Hviderussiske deltagere ved OL i Rio 2016 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | BLR | Anton Prilepov | |||
Atletik | |||||
Maraton M | BLR | Uladzislau Pramau | |||
Stsiapan Rahautsou | |||||
20 km kapgang M | BLR | Dzianis Simanovich | |||
Aliaksandr Liakhovich | |||||
50 km kapgang M | BLR | Ivan Trotskiy | |||
Højdespring M | BLR | Andrei Churyla | |||
Dzmitry Nabokau | |||||
Længdespring M | BLR | Kantstantsin Barycheuski | |||
Trespring M | BLR | Dzmitry Platnitski | |||
Maksim Niastsiarenka | |||||
Artsem Bandarenka | |||||
Hammerkast M | BLR | Siarhei Kalamoyets | |||
Ivan Tsikhan | |||||
Pavel Bareisha | |||||
800 m K | BLR | Yuliya Karol | |||
Marina Arzamasova | |||||
Maraton K | BLR | Volha Mazuronak | |||
Maryna Damantsevich | |||||
Nastassia Mironchyk-Ivanova | |||||
100 m hæk K | BLR | Ekaterina Poplavskaya | |||
Alina Talay | |||||
400 m hæk K | BLR | Katsiaryna Belanovich | |||
3000 m forhindringsløb K | BLR | Sviatlana Kudzelich | |||
Anastasiya Puzakova | |||||
20 km kapgang K | BLR | Nastassia Yatsevich | |||
Stangspring K | BLR | Iryna Yakaltsevich | |||
Længdespring K | BLR | Volha Sudarava | |||
Trespring K | BLR | Natallia Viatkina | |||
Iryna Vaskouskaya | |||||
Kuglestød K | BLR | Alena Abramchuk | |||
Aliona Dubitskaya | |||||
Yuliya Leantsiuk | |||||
Hammerkast K | BLR | Hanna Malyshik | |||
Alena Sobaleva | |||||
Spydkast K | BLR | Tatsiana Khaladovich | |||
Tatsiana Korzh | |||||
Basketball | |||||
Basketball K | BLR | Yelena Leuchanka | |||
Tatsiana Likhtarovich | |||||
Maryia Filonchyk | |||||
Volha Ziuzkova | |||||
Tatyana Troina | |||||
Maryia Papova | |||||
Anastasiya Verameyenka | |||||
Katsiaryna Snytsina | |||||
Yuliya Rytsikava | |||||
Lindsey Harding | |||||
Aliaksandra Tarasava | |||||
Nataliya Trafimava | |||||
Boksning | |||||
Bantamvægt M | BLR | Dzmitry Asanau | |||
Weltervægt M | BLR | Pavel Kastramin | |||
Letsværvægt M | BLR | Mikhail Dauhaliavets | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | BLR | Maryna Litvinchuk | |||
K2 500 m K | BLR | Maryna Litvinchuk | |||
Nadzeya Liapeshka | |||||
K4 500 m K | BLR | Maryna Litvinchuk | |||
Marharyta Makhneva | |||||
Nadzeya Liapeshka | |||||
Volha Khudzenka | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | BLR | Kanstantsin Siutsou | |||
Vasili Kiryienka | |||||
Landevejsløb K | BLR | Alena Amialiusik | |||
Enkeltstart M | BLR | Kanstantsin Siutsou | |||
Vasili Kiryienka | |||||
Omnium K | BLR | Tatsiana Sharakova | |||
Udspring | |||||
Tårnspring M | BLR | Yauheni Karaliou | |||
Vadim Kaptur | |||||
Fægtning | |||||
Sabel individuelt M | BLR | Aliaksandr Buikevich | |||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | BLR | Kylie Dickson | |||
Individuelt M | BLR | Andrey Likhovitskiy | |||
Gulv K | BLR | Kylie Dickson | |||
Bom K | BLR | Kylie Dickson | |||
Forskudt barre K | BLR | Kylie Dickson | |||
Gulv M | BLR | Andrey Likhovitskiy | |||
Bensving M | BLR | Andrey Likhovitskiy | |||
Ringe M | BLR | Andrey Likhovitskiy | |||
Barre M | BLR | Andrey Likhovitskiy | |||
Reck M | BLR | Andrey Likhovitskiy | |||
Rytmisk gymnastik hold K | BLR | Valeriya Pischelina | |||
Maria Kadobina | |||||
Arina Tsitsilina | |||||
Maryia Katsiak | |||||
Hanna Dudzenkova | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | BLR | Melitina Staniouta | |||
Katsiaryna Halkina | |||||
Trampolin individuelt K | BLR | Hanna Harchonak | |||
Tatsiana Piatrenia | |||||
Trampolin individuelt M | BLR | Uladzislau Hancharou | |||
Judo | |||||
Halv-letvægt K | BLR | Darya Skrypnik | |||
Halv-letvægt M | BLR | Dzmitry Shershan | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt K | BLR | Anastasiya Prokopenko | |||
Roning | |||||
Singlesculler K | BLR | Yekaterina Karsten | |||
Singlesculler M | BLR | Stanislau Shcharbachenia | |||
Dobbeltsculler K | BLR | Tatsiana Kukhta | |||
Yuliya Bichyk | |||||
Toer uden styrmand K | BLR | Alena Furman | |||
Ina Nikulina | |||||
Firer uden styrmand M | BLR | Ihar Pashevich | |||
Dzianis Mihal | |||||
Mikalai Sharlap | |||||
Vadzim Lialin | |||||
Sejlsport | |||||
Laser K | BLR | Tatyana Drozdovskaya | |||
Windsurfer M | BLR | Mikita Tsirkun | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | BLR | Illia Charheika | |||
Yury Shcherbatsevich | |||||
Riffel liggende M | BLR | Yury Shcherbatsevich | |||
Vitali Bubnovich | |||||
Luftriffel M | BLR | Illia Charheika | |||
Vitali Bubnovich | |||||
Sportspistol K | BLR | Viktoria Chayka | |||
Luftpistol K | BLR | Viktoria Chayka | |||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | BLR | Aliaksandra Herasimenia | |||
Yuliya Khitraya | |||||
100 m fri stil K | BLR | Aliaksandra Herasimenia | |||
100 m fri stil M | BLR | Yauhen Tsurkin | |||
100 m rygcrawl M | BLR | Mikita Tsmyh | |||
Viktar Staselovich | |||||
200 m rygcrawl M | BLR | Mikita Tsmyh | |||
100 m butterfly M | BLR | Pavel Sankovich | |||
Yauhen Tsurkin | |||||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | BLR | Iryna Limanouskaya | |||
Veronika Yesipovich | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | BLR | Vladimir Samsonov | |||
Individuelt K | BLR | Viktoria Pavlovich | |||
Aleksandra Privalova | |||||
Taekwondo | |||||
Sværvægt M | BLR | Arman-Marshall Silla | |||
Tennis | |||||
Double M | BLR | Max Mirnyi | |||
Alexander Bury | |||||
Vægtløftning | |||||
Letsværvægt K | BLR | Anastasiya Mikhalenka | |||
Darya Pachabut | |||||
Sværvægt K | BLR | Darya Naumava | |||
Letsværvægt M | BLR | Pavel Khadasevich | |||
Petr Asayonak | |||||
Mellemsværvægt M | BLR | Aliaksandr Bersanau | |||
Vadzim Straltsov | |||||
Supersværvægt M | BLR | Aliaksei Mzhachyk | |||
Brydning | |||||
Fri stil bantamvægt M | BLR | Asadulla Lachinau | |||
Fri stil mellemvægt M | BLR | Amarhajy Mahamedau | |||
Fri stil supersværvægt M | BLR | Ibrahim Saidau | |||
Fri stil mellemvægt K | BLR | Maryia Mamashuk | |||
Fri stil sværvægt K | BLR | Vasilisa Marzaliuk | |||
Græsk romersk bantamvægt M | BLR | Soslan Daurov | |||
Græsk romersk mellemvægt M | BLR | Javid Hamzatau | |||
Græsk romersk sværvægt M | BLR | Tsimafei Dzeinichenka | |||
Informationen om Hviderussiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Rio 2016 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||