Olympian Database
Olympic Games
Summer Olympics
Paris 2024
Winter Olympics
Milano-Cortina 2026
World Championships
Athletics
Football
Nordic Skiing
Swimming
Lists of Champions
Tennis Majors
Golf Majors
Cycling Grand Tours
Continental Games
Asian Games
European Games
Articles
Olympic Biographies
Olympic Competition Recaps
Olympic Games Recaps
Sports Calendar
2024 Top Sports Event Schedule
Paris 2024 Event Schedule
Home
Nationer
Kina
Rio 2016
Kinesiske medaljer ved OL i Rio 2016
Facts
Medaljer
Atleter
Sport
Disciplin
Medaljetagere
Guldmedaljer
Atletik
20 km kapgang M
CHN
Wang Zhen
20 km kapgang K
CHN
Liu Hong
Badminton
Single M
CHN
Chen Long
Double M
CHN
Zhang Nan
Fu Haifeng
Bordtennis
Individuelt M
CHN
Ma Long
Individuelt K
CHN
Ding Ning
Hold M
CHN
Xu Xin
Zhang Jike
Ma Long
Hold K
CHN
Ding Ning
Liu Shiwen
Li Xiaoxia
Cykling
Holdsprint K
CHN
Gong Jinjie
Zhong Tianshi
Skydning
Luftpistol K
CHN
Zhang Mengxue
Svømning
200 m fri stil M
CHN
Sun Yang
Taekwondo
Sværvægt K
CHN
Zheng Shuyin
Fluevægt M
CHN
Zhao Shuai
Udspring
3 m spring M
CHN
Cao Yuan
3 m spring K
CHN
Shi Tingmao
Tårnspring M
CHN
Chen Aisen
Tårnspring K
CHN
Ren Qian
Synkron 3 m spring K
CHN
Shi Tingmao
Wu Minxia
Synkron tårnspring M
CHN
Chen Aisen
Lin Yue
Synkron tårnspring K
CHN
Liu Huixia
Chen Ruolin
Vægtløftning
Mellemvægt K
CHN
Deng Wei
Letsværvægt K
CHN
Xiang Yanmei
Supersværvægt K
CHN
Meng Suping
Bantamvægt M
CHN
Long Qingquan
Letvægt M
CHN
Shi Zhiyong
Volleyball
Volleyball K
CHN
Xu Yunli
Yan Ni
Lin Li
Liu Xiaotong
Wei Qiuyue
Yang Fangxu
Yuan Xinyue
Ding Xia
Hui Ruoqi
Zhang Changning
Gong Xiangyu
Zhu Ting
Sølvmedaljer
Atletik
20 km kapgang M
CHN
Cai Zelin
Hammerkast K
CHN
Zhang Wenxiu
Boksning
Letvægt K
CHN
Yin Junhua
Bordtennis
Individuelt M
CHN
Zhang Jike
Individuelt K
CHN
Li Xiaoxia
Fægtning
Kårde hold K
CHN
Sun Yiwen
Sun Yujie
Xu Anqi
Hao Jialu
Gymnastik
Trampolin individuelt M
CHN
Dong Dong
Sejlsport
Windsurfer K
CHN
Chen Peina
Skydning
Riffel tre positioner K
CHN
Zhang Binbin
Luftriffel K
CHN
Du Li
Svømning
400 m fri stil M
CHN
Sun Yang
100 m rygcrawl M
CHN
Xu Jiayu
Synkronsvømning
Duet K
CHN
Huang Xuechen
Sun Wenyan
Hold K
CHN
Huang Xuechen
Zeng Zhen
Tang Mengni
Li Xiaolu
Sun Wenyan
Gu Xiao
Yin Chengxin
Liang Xinping
Guo Li
Udspring
3 m spring K
CHN
He Zi
Tårnspring K
CHN
Si Yajie
Vægtløftning
Mellemvægt M
CHN
Lyu Xiaojun
Letsværvægt M
CHN
Tian Tao
Bronzemedaljer
Atletik
Trespring M
CHN
Dong Bin
20 km kapgang K
CHN
Lu Xiuzhi
Badminton
Mixdouble
CHN
Zhang Nan
Zhao Yunlei
Boksning
Fluevægt M
CHN
Hu Jianguan
Fluevægt K
CHN
Ren Cancan
Mellemvægt K
CHN
Li Qian
Brydning
Fri stil fluevægt K
CHN
Sun Yanan
Fri stil sværvægt K
CHN
Zhang Fengliu
Fægtning
Kårde individuelt K
CHN
Sun Yiwen
Golf
Individuelt K
CHN
Feng Shanshan
Gymnastik
Hold K
CHN
Shang Chunsong
Tan Jiaxin
Fan Yiling
Wang Yan
Mao Yi
Hold M
CHN
You Hao
Deng Shudi
Lin Chaopan
Liu Yang
Zhang Chenglong
Trampolin individuelt K
CHN
Li Dan
Trampolin individuelt M
CHN
Gao Lei
Judo
Sværvægt K
CHN
Yu Song
Mellemvægt M
CHN
Cheng Xunzhao
Roning
Singlesculler K
CHN
Duan Jingli
Letvægt dobbeltsculler K
CHN
Huang Wenyi
Pan Feihong
Skydning
Riffel tre positioner K
CHN
Du Li
Luftriffel K
CHN
Yi Siling
Silhuetpistol M
CHN
Li Yuehong
Luftpistol M
CHN
Pang Wei
Svømning
100 m rygcrawl K
CHN
Fu Yuanhui
200 m brystsvømning K
CHN
Shi Jinglin
200 m medley M
CHN
Wang Shun
Udspring
Synkron 3 m spring M
CHN
Cao Yuan
Qin Kai
Informationen om Kina ved de olympiske sommerlege ved OL i Rio 2016 er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy