Indiske deltagere ved OL i Tokyo 2020 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | IND | Atanu Das | |||
Pravin Jadhav | |||||
Tarundeep Rai | |||||
Individuelt K | IND | Deepika Kumari | |||
Hold M | IND | Pravin Jadhav | |||
Atanu Das | |||||
Tarundeep Rai | |||||
Hold Mixed | IND | Pravin Jadhav | |||
Deepika Kumari | |||||
Atletik | |||||
400 m hæk M | IND | Jabir Madari Pillyalil | |||
3000 m forhindringsløb M | IND | Avinash Sable | |||
4x400 m M | IND | Amoj Jacob | |||
Muhammed Anas Yahiya | |||||
Noah Nirmal Tom | |||||
Arokia Rajiv | |||||
20 km kapgang M | IND | Irfan Kolothum Thodi | |||
Sandeep Kumar | |||||
Rahul Rohilla | |||||
50 km kapgang M | IND | Gurpreet Singh | |||
Længdespring M | IND | Murali Sreeshankar | |||
Kuglestød M | IND | Tajinderpal Singh Toor | |||
Spydkast M | IND | Shivpal Singh | |||
Neeraj Chopra | |||||
100 m K | IND | Dutee Chand | |||
200 m K | IND | Dutee Chand | |||
20 km kapgang K | IND | Bhawna Jat | |||
Priyanka Goswami | |||||
Diskoskast K | IND | Kamalpreet Kaur | |||
Seema Punia | |||||
Spydkast K | IND | Annu Rani | |||
4x400 m Mixed | IND | Muhammad Anas | |||
Subha Venkatesan | |||||
Arokia Rajiv | |||||
Revathi Veeramani | |||||
Badminton | |||||
Single M | IND | Sai Praneeth | |||
Double M | IND | Satwiksairaj Rankireddy | |||
Chirag Shetty | |||||
Single K | IND | Pusarla Venkata Sindhu | |||
Boksning | |||||
Fluevægt M | IND | Amit Panghal | |||
Fluevægt K | IND | Mery Kom Hmangte | |||
Letvægt M | IND | Manish Kaushik | |||
Weltervægt M | IND | Vikas Krishan | |||
Mellemvægt M | IND | Ashish Kumar | |||
Supersværvægt M | IND | Satish Kumar | |||
Letvægt K | IND | Simranjit Kaur Baatth | |||
Mellemvægt K | IND | Pooja Rani | |||
Weltervægt K | IND | Lovlina Borgohain | |||
Ridning | |||||
Military individuelt | IND | Fouaad Mirza | |||
Fægtning | |||||
Sabel individuelt K | IND | Bhavani Chadalavada Anandha Sundh . | |||
Bhavani Chadalavada Anandha Sundh | |||||
Golf | |||||
Individuelt K | IND | Diksha Dagar | |||
Aditi Ashok | |||||
Individuelt M | IND | Anirban Lahiri | |||
Udayan Mane | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | IND | Pranati Nayak | |||
Gulv K | IND | Pranati Nayak | |||
Bom K | IND | Pranati Nayak | |||
Forskudt barre K | IND | Pranati Nayak | |||
Hockey | |||||
Hockey M | IND | Dilpreet Singh | |||
Surender Kumar | |||||
Rupinder Pal Singh | |||||
Nilakanta Sharma | |||||
Birendra Lakra | |||||
Gurjant Singh | |||||
Harmanpreet Singh | |||||
Vivek Prasad | |||||
Shamsher Singh | |||||
Parattu Sreejesh | |||||
Sumit | |||||
Mandeep Singh | |||||
Hardik Singh | |||||
Amit Rohidas | |||||
Lalit Upadhyay | |||||
Manpreet Singh | |||||
Hockey K | IND | Navneet Kaur | |||
Monika Malik | |||||
Savita Punia | |||||
Deep Grace Ekka | |||||
Vandana Katariya | |||||
Navjot Kaur | |||||
Gurjit Kaur | |||||
Salima Tete | |||||
Nikki Pradhan | |||||
Nisha Warsi | |||||
Udita Duhan | |||||
Sushila Chanu Pukhrambam | |||||
Sharmila Devi | |||||
Rani Rampal | |||||
Neha Goyal | |||||
Lalremsiami | |||||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt K | IND | Shushila Devi Likmabam | |||
Roning | |||||
Letvægt dobbeltsculler M | IND | Arjun Lal Jat | |||
Arvind Singh | |||||
Sejlsport | |||||
49er M | IND | Varun Thakkar | |||
Ganapathy Kelapanda | |||||
Laser K | IND | Nethra Kumanan | |||
Laser M | IND | Vishnu Saravanan | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | IND | Aishwary Pratap Singh Tomar | |||
Sanjeev Rajput | |||||
Riffel tre positioner K | IND | Anjum Moudgil | |||
Tejaswini Sawant | |||||
Luftriffel M | IND | Deepak Kumar | |||
Divyansh Singh Panwar | |||||
Luftriffel K | IND | Apurvi Chandela | |||
Elavenil Valarivan | |||||
Sportspistol K | IND | Manu Bhaker | |||
Rahi Sarnobat | |||||
Luftpistol K | IND | Manu Bhaker | |||
Yashaswini Singh Deswal | |||||
Luftpistol M | IND | Abhishek Verma | |||
Chaudhary Saurabh | |||||
Skeet M | IND | Angad Vir Singh Bajwa | |||
Mairaj Khan | |||||
Luftriffel hold Mix | IND | Elavenil Valarivan | |||
Anjum Moudgil | |||||
Divyansh Singh Panwar | |||||
Deepak Kumar | |||||
Luftpistol hold Mix | IND | Yashaswini Singh Deswal | |||
Manu Bhaker | |||||
Abhishek Verma | |||||
Saurabh Chaudhary | |||||
Svømning | |||||
100 m rygcrawl K | IND | Maana Patel Patel | |||
100 m rygcrawl M | IND | Srihari Nataraj | |||
100 m butterfly M | IND | Sajan Prakash Prakash | |||
200 m butterfly M | IND | Sajan Prakash Prakash | |||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | IND | Kamal Achanta Sharath | |||
Sathiyan Gnanasekaran | |||||
Individuelt K | IND | Manika Batra | |||
Sutirtha Mukherjee | |||||
Mixdouble | IND | Sharath Kamal | |||
Manika Batra | |||||
Tennis | |||||
Single M | IND | Sumit Nagal | |||
Double K | IND | Ankita Raina | |||
Sania Mirza | |||||
Vægtløftning | |||||
Fluevægt K | IND | Chanu Saikhom Mirabai | |||
Brydning | |||||
Fri stil bantamvægt M | IND | Kumar Ravi | |||
Fri stil letvægt M | IND | Punia Bajrang | |||
Fri stil mellemvægt M | IND | Deepak Punia | |||
Fri stil fluevægt K | IND | Seema Bisla | |||
Fri stil letvægt K | IND | Vinesh Phogat | |||
Fri stil mellemvægt K | IND | Sonam Malik | |||
Fri stil weltervægt K | IND | Anshu Malik | |||
* Listen ovenfor over Indiske deltagere ved OL i 2020 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Indiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Tokyo 2020 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||