Tyskland i Svømning |
Atlet |
Disciplin |
Heat |
Res. |
Plac. |
|
||
Traudi Beierlein | 100 m freestyle K | Indledende | 1.05,4 | 5 | |||
4x100 m freestyle K | Finale | 4.15,0 | 6 | ||||
Indledende | 4.14,9 | 3 | q | ||||
Harriet Blank | 400 m medley K | Indledende | 5.42,1 | 4 | |||
Ursel Brunner | 100 m butterfly K | Indledende | 1.13,6 | 6 | |||
Jürgen Dietze | 200 m backstroke M | Indledende | 2.20,4 | 3 | |||
Werner Freitag | 200 m butterfly M | Semifinale | 2.13,5 | 6 | |||
Indledende | 2.16,9 | 4 | q | ||||
Horst-Günter Gregor | 4x100 m medley M | Finale | 4.01,6 | ||||
Indledende | 4.06,6 | 1 | q | ||||
4x200 m freestyle M | Finale | 7.59,3 | |||||
Indledende | 8.09,7 | 1 | OR | ||||
Bärbel Grimmer | 200 m breaststroke K | Finale | 2.51,0 | 6 | |||
Indledende | 2.48,6 | 1 | OR | ||||
4x100 m medley K | Finale | dq | - | ||||
Indledende | 4.43,2 | 2 | q | ||||
Martina Grunert | 100 m freestyle K | Semifinale | 1.03,1 | 5 | |||
Indledende | 1.03,1 | 2 | q | ||||
400 m freestyle K | Indledende | 4.57,7 | 2 | ||||
4x100 m freestyle K | Finale | 4.15,0 | 6 | ||||
Indledende | 4.14,9 | 3 | q | ||||
4x100 m medley K | Finale | dq | - | ||||
Indledende | 4.43,2 | 2 | q | ||||
Egon Henninger | 200 m breaststroke M | Finale | 2.31,1 | 5 | |||
Semifinale | 2.33,3 | 3 | q | ||||
Indledende | 2.30,1 | 1 | OR | ||||
4x100 m medley M | Finale | 4.01,6 | |||||
Indledende | 4.06,6 | 1 | q | ||||
Gerhard Hetz | 400 m medley M | Finale | 4.51,0 | ||||
Indledende | 4.57,6 | 1 | q | ||||
4x200 m freestyle M | Finale | 7.59,3 | |||||
Indledende | 8.09,7 | 1 | OR | ||||
Veronika Holletz | 400 m medley K | Finale | 5.25,6 | 4 | |||
Indledende | 5.26,8 | 1 | OR | ||||
Heike Hustede | 100 m butterfly K | Finale | 1.08,5 | 6 | |||
Semifinale | 1.08,8 | 5 | q | ||||
Indledende | 1.10,5 | 3 | q | ||||
4x100 m medley K | Finale | dq | - | ||||
Indledende | 4.43,2 | 2 | q | ||||
Uwe Jacobsen | 100 m freestyle M | Finale | 56,1 | 8 | |||
Semifinale | 54,8 | 3 | q | ||||
Indledende | 55,6 | 3 | q | ||||
4x100 m freestyle M | Finale | 3.37,2 | |||||
Indledende | 3.41,0 | 2 | q | ||||
Heinz Junga | 1500 m freestyle M | Indledende | 18.08,7 | 5 | |||
Klaus Katzur | 200 m breaststroke M | Semifinale | 2.37,3 | 7 | |||
Indledende | 2.36,7 | 3 | q | ||||
Holger Kirschke | 1500 m freestyle M | Indledende | 18.01,6 | 4 | |||
Hans-Joachim Klein | 100 m freestyle M | Finale | 54,0 | ||||
Semifinale | 54,4 | 2 | q | ||||
Indledende | 55,3 | 1 | q | ||||
4x100 m freestyle M | Finale | 3.37,2 | |||||
Indledende | 3.41,0 | 2 | q | ||||
4x100 m medley M | Finale | 4.01,6 | |||||
Indledende | 4.06,6 | 1 | q | ||||
4x200 m freestyle M | Finale | 7.59,3 | |||||
Indledende | 8.09,7 | 1 | OR | ||||
Martin Klink | 400 m freestyle M | Indledende | 4.29,1 | 4 | |||
Wolfgang Kremer | 400 m freestyle M | Indledende | 4.29,9 | 3 | |||
Ursula Küper | 200 m breaststroke K | Finale | 2.53,9 | 8 | |||
Indledende | 2.50,1 | 4 | q | ||||
Ernst-Joachim Küppers | 200 m backstroke M | Finale | 2.15,7 | 5 | |||
Semifinale | 2.15,4 | 2 | q | ||||
Indledende | 2.17,9 | 2 | q | ||||
4x100 m medley M | Finale | 4.01,6 | |||||
Indledende | 4.06,6 | 1 | q | ||||
Hermann Lotter | 200 m butterfly M | Indledende | 2.18,2 | 4 | |||
Horst Löffler | 100 m freestyle M | Semifinale | 56,0 | 7 | |||
Indledende | 55,6 | 4 | q | ||||
4x100 m freestyle M | Finale | 3.37,2 | |||||
Indledende | 3.41,0 | 2 | q | ||||
Wilhelm Messner | 200 m breaststroke M | Semifinale | 2.35,5 | 6 | |||
Indledende | 2.36,0 | 3 | q | ||||
Petra Nerger | 100 m backstroke K | Indledende | 1.12,1 | 3 | |||
Helga Neuber | 100 m backstroke K | Indledende | 1.11,4 | 4 | |||
Ute Noack | 100 m butterfly K | Semifinale | 1.09,3 | 5 | |||
Indledende | 1.09,2 | 2 | q | ||||
Heidi Pechstein | 400 m freestyle K | Indledende | 5.01,4 | 4 | |||
4x100 m freestyle K | Finale | 4.15,0 | 6 | ||||
Indledende | 4.14,9 | 3 | q | ||||
Dieter Pfeifer | 400 m medley M | Indledende | 5.05,2 | 4 | |||
Wolfgang Platzeck | 200 m butterfly M | Indledende | 2.18,7 | 5 | |||
Ingrid Schmidt | 100 m backstroke K | Indledende | 1.11,1 | 3 | |||
4x100 m medley K | Finale | dq | - | ||||
Indledende | 4.43,2 | 2 | q | ||||
Rita Schumacher | 100 m freestyle K | Indledende | 1.03,5 | 2 | q | ||
4x100 m freestyle K | Finale | 4.15,0 | 6 | ||||
Indledende | 4.14,9 | 3 | q | ||||
Wiltrud Urselmann | 200 m breaststroke K | Indledende | 2.53,2 | 3 | |||
Wolfgang Wagner | 200 m backstroke M | Semifinale | 2.20,2 | 7 | |||
Indledende | 2.18,5 | 4 | q | ||||
Jutta Wanke | 400 m freestyle K | Indledende | 5.01,7 | 4 | |||
Stefan Weinrich | 400 m medley M | Indledende | 5.07,8 | 4 | |||
Frank Wiegand | 400 m freestyle M | Finale | 4.14,0 | ||||
Indledende | 4.17,2 | 1 | OR | ||||
4x100 m freestyle M | Finale | 3.37,2 | |||||
Indledende | 3.41,0 | 2 | q | ||||
4x200 m freestyle M | Finale | 7.59,3 | |||||
Indledende | 8.09,7 | 1 | OR | ||||
Helga Zimmermann | 400 m medley K | Indledende | 5.38,9 | 4 | |||
* Listen over Tyske olympianere i Svømning ved OL i Tokyo 1964 er endnu ikke færdiggjort. Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen. | |||||||
Facts om Tyskland i Svømning ved sommer-OL i Tokyo 1964 er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database |