Ishockey ved OL i PyeongChang 2018 | |||||
Medaljetagere - PyeongChang 2018: | |||||
Casey Bellamy | USA | ||||
Meghan Duggan | |||||
Hilary Knight | |||||
Jocelyne Lamoureux | |||||
Monique Lamoureux | |||||
Lee Stecklein | |||||
Gigi Marvin | |||||
Brianna Decker | |||||
Kendall Coyne | |||||
Amanda Kessel | |||||
Cayla Barnes | |||||
Megan Keller | |||||
Kali Flanagan | |||||
Emily Pfalzer | |||||
Haley Skarupa | |||||
Kelly Pannek | |||||
Hannah Brandt | |||||
Sidney Morin | |||||
Dani Cameranesi | |||||
Nicole Hensley | |||||
Alex Rigsby | |||||
Maddie Rooney | |||||
Amanda Pelkey | |||||
Meghan Agosta | CAN | ||||
Haley Irwin | |||||
Rebecca Johnston | |||||
Meaghan Mikkelson | |||||
Marie-Philip Poulin | |||||
Shannon Szabados | |||||
Genevieve Lacasse | |||||
Jocelyne Larocque | |||||
Lauriane Rougeau | |||||
Laura Fortino | |||||
Jennifer Wakefield | |||||
Melodie Daoust | |||||
Brianne Jenner | |||||
Natalie Spooner | |||||
Brigette Lacquette | |||||
Laura Stacey | |||||
Jillian Saulnier | |||||
Renata Fast | |||||
Bailey Bram | |||||
Sarah Nurse | |||||
Emily Clark | |||||
Ann-Renee Desbiens | |||||
Blayre Turnbull | |||||
Jenni Hiirikoski | FIN | ||||
Venla Hovi | |||||
Michelle Karvinen | |||||
Rosa Lindstedt | |||||
Annina Rajahuhta | |||||
Noora Räty | |||||
Minnamari Tuominen | |||||
Linda Välimäki | |||||
Eveliina Suonpaa | |||||
Isa Rahunen | |||||
Mira Jalosuo | |||||
Ella Viitasuo | |||||
Riikka Valila | |||||
Meeri Raisanen | |||||
Petra Nieminen | |||||
Emma Nuutinen | |||||
Sanni Hakala | |||||
Noora Tulus | |||||
Sara Sakkinen | |||||
Saila Saari | |||||
Tanja Niskanen | |||||
Susanna Tapani | |||||
Ronja Savolainen |
Facts om konkurrencen - Ishockey K PyeongChang 2018 | |||||
Stadion: Gangneung Hockey Centre | |||||
Deltagere: 8 hold deltog i disciplinen. | |||||
Tidsplan: PyeongChang tid | |||||
Sat 10 Feb | Preliminary round | 16:40 | |||
Preliminary round | 21:10 | ||||
Sun 11 Feb | Preliminary round | 16:40 | |||
Preliminary round | 21:10 | ||||
Mon 12 Feb | Preliminary round | 16:40 | |||
Preliminary round | 21:10 | ||||
Tue 13 Feb | Preliminary round | 16:40 | |||
Preliminary round | 21:10 | ||||
Wed 14 Feb | Preliminary round | 12:10 | |||
Preliminary round | 16:40 | ||||
Thu 15 Feb | Preliminary round | 12:10 | |||
Preliminary round | 16:40 | ||||
Sat 17 Feb | Quarterfinals | 12:10 | |||
Quarterfinals | 16:40 | ||||
Sun 18 Feb | Classification | 12:10 | |||
Classification | 16:40 | ||||
Mon 19 Feb | Semifinal | 13:10 | |||
Semifinal | 21:10 | ||||
Tue 20 Feb | Classification | 12:10 | |||
Classification | 16:40 | ||||
Wed 21 Feb | Bronze Final | 16:40 | |||
Thu 22 Feb | Final | 13:10 | |||
Tidsplan Ishockey 2018 | |||||
Format: Der deltog otte nationer i kvindernes ishockeyturnering, der omfattede kampe i to indledende grupper, kvartfinaler, placeringskampe, semifinaler, bronze-kamp og guld-kamp. I de indledende grupper spillede de fire hold i hver gruppe en alle mod alle turnering. De to gruppevindere gik videre til semifinalerne, mens nummer to og tre i de to grupper spillede to kvartfinaler om de sidste to pladser i semifinalerne. De olympiske guldmedaljer gik til holdet, der vandt den afsluttende finale.
|
|||||
Holdene - Ishockey K - PyeongChang 2018 | |||||
  USA | |||||
Casey Bellamy | |||||
Meghan Duggan | |||||
Hilary Knight | |||||
Jocelyne Lamoureux | |||||
Monique Lamoureux | |||||
Lee Stecklein | |||||
Gigi Marvin | |||||
Brianna Decker | |||||
Kendall Coyne | |||||
Amanda Kessel | |||||
Cayla Barnes | |||||
Megan Keller | |||||
Kali Flanagan | |||||
Emily Pfalzer | |||||
Haley Skarupa | |||||
Kelly Pannek | |||||
Hannah Brandt | |||||
Sidney Morin | |||||
Dani Cameranesi | |||||
Nicole Hensley | |||||
Alex Rigsby | |||||
Maddie Rooney | |||||
Amanda Pelkey | |||||
  Canada | |||||
Meghan Agosta | |||||
Haley Irwin | |||||
Rebecca Johnston | |||||
Meaghan Mikkelson | |||||
Marie-Philip Poulin | |||||
Shannon Szabados | |||||
Genevieve Lacasse | |||||
Jocelyne Larocque | |||||
Lauriane Rougeau | |||||
Laura Fortino | |||||
Jennifer Wakefield | |||||
Melodie Daoust | |||||
Brianne Jenner | |||||
Natalie Spooner | |||||
Brigette Lacquette | |||||
Laura Stacey | |||||
Jillian Saulnier | |||||
Renata Fast | |||||
Bailey Bram | |||||
Sarah Nurse | |||||
Emily Clark | |||||
Ann-Renee Desbiens | |||||
Blayre Turnbull | |||||
  Finland | |||||
Jenni Hiirikoski | |||||
Venla Hovi | |||||
Michelle Karvinen | |||||
Rosa Lindstedt | |||||
Annina Rajahuhta | |||||
Noora Räty | |||||
Minnamari Tuominen | |||||
Linda Välimäki | |||||
Eveliina Suonpaa | |||||
Isa Rahunen | |||||
Mira Jalosuo | |||||
Ella Viitasuo | |||||
Riikka Valila | |||||
Meeri Raisanen | |||||
Petra Nieminen | |||||
Emma Nuutinen | |||||
Sanni Hakala | |||||
Noora Tulus | |||||
Sara Sakkinen | |||||
Saila Saari | |||||
Tanja Niskanen | |||||
Susanna Tapani | |||||
Ronja Savolainen | |||||
  Olympiske Atleter fra Rusland | |||||
Olga Sosina | |||||
Valeria Tarakanova | |||||
Angelina Goncharenko | |||||
Lyudmila Belyakova | |||||
Liana Ganeyeva | |||||
Yekaterina Lobova | |||||
Nina Pirogova | |||||
Valeria Pavlova | |||||
Fanuza Kadirova | |||||
Maria Batalova | |||||
Diana Kanayeva | |||||
Nadezhda Alexandrova | |||||
Svetlana Tkachyova | |||||
Yekaterina Likhachyova | |||||
Alyona Starovoitova | |||||
Yelena Dergachyova | |||||
Alevtina Shtaryova | |||||
Viktoria Kulishova | |||||
Yekaterina Nikolayeva | |||||
Yekaterina Smolina | |||||
Nadezhda Morozova | |||||
Yevgenia Dyupina | |||||
Anna Shokhina | |||||