Sovjetunionen i Atletik |
Atlet |
Disciplin |
Heat |
Res. |
Plac. |
|
||
Natalya Akhrimenko | Shot put K | Finale | 20,13 | 7 | |||
Kvalifikation | 19,40 | 4 | q | ||||
Aleksandr Apaichev | Decathlon M | Resultat | dnf | - | |||
Natalya Artemova | 3000 m K | Finale | 8.31,67 | 5 | |||
Indledende | 8.44,30 | 6 | Q | ||||
Gennady Avdeyenko | High jump M | Finale | 2,38 | OR | |||
Kvalifikation | 2,25 | 4 | q | ||||
Lyudmila Avdeyenko | High jump K | Kvalifikation | 1,87 | 9 | |||
Maya Azarashvili | 200 m K | Finale | 22,33 | 7 | |||
Semifinale | 22,33 | 4 | Q | ||||
Kvartfinale | 22,37 | 2 | Q | ||||
Indledende | 22,98 | 2 | Q | ||||
4x100 m K | Indledende | 42,88 | 1 | Q | |||
4x100 m K | Finale | 42,75 | |||||
Semifinale | 42,01 | 1 | Q | ||||
Laimute Baikauskaite | 1500 m K | Finale | 4.00,24 | ||||
Indledende | 4.05,74 | 7 | q | ||||
Olena Belevskaya | Long jump K | Finale | 7,04 | 4 | |||
Kvalifikation | 7,06 | 1 | EOR | ||||
Olga Bondarenko | 10000 m K | Finale | 31.05,21 | OR | |||
Indledende | 31.47,67 | 2 | Q | ||||
Viktor Bryzgin | 4x100 m M | Finale | 38,19 | ||||
Semifinale | 38,55 | 1 | Q | ||||
Indledende | 38,82 | 1 | Q | ||||
Olga Bryzgina | 400 m K | Finale | 48,65 | OR | |||
Semifinale | 49,33 | 1 | Q | ||||
Kvartfinale | 51,90 | 1 | Q | ||||
Indledende | 51,94 | 1 | Q | ||||
4x400 m K | Finale | 3.15,18 | WR | ||||
4x400 m K | Indledende | 3.27,14 | 3 | Q | |||
Sergey Bubka | Pole vault M | Finale | 5,90 | OR | |||
Kvalifikation | 5,50 | 1 | q | ||||
Svetlana Buraga | Heptathlon K | Resultat | 6231 | 10 | |||
Tamara Bykova | High jump K | Finale | 1,99 | ||||
Kvalifikation | 1,92 | 1 | q | ||||
Galina Chistyakova | Long jump K | Finale | 7,11 | ||||
Kvalifikation | 6,97 | 2 | Q | ||||
Mikhail Dasko | 5000 m M | Semifinale | 13.43,65 | 13 | |||
Indledende | 13.45,25 | 12 | q | ||||
Yuri Dumchev | Discus throw M | Finale | 66,42 | 4 | |||
Kvalifikation | 62,08 | 2 | q | ||||
Lyudmila Dzhigalova | 4x400 m K | Finale | 3.15,18 | WR | |||
4x400 m K | Indledende | 3.27,14 | 3 | Q | |||
Robert Emmiyan | Long jump M | Kvalifikation | nm | - | |||
Valentina Fedouchina | Shot put K | Kvalifikation | 19,06 | 9 | |||
Rodion Gataulin | Pole vault M | Finale | 5,85 | ||||
Kvalifikation | 5,50 | 1 | q | ||||
Vladimir Graudyn | 800 m M | Kvartfinale | 1.47,07 | 5 | |||
Indledende | 1.48.90 | 1 | Q | ||||
Natalya Grygoryeva | 100 m hurdles K | Finale | 12,79 | 4 | |||
Semifinale | 12,81 | 3 | Q | ||||
Kvartfinale | 12,89 | 2 | Q | ||||
Indledende | 12,96 | 1 | Q | ||||
Lyubov Gurina | 1500 m K | Indledende | 4.08,59 | 7 | |||
Vyacheslav Ivanenko | 50 km walk M | Finale | 3.38.29 | OR | |||
Zoya Ivanova | Marathon K | Finale | 2.30.25 | 9 | |||
Ravil Kashapov | Marathon M | Finale | 2.13.49 | 10 | |||
Vaclavas Kidykas | Discus throw M | Kvalifikation | 60,88 | 5 | |||
Lyudmila Kondratyeva | 100 m K | Semifinale | 11,21 | 7 | |||
Kvartfinale | 11,05 | 3 | Q | ||||
Indledende | 11,19 | 2 | Q | ||||
4x100 m K | Finale | 42,75 | |||||
Semifinale | 42,01 | 1 | Q | ||||
Iryna Kostyuchenkova | Javelin throw K | Finale | 67,00 | 4 | |||
Kvalifikation | 63,24 | 5 | q | ||||
Aleksandr Kovalenko | Triple jump M | Finale | 17,42 | ||||
Kvalifikation | 17,24 | 1 | q | ||||
Inessa Kravets | Long jump K | Finale | 6,46 | 10 | |||
Kvalifikation | 6,72 | 3 | Q | ||||
Vladimir Krylov | 100 m M | Semifinale | dns | - | |||
Kvartfinale | 10,26 | 3 | q | ||||
Indledende | 10,34 | 1 | Q | ||||
4x100 m M | Finale | 38,19 | |||||
Semifinale | 38,55 | 1 | Q | ||||
Indledende | 38,82 | 1 | Q | ||||
Tatyana Kurochkina | 400 m hurdles K | Finale | 54,39 | 7 | |||
Semifinale | 54,46 | 2 | Q | ||||
Indledende | 55,04 | 3 | Q | ||||
Valter Külvet | Decathlon M | Resultat | dnf | - | |||
Igor Lapshin | Triple jump M | Finale | 17,52 | ||||
Kvalifikation | 17,37 | 1 | q | ||||
Tatyana Ledovskaya | 400 m hurdles K | Finale | 53,18 | ||||
Semifinale | 54,01 | 2 | Q | ||||
Indledende | 56,11 | 2 | Q | ||||
4x400 m K | Finale | 3.15,18 | WR | ||||
Natalya Lisovskaya | Shot put K | Finale | 22,24 | ||||
Kvalifikation | 19,78 | 2 | q | ||||
Sergey Litvinov | Hammer throw M | Finale | 84,80 | OR | |||
Kvalifikation | 81,24 | 1 | q | ||||
Galina Malchugina | 200 m K | Finale | 22,42 | 8 | |||
Semifinale | 22,55 | 4 | Q | ||||
Kvartfinale | 22,77 | 1 | Q | ||||
Indledende | 22,85 | 1 | Q | ||||
4x100 m K | Finale | 42,75 | |||||
Semifinale | 42,01 | 1 | Q | ||||
4x100 m K | Indledende | 42,88 | 1 | Q | |||
Aleksandr Markine | 110 m hurdles M | Kvartfinale | 14,19 | 7 | |||
Indledende | 14.17 | 3 | Q | ||||
Dalia Matuseviviene | 800 m K | Semifinale | 2.00,15 | 7 | |||
Indledende | 2.02,57 | 4 | q | ||||
Lyudmila Matveyeva | 10000 m K | Finale | 32.12,27 | 12 | |||
Indledende | 32.12,87 | 2 | Q | ||||
Larisa Michalchenko | Discus throw K | Finale | 64,08 | 10 | |||
Kvalifikation | 64,32 | 4 | q | ||||
Evgueni Missioulla | 20 km walk M | Finale | 1.24.39 | 27 | |||
Galina Murashova | Discus throw K | Finale | nm | - | |||
Kvalifikation | 62,54 | 6 | q | ||||
Vladimir Muravyov | 4x100 m M | Finale | 38,19 | ||||
Semifinale | 38,55 | 1 | Q | ||||
Indledende | 38,82 | 1 | Q | ||||
Lyudmila Narozhilenko | 100 m hurdles K | Semifinale | dnf | - | |||
Kvartfinale | 12,62 | 2 | Q | ||||
Indledende | 12,76 | 2 | Q | ||||
Olga Nazarova | 400 m K | Finale | 49,90 | ||||
Semifinale | 49,11 | 1 | Q | ||||
Kvartfinale | 50,26 | 1 | Q | ||||
Indledende | 52,18 | 1 | Q | ||||
4x400 m K | Indledende | 3.27,14 | 3 | Q | |||
4x400 m K | Finale | 3.15,18 | WR | ||||
Nadezhda Olisarenko | 800 m K | Semifinale | 2.05,27 | 8 | |||
Indledende | 2.01,81 | 3 | Q | ||||
Vladimir Ovchinnikov | Javelin throw M | Finale | 79,12 | 7 | |||
Kvalifikation | 80,26 | 3 | q | ||||
Igor Paklin | High jump M | Finale | 2,31 | 7 | |||
Kvalifikation | 2,28 | 1 | q | ||||
Alexei Perchine | 20 km walk M | Finale | 1.22.32 | 14 | |||
Mariya Pinihina | 4x400 m K | Finale | 3.15,18 | WR | |||
4x400 m K | Indledende | 3.27,14 | 3 | Q | |||
Tetyana Polovynska | Marathon K | Finale | 2.27.05 | 4 | |||
Natalya Pomoshchnikova | 100 m K | Finale | 11,00 | 6 | |||
Semifinale | 11,03 | 3 | Q | ||||
Kvartfinale | 10,98 | 2 | Q | ||||
Indledende | 11,11 | 1 | Q | ||||
4x100 m K | Indledende | 42,88 | 1 | Q | |||
4x100 m K | Finale | 42,75 | |||||
Semifinale | 42,01 | 1 | Q | ||||
Vitaly Popovich | 50 km walk M | Finale | 3.59.23 | 26 | |||
Aleksandr Potashov | 50 km walk M | Finale | 3.41.00 | 4 | |||
Rudolf Povarnitsyn | High jump M | Finale | 2,36 | ||||
Kvalifikation | 2,25 | 2 | q | ||||
Oleg Protsenko | Triple jump M | Finale | 17,38 | 4 | |||
Kvalifikation | 17,00 | 2 | q | ||||
Andre Razine | 100 m M | Indledende | 10,58 | 4 | |||
Yelena Romanova | 3000 m K | Finale | 8.30,45 | 4 | |||
Indledende | 8.48,47 | 1 | Q | ||||
Remigia Sablovskaite | Heptathlon K | Resultat | 6456 | 5 | |||
Tatyana Samolenko | 1500 m K | Finale | 4.00,30 | ||||
Indledende | 4.07,11 | 3 | Q | ||||
3000 m K | Finale | 8.26,53 | OR | ||||
Indledende | 8.44,18 | 5 | Q | ||||
Vitaly Savin | 100 m M | Kvartfinale | 10,36 | 5 | |||
Indledende | 10,52 | 3 | Q | ||||
4x100 m M | Finale | 38,19 | |||||
Semifinale | 38,55 | 1 | Q | ||||
Indledende | 38,82 | 1 | Q | ||||
Yuri Sedykh | Hammer throw M | Finale | 83,76 | ||||
Kvalifikation | 78,48 | 2 | q | ||||
Mikhail Shchennikov | 20 km walk M | Finale | 1.20.47 | 6 | |||
Vladimir Shishkin | 110 m hurdles M | Finale | 13,51 | 4 | |||
Semifinale | 13,46 | 1 | Q | ||||
Kvartfinale | 13,60 | 2 | Q | ||||
Indledende | 13,75 | 1 | Q | ||||
Natalya Shubenkova | Heptathlon K | Resultat | 6540 | 4 | |||
Raisa Smekhnova | Marathon K | Finale | 2.33.19 | 16 | |||
Sergei Smirnov | Shot put M | Finale | 20,36 | 8 | |||
Kvalifikation | 20,48 | 3 | q | ||||
Juri Tamm | Hammer throw M | Finale | 81,16 | ||||
Kvalifikation | 79,68 | 1 | q | ||||
Pavel Tarnovetski | Decathlon M | Resultat | 8167 | 10 | |||
Olga Turchak | High jump K | Finale | 1,96 | 4 | |||
Kvalifikation | 1,92 | 1 | q | ||||
Romas Ubartas | Discus throw M | Finale | 67,48 | ||||
Kvalifikation | 65,58 | 2 | q | ||||
Leonid Voloshin | Long jump M | Finale | 7,89 | 8 | |||
Kvalifikation | 7,89 | 4 | q | ||||
Grigory Yegorov | Pole vault M | Finale | 5,80 | ||||
Kvalifikation | 5,45 | 3 | q | ||||
Natalya Yermolovic | Javelin throw K | Finale | 64,84 | 6 | |||
Kvalifikation | 64,44 | 3 | q | ||||
Inna Yevseyeva | 800 m K | Finale | 1.59,37 | 6 | |||
Semifinale | 1.59,10 | 3 | Q | ||||
Indledende | 2.01,59 | 1 | Q | ||||
Viktor Yevsyukov | Javelin throw M | Finale | 82,32 | 5 | |||
Kvalifikation | 79,26 | 5 | q | ||||
Marina Zhirova | 100 m K | Semifinale | 11,24 | 8 | |||
Kvartfinale | 11,14 | 4 | Q | ||||
Indledende | 11,22 | 2 | Q | ||||
4x100 m K | Finale | 42,75 | |||||
Semifinale | 42,01 | 1 | Q | ||||
4x100 m K | Indledende | 42,88 | 1 | Q | |||
Olena Zhupiyova | 10000 m K | Finale | 31.19,82 | ||||
Indledende | 31.47,99 | 3 | Q | ||||
Yellina Zvereva | Discus throw K | Finale | 68,94 | 5 | |||
Kvalifikation | 63,26 | 4 | q | ||||
* Listen over Sovjetiske olympianere i Atletik ved OL i Seoul 1988 er endnu ikke færdiggjort. Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen. | |||||||
Facts om Sovjetunionen i Atletik ved sommer-OL i Seoul 1988 er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database |