Østrigske deltagere ved OL i PyeongChang 2018 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Alpint Skiløb | |||||
Styrtløb M | AUT | Hannes Reichelt | |||
Vincent Kriechmayr | |||||
Max Franz | |||||
Matthias Mayer | |||||
Styrtløb K | AUT | Stephanie Venier | |||
Ramona Siebenhofer | |||||
Nicole Schmidhofer | |||||
Cornelia Hütter | |||||
Super G K | AUT | Nicole Schmidhofer | |||
Cornelia Hütter | |||||
Tamara Tippler | |||||
Anna Veith | |||||
Super G M | AUT | Hannes Reichelt | |||
Vincent Kriechmayr | |||||
Max Franz | |||||
Matthias Mayer | |||||
Storslalom K | AUT | Bernadette Schild | |||
Stephanie Brunner | |||||
Ricarda Haaser | |||||
Anna Veith | |||||
Storslalom M | AUT | Marcel Hirscher | |||
Christian Hirschbühl | |||||
Stefan Brennsteiner | |||||
Manuel Feller | |||||
Slalom K | AUT | Katharina Gallhuber | |||
Bernadette Schild | |||||
Stephanie Brunner | |||||
Katharina Liensberger | |||||
Slalom M | AUT | Manuel Feller | |||
Marcel Hirscher | |||||
Marco Schwarz | |||||
Michael Matt | |||||
Kombination K | AUT | Stephanie Venier | |||
Ramona Siebenhofer | |||||
Ricarda Haaser | |||||
Kombination M | AUT | Marco Schwarz | |||
Vincent Kriechmayr | |||||
Matthias Mayer | |||||
Marcel Hirscher | |||||
Holdstafet | AUT | Katharina Liensberger | |||
Katharina Gallhuber | |||||
Michael Matt | |||||
Marco Schwarz | |||||
Skiskydning | |||||
7,5 km K | AUT | Dunja Zdouc | |||
Katharina Innerhofer | |||||
Lisa Hauser | |||||
10 km M | AUT | Dominik Landertinger | |||
Simon Eder | |||||
Tobias Eberhard | |||||
Julian Eberhard | |||||
10 km forfølgelse K | AUT | Dunja Zdouc | |||
Katharina Innerhofer | |||||
12,5 km forfølgelse M | AUT | Dominik Landertinger | |||
Simon Eder | |||||
Julian Eberhard | |||||
15 km K | AUT | Dunja Zdouc | |||
Katharina Innerhofer | |||||
Lisa Hauser | |||||
20 km M | AUT | Tobias Eberhard | |||
Julian Eberhard | |||||
Dominik Landertinger | |||||
Simon Eder | |||||
4x7,5 km M | AUT | Julian Eberhard | |||
Simon Eder | |||||
Tobias Eberhard | |||||
Dominik Landertinger | |||||
15 km mass start M | AUT | Dominik Landertinger | |||
Simon Eder | |||||
Julian Eberhard | |||||
Bobslæde | |||||
Toer K | AUT | Victoria Hahn | |||
Christina Hengster | |||||
Katrin Beierl | |||||
Valerie Kleiser | |||||
Toer M | AUT | Kilian Walch | |||
Markus Sammer | |||||
Markus Treichl | |||||
Benjamin Maier | |||||
Firer M | AUT | Benjamin Maier | |||
Langrend | |||||
10 km K | AUT | Lisa Unterweger | |||
Teresa Stadlober | |||||
Anna Seebacher | |||||
15 km M | AUT | Max Hauke | |||
Bernhard Tritscher | |||||
Dominik Baldauf | |||||
Skiatlon K | AUT | Teresa Stadlober | |||
Skiatlon M | AUT | Max Hauke | |||
30 km K | AUT | Teresa Stadlober | |||
50 km M | AUT | Max Hauke | |||
Bernhard Tritscher | |||||
4x10 km M | AUT | Max Hauke | |||
Dominik Baldauf | |||||
Bernhard Tritscher | |||||
Luis Stadlober | |||||
Sprint K | AUT | Lisa Unterweger | |||
Sprint M | AUT | Luis Stadlober | |||
Dominik Baldauf | |||||
Holdsprint K | AUT | Teresa Stadlober | |||
Lisa Unterweger | |||||
Holdsprint M | AUT | Bernhard Tritscher | |||
Dominik Baldauf | |||||
Freestyle | |||||
Slopestyle K | AUT | Lara Wolf | |||
Halfpipe K | AUT | Elisabeth Gram | |||
Halfpipe M | AUT | Lukas Müllauer | |||
Andreas Gohl | |||||
Marco Ladner | |||||
Pukkelpist K | AUT | Melanie Meilinger | |||
Ski cross K | AUT | Andrea Limbacher | |||
Katrin Ofner | |||||
Ski cross M | AUT | Adam Kappacher | |||
Thomas Zangerl | |||||
Christoph Wahrstötter | |||||
Robert Winkler | |||||
Kælk | |||||
Holdstafet | AUT | David Gleirscher | |||
Peter Penz | |||||
Madeleine Egle | |||||
Georg Fischler | |||||
Ener K | AUT | Hannah Prock | |||
Madeleine Egle | |||||
Birgit Platzer | |||||
Ener M | AUT | Reinhard Egger | |||
Wolfgang Kindl | |||||
David Gleirscher | |||||
Toer M | AUT | Peter Penz | |||
Thomas Steu | |||||
Georg Fischler | |||||
Lorenz Koller | |||||
Nordisk kombineret | |||||
Individuelt M | AUT | Mario Seidl | |||
Bernhard Gruber | |||||
Wilhelm Denifl | |||||
Lukas Klapfer | |||||
Sprint M | AUT | Bernhard Gruber | |||
Wilhelm Denifl | |||||
Lukas Klapfer | |||||
Franz-Josef Rehrl | |||||
Hold M | AUT | Mario Seidl | |||
Lukas Klapfer | |||||
Wilhelm Denifl | |||||
Bernhard Gruber | |||||
Skeleton | |||||
Individuelt K | AUT | Janine Flock | |||
Individuelt M | AUT | Matthias Guggenberger | |||
Skihop | |||||
Normal bakke K | AUT | Daniela Iraschko-Stolz | |||
Chiara Hölzl | |||||
Jacqueline Seifriedsberger | |||||
Normal bakke M | AUT | Gregor Schlierenzauer | |||
Michael Hayböck | |||||
Stefan Kraft | |||||
Manuel Fettner | |||||
Stor bakke M | AUT | Michael Hayböck | |||
Clemens Aigner | |||||
Stefan Kraft | |||||
Manuel Fettner | |||||
Hold M | AUT | Gregor Schlierenzauer | |||
Manuel Fettner | |||||
Michael Hayböck | |||||
Stefan Kraft | |||||
Snowboard | |||||
Slopestyle K | AUT | Anna Gasser | |||
Slopestyle M | AUT | Clemens Millauer | |||
Giant parallel slalom K | AUT | Daniela Ulbing | |||
Claudia Riegler | |||||
Julia Dujmovits | |||||
Ina Meschik | |||||
Giant parallel slalom M | AUT | Andreas Prommegger | |||
Benjamin Karl | |||||
Sebastian Kislinger | |||||
Alexander Payer | |||||
Cross M | AUT | Lukas Pachner | |||
Markus Schairer | |||||
Alessandro Hämmerle | |||||
Hanno Douschan | |||||
Big Air K | AUT | Anna Gasser | |||
Big Air M | AUT | Clemens Millauer | |||
Hurtigløb på skøjter | |||||
500 m K | AUT | Vanessa Herzog | |||
1000 m K | AUT | Vanessa Herzog | |||
Mass Start M | AUT | Linus Heidegger | |||
* Listen ovenfor over Østrigske deltagere ved OL i 2018 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Østrigske deltagere ved de olympiske vinterlege - OL i PyeongChang 2018 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||