Storbritannien i Atletik |
Atlet |
Disciplin |
Heat |
Res. |
Plac. |
|
||
Kriss Akabusi | 400 m hurdles M | Finale | 48,69 | 6 | |||
Semifinale | 49,22 | 4 | Q | ||||
Indledende | 49,62 | 2 | Q | ||||
4x400 m M | Finale | 3.02,00 | 5 | ||||
Semifinale | 3.04,60 | 3 | Q | ||||
Andrew Ashurst | Pole vault M | Kvalifikation | nm | - | |||
Myrtle Augee | Shot put K | Kvalifikation | 17,31 | 8 | |||
Shireen Bailey | 1500 m K | Finale | 4.02,32 | 7 | |||
Indledende | 4.04,65 | 5 | q | ||||
800 m K | Semifinale | 1.59,94 | 6 | ||||
Indledende | 2.02,36 | 3 | Q | ||||
Pat Beckford | 400 m K | Indledende | 54,39 | 5 | |||
Todd Bennett | 400 m M | Kvartfinale | 45,96 | 6 | |||
Indledende | 46,37 | 1 | Q | ||||
4x400 m M | Indledende | 3.04,18 | 2 | Q | |||
4x400 m M | Finale | 3.02,00 | 5 | ||||
Semifinale | 3.04,60 | 3 | Q | ||||
Mary Berkeley | Long jump K | Kvalifikation | 5,04 | 14 | |||
Steve Binns | 10000 m M | Indledende | 28.52.88 | 13 | |||
Paul Blagg | 50 km walk M | Finale | 4.00.07 | 28 | |||
Janet Boyle | High jump K | Finale | 1,90 | 12 | |||
Kvalifikation | 1,92 | 1 | q | ||||
Roald Bradstock | Javelin throw M | Kvalifikation | 75,96 | 12 | |||
Philip Brown | 4x400 m M | Finale | 3.02,00 | 5 | |||
Semifinale | 3.04,60 | 3 | Q | ||||
4x400 m M | Indledende | 3.04,18 | 2 | Q | |||
Jack Buckner | 5000 m M | Finale | 13.23,85 | 6 | |||
Semifinale | 13.23,17 | 7 | q | ||||
Indledende | 13.43,69 | 10 | q | ||||
Elliott Bunney | 4x100 m M | Finale | 38,28 | ||||
Semifinale | 38,52 | 2 | Q | ||||
Indledende | 39,17 | 2 | Q | ||||
4x400 m M | Finale | 3.02,00 | 5 | ||||
Semifinale | 3.04,60 | 3 | Q | ||||
Indledende | 3.04,18 | 2 | Q | ||||
Christina Cahill | 1500 m K | Finale | 4.00,64 | 4 | |||
Indledende | 4.05,33 | 6 | q | ||||
Clarence Callender | 4x100 m M | Finale | 38,28 | ||||
Semifinale | 38,52 | 2 | Q | ||||
Indledende | 39,17 | 2 | Q | ||||
4x400 m M | Finale | 3.02,00 | 5 | ||||
Semifinale | 3.04,60 | 3 | Q | ||||
Indledende | 3.04,18 | 2 | Q | ||||
Linford Christie | 100 m M | Finale | 9,97 | ||||
Semifinale | 10,11 | 1 | Q | ||||
Kvartfinale | 10,11 | 1 | Q | ||||
Indledende | 10,19 | 1 | Q | ||||
200 m M | Finale | 20,09 | 4 | ||||
Semifinale | 20,33 | 2 | Q | ||||
Kvartfinale | 20,49 | 1 | Q | ||||
Indledende | 21,05 | 1 | Q | ||||
4x100 m M | Finale | 38,28 | |||||
Semifinale | 38,52 | 2 | Q | ||||
Indledende | 39,17 | 2 | Q | ||||
4x400 m M | Finale | 3.02,00 | 5 | ||||
Semifinale | 3.04,60 | 3 | Q | ||||
Indledende | 3.04,18 | 2 | Q | ||||
Steve Crabb | 1500 m M | Semifinale | 3.39,55 | 9 | |||
Indledende | 3.41,12 | 3 | Q | ||||
Stephen Cram | 1500 m M | Finale | 3.36,24 | 4 | |||
Semifinale | 3.38,30 | 2 | Q | ||||
Indledende | 3.40,89 | 1 | Q | ||||
800 m M | Kvartfinale | 1.46,47 | 6 | ||||
Indledende | 1.47,77 | 2 | Q | ||||
Susan Crehan | Marathon K | Finale | 2.36.57 | 32 | |||
Diana Davies | High jump K | Finale | 1,90 | 8 | |||
Kvalifikation | 1,92 | 1 | q | ||||
Paula Dunn | 100 m K | Kvartfinale | 11,37 | 5 | |||
Indledende | 11,39 | 3 | Q | ||||
200 m K | Semifinale | 23,14 | 6 | ||||
Kvartfinale | 23,04 | 4 | Q | ||||
Indledende | 23,32 | 1 | Q | ||||
4x100 m K | Semifinale | 43,50 | 6 | ||||
Indledende | 43,91 | 2 | Q | ||||
Diane Edwards | 800 m K | Finale | 2.00,77 | 8 | |||
Semifinale | 1.59,66 | 4 | Q | ||||
Indledende | 2.01,79 | 2 | Q | ||||
Jonathan Edwards | Triple jump M | Kvalifikation | 15,88 | 9 | |||
Paul Edwards | Shot put M | Kvalifikation | 17,28 | 10 | |||
Peter Elliott | 1500 m M | Finale | 3.36,15 | ||||
Semifinale | 3.38,56 | 3 | Q | ||||
Indledende | 3.38,60 | 3 | Q | ||||
800 m M | Finale | 1.44,12 | 4 | ||||
Semifinale | 1.44,94 | 4 | Q | ||||
Kvartfinale | 1.46,61 | 2 | Q | ||||
Indledende | 1.46.83 | 1 | Q | ||||
Stewart Faulkner | Long jump M | Kvalifikation | 7,74 | 6 | |||
Kevin Forster | Marathon M | Finale | 2.20.45 | 33 | |||
Mark Forsythe | Long jump M | Finale | 7,54 | 12 | |||
Kvalifikation | 7,77 | 7 | q | ||||
Sharon Gibson | Javelin throw K | Kvalifikation | 56,00 | 12 | |||
Dalton Grant | High jump M | Finale | 2,31 | 7 | |||
Kvalifikation | 2,28 | 5 | q | ||||
Sally Gunnell | 100 m hurdles K | Semifinale | 13,13 | 6 | |||
Kvartfinale | 13,04 | 3 | Q | ||||
Indledende | 13,26 | 2 | Q | ||||
400 m hurdles K | Finale | 54,03 | 5 | ||||
Semifinale | 54,48 | 4 | Q | ||||
Indledende | 55,44 | 3 | Q | ||||
4x400 m K | Indledende | 3.28,52 | 4 | q | |||
4x400 m K | Finale | 3.26,89 | 6 | ||||
Roger Hackney | 3000 m steeplechase M | Semifinale | dnf | - | |||
Indledende | 8.39,30 | 8 | q | ||||
Kim Hagger | Heptathlon K | Resultat | 5975 | 17 | |||
Long jump K | Kvalifikation | 6,34 | 9 | ||||
Loreen Hall | 400 m K | Kvartfinale | 53,42 | 7 | |||
Indledende | 53,13 | 4 | Q | ||||
Yvonne Hanson-Nortey | Shot put K | Kvalifikation | 15,13 | 11 | |||
Poul Harmsworth | 4x400 m M | Indledende | 3.04,18 | 2 | Q | ||
Philip Harries | 400 m hurdles M | Indledende | 50,81 | 5 | |||
John Herbert | Triple jump M | Kvalifikation | 16,18 | 9 | |||
Michael Hill | Javelin throw M | Kvalifikation | 77,20 | 10 | |||
Jill Hunter | 3000 m K | Indledende | 8.57,28 | 8 | |||
Colin Jackson | 110 m hurdles M | Finale | 13,28 | ||||
Semifinale | 13,55 | 3 | Q | ||||
Kvartfinale | 13,37 | 1 | Q | ||||
Indledende | 13,50 | 1 | Q | ||||
Simmone Jacobs | 100 m K | Kvartfinale | 11,31 | 5 | |||
Indledende | 11,56 | 3 | Q | ||||
200 m K | Kvartfinale | 23,38 | 5 | ||||
Indledende | 23,47 | 4 | q | ||||
4x100 m K | Semifinale | 43,50 | 6 | ||||
Indledende | 43,91 | 2 | Q | ||||
Anthony Jarrett | 110 m hurdles M | Finale | 13,54 | 6 | |||
Semifinale | 13,56 | 4 | Q | ||||
Kvartfinale | 13,59 | 1 | Q | ||||
Indledende | 13,45 | 2 | Q | ||||
Wendy Jeal | 100 m hurdles K | Kvartfinale | 13,32 | 6 | |||
Indledende | 13,32 | 5 | q | ||||
Joanne Jennings | High jump K | Kvalifikation | 1,90 | 8 | |||
Michael Jones | Hammer throw M | Kvalifikation | 70,38 | 13 | |||
Linda Keough | 400 m K | Kvartfinale | 51,91 | 5 | |||
Indledende | 52,26 | 2 | Q | ||||
4x400 m K | Indledende | 3.28,52 | 4 | q | |||
4x400 m K | Finale | 3.26,89 | 6 | ||||
Beverly Kinch | 4x100 m K | Semifinale | 43,50 | 6 | |||
Indledende | 43,91 | 2 | Q | ||||
John King | Long jump M | Kvalifikation | 7,57 | 12 | |||
Alexander Kruger | Decathlon M | Resultat | 7623 | 24 | |||
Simone Laidlaw | 400 m hurdles K | Indledende | 59,28 | 7 | |||
Dave Long | Marathon M | Finale | 2.16.18 | 21 | |||
Christopher Maddocks | 20 km walk M | Finale | 1.23.46 | 24 | |||
Floyd Manderson | High jump M | Kvalifikation | 2,19 | 12 | |||
Paul Mardle | Discus throw M | Kvalifikation | 57,94 | 11 | |||
Eamonn Martin | 10000 m M | Finale | dnf | - | |||
Indledende | 28.25.46 | 5 | Q | ||||
5000 m M | Semifinale | 13.26,26 | 9 | ||||
Indledende | 13.58,00 | 1 | Q | ||||
Elizabeth McColgan | 10000 m K | Finale | 31.08,44 | ||||
Indledende | 32.11,95 | 1 | Q | ||||
Ian McCombie | 20 km walk M | Finale | 1.22.03 | 13 | |||
Michael McFarlane | 4x100 m M | Finale | 38,28 | ||||
Semifinale | 38,52 | 2 | Q | ||||
Indledende | 39,17 | 2 | Q | ||||
4x400 m M | Finale | 3.02,00 | 5 | ||||
Semifinale | 3.04,60 | 3 | Q | ||||
Indledende | 3.04,18 | 2 | Q | ||||
Tom McKean | 800 m M | Kvartfinale | 1.46,40 | 4 | Q | ||
Indledende | 1.47.24 | 2 | Q | ||||
Jacqueline McKernan | Discus throw K | Kvalifikation | 50,92 | 9 | |||
Elaine McLaughlin | 400 m hurdles K | Semifinale | 55,91 | 6 | |||
Indledende | 56,16 | 3 | Q | ||||
Michael McLeod | 10000 m M | Indledende | dnf | - | |||
Matthew Mileham | Hammer throw M | Kvalifikation | 62,42 | 12 | |||
Helen Miles | 100 m K | Indledende | 11,88 | 6 | |||
Leslie Morton | 50 km walk M | Finale | 3.59.30 | 27 | |||
Joanne Mulliner | Heptathlon K | Resultat | 5746 | 19 | |||
Yvonne Murray | 3000 m K | Finale | 8.29,02 | ||||
Indledende | 8.43,73 | 2 | Q | ||||
Judith Oakes | Shot put K | Kvalifikation | 18,34 | 7 | |||
David Ottley | Javelin throw M | Finale | 76,96 | 11 | |||
Kvalifikation | 80,98 | 2 | q | ||||
Angela Pain | Marathon K | Finale | 2.30.51 | 10 | |||
Geoff Parsons | High jump M | Finale | 2,15 | 16 | |||
Kvalifikation | 2,28 | 3 | q | ||||
Angela Piggford | 4x400 m K | Finale | 3.26,89 | 6 | |||
Derek Redmond | 400 m M | Indledende | dns | - | |||
John Regis | 100 m M | Indledende | 10,76 | 4 | |||
200 m M | Semifinale | 20,69 | 7 | ||||
Kvartfinale | 20,61 | 2 | Q | ||||
Indledende | 20,90 | 1 | Q | ||||
4x100 m M | Finale | 38,28 | |||||
Semifinale | 38,52 | 2 | Q | ||||
Indledende | 39,17 | 2 | Q | ||||
4x400 m M | Finale | 3.02,00 | 5 | ||||
Semifinale | 3.04,60 | 3 | Q | ||||
Indledende | 3.04,18 | 2 | Q | ||||
Gregory Richards | Decathlon M | Resultat | 7237 | 30 | |||
Jonathan Ridgeon | 110 m hurdles M | Finale | 13,52 | 5 | |||
Semifinale | 13,68 | 4 | Q | ||||
Kvartfinale | 13,74 | 3 | Q | ||||
Indledende | 13,75 | 2 | Q | ||||
Max Robertson | 400 m hurdles M | Indledende | 50,67 | 5 | |||
Michael Rosswess | 200 m M | Finale | 20,51 | 7 | |||
Semifinale | 20,51 | 4 | Q | ||||
Kvartfinale | 20,74 | 3 | Q | ||||
Indledende | 20,95 | 2 | Q | ||||
Mark Rowland | 3000 m steeplechase M | Finale | 8.07,96 | ||||
Semifinale | 8.18,31 | 3 | Q | ||||
Indledende | 8.31,40 | 2 | Q | ||||
Vernon Samuels | Triple jump M | Kvalifikation | 16,28 | 7 | |||
Tessa Sanderson | Javelin throw K | Kvalifikation | 56,70 | 11 | |||
Jane Shields | 10000 m K | Indledende | 32.46,07 | 11 | |||
Sallyanne Short | 4x100 m K | Semifinale | 43,50 | 6 | |||
Indledende | 43,91 | 2 | Q | ||||
Judy Simpson | Heptathlon K | Resultat | dnf | - | |||
Lesley-Ann Skeete | 100 m hurdles K | Semifinale | 13,23 | 6 | |||
Kvartfinale | 13,27 | 7 | q | ||||
Indledende | 13,38 | 3 | Q | ||||
Wendy Sly | 3000 m K | Finale | 8.37,70 | 7 | |||
Indledende | 8.49,71 | 6 | Q | ||||
David Smith | Hammer throw M | Kvalifikation | 69,12 | 10 | |||
Janet Smith | 4x400 m K | Indledende | 3.28,52 | 4 | q | ||
Charles Spedding | Marathon M | Finale | 2.12.19 | 6 | |||
Gary Staines | 5000 m M | Finale | 13.55,00 | 13 | |||
Semifinale | 13.24,51 | 4 | Q | ||||
Indledende | 13.47,81 | 1 | Q | ||||
Jennifer Stoute | 4x400 m K | Indledende | 3.28,52 | 4 | q | ||
4x400 m K | Finale | 3.26,89 | 6 | ||||
Louise Stuart | 200 m K | Kvartfinale | 23,59 | 8 | |||
Indledende | 23,61 | 4 | q | ||||
Daley Thompson | Decathlon M | Resultat | 8306 | 4 | |||
Angela Tooby | 10000 m K | Indledende | 33.26,57 | 16 | |||
Susan Tooby | Marathon K | Finale | 2.31.33 | 12 | |||
Kirsty Wade | 1500 m K | Indledende | 4.08,37 | 6 | |||
800 m K | Semifinale | 2.00,86 | 5 | ||||
Indledende | 2.02,75 | 5 | q | ||||
Eddie Wedderburn | 3000 m steeplechase M | Semifinale | 8.28,62 | 10 | |||
Indledende | 8.38,90 | 5 | Q | ||||
Fatima Whitbread | Javelin throw K | Finale | 70,32 | ||||
Kvalifikation | 68,44 | 1 | q | ||||
Brian Whittle | 400 m M | Semifinale | 46,07 | 8 | |||
Kvartfinale | 45,22 | 3 | Q | ||||
Indledende | 46,07 | 1 | Q | ||||
4x400 m M | Indledende | 3.04,18 | 2 | Q | |||
4x400 m M | Finale | 3.02,00 | 5 | ||||
Semifinale | 3.04,60 | 3 | Q | ||||
Barrington Williams | 100 m M | Kvartfinale | 10,55 | 7 | |||
Indledende | 10,51 | 3 | Q | ||||
* Listen over Britiske olympianere i Atletik ved OL i Seoul 1988 er endnu ikke færdiggjort. Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen. | |||||||
Facts om Storbritannien i Atletik ved sommer-OL i Seoul 1988 er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database |