Egyptiske deltagere ved OL i Tokyo 2020 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | EGY | Youssof Tolba | |||
Individuelt K | EGY | Amal Adam | |||
Hold Mixed | EGY | Youssof Tolba | |||
Amal Adam | |||||
Atletik | |||||
Kuglestød M | EGY | Mohamed Magdi Hamza | |||
Mostafa Hassan | |||||
Hammerkast M | EGY | Mostafa Al Gamel | |||
Spydkast M | EGY | Ihab Abdelrahman | |||
Badminton | |||||
Single K | EGY | Doha Hany | |||
Double K | EGY | Doha Hany | |||
Hadia Hosny | |||||
Mixdouble | EGY | Edham Hatem Elgamal | |||
Doha Hany | |||||
Boksning | |||||
Letsværvægt M | EGY | Abdelrahman Salah Orabi | |||
Supersværvægt M | EGY | Yousry Hafez | |||
Kano & kajak | |||||
K1 200 m K | EGY | Samaa Ahmed | |||
K1 500 m K | EGY | Samaa Ahmed | |||
K1 200 m M | EGY | Momen Mahran | |||
Cykling | |||||
Omnium K | EGY | Ebtissam Zayed Ahmed | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | EGY | Mohab Ishak | |||
Tårnspring M | EGY | Mohab Ishak | |||
Tårnspring K | EGY | Maha Gouda | |||
Ridning | |||||
Ridebanespringning individuelt | EGY | Nayel Nassar | |||
Abdel Said | |||||
Mouda Zeyada | |||||
Ridebanespringning hold | EGY | Nayel Nassar | |||
Mohamed Talaat | |||||
Mouda Zeyada | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | EGY | Noha Hany | |||
Yara Elsharkawy | |||||
Nora Mohamed | |||||
Fleuret individuelt M | EGY | Mohamed Hamza | |||
Mohamed Hassan | |||||
Alaaeldin Abouelkassem | |||||
Kårde individuelt M | EGY | Mohamed Elsayed | |||
Sabel individuelt K | EGY | Nada Hafez | |||
Sabel individuelt M | EGY | Mohab Samer | |||
Ziad Elsissy | |||||
Mohamed Amer | |||||
Fleuret hold M | EGY | Mohamed Hassan | |||
Alaaeldin Abouelkassem | |||||
Youssef Sanaa | |||||
Mohamed Hamza | |||||
Fleuret hold K | EGY | Nora Mohamed | |||
Noha Hany | |||||
Mariam Elzoheiry | |||||
Yara Elsharkawy | |||||
Sabel hold M | EGY | Mohab Samer | |||
Mohamed Amer | |||||
Medhat Moataz | |||||
Ziad Elsissy | |||||
Fodbold | |||||
Fodbold M | EGY | Emam Ashour | |||
Ramadan Sobhi | |||||
Amar Hamdy | |||||
Nasser Maher | |||||
Ahmed El Fotouh | |||||
Karim El-Eraky | |||||
Mohamed Abdel Salam | |||||
Mahmoud Hamdy | |||||
Ahmed Yasser | |||||
Nasser Mansi | |||||
Mahmoud Gad | |||||
Mohamed Sobhy | |||||
Salah Mohsen | |||||
Taher Mohamed | |||||
Mohamed El Shenawy | |||||
Akram Tawfik | |||||
Ahmed Ramadan | |||||
Abdel Rahman Magdy | |||||
Karim Fouad | |||||
Ibrahim Adel | |||||
Ahmed Hegazi | |||||
Osama Galal | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | EGY | Mandy Mohamed | |||
Zeina Sharaf | |||||
Individuelt M | EGY | Omar Mohamed | |||
Gulv K | EGY | Mandy Mohamed | |||
Zeina Sharaf | |||||
Bom K | EGY | Mandy Mohamed | |||
Zeina Sharaf | |||||
Forskudt barre K | EGY | Mandy Mohamed | |||
Zeina Sharaf | |||||
Gulv M | EGY | Omar Mohamed | |||
Bensving M | EGY | Omar Mohamed | |||
Ringe M | EGY | Omar Mohamed | |||
Barre M | EGY | Omar Mohamed | |||
Reck M | EGY | Omar Mohamed | |||
Rytmisk gymnastik hold K | EGY | Login Elsasyed | |||
Malak Selim | |||||
Polina Fouda | |||||
Tia Sobhy | |||||
Salma Saleh | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | EGY | Habiba Marzouk | |||
Trampolin individuelt K | EGY | Malak Hamza | |||
Trampolin individuelt M | EGY | Seif Sherif | |||
Håndbold | |||||
Håndbold M | EGY | Wisam Nawar | |||
Karim Hendawy | |||||
Mohamed Aly | |||||
Ibrahim El-Masry | |||||
Mohamed Shebib | |||||
Mohamed Sanad | |||||
Yehia El-Deraa | |||||
Ahmed Mesilhy | |||||
Ahmed El Ahmar | |||||
Mohamed El-Tayar | |||||
Ali Zein | |||||
Seif El-Deraa | |||||
Omar El-Wakil | |||||
Ahmed Hesham | |||||
Hassan Walid | |||||
Khaled Ibrahim | |||||
Judo | |||||
Halv-letvægt M | EGY | Mohamed Abdelmawgoud | |||
Halv-mellemvægt M | EGY | Mohamed Abdelaal | |||
Halv-sværvægt M | EGY | Ramadan Darwish | |||
Karate | |||||
Kumite 55 kg K | EGY | Radwa Sayed | |||
Kumite 61 kg K | EGY | Giana Farouk Lotfy | |||
Kumite +61 kg K | EGY | Feryal Abdelaziz | |||
Kumite 67 kg M | EGY | Ali Elsawy | |||
Kumite 75 kg M | EGY | Abdalla Abdelaziz | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt K | EGY | Haydy Morsy | |||
Amira Kandil | |||||
Individuelt M | EGY | Ahmed Elgendy | |||
Ahmed Hamed | |||||
Roning | |||||
Singlesculler M | EGY | Abdelkhalek Elbanna | |||
Sejlsport | |||||
Laser K | EGY | Khouloud Mansy | |||
Laser M | EGY | Aly Badawy | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | EGY | Osama Elsaeid | |||
Riffel tre positioner K | EGY | Alzahraa Shaban | |||
Luftriffel M | EGY | Osama Elsaeid | |||
Youssef Helmy Makkar | |||||
Luftriffel K | EGY | Alzahraa Shaban | |||
Luftpistol K | EGY | Hala Elgohari | |||
Radwa Abdel Latif | |||||
Luftpistol M | EGY | Samy Abdel Razek | |||
Trap K | EGY | Maggy Ashmawy | |||
Trap M | EGY | Abdel Mehelba | |||
Ahmed Zaher | |||||
Skeet M | EGY | Moustafa Hamdy | |||
Azmy Mehelba | |||||
Trap hold Mix | EGY | Maggy Ashmawy | |||
Abdel Mehelba | |||||
Luftriffel hold Mix | EGY | Alzahraa Shaban | |||
Osama Elsaeid | |||||
Luftpistol hold Mix | EGY | Radwa Abdel Latif | |||
Samy Abdel Razek | |||||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | EGY | Farida Osman | |||
50 m fri stil M | EGY | Ali Khalafalla | |||
100 m fri stil K | EGY | Farida Osman | |||
100 m fri stil M | EGY | Ali Khalafalla | |||
400 m fri stil M | EGY | Marwan Elkamash | |||
1500 m fri stil M | EGY | Marwan Elkamash | |||
100 m butterfly K | EGY | Farida Osman | |||
100 m butterfly M | EGY | Youssef Ramadan | |||
800 m fri stil M | EGY | Marwan Elkamash | |||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | EGY | Laila Ali | |||
Hanna Hiekal | |||||
Hold K | EGY | Laila Ali | |||
Maryam Maghraby | |||||
Farida Radwan | |||||
Jayda Sharaf | |||||
Hanna Hiekal | |||||
Shahd Samer | |||||
Nihal Saafan | |||||
Nora Azmy | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | EGY | Ahmed Ali Saleh | |||
Omar Assar | |||||
Individuelt K | EGY | Dina Meshref | |||
Yousra Helmy | |||||
Hold M | EGY | Khalid Assar | |||
Ahmed Ali Saleh | |||||
Omar Assar | |||||
Hold K | EGY | Dina Meshref | |||
Farah Abdelaziz | |||||
Yousra Helmy | |||||
Mixdouble | EGY | Dina Meshref | |||
Omar Assar | |||||
Taekwondo | |||||
Fluevægt K | EGY | Nour Abdelsalam | |||
Weltervægt K | EGY | Hedaya Malak Wahba | |||
Fjervægt M | EGY | Abdelrahman Wael Mahmoud | |||
Weltervægt M | EGY | Seif Eissa | |||
Tennis | |||||
Single M | EGY | Mohamed Safwat | |||
Single K | EGY | Maiar Sherif | |||
Triatlon | |||||
Individuelt K | EGY | Basmla Elsalamoney | |||
Brydning | |||||
Fri stil letsværvægt K | EGY | Enas Mostafa | |||
Fri stil weltervægt M | EGY | Amr Reda Hussen | |||
Fri stil supersværvægt M | EGY | Kamal Gouda Diaaeldin | |||
Fri stil sværvægt K | EGY | Samar Hamza | |||
Græsk romersk bantamvægt M | EGY | Haithem Mahmoud Fahmy | |||
Græsk romersk letvægt M | EGY | Mohamed Ibrahim Elsayed | |||
Græsk romersk mellemvægt M | EGY | Mohamed Metwally | |||
Græsk romersk supersværvægt M | EGY | Abdellatif Mohamed | |||
* Listen ovenfor over Egyptiske deltagere ved OL i 2020 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Egyptiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Tokyo 2020 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||