 | 1 | 4 | ||
6. | Eugen Mack (Gymnastics) |
2 | 4 | 2 | 8 | ||
7. | Gustav Weder (Bobsleigh) |
2 | 1 | 1 | 4 | ||
- | Donat Acklin (Bobsleigh) |
2 | 1 | 1 | 4 | ||
- | Hermann Hänggi (Gymnastics) |
2 | 1 | 1 | 4 | ||
10. | Emil Kellenberger (Shooting) |
2 | 1 | 0 | 3 | ||
- | Fabian Cancellara (Cycling) |
2 | 1 | 0 | 3 | ||
12. | August Güttinger (Gymnastics) |
2 | 0 | 2 | 4 | ||
13. | Michelle Gisin (Alpine Skiing) |
2 | 0 | 1 | 3 | ||
- | Marie-Therese Nadig (Alpine Skiing) |
2 | 0 | 1 | 3 | ||
- | Hans Walter (Rowing) |
2 | 0 | 1 | 3 | ||
16. | Louis Ricardet (Shooting) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Konrad Karl Röderer (Shooting) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Philipp Schoch (Snowboard) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Emile Lachapelle (Rowing) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
20. | Michael Reusch (Gymnastics) |
1 | 4 | 0 | 5 | ||
21. | Josef Stalder (Gymnastics) |
1 | 3 | 3 | 7 | ||
22. | Christine Stückelberger (Equestrian) |
1 | 3 | 1 | 5 | ||
23. | Henri Chammartin (Equestrian) |
1 | 2 | 2 | 5 | ||
- | Wendy Holdener (Alpine Skiing) |
1 | 2 | 2 | 5 | ||
25. | Erich Schärer (Bobsleigh) |
1 | 2 | 1 | 4 | ||
- | Josef Benz (Bobsleigh) |
1 | 2 | 1 | 4 | ||
27. | Louis Zutter (Gymnastics) |
1 | 2 | 0 | 3 | ||
28. | Nino Schurter (Cycling) |
1 | 1 | 1 | 3 | ||
- | Mathilde Gremaud (Freestyle Skiing) |
1 | 1 | 1 | 3 | ||
- | Hippolyt Kempf (Nordic Combined) |
1 | 1 | 1 | 3 | ||
- | Beat Feuz (Alpine Skiing) |
1 | 1 | 1 | 3 | ||
- | Hans Eugster (Gymnastics) |
1 | 1 | 1 | 3 | ||
33. | Jacob Günthard (Gymnastics) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Kurt Meier (Bobsleigh) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Nicola Spirig (Triathlon) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Karl Frei (Gymnastics) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Eduard Steinemann (Gymnastics) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Ramon Zenhäusern (Alpine Skiing) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Belinda Bencic (Tennis) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Bernhard Russi (Alpine Skiing) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Joseph Beerli (Bobsleigh) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Xeno Müller (Rowing) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Nevin Galmarini (Snowboard) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Alphonse Gemuseus (Equestrian) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Michela Figini (Alpine Skiing) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Roger Federer (Tennis) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
47. | Beat Hefti (Bobsleigh) |
1 | 0 | 3 | 4 | ||
48. | Lara Gut (Alpine Skiing) |
1 | 0 | 2 | 3 | ||
- | Jean Wicki (Bobsleigh) |
1 | 0 | 2 | 3 | ||
50. | Adolf Spinnler (Gymnastics) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Pirmin Zurbriggen (Alpine Skiing) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Steve Guerdat (Equestrian) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Edy Hubacher (Bobsleigh) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Josef Wilhelm (Gymnastics) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Jürg Röthlisberger (Judo) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Edouard Candeveau (Rowing) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Emile Albrecht (Rowing) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Alfred Felber (Rowing) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Hans Grieder (Gymnastics) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Nina Christen (Shooting) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Alfred Probst (Rowing) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Otto Pfister (Gymnastics) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Eugen Sigg-Bächthold (Rowing) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
64. | Dominic Andres (Curling) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Ryan Regez (Freestyle Skiing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Charles Bouvier (Bobsleigh) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Sandro Viletta (Alpine Skiing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Sarah Höfflin (Freestyle Skiing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Max Julen (Alpine Skiing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Brigitte McMahon (Triathlon) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Michael Gier (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Simon Niepmann (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Robert Alt (Bobsleigh) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Willy Brüderlin (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Hans Schöchlin (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Daniel Yule (Alpine Skiing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Alfred Schläppi (Bobsleigh) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Stanislas Wawrinka (Tennis) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Alfred Grütter (Shooting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Jolanda Neff (Cycling) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Gian Simmen (Snowboard) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Renee Colliard (Alpine Skiing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Mario Gyr (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Heinrich Angst (Bobsleigh) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Felix Endrich (Bobsleigh) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Max Rudolf (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Karl Schöchlin (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Heinrich Schläppi (Bobsleigh) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Friedrich Lüthi (Shooting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Dominique Gisin (Alpine Skiing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Hans Leufenegger (Bobsleigh) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Melchior Wetzel (Gymnastics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Maya Pedersen (Skeleton) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Patrick Hürlimann (Curling) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Friedrich Waller (Bobsleigh) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Paul Rudolf (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Hans Bourquin (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Didier Defago (Alpine Skiing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Ekkehard Fasser (Bobsleigh) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Michael Schmid (Freestyle Skiing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Edi Reinalter (Alpine Skiing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Andreas Schönbächler (Freestyle Skiing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Paul Probst (Shooting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Unknown athletes 13 (Sailing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Robert Dill-Bundi (Cycling) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Werner Carmichel (Bobsleigh) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Patrik Lörtscher (Curling) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Iouri Podladtchikov (Snowboard) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Alex Baumann (Bobsleigh) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Donghua Li (Gymnastics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Marcel Fässler (Bobsleigh) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Yvonne Rüegg (Alpine Skiing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Denise Feierabend (Alpine Skiing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Arnold Gartmann Sr. (Bobsleigh) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Daniela Meuli (Snowboard) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Pascal Richard (Cycling) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Hermann Gehri (Wrestling) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Madeleine Berthod (Alpine Skiing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Marcel Fischer (Fencing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Daniel Müller (Curling) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Patrizia Kummer (Snowboard) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Emil Grünig (Shooting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Paul Staub (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Carlo Janka (Alpine Skiing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Werner Stocker (Bobsleigh) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Roger Staub (Alpine Skiing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Robert Roth (Wrestling) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Simon Schürch (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Franz Kapus (Bobsleigh) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Ernst Kyburz (Wrestling) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Eduard Scherrer (Bobsleigh) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Hans Moser (Equestrian) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Heini Hemmi (Alpine Skiing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Hedy Schlunegger (Alpine Skiing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Diego Perren (Curling) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Marco Odermatt (Alpine Skiing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Pierre Musy (Bobsleigh) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Franz Böckli (Shooting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Markus Gier (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Lucas Tramer (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Gottfried Diener (Bobsleigh) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Tanja Frieden (Snowboard) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Fritz Hagmann (Wrestling) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Evelyne Leu (Freestyle Skiing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Alfred Neveu (Bobsleigh) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Marc Rosset (Tennis) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Corinne Suter (Alpine Skiing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
148. | Fritz Feierabend (Bobsleigh) |
0 | 3 | 2 | 5 | ||
149. | Walter Lehmann (Gymnastics) |
0 | 3 | 0 | 3 | ||
150. | Gustav Fischer (Equestrian) |
0 | 2 | 2 | 4 | ||
151. | Jean Gutweniger (Gymnastics) |
0 | 2 | 1 | 3 | ||
- | Otto Hofer (Equestrian) |
0 | 2 | 1 | 3 | ||
153. | Mirjam Ott (Curling) |
0 | 2 | 0 | 2 | ||
- | Josef Walter (Gymnastics) |
0 | 2 | 0 | 2 | ||
- | Ulrich Bächli (Bobsleigh) |
0 | 2 | 0 | 2 | ||
- | Reto Capadrutt (Bobsleigh) |
0 | 2 | 0 | 2 | ||
- | Peter Müller (Alpine Skiing) |
0 | 2 | 0 | 2 | ||
- | Rudolf Marti (Bobsleigh) |
0 | 2 | 0 | 2 | ||
- | Fritz Hünenberger (Weightlifting) |
0 | 2 | 0 | 2 | ||
- | Gianna Hablützel-Bürki (Fencing) |
0 | 2 | 0 | 2 | ||
- | Brigitte Oertli (Alpine Skiing) |
0 | 2 | 0 | 2 | ||
- | Melchior Thalmann (Gymnastics) |
0 | 2 | 0 | 2 | ||
163. | Maria Walliser (Alpine Skiing) |
0 | 1 | 2 | 3 | ||
164. | Alex Homberger (Rowing) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Francois Suchanecki (Fencing) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Karl Schmid (Rowing) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Albert Bachmann (Gymnastics) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Alois Kälin (Nordic Combined) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Marianne Gossweiler (Equestrian) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Xaver Kurmann (Cycling) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Anton Bühler (Equestrian) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Andreas Schaad (Nordic Combined) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Charles Courant (Wrestling) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Gottfried Trachsel (Equestrian) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Ernst Nievergelt (Cycling) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Hans Kalt (Rowing) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Christian Kipfer (Gymnastics) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Hermann Betschart (Rowing) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Daniel Giger (Fencing) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Fritz Schwab (Athletics) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Hans Homberger (Rowing) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Christian Kauter (Fencing) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Karl Molitor (Alpine Skiing) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
184. | Guy Evequoz (Fencing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Richard Trinkler (Cycling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Marcel Rohner (Bobsleigh) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Oswald Zapelli (Fencing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Karl Schwegler (Rowing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Bernard Dunand (Sailing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Frieda Dänzer (Alpine Skiing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Emile Ess (Rowing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | August Oberhauser (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Beat Mändli (Equestrian) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Marlen Reusser (Cycling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Stefan Anderhub (Bobsleigh) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Henri Wernli (Wrestling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Arthur Schwab (Athletics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Stephane Lambiel (Figure Skating) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Ernst Gebendinger (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Sabine Eichenberger (Canoe & Kayak) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Andre Moccand (Rowing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Paul Fässler (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Paul Martin (Athletics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Laurent Vial (Cycling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Markus Nüssli (Bobsleigh) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Walter Steiner (Ski Jumping) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Fritz Bösch (Rowing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Daniel Ramseier (Equestrian) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Walter Leiser (Rowing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Paul Schmiedlin (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Willi Mellinger (Equestrian) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Hans Gerschwiler (Figure Skating) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Ulrich Lehmann (Equestrian) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Binia Beeli (Curling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Wilhelm Schärer (Athletics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Daniel Nipkow (Shooting) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Hans Schwarzentruber (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Ingrid Haralamow (Canoe & Kayak) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Hans Schwarzenbach (Equestrian) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Antoinette Meyer (Alpine Skiing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Emil Studer (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Felix Bedouret (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Domenico Semeraro (Bobsleigh) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Benno Wiss (Cycling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Markus Wasser (Bobsleigh) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Hans Aichele (Bobsleigh) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Marc Bischofberger (Freestyle Skiing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Josef Kalt (Rowing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Aron Politz (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Urs Kälin (Alpine Skiing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Doris Ramseier (Equestrian) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Valeria Spälty (Curling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Selina Gasparin (Biathlon) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Alex Fiva (Freestyle Skiing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Ernst Fivian (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Walter Beck (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Gabi Müller (Canoe & Kayak) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Edgar Buchwalder (Cycling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Rudolf Günthardt (Equestrian) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Barbara Blatter (Cycling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Robert Lucy (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Adolphe Mengotti (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Beat Seitz (Bobsleigh) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Hans Butikofer (Bobsleigh) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Luzia Ebnöther (Curling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Rudolf Reichling (Rowing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Karl Ehrenbolger (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Walter Bach (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Heinrich Fischer (Rowing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Michele Moser (Curling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Paul Eberhard (Bobsleigh) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Ernst Haas (Rowing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Didier Cuche (Alpine Skiing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Enrico Bianchi (Rowing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Hans Pulver (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Kurt Ott (Cycling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Roland Collombin (Alpine Skiing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Paul Sturzenegger (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Markus Ryffel (Athletics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Beat Schwerzmann (Rowing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Oscar Geier (Bobsleigh) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Tanya Frei (Curling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Martina Schild (Alpine Skiing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Fritz Stöckli (Wrestling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Erich Schriever (Rowing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Robert Pache (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Gustav Fischer (Equestrian) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Rolf Spring (Rowing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Franco Marvulli (Cycling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Timea Bacsinszky (Tennis) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Alfred Bachmann (Rowing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Simon Schoch (Snowboard) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Viktorija Golubic (Tennis) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Willy Favre (Alpine Skiing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Kormann Manuela (Curling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Sophie Lamon (Fencing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Joseph Meier (Rowing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Jenny Perret (Curling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Louis Noverraz (Sailing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Karl Weidmann (Rowing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Adolphe Reymond (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Leslie McNaught (Equestrian) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Willi Melliger (Equestrian) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Mathias Flückiger (Cycling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Edmund Bruggmann (Alpine Skiing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Edmond Kramer (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Thomas Frischknecht (Cycling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Ueli Bodenmann (Rowing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Jean Tschabold (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Michel Ansermet (Shooting) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Laurence Bidaud (Curling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Fredy Glanzmann (Nordic Combined) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Emile Knecht (Rowing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Walter Dietrich (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Reto Götschi (Bobsleigh) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Robert Büchler (Shooting) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Werner Stüber (Equestrian) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Bruno Risi (Cycling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Martina Hingis (Tennis) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Peter Löetscher (Fencing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
Listen over Schweiziske medaljetagere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||||