Bulgarien i Atletik |
Atlet |
Disciplin |
Heat |
Res. |
Plac. |
|
||
Atanas Andonov | Decathlon M | Resultat | 7927 | 7 | |||
Malena Andonova | 400 m K | Indledende | 53,30 | 6 | |||
Milena Andonova | 4x400 m K | Finale | dnf | - | |||
Indledende | 3.28,7 | 2 | Q | ||||
Jordanka Blagoeva | High jump K | Kvalifikation | 1,80 | 7 | |||
Svetla Bozhkova | Discus throw K | Finale | 63,14 | 8 | |||
Kvalifikation | 60,84 | 5 | q | ||||
Yanko Bratanov | 400 m hurdles M | Finale | 56,35 | 8 | |||
Semifinale | 50,17 | 5 | q | ||||
Indledende | 50,56 | 5 | q | ||||
Atanas Chochev | Triple jump M | Finale | 16,56 | 6 | |||
Kvalifikation | 16,42 | 5 | q | ||||
Svobodka Damianova | 4x400 m K | Finale | dnf | - | |||
Indledende | 3.28,7 | 2 | Q | ||||
400 m K | Indledende | 52,23 | 4 | ||||
Valentina Dimitrova | Pentathlon K | Resultat | 4458 | 7 | |||
Bonka Dimova | 4x400 m K | Finale | dnf | - | |||
Indledende | 3.28,7 | 2 | Q | ||||
Yordanka Donkova | 100 m hurdles K | Semifinale | 13,39 | 6 | |||
Indledende | 13,24 | 6 | q | ||||
Emmanuil Dulgherov | Hammer throw M | Finale | 74,04 | 6 | |||
Kvalifikation | 70,60 | 11 | q | ||||
Galina Encheva | 4x100 m K | Finale | 42,67 | 4 | |||
Galina Entscheva | 200 m K | Semifinale | 23,27 | 8 | |||
Kvartfinale | 23,37 | 5 | Q | ||||
Indledende | 23,35 | 3 | Q | ||||
Lidia Gucheva | Long jump K | Finale | 6,24 | 12 | |||
Kvalifikation | 6,56 | 5 | q | ||||
Vladimir Ivanov | 200 m M | Kvartfinale | 20,96 | 5 | |||
Indledende | 21,28 | 4 | q | ||||
4x100 m M | Finale | 38,99 | 6 | ||||
Indledende | 39,25 | 3 | Q | ||||
Ivo Jantchev | Pole vault M | Kvalifikation | nm | - | |||
Ivailo Karaniotov | 100 m M | Indledende | 10,66 | 4 | |||
4x100 m M | Finale | 38,99 | 6 | ||||
Indledende | 39,25 | 3 | Q | ||||
Nikola Khristov | Shot put M | Kvalifikation | 19,01 | 13 | |||
Binko Kolev | 800 m M | Semifinale | 1.47,3 | 3 | |||
Indledende | 1.48,7 | 3 | Q | ||||
Plamen Krastev | 110 m hurdles M | Semifinale | 13,99 | 6 | |||
Indledende | 13,95 | 3 | Q | ||||
Emilia Kunova | Pentathlon K | Resultat | 4431 | 8 | |||
Atanas Mladenov | High jump M | Kvalifikation | 2,10 | 9 | |||
Ekaterina Nedeva | Long jump K | Kvalifikation | 5,83 | 9 | |||
Stanimir Nenov | 3000 m steeplechase M | Semifinale | 8.50,2 | 12 | |||
Indledende | 8.43,8 | 9 | q | ||||
Liliana Panayotova | 200 m K | Semifinale | 23,07 | 6 | |||
Kvartfinale | 23,29 | 3 | Q | ||||
Indledende | 23,17 | 2 | Q | ||||
4x100 m K | Finale | 42,67 | 4 | ||||
Pavel Pavlov | 200 m M | Kvartfinale | 21,35 | 8 | |||
Indledende | 21,78 | 3 | Q | ||||
4x100 m M | Finale | 38,99 | 6 | ||||
Indledende | 39,25 | 3 | Q | ||||
Maria Petkova | Discus throw K | Finale | 67,90 | ||||
Kvalifikation | 65,02 | 2 | q | ||||
Petar Petrov | 100 m M | Finale | 10,39 | ||||
Semifinale | 10,39 | 1 | Q | ||||
Kvartfinale | 10,13 | 2 | Q | ||||
Indledende | 10,32 | 1 | Q | ||||
200 m M | Kvartfinale | 21,89 | 8 | ||||
Indledende | 21,59 | 3 | Q | ||||
4x100 m M | Finale | 38,99 | 6 | ||||
Indledende | 39,25 | 3 | Q | ||||
Ivanka Petrova | Shot put K | Finale | 18,34 | 11 | |||
Totka Petrova | 1500 m K | Indledende | 4.13,8 | 8 | |||
800 m K | Semifinale | 2.00,0 | 6 | ||||
Indledende | 2.00,6 | 3 | Q | ||||
Sofka Popova | 100 m K | Semifinale | 11,40 | 7 | |||
Kvartfinale | 11,42 | 4 | Q | ||||
Indledende | 11,35 | 1 | Q | ||||
4x100 m K | Finale | 42,67 | 4 | ||||
Zvetanka Ralinska | Javelin throw K | Kvalifikation | dns | - | |||
Maria Schiskova | 100 m K | Semifinale | 11,65 | 7 | |||
Kvartfinale | 11,47 | 5 | q | ||||
Indledende | 11,57 | 3 | Q | ||||
Maria Shishkova | 4x100 m K | Finale | 42,67 | 4 | |||
Nikolina Shtereva | 1500 m K | Indledende | 4.08,3 | 7 | |||
800 m K | Finale | 1.58,71 | 7 | ||||
Semifinale | 1.58,9 | 4 | q | ||||
Indledende | 1.58,9 | 3 | Q | ||||
Rositsa Stamenova | 4x400 m K | Finale | dnf | - | |||
Indledende | 3.28,7 | 2 | Q | ||||
Rossiza Stamenova | 400 m K | Semifinale | 52,96 | 8 | |||
Indledende | 52,71 | 3 | Q | ||||
Stefan Stoikov | Javelin throw M | Finale | 79,04 | 11 | |||
Kvalifikation | 78,74 | 12 | q | ||||
Elena Stoyanova | Shot put K | Finale | 20,22 | 6 | |||
Atanas Tarev | Pole vault M | Kvalifikation | 5,25 | 6 | |||
Antoaneta Todorova | Javelin throw K | Finale | 60,66 | 10 | |||
Kvalifikation | 60,56 | 5 | q | ||||
Ivan Tuparov | Long jump M | Kvalifikation | 7,46 | 16 | |||
Stoev Valcho | Shot put M | Kvalifikation | nm | - | |||
Daniela Valkova | 100 m hurdles K | Semifinale | 13,79 | 6 | |||
Indledende | 13,66 | 5 | Q | ||||
Ivanka Vancheva | Javelin throw K | Finale | 66,38 | 5 | |||
Kvalifikation | 61,16 | 4 | q | ||||
Velko Velev | Discus throw M | Finale | 63,04 | 8 | |||
Kvalifikation | 61,30 | 10 | q | ||||
Verginia Vesselinova | Shot put K | Finale | 20,72 | 5 | |||
Emil Vladimirov | Discus throw M | Finale | 63,18 | 7 | |||
Kvalifikation | 62,50 | 7 | q | ||||
Yordan Yanev | Long jump M | Finale | 8,02 | 8 | |||
Kvalifikation | 7,84 | 9 | q | ||||
Razvigor Yankov | Decathlon M | Resultat | 7624 | 14 | |||
Vesela Yatsinska | 1500 m K | Indledende | 4.04,7 | 6 | |||
* Listen over Bulgarske olympianere i Atletik ved OL i Moskva 1980 er endnu ikke færdiggjort. Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen. | |||||||
Facts om Bulgarien i Atletik ved sommer-OL i Moskva 1980 er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database |