Fodbold ved OL i Seoul 1988 | |||||
Facts om konkurrencen - Fodbold M Seoul 1988 | |||||
Stadion: Olympic Stadium | |||||
Deltagere: 16 hold deltog i disciplinen. | |||||
Tidsplan: Finalen fandt sted Saturday, October 1, 1988. |
Holdene - Fodbold M - Seoul 1988 | |||||
  Argentina | |||||
Jorge Comas | |||||
Luis Islas | |||||
Ruben Aguero | |||||
Mauro Airez | |||||
Carlos Alfaro Moreno | |||||
Alberto Boggio | |||||
Claudio Cabrera | |||||
Hernan Diaz | |||||
Nestor Fabbri | |||||
Dario Siviski | |||||
Nestor Lorenzo | |||||
Fabian Cancelarich | |||||
Daniel Anibal Hernandez | |||||
Carlos Mayor | |||||
Pedro Monzon | |||||
Hugo Perez | |||||
Alejandro Ruidiaz | |||||
Alejandro Russo | |||||
Mario Lucca | |||||
  Australien | |||||
Jeff Olver | |||||
Gary Van Egmond | |||||
Graham Jennings | |||||
Charles Yankos | |||||
Robbie Dunn | |||||
Paul Wade | |||||
Frank Farina | |||||
Mike Petersen | |||||
Graham Arnold | |||||
John Kosmina | |||||
Oscar Crino | |||||
Alan Davidson | |||||
Alex Tobin | |||||
Alan Hunter | |||||
Andrew Koczka | |||||
Vlado Bozinoski | |||||
Robbie Slater | |||||
David Mitchell | |||||
Scott Ollerenshaw | |||||
Michael Gibson | |||||
  Kina | |||||
Xie Yuxin | |||||
Li Hui | |||||
Wang Jun | |||||
Kong Guoxian | |||||
Zhu Bo | |||||
Gao Sheng | |||||
Guo Yijun | |||||
Jia Xiuquan | |||||
Tang Yaodong | |||||
Liu Haiguang | |||||
Zhu Ping | |||||
Wang Baoshan | |||||
Huo Jianting | |||||
Zhang Xiaowen | |||||
Mai Chao | |||||
Duan Ju | |||||
Zhang Huikang | |||||
Ma Lin | |||||
  Guatemala | |||||
Luis Lopez | |||||
Ricardo Jerez | |||||
Juan Manuel Davila | |||||
Allan Wellmann | |||||
Rocael Mazariegos | |||||
Victor Hugo Monzon | |||||
Jaime Batres | |||||
Carlos Castaneda | |||||
Juan Manuel Funes | |||||
Adan Paniagua | |||||
Byron Perez | |||||
Norman Delva | |||||
Kevin Sandoval | |||||
Otoniel Guevara | |||||
Alejandro Ortiz Obregon | |||||
David Gardiner | |||||
Julio Rodas | |||||
Ricardo Piccinini | |||||
Eddy Alburez | |||||
  Irak | |||||
Karim Allawi | |||||
Adnan Dirjal | |||||
Natik Hashim | |||||
Ahmed Radhi | |||||
Hussein Saeed | |||||
Ahmed Jassim | |||||
Hassan Kamal | |||||
Ghanim Oraibi | |||||
Samir Shaker | |||||
Habib Jafar | |||||
Younis Abed Ali | |||||
Ismail Mohammed Sharif | |||||
Saad Qais | |||||
Karim Salman | |||||
Basil Gorgis | |||||
Mudhafar Jabbar | |||||
Laith Hussein | |||||
Radhi Shenaishil | |||||
Salam Hashim | |||||
Emad Hashim | |||||
  Sydkorea | |||||
Kim Joo-sung | |||||
Park Kyung-hoon | |||||
Chung Yong-hwan | |||||
Kim Pan-keun | |||||
Byun Byung-joo | |||||
Choi Soon-ho | |||||
Kim Poong-joo | |||||
Gu Sang-bum | |||||
Cho Byung-deuk | |||||
Cho Min-kook | |||||
Kim Yong-se | |||||
Noh Soo-jin | |||||
Lee Tae-Ho | |||||
Choi Kang-Hee | |||||
Chung Hae-Won | |||||
Choi Sang-Kook | |||||
Nam Ki-Young | |||||
Kim Chong-Kon | |||||
Choi Yun-Kyum | |||||
Yeo Bum-Kyu | |||||
  Nigeria | |||||
Samson Siasia | |||||
David Ngodiga | |||||
Emeka Ezeugo | |||||
Andrew Uwe | |||||
Ademola Adeshina | |||||
Chidi Nwanu | |||||
Dahiru Sadi | |||||
Augustine Eguavoen | |||||
Sylvanus Okpala | |||||
Dominic Iorfa | |||||
Samuel Okwaraji | |||||
Rashidi Yekini | |||||
Christian Obi | |||||
Bright Omokaro | |||||
Osaro Obobaifo | |||||
Mike Obiku | |||||
Wole Odegbami | |||||
Ndubuisi Okosieme | |||||
Jude Agada | |||||
Henry Nwosu | |||||
  Sverige | |||||
Sveb Andersson | |||||
Roland Nilsson | |||||
Michael Andersson | |||||
Joakim Nilsson | |||||
Bengt Nilsson | |||||
Lars Eriksson | |||||
Sulo Vaattovaara | |||||
Peter Lönn | |||||
Göran Arnberg | |||||
Jonas Thern | |||||
Leif Engqvist | |||||
Anders Limpar | |||||
Håkan Lindman | |||||
Martin Dahlin | |||||
Hans Eskilsson | |||||
Jan Hellström | |||||
Roger Ljung | |||||
Ola Svensson | |||||
Anders Palmer | |||||
Stefan Rehn | |||||
  Tunesien | |||||
Naceur Chouchane | |||||
Hachemi El-Ouachi | |||||
Abderrazak Chahat | |||||
Imad Mizouri | |||||
Ali Ben Neji | |||||
Adel Smirani | |||||
Jameleddine Limam | |||||
Haithem Abid | |||||
Kais Yakoubi | |||||
Tarak Dhiab | |||||
Lotfi Rouissi | |||||
Nabil Maaloul | |||||
Taoufik Mehedhebi | |||||
Mohamed Ali Mahjoubi | |||||
Khaled Ben Yahia | |||||
Mourad Ranene | |||||
Noureddine Bousnina | |||||
Mourad Okbi | |||||
Modher Baouab | |||||
Slaheddine Fessi | |||||
  USA | |||||
David Vanole | |||||
Steve Trittschuh | |||||
John Doyle | |||||
Kevin Crow | |||||
Mike Windischmann | |||||
Frank Klopas | |||||
Jim Gabarra | |||||
Rick Davis | |||||
Brent Goulet | |||||
Peter Vermes | |||||
Eric Eichmann | |||||
Paul Krumpe | |||||
John Harkes | |||||
John Stollmeyer | |||||
Tab Ramos | |||||
Bruce Murray | |||||
Desmond Armstrong | |||||
Jeff Duback | |||||
Brian Bliss | |||||
Paul Caligiuri | |||||
  Jugoslavien | |||||
Srecko Katanec | |||||
Dragan Stojkovic | |||||
Dragoje Lekovic | |||||
Vujadin Stanojkovic | |||||
Predrag Spasic | |||||
Davor Jozic | |||||
Dragoljub Brnovic | |||||
Refik Sabanadzovic | |||||
Toni Savevski | |||||
Ivica Barbaric | |||||
Cvijan Milosevic | |||||
Stevan Stojanovic | |||||
Dusko Milinkovic | |||||
Davor Suker | |||||
Semir Tuce | |||||
Vladislav Dukic | |||||
Mirko Mihic | |||||
Nenad Jakcic | |||||
  Zambia | |||||
David Chabala | |||||
Peter Mwanza | |||||
Edmond Mumba | |||||
Samuel Chomba | |||||
James Chitalu | |||||
Derby Makinka | |||||
Jonson Bwalya | |||||
Charles Musonda | |||||
Beston Chambeshi | |||||
Webster Chikabala | |||||
Lucky Msiska | |||||
Kalusha Bwalya | |||||
Simon Mwansa | |||||
Manfred Chabinga | |||||
Ashols Melu | |||||
Richard Mwanza | |||||
Pearson Mwanza | |||||
Wisdom Mumba Chansa | |||||
Stone Nyirenda | |||||
Eston Mulenga | |||||
  Sovjetunionen | |||||
Dmitri Kharin | |||||
Gela Ketashvili | |||||
Igor Sklyarov | |||||
Alexei Cherednik | |||||
Arvidas Yanonis | |||||
Vadim Tichtchenko | |||||
Yevgeny Kuznetsov | |||||
Igor Ponomarev | |||||
Aleksandr Borodyuk | |||||
Igor Dobrovolsky | |||||
Vladimir Lyuty | |||||
Yevgeny Yakovenko | |||||
Sergei Fokin | |||||
Vladimir Tatarchuk | |||||
Alexei Mikhailitchenko | |||||
Alexei Prudnikov | |||||
Viktor Losev | |||||
Sergei Gorlukovich | |||||
Yuri Savichev | |||||
Arminas Narbekovas | |||||
  Brasilien | |||||
Jose "Bebeto" Gama Oliveira | |||||
Claudio Taffarel | |||||
Jorge "Jorginho" Campos | |||||
Joao Santos Batista | |||||
Ricardo Raimundo | |||||
Ademir Roque Kaeser | |||||
Nelson Kerchner | |||||
Valdo Candido | |||||
Geovani Silva | |||||
Edmar dos Santos | |||||
Hamilton "Careca" de Souza | |||||
Romario de Souza Faria | |||||
Jose Araujo | |||||
Andre Cruz | |||||
Luiz Carlos Winck | |||||
Aloisio Alves | |||||
Jose Ferreira Neto | |||||
Sergio Luiz | |||||
Jorge "Andrade" da Silva | |||||
Milton De Souza Filho | |||||
  Vesttyskland | |||||
Oliver Reck | |||||
Michael Schulz | |||||
Armin Görtz | |||||
Wolfgang Funkel | |||||
Thomas Hörster | |||||
Olaf Janssen | |||||
Rudi Bommer | |||||
Holger Fach | |||||
Jürgen Klinsmann | |||||
Wolfram Wuttke | |||||
Frank Mill | |||||
Uwe Kamps | |||||
Roland Grahammer | |||||
Thomas Hässler | |||||
Christian Schreier | |||||
Fritz Walter | |||||
Ralf Sievers | |||||
Gerhard Kleppinger | |||||
Karlheinz Riedle | |||||
Gunnar Sauer | |||||
  Italien | |||||
Gianluca Pagliuca | |||||
Massimo Crippa | |||||
Luca Pellegrini | |||||
Stefano Tacconi | |||||
Roberto Cravero | |||||
Andrea Carnevale | |||||
Luigi De Agostini | |||||
Ciro Ferrara | |||||
Mauro Tassotti | |||||
Angelo Colombo | |||||
Massimo Brambati | |||||
Stefano Carobbi | |||||
Giuliano Giuliani | |||||
Pietro Paolo Virdis | |||||
Ruggiero Rizzitelli | |||||
Roberto Galia | |||||
Giuseppe Iachini | |||||
Stefano Desideri | |||||
Massimo Mauro | |||||
Alberico Evani | |||||