Sovjetunionen i Svømning |
Atlet |
Disciplin |
Heat |
Res. |
Plac. |
|
||
Irina Aksyonova | 200 m freestyle K | Finale | 2.04,00 | 8 | |||
Indledende | 2.03,63 | 3 | q | ||||
400 m freestyle K | Finale | 4.14,40 | 5 | ||||
Indledende | 4.14,39 | 2 | q | ||||
4x100 m medley K | Finale | 4.13,61 | |||||
4x100 m medley K | Indledende | 4.16,46 | 2 | q | |||
800 m freestyle K | Finale | 8.38,05 | 4 | ||||
Indledende | 8.44,42 | 2 | q | ||||
Yuliya Bogdanova | 100 m breaststroke K | Indledende | 1.15,04 | 4 | |||
200 m breaststroke K | Finale | 2.32,39 | |||||
Indledende | 2.33,45 | 1 | q | ||||
Aleksandr Buchenkov | 200 m butterfly M | Indledende | 2.03,98 | 3 | |||
Aleksandr Chayev | 1500 m freestyle M | Finale | 15.14,30 | ||||
Indledende | 15.20,68 | 1 | q | ||||
Vladimir Dolgov | 100 m backstroke M | Finale | 57,63 | ||||
Semifinale | 58,04 | 5 | q | ||||
Indledende | 57,87 | 1 | q | ||||
200 m backstroke M | Indledende | 2.05,11 | 4 | ||||
Aleksandr Fedorovsky | 100 m breaststroke M | Finale | 1.04,00 | 4 | |||
Indledende | 1.03,86 | 1 | q | ||||
4x100 m medley M | Finale | 3.45,92 | |||||
4x100 m medley M | Indledende | 3.48,83 | 1 | q | |||
Sergei Fesenko | 200 m butterfly M | Finale | 1.59,76 | ||||
Indledende | 2.00,20 | 1 | q | ||||
400 m medley M | Finale | 4.23,43 | |||||
Indledende | 4.28,18 | 2 | q | ||||
Irina Gerasimova | 4x100 m freestyle K | Indledende | dq | - | |||
Larissa Gorchakova | 100 m backstroke K | Finale | 1.03,87 | 6 | |||
Indledende | 1.03,82 | 2 | q | ||||
200 m backstroke K | Finale | 2.17,72 | 8 | ||||
Indledende | 2.16,68 | 3 | q | ||||
Mikhail Gorelik | 200 m butterfly M | Finale | 2.02,44 | 5 | |||
Indledende | 2.03,15 | 1 | q | ||||
Alla Grishchenkova | 100 m butterfly K | Indledende | 1.04,10 | 4 | |||
200 m butterfly K | Finale | 2.15,70 | 8 | ||||
Indledende | 2.16,01 | 3 | q | ||||
4x100 m medley K | Finale | 4.13,61 | |||||
Yelena Ivanova | 800 m freestyle K | Finale | 8.46,45 | 8 | |||
Indledende | 8.47,33 | 5 | q | ||||
Lina Kaciusyte | 100 m breaststroke K | Finale | 1.12,21 | 7 | |||
Indledende | 1.12,71 | 2 | q | ||||
200 m breaststroke K | Finale | 2.29,54 | OR | ||||
Indledende | 2.33,04 | 1 | q | ||||
Sergey Kiselyov | 100 m butterfly M | Semifinale | 56,52 | 7 | |||
Indledende | 56,56 | 2 | q | ||||
Olga Klevakina | 100 m freestyle K | Finale | 57,40 | 4 | |||
Indledende | 57,62 | 2 | q | ||||
200 m freestyle K | Finale | 2.02,29 | 4 | ||||
Indledende | 2.02,36 | 2 | q | ||||
400 m freestyle K | Finale | 4.19,18 | 8 | ||||
Indledende | 4.18,13 | 4 | q | ||||
400 m medley K | Finale | 4.50,91 | 7 | ||||
Indledende | 4.55,99 | 2 | q | ||||
4x100 m freestyle K | Indledende | dq | - | ||||
4x100 m medley K | Indledende | 4.16,46 | 2 | q | |||
4x100 m medley K | Finale | 4.13,61 | |||||
Oksana Komissarova | 400 m freestyle K | Indledende | 4.18,61 | 3 | |||
800 m freestyle K | Finale | 8.42,04 | 5 | ||||
Indledende | 8.45,80 | 4 | q | ||||
Sergey Koplyakov | 100 m freestyle M | Finale | 51,34 | 4 | |||
Semifinale | 51,51 | 3 | q | ||||
Indledende | 52,08 | 1 | q | ||||
200 m freestyle M | Finale | 1.49,81 | OR | ||||
Indledende | 1.51,04 | 1 | q | ||||
4x100 m medley M | Finale | 3.45,92 | |||||
4x200 m freestyle M | Finale | 7.23,50 | |||||
Sergey Krasyuk | 100 m freestyle M | Finale | 51,80 | 6 | |||
Semifinale | 51,81 | 2 | q | ||||
Indledende | 52,08 | 1 | q | ||||
4x100 m medley M | Indledende | 3.48,83 | 1 | q | |||
4x100 m medley M | Finale | 3.45,92 | |||||
4x200 m freestyle M | Indledende | 7.29,39 | 1 | q | |||
4x200 m freestyle M | Finale | 7.23,50 | |||||
Yelena Kruglova | 4x100 m medley K | Finale | 4.13,61 | ||||
4x100 m medley K | Indledende | 4.16,46 | 2 | q | |||
Olena Kruhlova | 100 m backstroke K | Indledende | 1.04,63 | 2 | |||
200 m backstroke K | Indledende | 2.22,41 | 5 | ||||
Andrei Krylov | 200 m freestyle M | Finale | 1.50,76 | ||||
Indledende | 1.51,21 | 1 | q | ||||
400 m freestyle M | Finale | 3.53,24 | |||||
Indledende | 3.54,79 | 1 | q | ||||
4x200 m freestyle M | Finale | 7.23,50 | |||||
Viktor Kuznetsov | 100 m backstroke M | Finale | 56,99 | ||||
Semifinale | 56,75 | 1 | q | ||||
Indledende | 58,47 | 3 | q | ||||
200 m backstroke M | Indledende | 2.05,14 | 3 | ||||
4x100 m medley M | Finale | 3.45,92 | |||||
Aleksey Markovsky | 100 m butterfly M | Finale | 55,70 | 8 | |||
Semifinale | 55,69 | 4 | q | ||||
Indledende | 56,45 | 2 | q | ||||
4x100 m medley M | Indledende | 3.48,83 | 1 | q | |||
4x100 m medley M | Finale | 3.45,92 | |||||
Arsens Miskarovs | 100 m breaststroke M | Finale | 1.03,82 | ||||
Indledende | 1.04,06 | 2 | q | ||||
200 m breaststroke M | Finale | 2.17,28 | |||||
Indledende | 2.19,57 | 1 | q | ||||
4x100 m medley M | Finale | 3.45,92 | |||||
Eduard Petrov | 1500 m freestyle M | Finale | 15.28,24 | 8 | |||
Indledende | 15.32,32 | 3 | q | ||||
Larysa Polyvoda | 100 m butterfly K | Indledende | 1.04,50 | 4 | |||
200 m butterfly K | Indledende | 2.17,99 | 5 | ||||
Yuri Presekin | 4x200 m freestyle M | Indledende | 7.29,39 | 1 | q | ||
4x200 m freestyle M | Finale | 7.23,50 | |||||
Sergei Rusin | 4x200 m freestyle M | Finale | 7.23,50 | ||||
4x200 m freestyle M | Indledende | 7.29,39 | 1 | q | |||
Vladimir Salnikov | 1500 m freestyle M | Finale | 14.58,27 | WR | |||
Indledende | 15.08,25 | 1 | q | ||||
400 m freestyle M | Finale | 3.51,31 | OR | ||||
Indledende | 3.54,54 | 1 | q | ||||
4x200 m freestyle M | Finale | 7.23,50 | |||||
Yevgeny Seredin | 100 m butterfly M | Finale | 55,35 | 5 | |||
Semifinale | 55,62 | 2 | q | ||||
Indledende | 55,83 | 1 | q | ||||
4x100 m medley M | Finale | 3.45,92 | |||||
Vladimir Shemetov | 100 m backstroke M | Indledende | 59,01 | 4 | |||
200 m backstroke M | Finale | 2.03,48 | 4 | ||||
Indledende | 2.04,20 | 1 | q | ||||
400 m medley M | Indledende | 4.34,01 | 5 | ||||
4x100 m medley M | Indledende | 3.48,83 | 1 | q | |||
Vladimir Shmetov | 4x100 m medley M | Finale | 3.45,92 | ||||
Sergey Smiryagin | 100 m freestyle M | Semifinale | 52,18 | 6 | |||
Indledende | 52,21 | 3 | q | ||||
Natalia Strunnikova | 4x100 m freestyle K | Indledende | dq | - | |||
Natalya Strunnikova | 100 m freestyle K | Finale | 57,83 | 6 | |||
Indledende | 57,43 | 1 | q | ||||
200 m freestyle K | Finale | 2.03,74 | 7 | ||||
Indledende | 2.03,36 | 2 | q | ||||
4x100 m medley K | Finale | 4.13,61 | |||||
Ivar Stukolkin | 200 m freestyle M | Indledende | 1.53,44 | 2 | |||
400 m freestyle M | Finale | 3.53,95 | |||||
Indledende | 3.56,60 | 1 | q | ||||
4x200 m freestyle M | Indledende | 7.29,39 | 1 | q | |||
4x200 m freestyle M | Finale | 7.23,50 | |||||
Aleksandr Sydorenko | 400 m medley M | Finale | 4.22,89 | OR | |||
Indledende | 4.28,02 | 1 | q | ||||
Larisa Tsareva | 4x100 m freestyle K | Indledende | dq | - | |||
Larisa Tsaryova | 100 m freestyle K | Indledende | 59,12 | 4 | |||
Gennady Utenkov | 200 m breaststroke M | Finale | 2.19,64 | 4 | |||
Indledende | 2.21,17 | 3 | q | ||||
Svetlana Varganova | 200 m breaststroke K | Finale | 2.29,61 | ||||
Indledende | 2.29,77 | 1 | OR | ||||
Elvira Vasilkova | 100 m breaststroke K | Finale | 1.10,41 | ||||
Indledende | 1.11,03 | 1 | q | ||||
4x100 m medley K | Finale | 4.13,61 | |||||
4x100 m medley K | Indledende | 4.16,46 | 2 | q | |||
Robertas Zulpa | 100 m breaststroke M | Indledende | 1.06,23 | 3 | |||
200 m breaststroke M | Finale | 2.15,85 | |||||
Indledende | 2.17,83 | 1 | q | ||||
* Listen over Sovjetiske olympianere i Svømning ved OL i Moskva 1980 er endnu ikke færdiggjort. Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen. | |||||||
Facts om Sovjetunionen i Svømning ved sommer-OL i Moskva 1980 er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database |