Spanien i Atletik |
Atlet |
Disciplin |
Heat |
Res. |
Plac. |
|
||
Maria Abel | Marathon K | Finale | 2.40.13 | 26 | |||
Naroa Agirre | Pole vault K | Finale | 4,40 | 6 | |||
Kvalifikation | 4,40 | 4 | q | ||||
Glory Alozie | 100 m hurdles K | Semifinale | 12,62 | 6 | |||
Indledende | 12,92 | 2 | Q | ||||
Ruth Beitia | High jump K | Kvalifikation | 1,89 | 8 | |||
Javier Bermejo | High jump M | Kvalifikation | 2,15 | 16 | |||
David Canal | 200 m M | Kvartfinale | 21,18 | 7 | |||
Indledende | 20,72 | 3 | Q | ||||
400 m M | Indledende | 47,23 | 7 | ||||
4x400 m M | Indledende | 3.05,03 | 7 | ||||
Berta Castells | Hammer throw K | Kvalifikation | 66,05 | 11 | |||
Carles Castillejo | 5000 m M | Indledende | 13.49,16 | 16 | |||
Carlota Castrejana | Triple jump K | Kvalifikation | 14,37 | 8 | |||
Dana Cervantes | Pole vault K | Finale | no height | - | |||
Kvalifikation | 4,40 | 2 | q | ||||
Mercedes Chilla | Javelin throw K | Kvalifikation | 58,45 | 12 | |||
Jose David Dominguez | 20 km walk M | Finale | 1.30.16 | 37 | |||
Reyes Estévez | 1500 m M | Finale | 3.36,63 | 7 | |||
Semifinale | 3.36,05 | 4 | Q | ||||
Indledende | 3.39,71 | 1 | Q | ||||
Alvaro Fernandez | 1500 m M | Semifinale | 3.42,01 | 7 | |||
Indledende | 3.38,34 | 3 | Q | ||||
Francisco Fernandez | 20 km walk M | Finale | 1.19.45 | ||||
Nuria Fernández | 1500 m K | Semifinale | 4.07,68 | 9 | |||
Indledende | 4.06,29 | 3 | Q | ||||
Luis Flores Martinez | 4x400 m M | Indledende | 3.05,03 | 7 | |||
Rocio Florido | 20 km walk K | Finale | 1.35.32 | 30 | |||
Iris Fuentes-Pila | 1500 m K | Semifinale | 4.07,69 | 10 | |||
Indledende | 4.06,32 | 7 | q | ||||
Carlos Garcia | 5000 m M | Indledende | dnf | - | |||
Jesús Ángel Garcia | 50 km walk M | Finale | 3.44.42 | 5 | |||
Roberto Garcia | 5000 m M | Indledende | 13.27,71 | 9 | |||
Maria Gargallo | 20 km walk K | Finale | dq | - | |||
Javier Gazol | Pole vault M | Kvalifikation | 5,30 | 14 | |||
David Gomez | Decathlon M | Resultat | 7865 | 22 | |||
Jose Gonzalez Cobacho | 50 km walk M | Finale | 4.11.51 | 33 | |||
Juan Carlos Higuero | 1500 m M | Semifinale | 3.42,13 | 8 | |||
Indledende | 3.38,36 | 6 | q | ||||
Antonio Jimenez | 3000 m steeplechase M | Finale | 8.22,63 | 14 | |||
Indledende | 8.24,13 | 2 | Q | ||||
Yago Lamela | Long jump M | Finale | 7,98 | 11 | |||
Kvalifikation | 8,06 | 6 | q | ||||
Joan Lino Martinez | Long jump M | Finale | 8,32 | ||||
Kvalifikation | 8,10 | 3 | q | ||||
Aliuska Lopez | 100 m hurdles K | Indledende | 13,21 | 4 | |||
Eliseo Martin | 3000 m steeplechase M | Finale | 8.15,77 | 9 | |||
Indledende | 8.21,88 | 6 | q | ||||
Luis Miguel Martin | 3000 m steeplechase M | Finale | 8.11,64 | 5 | |||
Indledende | 8.16,90 | 3 | Q | ||||
Jose Manuel Martinez | 10000 m M | Finale | 27.57,61 | 9 | |||
Maite Martinez | 800 m K | Semifinale | 2.03,30 | 8 | |||
Indledende | 2.00,81 | 2 | Q | ||||
Manuel Martinez | Shot put M | Finale | 20,84 | ||||
Kvalifikation | 20,37 | 3 | q | ||||
Alice Matejkova | Discus throw K | Kvalifikation | 55,37 | 17 | |||
Marta Mendia Valencia | High jump K | Finale | 1,93 | 10 | |||
Kvalifikation | 1,92 | 6 | q | ||||
Juan Manuel Molina | 20 km walk M | Finale | 1.20.55 | 5 | |||
Niurka Montalvo | Long jump K | Kvalifikation | no mark | - | |||
Cora Olivera | 400 m hurdles K | Indledende | 56,19 | 5 | |||
Manuel Olmedo | 800 m M | Indledende | 1.47,71 | 4 | |||
Antonio Pena | Marathon M | Finale | 2.16.38 | 18 | |||
Santiago Perez | 50 km walk M | Finale | 3.49.48 | 8 | |||
Mario Pestano | Discus throw M | Kvalifikation | 61,69 | 6 | |||
Maria Pulido | Marathon K | Finale | 2.44.33 | 37 | |||
Miguel Quesada | 800 m M | Indledende | 1.46,32 | 3 | |||
Irache Quintanal | Shot put K | Kvalifikation | 15,99 | 14 | |||
Antonio Manuel Reina | 4x400 m M | Indledende | 3.05,03 | 7 | |||
800 m M | Semifinale | 1.46,17 | 3 | ||||
Indledende | 1.46,66 | 2 | Q | ||||
Julio Rey | Marathon M | Finale | 2.24.54 | 58 | |||
Jose Rios | Marathon M | Finale | 2.18.40 | 27 | |||
Eduardo Rodriguez | 400 m hurdles M | Semifinale | 49,77 | 6 | |||
Indledende | 49,25 | 4 | Q | ||||
4x400 m M | Indledende | 3.05,03 | 7 | ||||
Natalia Rodriguez | 1500 m K | Finale | 4.03,01 | 10 | |||
Semifinale | 4.04,91 | 4 | Q | ||||
Indledende | 4.07,19 | 7 | q | ||||
Beatriz Ros | Marathon K | Finale | 2.41.51 | 32 | |||
Maria Vasco | 20 km walk K | Finale | 1.30.06 | 7 | |||
Felipe Vivancos | 110 m hurdles M | Semifinale | 13,52 | 7 | |||
Kvartfinale | 13,48 | 4 | q | ||||
Indledende | 13,47 | 6 | q | ||||
* Listen over Spanske olympianere i Atletik ved OL i Athen 2004 er endnu ikke færdiggjort. Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen. | |||||||
Facts om Spanien i Atletik ved sommer-OL i Athen 2004 er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database |