Olympian Database
Olympic Games
Summer Olympics
Paris 2024
Winter Olympics
Milano-Cortina 2026
World Championships
Athletics
Football
Nordic Skiing
Swimming
Lists of Champions
Tennis Majors
Golf Majors
Cycling Grand Tours
Continental Games
Asian Games
European Games
Articles
Olympic Biographies
Olympic Competition Recaps
Olympic Games Recaps
Sports Calendar
2024 Top Sports Event Schedule
Paris 2024 Event Schedule
Home
Nationer
USA
Beijing 2008
Amerikanske medaljer ved OL i Beijing 2008
Facts
Medaljer
Atleter
Sport
Disciplin
Medaljetagere
Guldmedaljer
Atletik
400 m M
USA
LaShawn Merritt
400 m hæk M
USA
Angelo Taylor
4x400 m M
USA
LaShawn Merritt
Regi Witherspoon
Angelo Taylor
Jeremy Wariner
Kerron Clement
David Neville
Tikamp M
USA
Bryan Clay
100 m hæk K
USA
Dawn Harper
4x400 m K
USA
Natasha Hastings
Sanya Richards
Mary Weinberg
Monique Henderson
Allyson Felix
Diskoskast K
USA
Stephanie Brown Trafton
Basketball
Basketball M
USA
Lebron James
Carlos Boozer
Carmelo Anthony
Chris Paul
Dwight Howard
Dwyane Wade
Deron Williams
Jason Kidd
Tayshaun Prince
Chris Bosh
Kobe Bryant
Michael Redd
Basketball K
USA
Seimone Augustus
Katie Smith
Diana Taurasi
Tamika Catchings
Delisha Milton-Jones
Suzanne Bird
Cappie Pondexter
Candace Parker
Sylvia Fowles
Tina Thompson
Lisa Leslie
Kara Lawson
Brydning
Fri stil bantamvægt M
USA
Henry Cejudo
Cykling
Enkeltstart K
USA
Kristin Armstrong
Fægtning
Sabel individuelt K
USA
Mariel Zagunis
Fodbold
Fodbold K
USA
Hope Solo
Stephanie Cox
Lauren Cheney
Rachel Buehler
Angela Hucles
Heather O'Reilly
Lindsay Tarpley
Kate Markgraf
Heather Mitts
Natasha Kaiser
Nicole Barnhart
Tobin Heath
Aly Wagner
Amy Rodriguez
Carli Lloyd
Shannon Boxx
Lori Chalupny
Christie Rampone
Gymnastik
Individuelt K
USA
Nastia Liukin
Bom K
USA
Shawn Johnson
Ridning
Ridebanespringning hold
USA
William Simpson
McLain Ward
Laura Kraut
Elizabeth Madden
Roning
Otter K
USA
Anne Cummins
Anna Goodale
Erin Cafaro
Caryn Davies
Zsuzsanna Francia
Eleanor Logan
Lindsay Shoop
Mary Whipple
Caroline Lind
Sejlsport
Laser K
USA
Anna Tunnicliffe
Skydning
Skeet M
USA
Vincent Hancock
Dobbelttrap M
USA
Walton Glenn Eller
Svømning
200 m fri stil M
USA
Michael Phelps
100 m rygcrawl K
USA
Natalie Coughlin
100 m rygcrawl M
USA
Aaron Peirsol
200 m rygcrawl M
USA
Ryan Lochte
200 m brystsvømning K
USA
Rebecca Soni
100 m butterfly M
USA
Michael Phelps
200 m butterfly M
USA
Michael Phelps
200 m medley M
USA
Michael Phelps
400 m medley M
USA
Michael Phelps
4x100 m fri stil M
USA
Cullen Jones
Jason Lezak
Ben Wildman-Tobriner
Nathan Adrian
Michael Phelps
Garrett Weber-Gale
Matthew Grevers
4x200 m fri stil M
USA
David Walters
Ricky Berens
Ryan Lochte
Michael Phelps
Erik Vendt
Klete Keller
Peter Vanderkaay
4x100 m medley M
USA
Mark Gangloff
Aaron Peirsol
Michael Phelps
Garrett Weber-Gale
Ian Crocker
Brendan Hansen
Matthew Grevers
Jason Lezak
Tennis
Double K
USA
Serena Williams
Venus Williams
Volleyball
Volleyball M
USA
Sean Rooney
Gabriel Gardner
Clayton Stanley
Riley Salmon
William Priddy
David Lee
Scott Touzinsky
Kevin Hansen
Thomas Hoff
Ryan Millar
Richard Lambourne
Lloy Ball
Beachvolley K
USA
Kerri Walsh
Misty May-Treanor
Beachvolley M
USA
Philip Dalhauser
Todd Rogers
Sølvmedaljer
Atletik
200 m M
USA
Shawn Crawford
400 m M
USA
Jeremy Wariner
110 m hæk M
USA
David Payne
400 m hæk M
USA
Kerron Clement
Kuglestød M
USA
Christian Cantwell
200 m K
USA
Allyson Felix
10000 m K
USA
Shalane Flanagan
400 m hæk K
USA
Sheena Tosta
Stangspring K
USA
Jennifer Stuczynski
Syvkamp K
USA
Hyleas Fountain
Cykling
BMX M
USA
Mike Day
Fægtning
Fleuret hold K
USA
Erinn Smart
Emily Cross
Doris Willette
Hanna Thompson
Sabel individuelt K
USA
Sada Jacobson
Sabel hold M
USA
James Williams
Keeth Smart
Jason Rogers
Tim Morehouse
Gymnastik
Individuelt K
USA
Shawn Johnson
Hold K
USA
Nastia Liukin
Bridget Sloan
Samantha Peszek
Shawn Johnson
Alicia Sacramone
Chellsie Memmel
Gulv K
USA
Shawn Johnson
Bom K
USA
Nastia Liukin
Forskudt barre K
USA
Nastia Liukin
Reck M
USA
Jonathan Horton
Ridning
Military individuelt
USA
Gina Miles
Roning
Singlesculler K
USA
Michelle Guerette
Sejlsport
Finnjolle
USA
Zach Bailey
Skydning
Riffel liggende M
USA
Matthew Emmons
Skeet K
USA
Kimberly Rhode
Softball
Softball K
USA
Victoria Galindo
Natasha Watley
Catherine Osterman
Lovieanne Jung
Andrea Duran
Laura Berg
Crystl Bustos
Jennie Finch
Monica Abbott
Caitlin Lowe
Tairia Flowers
Stacey Nuveman
Kelly Kretschman
Lauren Lappin
Jessica Mendoza
Svømning
50 m fri stil K
USA
Dara Torres
400 m fri stil K
USA
Katie Hoff
100 m rygcrawl M
USA
Matthew Grevers
200 m rygcrawl K
USA
Margaret Hoelzer
200 m rygcrawl M
USA
Aaron Peirsol
100 m brystsvømning K
USA
Rebecca Soni
100 m butterfly K
USA
Christine Magnuson
4x100 m fri stil K
USA
Julia Smit
Lacey Nymeyer
Kara Lynn Joyce
Emily Silver
Natalie Coughlin
Dara Torres
4x100 m medley K
USA
Kara Lynn Joyce
Christine Magnuson
Rebecca Soni
Natalie Coughlin
Dara Torres
Elaine Breeden
Megan Jendrick
Margaret Hoelzer
Taekwondo
Fjervægt M
USA
Mark Lopez
Vandpolo
Vandpolo M
USA
Ryan Bailey
Layne Beaubien
Adam Wright
Peter Hudnut
Brandon Brooks
James Krumpholz
Tim Hutten
Tony Azevedo
Rick Merlo
Jeffrey Powers
Peter Varellas
Merrill Moses
Jesse Smith
Vandpolo K
USA
Alison Gregorka
Jessica Steffens
Natalie Golda
Brenda Villa
Moriah van Norman
Heather Petri
Elsie Windes
Elizabeth Armstrong
Patty Cardenas
Lauren Wenger
Brittany Hayes
Jaime Hipp
Kami Craig
Volleyball
Volleyball K
USA
Stacy Sykora
Tayyiba Haneef-Park
Logan Tom
Robyn Ah Mow-Santos
Jennifer Joines
Nicole Davis
Lindsay Berg
Danielle Scott-Arruda
Ogonna Nnamani
Kim Willoughby
Kimberly Glass
Heather Bown
Bronzemedaljer
Atletik
100 m M
USA
Walter Dix
200 m M
USA
Walter Dix
400 m M
USA
David Neville
110 m hæk M
USA
David Oliver
400 m hæk M
USA
Bershawn Jackson
Stangspring M
USA
Derek Miles
400 m K
USA
Sanya Richards
Højdespring K
USA
Chaunte Howard
Baseball
Baseball M
USA
Matt LaPorta
Jayson Nix
Matt Brown
Casey Weathers
Jake Arrieta
Brandon Knight
Brett Anderson
Brian Duensing
Taylor Teagarden
Jeff Stevens
Jason Donald
Mike Hessman
Dexter Fowler
Kevin Jepsen
John Gall
Michael Koplove
Trevor Cahill
Nate Schierholtz
Terry Tiffee
Lou Marson
Brian Barden
Blaine Neal
Jeremy Cummings
Stephen Strasburg
Boksning
Sværvægt M
USA
Deontay Wilder
Brydning
Fri stil mellemvægt K
USA
Randi Miller
Græsk romersk sværvægt M
USA
Adam Wheeler
Cykling
Enkeltstart M
USA
Levi Leipheimer
BMX M
USA
Donny Robinson
BMX K
USA
Jill Kintner
Fægtning
Sabel individuelt K
USA
Becca Ward
Sabel hold K
USA
Sada Jacobson
Becca Ward
Mariel Zagunis
Dagmara Wozniak
Gymnastik
Hold M
USA
Alexander Artemev
Joey Hagerty
Jonathan Horton
Kevin Tan
Justin Spring
Raj Bhavsar
Gulv K
USA
Nastia Liukin
Judo
Mellemvægt K
USA
Ronda Rousey
Ridning
Ridebanespringning individuelt
USA
Elizabeth Madden
Roning
Otter M
USA
Micah Boyd
Beau Hoopman
Bryan Volpenhein
Steven Coppola
Wyatt Allen
Matt Schnobrich
Marcus McElhenney
Josh Inman
Daniel Walsh
Skydning
Luftpistol M
USA
Jason Turner
Trap K
USA
Corey Cogdell
Svømning
100 m fri stil K
USA
Natalie Coughlin
100 m fri stil M
USA
Jason Lezak
200 m fri stil M
USA
Peter Vanderkaay
400 m fri stil M
USA
Larsen Jensen
100 m rygcrawl K
USA
Margaret Hoelzer
200 m medley K
USA
Natalie Coughlin
200 m medley M
USA
Ryan Lochte
400 m medley K
USA
Katie Hoff
400 m medley M
USA
Ryan Lochte
4x200 m fri stil K
USA
Christine Marshall
Allison Schmitt
Natalie Coughlin
Kim Vandenberg
Caroline Burckle
Katie Hoff
Julia Smit
Taekwondo
Fjervægt K
USA
Diana Lopez
Weltervægt M
USA
Steven Lopez
Tennis
Double M
USA
Robert Bryan
Mike Bryan
Informationen om USA ved de olympiske sommerlege ved OL i Beijing 2008 er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy