Canadiske OL-medaljer i Atletik |
|||||||
Disciplin |
|
Medaljetagere |
Guldmedaljer | |||||
Atletik 1900 | |||||
2500 m forhindringsløb M | CAN | George Orton | |||
Atletik 1904 | |||||
Vægtkast M | CAN | Etienne Desmarteau | |||
Atletik 1908 | |||||
200 m M | CAN | Robert Kerr | |||
Atletik 1912 | |||||
10 km kapgang M | CAN | George Goulding | |||
Atletik 1920 | |||||
110 m hæk M | CAN | Earl Thomson | |||
Atletik 1928 | |||||
100 m M | CAN | Percy Williams | |||
200 m M | CAN | Percy Williams | |||
4x100 m K | CAN | Florence Bell | |||
Fanny Rosenfeld | |||||
Ethel Smith | |||||
Myrtle Cook | |||||
Højdespring K | CAN | Ethel Catherwood | |||
Atletik 1932 | |||||
Højdespring M | CAN | Duncan McNaughton | |||
Atletik 1992 | |||||
110 m hæk M | CAN | Mark McKoy | |||
Atletik 1996 | |||||
100 m M | CAN | Donovan Bailey | |||
4x100 m M | CAN | Glenroy Gilbert | |||
Donovan Bailey | |||||
Robert Esmie | |||||
Carlton Chambers | |||||
Bruny Surin | |||||
Atletik 2016 | |||||
Højdespring M | CAN | Derek Drouin | |||
Atletik 2020 | |||||
200 m M | CAN | Andre De Grasse | |||
Tikamp M | CAN | Damian Warner | |||
Sølvmedaljer | |||||
Atletik 1908 | |||||
Trespring M | CAN | Garfield McDonald | |||
Atletik 1912 | |||||
Længdespring M | CAN | Calvin Bricker | |||
Hammerkast M | CAN | Duncan Gillis | |||
Atletik 1928 | |||||
400 m M | CAN | James Ball | |||
100 m K | CAN | Fanny Rosenfeld | |||
Atletik 1932 | |||||
800 m M | CAN | Alexander Wilson | |||
100 m K | CAN | Hilda Strike | |||
4x100 m K | CAN | Lilian Palmer | |||
Mary Frizzell | |||||
Hilda Strike | |||||
Mildred Frizzell | |||||
Atletik 1936 | |||||
400 m hæk M | CAN | John Loaring | |||
Atletik 1964 | |||||
800 m M | CAN | William Crothers | |||
Atletik 1976 | |||||
Højdespring M | CAN | Greg Joy | |||
Atletik 1984 | |||||
4x100 m K | CAN | France Gareau | |||
Angela Bailey | |||||
Angela Taylor | |||||
Marita Payne | |||||
4x400 m K | CAN | Charmaine Crooks | |||
Dana Wright | |||||
Marita Payne | |||||
Molly Killingbeck | |||||
Jillian Richardson-Briscoe | |||||
Atletik 1992 | |||||
20 km kapgang M | CAN | Guillaume Leblanc | |||
Atletik 2012 | |||||
Højdespring M | CAN | Derek Drouin | |||
Atletik 2016 | |||||
200 m M | CAN | Andre De Grasse | |||
Atletik 2020 | |||||
5000 m M | CAN | Mohammed Ahmed | |||
4x100 m M | CAN | Brendon Rodney | |||
Andre De Grasse | |||||
Jerome Blake | |||||
Aaron Brown | |||||
Bronzemedaljer | |||||
Atletik 1900 | |||||
400 m hæk M | CAN | George Orton | |||
Atletik 1908 | |||||
100 m M | CAN | Robert Kerr | |||
Stangspring M | CAN | Edward Archibald | |||
Længdespring M | CAN | Calvin Bricker | |||
Hammerkast M | CAN | Cornelius Walsh | |||
Atletik 1912 | |||||
Femkamp M | CAN | Francis Lukeman | |||
Atletik 1928 | |||||
4x400 m M | CAN | Stanley Glover | |||
Philip Edwards | |||||
Alexander Wilson | |||||
James Ball | |||||
100 m K | CAN | Ethel Smith | |||
Atletik 1932 | |||||
400 m M | CAN | Alexander Wilson | |||
800 m M | CAN | Philip Edwards | |||
1500 m M | CAN | Philip Edwards | |||
4x400 m M | CAN | Alexander Wilson | |||
James Ball | |||||
Raymond Lewis | |||||
Philip Edwards | |||||
Højdespring K | CAN | Eva Dawes | |||
Atletik 1936 | |||||
800 m M | CAN | Philip Edwards | |||
80 m hæk K | CAN | Elizabeth Taylor | |||
4x100 m K | CAN | Mildred Dolson | |||
Hilda Cameron | |||||
Aileen Meagher | |||||
Dorothy Brookehaw | |||||
Atletik 1948 | |||||
4x100 m K | CAN | Nancy McKay | |||
Patricia Jones | |||||
Diane Foster | |||||
Viola Myers | |||||
Atletik 1964 | |||||
100 m M | CAN | Harry Jerome | |||
Atletik 1984 | |||||
100 m M | CAN | Ben Johnson | |||
4x100 m M | CAN | Ben Johnson | |||
Sterling Hinds | |||||
Desai Williams | |||||
Tony Sharpe | |||||
3000 m K | CAN | Lynn Williams | |||
Atletik 1988 | |||||
Tikamp M | CAN | David Steen | |||
Atletik 1992 | |||||
3000 m K | CAN | Angela Chalmers | |||
Atletik 2008 | |||||
Kuglestød M | CAN | Dylan Armstrong | |||
100 m hæk K | CAN | Priscilla Lopes-Schliep | |||
Atletik 2016 | |||||
100 m M | CAN | Andre De Grasse | |||
4x100 m M | CAN | Brendon Rodney | |||
Aaron Brown | |||||
Akeem Haynes | |||||
Mobolade Ajomale | |||||
Andre De Grasse | |||||
Tikamp M | CAN | Damian Warner | |||
Syvkamp K | CAN | Brianne Theisen Eaton | |||
Atletik 2020 | |||||
100 m M | CAN | Andre De Grasse | |||
50 km kapgang M | CAN | Evan Dunfee | |||
Oversigten over Canada i Atletik ved OL er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||