Østrigske deltagere ved OL i Tokyo 2020 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
Maraton M | AUT | Lemawork Ketema | |||
Peter Herzog | |||||
Diskoskast M | AUT | Lukas Weisshaidinger | |||
400 m K | AUT | Susanne Walli | |||
Spydkast K | AUT | Victoria Hudson | |||
Syvkamp K | AUT | Verena Mayr | |||
Ivona Dadic | |||||
Badminton | |||||
Single M | AUT | Luka Wraber | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | AUT | Viktoria Schwarz | |||
Ana-Roxana Lehaci | |||||
K2 500 m K | AUT | Ana-Roxana Lehaci | |||
Viktoria Schwarz | |||||
K1 slalom K | AUT | Viktoria Wolffhardt | |||
K1 slalom M | AUT | Felix Oschmautz | |||
C1 slalom K | AUT | Nadine Weratschnig | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | AUT | Hermann Pernsteiner | |||
Patrick Konrad | |||||
Gregor Mühlberger | |||||
Landevejsløb K | AUT | Anna Kiesenhofer | |||
Enkeltstart M | AUT | Patrick Konrad | |||
Omnium M | AUT | Andreas Müller | |||
Mountainbike M | AUT | Maximilian Foidl | |||
Mountainbike K | AUT | Laura Stigger | |||
Parløb M | AUT | Andreas Graf | |||
Andreas Müller | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | AUT | Florian Bacher | |||
Christian Schumach | |||||
Victoria Max-Theurer | |||||
Dressur hold | AUT | Christian Schumach | |||
Florian Bacher | |||||
Victoria Max-Theurer | |||||
Military individuelt | AUT | Lea Siegl | |||
Golf | |||||
Individuelt K | AUT | Christine Wolf | |||
Individuelt M | AUT | Sepp Straka | |||
Matthias Schwab | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | AUT | Elisa Hämmerle | |||
Gulv K | AUT | Elisa Hämmerle | |||
Bom K | AUT | Elisa Hämmerle | |||
Forskudt barre K | AUT | Elisa Hämmerle | |||
Judo | |||||
Letvægt K | AUT | Sabrina Filzmoser | |||
Halv-mellemvægt K | AUT | Magdalena Krssakova | |||
Mellemvægt K | AUT | Michaela Polleres | |||
Halv-sværvægt K | AUT | Bernadette Graf | |||
Halv-mellemvægt M | AUT | Shamil Borchashvili | |||
Sværvægt M | AUT | Stephan Hegyi | |||
Karate | |||||
Kumite 55 kg K | AUT | Bettina Plank | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | AUT | Gustav Gustenau | |||
Roning | |||||
Singlesculler K | AUT | Magdalena Lobnig | |||
Letvægt dobbeltsculler K | AUT | Valentina Cavallar | |||
Louisa Altenhuber | |||||
Sejlsport | |||||
49er K | AUT | Tanja Frank | |||
Lorena Abicht | |||||
Nacra 17 | AUT | Thomas Zajac | |||
Barbara Matz | |||||
49er M | AUT | Benjamin Bildstein | |||
David Hussl | |||||
Skydning | |||||
Luftriffel M | AUT | Martin Strempfl | |||
Sportspistol K | AUT | Sylvia Steiner | |||
Luftpistol K | AUT | Sylvia Steiner | |||
Skateboard | |||||
Street K | AUT | Julia Brückler | |||
Sportsklatring | |||||
Combined K | AUT | Jessica Pilz | |||
Combined M | AUT | Jakob Schubert | |||
Svømning | |||||
50 m fri stil M | AUT | Heiko Gigler | |||
400 m fri stil K | AUT | Marlene Kahler | |||
400 m fri stil M | AUT | Felix Auböck | |||
800 m fri stil K | AUT | Marlene Kahler | |||
1500 m fri stil M | AUT | Felix Auböck | |||
100 m rygcrawl K | AUT | Lena Grabowski | |||
100 m rygcrawl M | AUT | Bernhard Reitshammer | |||
200 m rygcrawl K | AUT | Lena Grabowski | |||
100 m brystsvømning M | AUT | Bernhard Reitshammer | |||
200 m brystsvømning M | AUT | Christopher Rothbauer | |||
100 m butterfly M | AUT | Simon Bucher | |||
200 m medley M | AUT | Bernhard Reitshammer | |||
800 m fri stil M | AUT | Felix Auböck | |||
1500 m fri stil K | AUT | Marlene Kahler | |||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | AUT | Anna-Maria Alexandri | |||
Eirini-Marina Alexandri | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | AUT | Daniel Habesohn | |||
Robert Gardos | |||||
Individuelt K | AUT | Sofia Polcanova | |||
Jia Liu | |||||
Hold K | AUT | Yuan Liu | |||
Jia Liu | |||||
Sofia Polcanova | |||||
Mixdouble | AUT | Stefan Fegerl | |||
Sofia Polcanova | |||||
Tennis | |||||
Double M | AUT | Oliver Marach | |||
Philipp Oswald | |||||
Triatlon | |||||
Individuelt K | AUT | Julia Hauser | |||
Lisa Perterer | |||||
Individuelt M | AUT | Alois Knabl | |||
Lukas Hollaus | |||||
Hold Mix | AUT | Lukas Hollaus | |||
Lisa Perterer | |||||
Alois Knabl | |||||
Julia Hauser | |||||
Vægtløftning | |||||
Supersværvægt K | AUT | Sarah Fischer | |||
Supersværvægt M | AUT | Sargis Martirosjan | |||
* Listen ovenfor over Østrigske deltagere ved OL i 2020 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Østrigske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Tokyo 2020 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||