1000 m M - Short track |
1000 m M 2018 |
Finale | |||||||||
Samuel Girard | CAN | 1.24,650 | |||||||
John-Henry Krueger | USA | 1.24,864 | |||||||
Seo Yira | KOR | 1.31,619 | |||||||
4. | Lim Hyojun | KOR | 1.33,312 | ||||||
Sandor Shaolin Liu | HUN | dq | |||||||
Finale - Placeringsheat 1 | |||||||||
5. | Ryosuke Sakazume | JPN | 1.27,522 | ||||||
6. | Semen Elistratov | OAR | 1.27,621 | ||||||
7. | Yuri Confortola | ITA | 1.27,712 | ||||||
Semifinale - Heat 1 | |||||||||
1. | Lim Hyojun | KOR | 1.26,463 | Q | |||||
2. | Sandor Shaolin Liu | HUN | 1.26,488 | Q | |||||
3. | Yuri Confortola | ITA | 1.26,626 | ||||||
4. | Semen Elistratov | OAR | 1.26,773 | ||||||
Semifinale - Heat 2 | |||||||||
1. | John-Henry Krueger | USA | 1.24,187 | Q | |||||
2. | Seo Yira | KOR | 1.24,252 | Q | |||||
3. | Ryosuke Sakazume | JPN | 1.24,317 | ||||||
4. | Samuel Girard | CAN | 1.25,102 | adv | |||||
Charles Hamelin | CAN | dq | |||||||
Kvartfinale - Heat 1 | |||||||||
1. | Seo Yira | KOR | 1.24,053 | Q | |||||
2. | Lim Hyojun | KOR | 1.24,095 | Q | |||||
3. | Thibaut Fauconnet | FRA | 1.24,344 | ||||||
Hwang Daeheon | KOR | dq | |||||||
Kvartfinale - Heat 2 | |||||||||
1. | Samuel Girard | CAN | 1.24,289 | Q | |||||
2. | Yuri Confortola | ITA | 1.24,383 | Q | |||||
3. | Itzhak de Laat | NED | 1.24,423 | ||||||
4. | Kazuki Yoshinaga | JPN | 1.24,649 | ||||||
Kvartfinale - Heat 3 | |||||||||
1. | Semen Elistratov | OAR | 1.23,893 | Q | |||||
2. | Ryosuke Sakazume | JPN | 1.24,099 | Q | |||||
3. | John-Henry Krueger | USA | 1.24,598 | adv | |||||
4. | Farrell Treacy | GBR | 1.25,080 | ||||||
Sjinkie Knegt | NED | dq | |||||||
Kvartfinale - Heat 4 | |||||||||
1. | Sandor Shaolin Liu | HUN | 1.24,012 | Q | |||||
2. | Charles Hamelin | CAN | 1.24,015 | Q | |||||
3. | Roberto Pukitis | LAT | 1.24,022 | ||||||
4. | Roberts Zvejnieks | LAT | 1.24,306 | ||||||
Wu Dajing | CHN | dq | |||||||
Indledende - Heat 1 | |||||||||
1. | John-Henry Krueger | USA | 1.25,913 | Q | |||||
2. | Farrell Treacy | GBR | 1.26,762 | Q | |||||
3. | Ryosuke Sakazume | JPN | adv | ||||||
Shaoang Liu | HUN | dq | |||||||
Indledende - Heat 2 | |||||||||
1. | Lim Hyojun | KOR | 1.23,971 | Q | |||||
2. | Kazuki Yoshinaga | JPN | 1.24,030 | Q | |||||
3. | Charle Cournoyer | CAN | 1.24,051 | ||||||
4. | Daan Breeuwsma | NED | 1.24,429 | ||||||
Indledende - Heat 3 | |||||||||
1. | Samuel Girard | CAN | 1.23,894 | Q | |||||
2. | Semen Elistratov | OAR | 1.23,979 | Q | |||||
3. | Keita Watanabe | JPN | 1.24,078 | ||||||
4. | Nurbergen Zhumagaziyev | KAZ | 1.24,271 | ||||||
Indledende - Heat 4 | |||||||||
1. | Sjinkie Knegt | NED | 1.23,823 | Q | |||||
2. | Thibaut Fauconnet | FRA | 1.24,381 | Q | |||||
3. | Roberts Zvejnieks | LAT | 1.26,408 | adv | |||||
Ren Ziwei | CHN | dq | |||||||
Indledende - Heat 5 | |||||||||
1. | Charles Hamelin | CAN | 1.23,407 | OR | |||||
2. | Wu Dajing | CHN | 1.23,463 | Q | |||||
3. | Sebastien Lepape | FRA | 1.23,489 | ||||||
4. | Aleksandr Shulginov | OAR | 1.31,133 | ||||||
Indledende - Heat 6 | |||||||||
1. | Itzhak de Laat | NED | 1.24,639 | Q | |||||
2. | Seo Yira | KOR | 1.24,734 | Q | |||||
3. | Tommaso Dotti | ITA | 1.25,369 | ||||||
Han Tianyu | CHN | dq | |||||||
Indledende - Heat 7 | |||||||||
1. | Hwang Daeheon | KOR | 1.24,457 | Q | |||||
2. | Yuri Confortola | ITA | 1.25,297 | Q | |||||
3. | Josh Cheetham | GBR | 1.26,223 | ||||||
Vladislav Bykanov | ISR | dq | |||||||
Indledende - Heat 8 | |||||||||
1. | Sandor Shaolin Liu | HUN | 1.31,547 | Q | |||||
2. | Roberto Pukitis | LAT | 1.31,635 | Q | |||||
3. | John Celski | USA | 1.31,812 | ||||||
Pavel Sitnikov | OAR | dq | |||||||
1000 m M - Short track - PyeongChang 2018 Vinter OL
Konkurrence format: I short track konkurrerede skøjteløberne i heats på en 111 m lang oval isbane. Konkurrencen omfattede indledende heats, kvartfinaler, semifinaler, B-finale og A-finale. Normalt var der fire skøjteløbere i hvert heat, og de to bedste gik videre til næste runde. I B-finalen løb man om placeringerne 5-8 og i A-finalen om placeringerne 1-4. Vinderen af A-finalen var den olympiske mester. Facts om konkurrencen: 1000 m M blev afholdt på Gangneung Ice Arena og 32 atleter deltog i disciplinen. |
OL resultatet for 1000 m M PyeongChang 2018 Vinter OL - bygger på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database |