Tyske deltagere ved OL i Tokyo 2020 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | GER | Florian Unruh | |||
Individuelt K | GER | Lisa Unruh | |||
Charline Schwarz | |||||
Michelle Kroppen | |||||
Hold K | GER | Charline Schwarz | |||
Lisa Unruh | |||||
Michelle Kroppen | |||||
Hold Mixed | GER | Florian Unruh | |||
Michelle Kroppen | |||||
Atletik | |||||
200 m M | GER | Steven Müller | |||
400 m M | GER | Marvin Schlegel | |||
1500 m M | GER | Amos Bartelsmeyer | |||
Robert Farken | |||||
5000 m M | GER | Mohamed Mohumed | |||
Maraton M | GER | Hendrik Pfeiffer | |||
Amanal Petros | |||||
Richard Ringer | |||||
110 m hæk M | GER | Gregor Traber | |||
400 m hæk M | GER | Luke Campbell | |||
Joshua Abuaku | |||||
Constantin Preis | |||||
3000 m forhindringsløb M | GER | Karl Bebendorf | |||
4x100 m M | GER | Deniz Almas | |||
Julian Reus | |||||
Lucas Ansah-Peprah | |||||
Joshua Hartmann | |||||
4x400 m M | GER | Luke Campbell | |||
Marvin Schlegel | |||||
Jean Paul Bredau | |||||
Manuel Sanders | |||||
20 km kapgang M | GER | Leo Kopp | |||
Nils Brembach | |||||
Christopher Linke | |||||
50 km kapgang M | GER | Carl Dohmann | |||
Nathaniel Seiler | |||||
Jonathan Hilbert | |||||
Højdespring M | GER | Mateusz Przybylko | |||
Stangspring M | GER | Torben Blech | |||
Kanda Lita Bähre Bo | |||||
Oleg Zernikel | |||||
Længdespring M | GER | Fabian Heinle | |||
Trespring M | GER | Max Hess | |||
Diskoskast M | GER | David Wrobel | |||
Clemens Prüfer | |||||
Daniel Jasinski | |||||
Hammerkast M | GER | Tristan Schwandke | |||
Spydkast M | GER | Julian Weber | |||
Johannes Vetter | |||||
Bernhard Seifert | |||||
Tikamp M | GER | Kai Kazmirek | |||
Niklas Kaul | |||||
100 m K | GER | Tatjana Pinto | |||
Alexandra Burghardt | |||||
200 m K | GER | Jessica-Bianca Wessolly | |||
Lisa Marie Kwayie | |||||
400 m K | GER | Corinna Schwab | |||
800 m K | GER | Christina Hering | |||
Katharina Trost | |||||
1500 m K | GER | Caterina Granz | |||
Hanna Klein | |||||
10000 m K | GER | Konstanze Klosterhalfen | |||
Maraton K | GER | Katharina Steinruck | |||
Deborah Schöneborn | |||||
Melat Yisak Kejeta | |||||
100 m hæk K | GER | Ricarda Lobe | |||
400 m hæk K | GER | Carolina Krafzik | |||
3000 m forhindringsløb K | GER | Gesa Filicitas Krause | |||
Elena Burkard | |||||
Lea Meyer | |||||
4x100 m K | GER | Alexandra Burghardt | |||
Gina Lückenkemper | |||||
Rebekka Haase | |||||
Tatjana Pinto | |||||
4x400 m K | GER | Laura Müller | |||
Ruth Spelmeyer-Preuss | |||||
Carolina Krafzik | |||||
Corinna Schwab | |||||
20 km kapgang K | GER | Saskia Feige | |||
Højdespring K | GER | Imke Onnen | |||
Marie-Laurence Jungfleisch | |||||
Længdespring K | GER | Malaika Mihambo | |||
Maryse Luzolo | |||||
Trespring K | GER | Kristin Gierisch | |||
Neele Eckhardt | |||||
Kuglestød K | GER | Christina Schwanitz | |||
Sara Gambetta | |||||
Katharina Maisch | |||||
Diskoskast K | GER | Kristin Pudenz | |||
Marike Steinacker | |||||
Claudine Vita | |||||
Hammerkast K | GER | Samantha Borutta | |||
Spydkast K | GER | Christin Hussong | |||
Syvkamp K | GER | Vanessa Grimm | |||
Carolin Schäfer | |||||
4x400 m Mixed | GER | Ruth Sophia Spelmeyer | |||
Manuel Sanders | |||||
Nadine Gonska | |||||
Corinna Schwab | |||||
Marvin Schlegel | |||||
Badminton | |||||
Single M | GER | Kai Schäfer | |||
Double M | GER | Marvin Seidel | |||
Mark Lamsfuss | |||||
Single K | GER | Yvonne Li | |||
Mixdouble | GER | Mark Lamsfuss | |||
Isabel Lohau | |||||
Basketball | |||||
Basketball M | GER | Andreas Obst | |||
Isaac Bonga | |||||
Danilo Barthel | |||||
Moritz Wagner | |||||
Johannes Voigtmann | |||||
Niels Giffey | |||||
Joshiko Saibou | |||||
Johannes Thiemann | |||||
Lukas Wank | |||||
Robin Benzing | |||||
Jan Wimberg | |||||
Maodo Lo | |||||
Boksning | |||||
Fjervægt M | GER | Hamsat Shadalov | |||
Sværvægt M | GER | Ammar Abduljabbar | |||
Weltervægt K | GER | Nadine Apetz | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | GER | Sabrina Hering-Pradler | |||
Jule Hake | |||||
K2 500 m K | GER | Caroline Arft | |||
Sabrina Hering-Pradler | |||||
Sarah Brüssler | |||||
Tina Dietze | |||||
K4 500 m K | GER | Jule Hake | |||
Tina Dietze | |||||
Melanie Gebhardt | |||||
Sabrina Hering-Pradler | |||||
K1 1000 m M | GER | Jacob Schopf | |||
K2 1000 m M | GER | Max Hoff | |||
Jacob Schopf | |||||
C1 1000 m M | GER | Conrad Scheibner | |||
Sebastian Brendel | |||||
C2 1000 m M | GER | Sebastian Brendel | |||
Tim Hecker | |||||
K1 slalom K | GER | Ricarda Funk | |||
K1 slalom M | GER | Hannes Aigner | |||
C1 slalom M | GER | Sideris Tasiadis | |||
C1 200 m K | GER | Sophie Koch | |||
Lisa Jahn | |||||
C2 500 m K | GER | Lisa Jahn | |||
Sophie Koch | |||||
K4 500 m M | GER | Tom Liebscher | |||
Ronald Rauhe | |||||
Max Lemke | |||||
Max Rendschmidt | |||||
C1 slalom K | GER | Andrea Herzog | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | GER | Emanuel Buchmann | |||
Maximilian Schachmann | |||||
Nikias Arndt | |||||
Simon Geschke | |||||
Landevejsløb K | GER | Lisa Brennauer | |||
Trixi Worrack | |||||
Hannah Ludwig | |||||
Liane Lippert | |||||
Enkeltstart K | GER | Lisa Klein | |||
Lisa Brennauer | |||||
Enkeltstart M | GER | Maximilian Schachmann | |||
Nikias Arndt | |||||
Omnium M | GER | Roger Kluge | |||
Holdforfølgelse M | GER | Roger Kluge | |||
Domenic Weinstein | |||||
Felix Gross | |||||
Theo Reinhardt | |||||
Leon Rohde | |||||
Keirin K | GER | Emma Hinze | |||
Lea Friedrich | |||||
Holdforfølgelse K | GER | Lisa Brennauer | |||
Mieke Kröger | |||||
Franziska Brausse | |||||
Lisa Klein | |||||
Holdsprint K | GER | Lea Friedrich | |||
Emma Hinze | |||||
Sprint M | GER | Maximilian Levy | |||
Stefan Bötticher | |||||
Sprint K | GER | Emma Hinze | |||
Lea Friedrich | |||||
Holdsprint M | GER | Stefan Bötticher | |||
Timo Bichler | |||||
Maximilian Levy | |||||
Keirin M | GER | Maximilian Levy | |||
Stefan Bötticher | |||||
Mountainbike M | GER | Manuel Fumic | |||
Maximilian Brandl | |||||
Mountainbike K | GER | Elisabeth Brandau | |||
Ronja Eibl | |||||
Parløb M | GER | Roger Kluge | |||
Theo Reinhardt | |||||
Parløb K | GER | Franziska Brausse | |||
Lisa Klein | |||||
BMX freestyle Park K | GER | Lara Marie Lessmann | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | GER | Martin Wolfram | |||
Patrick Hausding | |||||
3 m spring K | GER | Tina Punzel | |||
Tårnspring M | GER | Jaden Eikermann Gregorchuk | |||
Timo Barthel | |||||
Tårnspring K | GER | Christina Wassen | |||
Elena Wassen | |||||
Synkron 3 m spring M | GER | Patrick Hausding | |||
Lars Rüdiger | |||||
Synkron 3 m spring K | GER | Lena Hentschel | |||
Tina Punzel | |||||
Synkron tårnspring K | GER | Christina Wassen | |||
Tina Punzel | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | GER | Dorothee Schneider | |||
Jessica von Bredow-Werndl | |||||
Isabell Werth | |||||
Dressur hold | GER | Dorothee Schneider | |||
Jessica von Bredow-Werndl | |||||
Isabell Werth | |||||
Military individuelt | GER | Julia Krajewski | |||
Michael Jung | |||||
Sandra Auffarth | |||||
Military hold | GER | Julia Krajewski | |||
Michael Jung | |||||
Sandra Auffarth | |||||
Ridebanespringning individuelt | GER | Daniel Deusser | |||
Christian Kukuk | |||||
Andre Thieme | |||||
Ridebanespringning hold | GER | Andre Thieme | |||
Maurice Tebbel | |||||
Daniel Deusser | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | GER | Leonie Ebert | |||
Fleuret individuelt M | GER | Peter Joppich | |||
Benjamin Kleibrink | |||||
Andre Sanita | |||||
Sabel individuelt M | GER | Benedikt Wagner | |||
Max Hartung | |||||
Matyas Szabo | |||||
Fleuret hold M | GER | Benjamin Kleibrink | |||
Luis Klein | |||||
Peter Joppich | |||||
Andre Sanita | |||||
Sabel hold M | GER | Richard Hübers | |||
Max Hartung | |||||
Benedikt Wagner | |||||
Matyas Szabo | |||||
Fodbold | |||||
Fodbold M | GER | Amos Pieper | |||
Ragnar Ache | |||||
David Raum | |||||
Felix Uduokhai | |||||
Eduard Löwen | |||||
Luca Plogmann | |||||
Florian Müller | |||||
Benjamin Henrichs | |||||
Keven Schlotterbeck | |||||
Anton Stach | |||||
Ismail Jakobs | |||||
Jordan Torunarigha | |||||
Svend Brodersen | |||||
Arne Maier | |||||
Max Kruse | |||||
Nadiem Amiri | |||||
Cedric Teuchert | |||||
Marco Richter | |||||
Maximilian Arnold | |||||
Golf | |||||
Individuelt K | GER | Sophia Popov | |||
Caroline Masson | |||||
Individuelt M | GER | Max Kieffer | |||
Hurly Long | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | GER | Pauline Schäfer | |||
Kim Bui | |||||
Elisabeth Seitz | |||||
Sarah Voss | |||||
Individuelt M | GER | Nils Dunkel | |||
Andreas Toba | |||||
Lukas Dauser | |||||
Philipp Herder | |||||
Hold K | GER | Pauline Schäfer-Betz | |||
Kim Bui | |||||
Sarah Voss | |||||
Elisabeth Seitz | |||||
Hold M | GER | Philipp Herder | |||
Lukas Dauser | |||||
Nils Dunkel | |||||
Andreas Toba | |||||
Gulv K | GER | Sarah Voss | |||
Pauline Schäfer-Betz | |||||
Kim Bui | |||||
Elisabeth Seitz | |||||
Bom K | GER | Pauline Schäfer-Betz | |||
Kim Bui | |||||
Elisabeth Seitz | |||||
Sarah Voss | |||||
Forskudt barre K | GER | Pauline Schäfer-Betz | |||
Kim Bui | |||||
Elisabeth Seitz | |||||
Sarah Voss | |||||
Gulv M | GER | Philipp Herder | |||
Nils Dunkel | |||||
Andreas Toba | |||||
Lukas Dauser | |||||
Bensving M | GER | Andreas Toba | |||
Lukas Dauser | |||||
Philipp Herder | |||||
Nils Dunkel | |||||
Ringe M | GER | Philipp Herder | |||
Nils Dunkel | |||||
Andreas Toba | |||||
Lukas Dauser | |||||
Barre M | GER | Philipp Herder | |||
Nils Dunkel | |||||
Andreas Toba | |||||
Lukas Dauser | |||||
Reck M | GER | Philipp Herder | |||
Nils Dunkel | |||||
Andreas Toba | |||||
Lukas Dauser | |||||
Håndbold | |||||
Håndbold M | GER | Philipp Weber | |||
Johannes Golla | |||||
Julius Kühn | |||||
Steffen Weinhold | |||||
Finn Lemke | |||||
Andreas Wolff | |||||
Kai Häfner | |||||
Timo Kastening | |||||
Hendrik Pekeler | |||||
Marcel Schiller | |||||
Uwe Gensheimer | |||||
Juri Knorr | |||||
Johannes Bitter | |||||
Paul Drux | |||||
Jannik Kohlbacher | |||||
Hockey | |||||
Hockey M | GER | Timur Oruz | |||
Martin Häner | |||||
Alexander Stadler | |||||
Niklas Bossenhoff | |||||
Niklas Wellen | |||||
Christopher Rühr | |||||
Timm Herzbruch | |||||
Linus Müller | |||||
Florian Fuchs | |||||
Tobias Hauke | |||||
Johannes Grosse | |||||
Benedikt Fürk | |||||
Lukas Windfeder | |||||
Constantin Staib | |||||
Martin Zwicker | |||||
Hockey K | GER | Franzisca Hauke | |||
Jette Fleschütz | |||||
Charlotte Stapenhorst | |||||
Pia Maertens | |||||
Nike Lorenz | |||||
Sonja Zimmermann | |||||
Hanna Granitzki | |||||
Viktoria Huse | |||||
Julia Ciupka | |||||
Lena Micheel | |||||
Kira Horn | |||||
Cecile Pieper | |||||
Amelie Wortmann | |||||
Lisa Altenburg | |||||
Anne Schröder | |||||
Selin Oruz | |||||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt K | GER | Katharina Menz | |||
Letvægt K | GER | Theresa Stoll | |||
Halv-mellemvægt K | GER | Martyna Trajdos | |||
Mellemvægt K | GER | Giovanna Scoccimarro | |||
Halv-sværvægt K | GER | Anna-Maria Wagner | |||
Sværvægt K | GER | Jasmin Grabowski | |||
Ekstra-letvægt M | GER | Moritz Plafky | |||
Halv-letvægt M | GER | Sebastian Seidl | |||
Letvægt M | GER | Igor Wandtke | |||
Halv-mellemvægt M | GER | Dominic Ressel | |||
Mellemvægt M | GER | Eduard Trippel | |||
Halv-sværvægt M | GER | Karl-Richard Frey | |||
Sværvægt M | GER | Johannes Frey | |||
Hold Mixed | GER | Theresa Stoll | |||
Giovanna Scoccimarro | |||||
Eduard Trippel | |||||
Igor Wandtke | |||||
Martyna Trajdos | |||||
Johannes Frey | |||||
Dominic Ressel | |||||
Katharina Menz | |||||
Anna-Maria Wagner | |||||
Karl-Richard Frey | |||||
Sebastian Seidl | |||||
Jasmin Grabowski | |||||
Karate | |||||
Kata K | GER | Jasmin Jüttner | |||
Kumite 75 kg M | GER | Noah Bitsch | |||
Kumite +75 kg M | GER | Jonathan Horne | |||
Kata M | GER | Ilja Smorguner | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt K | GER | Annika Schleu | |||
Rebecca Langrehr | |||||
Individuelt M | GER | Patrick Dogue | |||
Fabian Liebig | |||||
Roning | |||||
Singlesculler M | GER | Oliver Zeidler | |||
Dobbeltsculler K | GER | Annekatrin Thiele | |||
Leonie Menzel | |||||
Dobbeltsculler M | GER | Stephan Krüger | |||
Marc Weber | |||||
Dobbeltfirer uden styrmand K | GER | Franziska Kampmann | |||
Carlotta Nwajide | |||||
Daniela Schultze | |||||
Frieda Hammerling | |||||
Dobbeltfirer M | GER | Max Appel | |||
Hans Gruhne | |||||
Tim Ole Naske | |||||
Karl Schulze | |||||
Otter M | GER | Hannes Ocik | |||
Martin Sauer | |||||
Jakob Schneider | |||||
Olaf Roggensack | |||||
Johannes Weissenfeld | |||||
Malte Jakschik | |||||
Richard Schmidt | |||||
Torben Johannesen | |||||
Laurits Follert | |||||
Letvægt dobbeltsculler M | GER | Jason Osborne | |||
Jonathan Rommelmann | |||||
Sejlsport | |||||
49er K | GER | Susann Beucke | |||
Tina Lutz | |||||
Nacra 17 | GER | Alica Stuhlemmer | |||
Paul Kohlhoff | |||||
49er M | GER | Thomas Plössel | |||
Erik Heil | |||||
470 K | GER | Anastasiya Winkel | |||
Luise Wanser | |||||
Laser K | GER | Svenja Weger | |||
Laser M | GER | Philipp Buhl | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner K | GER | Jolyn Beer | |||
Luftriffel K | GER | Jolyn Beer | |||
Sportspistol K | GER | Monika Karsch | |||
Doreen Vennekamp | |||||
Silhuetpistol M | GER | Oliver Geis | |||
Christian Reitz | |||||
Luftpistol K | GER | Monika Karsch | |||
Carina Wimmer | |||||
Luftpistol M | GER | Christian Reitz | |||
Trap M | GER | Andreas Löw | |||
Skeet K | GER | Nadine Messerschmidt | |||
Luftpistol hold Mix | GER | Christian Reitz | |||
Carina Wimmer | |||||
Skateboard | |||||
Park K | GER | Lilly Stöphasius | |||
Park M | GER | Tyler Edtmayer | |||
Sportsklatring | |||||
Combined M | GER | Jan Hojer | |||
Alexander Megos | |||||
Surfing | |||||
Shortboard M | GER | Leon Glatzer | |||
Svømning | |||||
100 m fri stil M | GER | Damian Wierling | |||
200 m fri stil K | GER | Annika Bruhn | |||
Isabel Gose | |||||
200 m fri stil M | GER | Lukas Martens | |||
Jacob Heidtmann | |||||
400 m fri stil K | GER | Isabel Gose | |||
Leonie Kullmann | |||||
400 m fri stil M | GER | Henning Mühlleitner | |||
Lukas Martens | |||||
800 m fri stil K | GER | Sarah Köhler | |||
Isabel Gose | |||||
1500 m fri stil M | GER | Lukas Martens | |||
Florian Wellbrock | |||||
100 m rygcrawl K | GER | Laura Riedemann | |||
100 m rygcrawl M | GER | Ole Braunschweig | |||
Marek Ulrich | |||||
200 m rygcrawl M | GER | Christian Diener | |||
100 m brystsvømning K | GER | Anna Charlott Elendt | |||
100 m brystsvømning M | GER | Lucas Joachim Matzerath | |||
Fabian Schwingenschlogl | |||||
200 m brystsvømning M | GER | Marco Koch | |||
100 m butterfly M | GER | Marius Kusch | |||
200 m butterfly K | GER | Franziska Hentke | |||
200 m butterfly M | GER | David Thomasberger | |||
200 m medley M | GER | Philip Heintz | |||
Jacob Heidtmann | |||||
400 m medley M | GER | Jacob Heidtmann | |||
4x100 m fri stil K | GER | Lisa Hopink | |||
Marie Pietruschka | |||||
Annika Bruhn | |||||
Hannah Küchler | |||||
4x100 m fri stil M | GER | Jan Eric Friese | |||
Damian Wierling | |||||
Marius Kusch | |||||
Christoph Fildebrandt | |||||
4x200 m fri stil K | GER | Isabel Gose | |||
Annika Bruhn | |||||
Marie Pietruschka | |||||
Leonie Kullmann | |||||
4x200 m fri stil M | GER | Jacob Heidtmann | |||
Poul Zellmann | |||||
Henning Mühlleitner | |||||
Lukas Martens | |||||
4x100 m medley K | GER | Laura Riedemann | |||
Annika Bruhn | |||||
Lisa Hopink | |||||
Anna Charlott Elendt | |||||
4x100 m medley M | GER | Marius Kusch | |||
Marek Ulrich | |||||
Lucas Joachim Matzerath | |||||
Damian Wierling | |||||
Marathon 10 km K | GER | Finnia Wunram | |||
Leonie Beck | |||||
Marathon 10 km M | GER | Rob Muffels | |||
Florian Wellbrock | |||||
800 m fri stil M | GER | Florian Wellbrock | |||
1500 m fri stil K | GER | Sarah Köhler | |||
Celine Rieder | |||||
4x100 m medley Mixed | GER | Annika Bruhn | |||
Lisa Höpink | |||||
Marek Ulrich | |||||
Fabian Schwingenschlögl | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | GER | Timo Boll | |||
Dimitrij Ovtcharov | |||||
Individuelt K | GER | Petrissa Solja | |||
Ying Han | |||||
Hold M | GER | Timo Boll | |||
Patrick Franziska | |||||
Dimitrij Ovtcharov | |||||
Hold K | GER | Xiaona Shan | |||
Ying Han | |||||
Petrissa Solja | |||||
Mixdouble | GER | Patrick Franziska | |||
Petrissa Solja | |||||
Taekwondo | |||||
Sværvægt M | GER | Alexander Bachmann | |||
Tennis | |||||
Single M | GER | Jan-Lennard Struff | |||
Philipp Kohlschreiber | |||||
Dominik Köpfer | |||||
Alexander Zverev | |||||
Double M | GER | Jan-Lennard Struff | |||
Kevin Krawietz | |||||
Alexander Zverev | |||||
Tim Pütz | |||||
Single K | GER | Mona Barthel | |||
Laura Siegemund | |||||
Anna-Lena Friedsam | |||||
Double K | GER | Laura Siegemund | |||
Anna-Lena Friedsam | |||||
Mixdouble | GER | Kevin Krawietz | |||
Laura Siegemund | |||||
Triatlon | |||||
Individuelt K | GER | Anabel Knoll | |||
Laura Lindemann | |||||
Individuelt M | GER | Justus Nieschlag | |||
Jonas Schomburg | |||||
Hold Mix | GER | Justus Nieschlag | |||
Anabel Knoll | |||||
Jonas Schomburg | |||||
Laura Lindemann | |||||
Volleyball | |||||
Beachvolley K | GER | Margareta Kozuch | |||
Julia Sude | |||||
Laura Ludwig | |||||
Karla Borger | |||||
Beachvolley M | GER | Julius Thole | |||
Clemens Wickler | |||||
Vægtløftning | |||||
Letvægt K | GER | Sabine Kusterer | |||
Mellemvægt K | GER | Lisa Schweizer | |||
Bantamvægt M | GER | Simon Brandhuber | |||
Mellemvægt M | GER | Nico Müller | |||
Brydning | |||||
Fri stil letsværvægt K | GER | Anna Schell | |||
Fri stil supersværvægt M | GER | Gennadij Cudinovic | |||
Fri stil sværvægt K | GER | Aline Rotter Focken | |||
Græsk romersk bantamvægt M | GER | Etienne Kinsinger | |||
Græsk romersk letvægt M | GER | Frank Stäbler | |||
Græsk romersk mellemvægt M | GER | Denis Kudla | |||
Græsk romersk supersværvægt M | GER | Eduard Popp | |||
* Listen ovenfor over Tyske deltagere ved OL i 2020 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Tyske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Tokyo 2020 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||