Kasakhstanske deltagere ved OL i Tokyo 2020 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | KAZ | Ilfat Abdullin | |||
Denis Gankin | |||||
Sanzhar Mussayev | |||||
Hold M | KAZ | Sanzhar Mussayev | |||
Denis Gankin | |||||
Ilfat Abdullin | |||||
Atletik | |||||
400 m M | KAZ | Mikhail Litvin | |||
20 km kapgang M | KAZ | Georgiy Sheiko | |||
200 m K | KAZ | Olga Safronova | |||
Maraton K | KAZ | Zhanna Mamazhanova | |||
20 km kapgang K | KAZ | Aiman Ratova | |||
Højdespring K | KAZ | Nadezhda Dubovitskaya | |||
Kristina Ovchinnikova | |||||
Trespring K | KAZ | Irina Ektova | |||
Olga Rypakova | |||||
Mariya Ovchinnikova | |||||
Boksning | |||||
Fluevægt M | KAZ | Saken Bibossinov | |||
Fjervægt M | KAZ | Serik Temirzhanov | |||
Letvægt M | KAZ | Zakir Safiullin | |||
Weltervægt M | KAZ | Ablaikhan Zhussupov | |||
Mellemvægt M | KAZ | Abilkhan Amankul | |||
Letsværvægt M | KAZ | Bekzad Nurdauletov | |||
Sværvægt M | KAZ | Vassiliy Levit | |||
Supersværvægt M | KAZ | Kamshybek Kunkabayev | |||
Mellemvægt K | KAZ | Nadezhda Ryabets | |||
Kano & kajak | |||||
K1 200 m K | KAZ | Natalya Sergeyeva | |||
K1 500 m K | KAZ | Natalya Sergeyeva | |||
C1 1000 m M | KAZ | Sergey Yemelyanov | |||
C2 1000 m M | KAZ | Sergey Yemelyanov | |||
Timofey Yemelyanov | |||||
K1 slalom K | KAZ | Yekaterina Smirnova | |||
C1 slalom M | KAZ | Alexandr Kulikov | |||
C1 200 m K | KAZ | Margarita Torlopova | |||
C2 500 m K | KAZ | Margarita Torlopova | |||
Svetlana Ussova | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | KAZ | Vadim Pronskiy | |||
Dmitriy Gruzdev | |||||
Alexey Lutsenko | |||||
Enkeltstart M | KAZ | Alexey Lutsenko | |||
Omnium M | KAZ | Artyum Zakharov | |||
Sprint M | KAZ | Sergey Ponomaryov | |||
Keirin M | KAZ | Sergey Ponomaryov | |||
Fægtning | |||||
Kårde individuelt M | KAZ | Ruslan Kurbanov | |||
Gymnastik | |||||
Individuelt M | KAZ | Milad Karimi | |||
Gulv M | KAZ | Milad Karimi | |||
Spring på hest M | KAZ | Milad Karimi | |||
Bensving M | KAZ | Milad Karimi | |||
Ringe M | KAZ | Milad Karimi | |||
Barre M | KAZ | Milad Karimi | |||
Reck M | KAZ | Milad Karimi | |||
Rytmisk gymnastik individuelt K | KAZ | Alina Adilkhanova | |||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt K | KAZ | Otgontsetseg Galbadrakh | |||
Ekstra-letvægt M | KAZ | Yeldos Smetov | |||
Halv-letvægt M | KAZ | Yerlan Serikzhanov | |||
Letvægt M | KAZ | Zhansay Smagulov | |||
Halv-mellemvægt M | KAZ | Didar Khamza | |||
Mellemvægt M | KAZ | Islam Bozbayev | |||
Karate | |||||
Kumite 55 kg K | KAZ | Moldir Zhangbyrbay | |||
Kumite +61 kg K | KAZ | Sofya Berultseva | |||
Kumite 67 kg M | KAZ | Darkhan Assadilov | |||
Kumite 75 kg M | KAZ | Nurkanat Azhikanov | |||
Kumite +75 kg M | KAZ | Daniyar Yuldashev | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt K | KAZ | Elena Potapenko | |||
Individuelt M | KAZ | Pavel Ilyashenko | |||
Roning | |||||
Singlesculler M | KAZ | Vladislav Yakovlev | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | KAZ | Yuriy Yurkov | |||
Luftriffel M | KAZ | Yuriy Yurkov | |||
Skeet K | KAZ | Zoya Kravchenko | |||
Assem Orynbay | |||||
Sportsklatring | |||||
Combined M | KAZ | Rishat Khaibullin | |||
Svømning | |||||
100 m rygcrawl K | KAZ | Diana Nazarova | |||
100 m brystsvømning M | KAZ | Dmitriy Balandin | |||
200 m brystsvømning M | KAZ | Dmitriy Balandin | |||
Marathon 10 km M | KAZ | Vitaliy Khudyakov | |||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | KAZ | Yekaterina Nemich | |||
Alexandra Nemich | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | KAZ | Kirill Gerassimenko | |||
Individuelt K | KAZ | Anastassiya Lavrova | |||
Taekwondo | |||||
Sværvægt K | KAZ | Cansel Deniz | |||
Sværvægt M | KAZ | Ruslan Zhaparov | |||
Tennis | |||||
Single M | KAZ | Alexander Bublik | |||
Mikhail Kukushkin | |||||
Double M | KAZ | Alexander Bublik | |||
Andrey Golubev | |||||
Single K | KAZ | Yulia Putintseva | |||
Zarina Diyas | |||||
Yaroslava Shvedova | |||||
Elena Rybakina | |||||
Mixdouble | KAZ | Yaroslava Shvedova | |||
Andrey Golubev | |||||
Vandpolo | |||||
Vandpolo M | KAZ | Stanislav Shvedov | |||
Dusan Markovic | |||||
Altay Altayev | |||||
Yevgeniy Medvedev | |||||
Mikhail Ruday | |||||
Alexey Shmider | |||||
Madikhan Makhmetov | |||||
Danil Artyukh | |||||
Miras Aubakirov | |||||
Srdan Vuksanovic | |||||
Pavel Lipilin | |||||
Rustam Ukumanov | |||||
Murat Shakenov | |||||
Vægtløftning | |||||
Fjervægt K | KAZ | Zulfiya Chinshanlo | |||
Bantamvægt M | KAZ | Igor Son | |||
Brydning | |||||
Fri stil bantamvægt M | KAZ | Nurislam Sanayev | |||
Fri stil letvægt M | KAZ | Daulet Niyazbekov | |||
Fri stil weltervægt M | KAZ | Daniyar Kaisanov | |||
Fri stil sværvægt M | KAZ | Alisher Yergali | |||
Fri stil supersværvægt M | KAZ | Yusup Batirmurzaev | |||
Fri stil fluevægt K | KAZ | Valentina Islamova | |||
Fri stil letvægt K | KAZ | Tatyana Akhmetova | |||
Fri stil sværvægt K | KAZ | Elmira Syzdykova | |||
Græsk romersk bantamvægt M | KAZ | Meirambek Ainagulov | |||
Græsk romersk weltervægt M | KAZ | Demeu Zhadrayev | |||
Græsk romersk mellemvægt M | KAZ | Nursultan Tursynov | |||
* Listen ovenfor over Kasakhstanske deltagere ved OL i 2020 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Kasakhstanske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Tokyo 2020 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||