Ukrainske deltagere ved OL i Tokyo 2020 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | UKR | Oleksii Hunbin | |||
Individuelt K | UKR | Veronika Marchenko | |||
Anastasiia Pavlova | |||||
Lidiia Sichenikova | |||||
Hold K | UKR | Lidiia Sichenikova | |||
Anastasiia Pavlova | |||||
Veronika Marchenko | |||||
Hold Mixed | UKR | Veronika Marchenko | |||
Oleksii Hunbin | |||||
Atletik | |||||
200 m M | UKR | Serhiy Smelyk | |||
Maraton M | UKR | Bohdan-Ivan Horodyskyy | |||
Oleksandr Sitkovskyy | |||||
Mykola Nyzhnyk | |||||
20 km kapgang M | UKR | Eduard Zabuzhenko | |||
Ivan Losev | |||||
50 km kapgang M | UKR | Maryan Zakalnytskyy | |||
Ivan Banzeruk | |||||
Valeriy Litaniuk | |||||
Højdespring M | UKR | Andriy Protsenko | |||
Længdespring M | UKR | Vladyslav Mazur | |||
Kuglestød M | UKR | Ihor Musiyenko | |||
Diskoskast M | UKR | Mykyta Nesterenko | |||
Hammerkast M | UKR | Mykhaylo Kokhan | |||
Hlib Piskunov | |||||
400 m K | UKR | Tetyana Melnyk | |||
Maraton K | UKR | Yevheniya Prokofyeva | |||
Darya Mykhaylova | |||||
Viktoriia Kaliuzhna | |||||
400 m hæk K | UKR | Mariya Mykolenko | |||
Anna Ryzhykova | |||||
Viktoriya Tkachuk | |||||
3000 m forhindringsløb K | UKR | Nataliya Strebkova | |||
4x400 m K | UKR | Anna Ryzhykova | |||
Viktoriya Tkachuk | |||||
Kateryna Klymiuk | |||||
Alina Lohvynenko | |||||
20 km kapgang K | UKR | Lyudmila Olyanovska | |||
Hanna Shevchuk | |||||
Mariia Sakharuk | |||||
Højdespring K | UKR | Yaroslava Mahuchikh | |||
Yuliya Levchenko | |||||
Iryna Gerashchenko | |||||
Stangspring K | UKR | Yana Hladiychuk | |||
Maryna Kylypko | |||||
Længdespring K | UKR | Maryna Bekh-Romanchuk | |||
Trespring K | UKR | Olha Saladukha | |||
Kuglestød K | UKR | Olha Golodna | |||
Diskoskast K | UKR | Nataliya Semenova | |||
Hammerkast K | UKR | Iryna Novozhylova | |||
Iryna Klymets | |||||
4x400 m Mixed | UKR | Oleksandr Pohorilko | |||
Kateryna Klymiuk | |||||
Mykyta Barabanov | |||||
Alina Lohvynenko | |||||
Badminton | |||||
Single M | UKR | Artem Pochtarov | |||
Single K | UKR | Maria Ulitina | |||
Boksning | |||||
Fjervægt M | UKR | Mykola Butsenko | |||
Letvægt M | UKR | Yaroslav Khartsyz | |||
Mellemvægt M | UKR | Oleksandr Khyzhniak | |||
Supersværvægt M | UKR | Tsotne Rohava | |||
Weltervægt K | UKR | Anna Lysenko | |||
Kano & kajak | |||||
K1 200 m K | UKR | Yuliia Yuriichuk | |||
Mariia Kichasova-Skoryk | |||||
K1 500 m K | UKR | Mariya Povkh | |||
Yuliia Yuriichuk | |||||
K2 500 m K | UKR | Liudmyla Kuklinovska | |||
Anastasiia Todorova | |||||
K4 500 m K | UKR | Mariia Kichasova-Skoryk | |||
Mariya Povkh | |||||
Liudmyla Kuklinovska | |||||
Anastasiia Todorova | |||||
C1 1000 m M | UKR | Pavlo Althukov | |||
Yurii Vandiuk | |||||
C2 1000 m M | UKR | Dmytro Ianchuk | |||
Pavlo Althukov | |||||
K1 slalom K | UKR | Viktoriia Us | |||
C1 200 m K | UKR | Anastasiia Chetverikova | |||
Liudmyla Luzan | |||||
C2 500 m K | UKR | Anastasiia Chetverikova | |||
Liudmyla Luzan | |||||
C1 slalom K | UKR | Viktoriia Us | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | UKR | Anatolii Budiak | |||
Landevejsløb K | UKR | Valeriya Kononenko | |||
Keirin K | UKR | Liubov Basova | |||
Olena Starikova | |||||
Holdsprint K | UKR | Liubov Basova | |||
Olena Starikova | |||||
Sprint K | UKR | Liubov Basova | |||
Olena Starikova | |||||
Mountainbike K | UKR | Yana Belomoina | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | UKR | Oleg Kolodiy | |||
3 m spring K | UKR | Viktoriya Kesar | |||
Anna Pysmenska | |||||
Tårnspring M | UKR | Oleksii Sereda | |||
Tårnspring K | UKR | Sofiia Lyskun | |||
Synkron tårnspring M | UKR | Oleksii Sereda | |||
Oleh Serbin | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | UKR | Inna Logutenkova | |||
Ridebanespringning individuelt | UKR | Oleksandr Prodan | |||
Fægtning | |||||
Kårde individuelt K | UKR | Olena Kryvytska | |||
Kårde individuelt M | UKR | Roman Svichkar | |||
Igor Reizlin | |||||
Bogdan Nikishin | |||||
Sabel individuelt K | UKR | Olga Kharlan | |||
Kårde hold M | UKR | Igor Reizlin | |||
Bogdan Nikishin | |||||
Roman Svichkar | |||||
Anatolii Herey | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | UKR | Diana Varinska | |||
Individuelt M | UKR | Yevgen Yudenkov | |||
Illia Kovtun | |||||
Hold M | UKR | Petro Pakhnyuk | |||
Illia Kovtun | |||||
Yevgen Yudenkov | |||||
Igor Radivilov | |||||
Gulv K | UKR | Diana Varinska | |||
Bom K | UKR | Diana Varinska | |||
Forskudt barre K | UKR | Diana Varinska | |||
Gulv M | UKR | Yevgen Yudenkov | |||
Illia Kovtun | |||||
Spring på hest M | UKR | Igor Radivilov | |||
Bensving M | UKR | Yevgen Yudenkov | |||
Illia Kovtun | |||||
Ringe M | UKR | Igor Radivilov | |||
Yevgen Yudenkov | |||||
Illia Kovtun | |||||
Barre M | UKR | Yevgen Yudenkov | |||
Illia Kovtun | |||||
Reck M | UKR | Yevgen Yudenkov | |||
Illia Kovtun | |||||
Rytmisk gymnastik hold K | UKR | Yeva Meleshchuk | |||
Mariola Bodnarchuk | |||||
Mariia Vysochanska | |||||
Daryna Duda | |||||
Anastasiya Voznyak | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | UKR | Viktoriia Onopriienko | |||
Khrystyna Pohranychna | |||||
Trampolin individuelt M | UKR | Mykola Prostorov | |||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt K | UKR | Daria Bilodid | |||
Halv-sværvægt K | UKR | Anastasiya Turchyn | |||
Sværvægt K | UKR | Yelyzaveta Kalanina | |||
Ekstra-letvægt M | UKR | Artem Lesiuk | |||
Halv-letvægt M | UKR | Georgii Zantaraia | |||
Mellemvægt M | UKR | Quedjau Nhabali | |||
Sværvægt M | UKR | Iakiv Khammo | |||
Karate | |||||
Kumite 55 kg K | UKR | Anzhelika Terliuga | |||
Kumite 61 kg K | UKR | Anita Serogina | |||
Kumite 75 kg M | UKR | Stanislav Horuna | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | UKR | Pavlo Tymoshchenko | |||
Roning | |||||
Letvægt dobbeltsculler M | UKR | Igor Khmara | |||
Stanislav Kovalov | |||||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | UKR | Serhiy Kulish | |||
Oleh Tsarkov | |||||
Luftriffel M | UKR | Serhiy Kulish | |||
Oleh Tsarkov | |||||
Sportspistol K | UKR | Olena Kostevych | |||
Silhuetpistol M | UKR | Pavlo Korostylov | |||
Luftpistol K | UKR | Olena Kostevych | |||
Luftpistol M | UKR | Pavlo Korostylov | |||
Oleg Omelchuk | |||||
Skeet K | UKR | Iryna Malovichko | |||
Luftpistol hold Mix | UKR | Oleg Omelchuk | |||
Olena Kostevych | |||||
Svømning | |||||
50 m fri stil M | UKR | Vladyslav Bukhov | |||
100 m fri stil M | UKR | Serhii Shevtsov | |||
1500 m fri stil M | UKR | Mykhailo Romanchuk | |||
Sergii Frolov | |||||
100 m rygcrawl K | UKR | Daryna Zevina | |||
200 m rygcrawl K | UKR | Daryna Zevina | |||
100 m butterfly M | UKR | Ihor Troianovskyi | |||
200 m butterfly M | UKR | Denys Kesyl | |||
Ihor Troianovskyi | |||||
Marathon 10 km K | UKR | Krystyna Panchishko | |||
800 m fri stil M | UKR | Mykhailo Romanchuk | |||
Sergii Frolov | |||||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | UKR | Marta Fiedina | |||
Anastasiya Savchuk | |||||
Hold K | UKR | Kseniya Sydorenko | |||
Yelyzaveta Yakhno | |||||
Kateryna Reznik | |||||
Maryna Aleksiiva | |||||
Anastasiya Savchuk | |||||
Alina Shynkarenko | |||||
Vladyslava Aleksiiva | |||||
Marta Fiedina | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | UKR | Lei Kou | |||
Individuelt K | UKR | Margaryta Pesotska | |||
Ganna Gaponova | |||||
Tennis | |||||
Elina Svitolina | |||||
Dayana Yastremska | |||||
Double K | UKR | Elina Svitolina | |||
Nadiia Kichenok | |||||
Dayana Yastremska | |||||
Liudmyla Kichenok | |||||
Vægtløftning | |||||
Fjervægt K | UKR | Kamila Konotop | |||
Letsværvægt K | UKR | Iryna Dekha | |||
Brydning | |||||
Fri stil letsværvægt K | UKR | Alla Cherkasova | |||
Fri stil weltervægt M | UKR | Vasyl Mykhailov | |||
Fri stil supersværvægt M | UKR | Oleksandr Khotsianivskyi | |||
Fri stil fluevægt K | UKR | Oksana Livach | |||
Fri stil mellemvægt K | UKR | Iryna Koliadenko | |||
Fri stil sværvægt K | UKR | Alla Belinska | |||
Græsk romersk bantamvægt M | UKR | Lenur Temirov | |||
Fri stil weltervægt K | UKR | Tetyana Kit | |||
Græsk romersk letvægt M | UKR | Parviz Nasibov | |||
Græsk romersk mellemvægt M | UKR | Zhan Beleniuk | |||
* Listen ovenfor over Ukrainske deltagere ved OL i 2020 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Ukrainske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Tokyo 2020 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||