Olympian Database
Olympic Games
Summer Olympics
Paris 2024
Winter Olympics
Milano-Cortina 2026
World Championships
Athletics
Football
Nordic Skiing
Swimming
Lists of Champions
Tennis Majors
Golf Majors
Cycling Grand Tours
Continental Games
Asian Games
European Games
Articles
Olympic Biographies
Olympic Competition Recaps
Olympic Games Recaps
Sports Calendar
2024 Top Sports Event Schedule
Paris 2024 Event Schedule
Home
Nationer
USA
Athen 2004
Amerikanske medaljer ved OL i Athen 2004
Facts
Medaljer
Atleter
Sport
Disciplin
Medaljetagere
Guldmedaljer
Atletik
100 m M
USA
Justin Gatlin
200 m M
USA
Shawn Crawford
400 m M
USA
Jeremy Wariner
4x400 m M
USA
Derrick Brew
Jeremy Wariner
Andrew Rock
Darold Williamson
Otis Harris
Kelly Willie
Stangspring M
USA
Tim Mack
Længdespring M
USA
Dwight Phillips
Kuglestød M
USA
Adam Nelson
100 m hæk K
USA
Joanna Hayes
4x400 m K
USA
DeeDee Trotter
Crystal Cox
Monique Henderson
Sanya Richards
Moushaumi Robinson
Monique Hennagan
Basketball
Basketball K
USA
Lisa Leslie
Swintayla Cash
Ruth Riley
Shannon Johnson
Diana Taurasi
Tamika Catchings
Suzanne Bird
Dawn Staley
Yolanda Griffith
Sheryl Swoopes
Katie Smith
Tina Thompson
Boksning
Letsværvægt M
USA
Andre Ward
Brydning
Fri stil mellemvægt M
USA
Cael Sanderson
Fægtning
Sabel individuelt K
USA
Mariel Zagunis
Fodbold
Fodbold K
USA
Aly Wagner
Abby Wambach
Heather O'Reilly
Kristine Lilly
Lindsay Tarpley
Julie Foudy
Christie Rampone
Angela Hucles
Hope Solo
Joy Fawcett
Brandi Chastain
Shannon Boxx
Tiffany Roberts
Cindy Parlow
Briana Scurry
Kate Markgraf
Kristin Luckenbill
Mia Hamm
Heather Mitts
Shanon MacMillan
Cat Reddick
Lorrie Fair
Gymnastik
Individuelt K
USA
Carly Patterson
Individuelt M
USA
Paul Hamm
Ridning
Ridebanespringning hold
USA
Chris Kappler
Elizabeth Madden
Peter Wylde
McLain Ward
Roning
Otter M
USA
Joseph Hansen
Jason Read
Wyatt Allen
Peter Cipollone
Matthew Deakin
Chris Ahrens
Bryan Volpenhein
Beau Hoopman
Daniel Beery
Sejlsport
470 M
USA
Kevin Burnham
Paul Foerster
Skydning
Riffel liggende M
USA
Matthew Emmons
Dobbelttrap K
USA
Kimberly Rhode
Softball
Softball K
USA
Lori Harrigan
Lisa Fernandez
Laura Berg
Catherine Osterman
Lovieanne Jung
Kelly Kretschman
Jessica Mendoza
Jenny Topping
Leah Amico
Amanda Freed
Jennie Finch
Tairia Flowers
Stacey Nuveman
Crystl Bustos
Natasha Watley
Svømning
50 m fri stil M
USA
Gary Hall jr.
100 m rygcrawl K
USA
Natalie Coughlin
100 m rygcrawl M
USA
Aaron Peirsol
200 m rygcrawl M
USA
Aaron Peirsol
200 m brystsvømning K
USA
Amanda Beard
100 m butterfly M
USA
Michael Phelps
200 m butterfly M
USA
Michael Phelps
200 m medley M
USA
Michael Phelps
400 m medley M
USA
Michael Phelps
4x200 m fri stil K
USA
Rhiannon Jeffrey
Kaitlin Sandeno
Dana Vollmer
Rachel Komisarz
Carly Piper
Lindsay Benko
Natalie Coughlin
4x200 m fri stil M
USA
Ryan Lochte
Michael Phelps
Daniel Ketchum
Klete Keller
Peter Vanderkaay
Scott Goldblatt
4x100 m medley M
USA
Brendan Hansen
Michael Phelps
Lenny Krayzelburg
Roman Sludnov
Aaron Peirsol
Jason Lezak
Neil Walker
Ian Crocker
Taekwondo
Weltervægt M
USA
Steven Lopez
Volleyball
Beachvolley K
USA
Misty May
Kerri Walsh
Sølvmedaljer
Atletik
200 m M
USA
Bernard Williams
400 m M
USA
Otis Harris
Maraton M
USA
Mebrahtom Keflezighi
110 m hæk M
USA
Terrence Trammell
4x100 m M
USA
Maurice Greene
Justin Gatlin
Darvis Patton
Coby Miller
Shawn Crawford
Højdespring M
USA
Matt Hemingway
Stangspring M
USA
Toby Stevenson
Længdespring M
USA
John Moffitt
Tikamp M
USA
Bryan Clay
100 m K
USA
Lauryn Williams
200 m K
USA
Allyson Felix
Brydning
Fri stil bantamvægt M
USA
Stephen Abas
Fri stil letvægt M
USA
Jamill Kelly
Fri stil mellemvægt K
USA
Sara McMann
Cykling
Enkeltstart K
USA
Deirdre Demet-Barry
Enkeltstart M
USA
Bobby Julich
Gymnastik
Hold K
USA
Courtney McCool
Terin Humphrey
Annia Hatch
Mohini Bhardwaj
Courtney Kupets
Carly Patterson
Hold M
USA
Blaine Wilson
Jason Gatson
Paul Hamm
Guard Young
Brett McClure
Morgan Hamm
Spring på hest K
USA
Annia Hatch
Bom K
USA
Carly Patterson
Forskudt barre K
USA
Terin Humphrey
Reck M
USA
Paul Hamm
Kano & kajak
K1 slalom K
USA
Rebecca Giddens
Ridning
Military individuelt
USA
Kimberley Severson
Ridebanespringning individuelt
USA
Chris Kappler
Roning
Otter K
USA
Megan Dirkmaat
Kate Johnson
Caryn Davies
Laurel Korholz
Alison Cox
Samantha Magee
Mary Whipple
Lianne Nelson
Anna Mickelson
Sejlsport
Tornado
USA
John Lovell
Charles Ogletree
Skydning
Riffel tre positioner M
USA
Michael Anti
Svømning
1500 m fri stil M
USA
Larsen Jensen
100 m brystsvømning M
USA
Brendan Hansen
100 m butterfly M
USA
Ian Crocker
200 m medley K
USA
Amanda Beard
200 m medley M
USA
Ryan Lochte
400 m medley K
USA
Kaitlin Sandeno
400 m medley M
USA
Erik Vendt
4x100 m fri stil K
USA
Colleen Lanne
Lindsay Benko
Natalie Coughlin
Maritza Correia
Amanda Weir
Jennifer Thompson
Kara Lynn Joyce
4x100 m medley K
USA
Amanda Weir
Haley Cope
Amanda Beard
Kara Lynn Joyce
Rachel Komisarz
Tara Kirk
Jennifer Thompson
Natalie Coughlin
Taekwondo
Fjervægt K
USA
Nia Abdallah
Tennis
Single M
USA
Mardy Fish
Bronzemedaljer
Atletik
100 m M
USA
Maurice Greene
200 m M
USA
Justin Gatlin
400 m M
USA
Derrick Brew
Maraton K
USA
Deena Kastor
100 m hæk K
USA
Melissa Morrison
Basketball
Basketball M
USA
Carmelo Anthony
Lebron James
Lamar Odom
Amare Stoudemire
Emeka Okafor
Allen Iverson
Dwyane Wade
Carlos Boozer
Richard Jefferson
Timothy Duncan
Shawn Marion
Stephon Marbury
Boksning
Mellemvægt M
USA
Andre Dirrell
Brydning
Fri stil fluevægt K
USA
Patricia Miranda
Græsk romersk supersværvægt M
USA
Rulon Gardner
Fægtning
Sabel individuelt K
USA
Sada Jacobson
Gymnastik
Forskudt barre K
USA
Courtney Kupets
Judo
Letvægt M
USA
James Pedro
Ridning
Dressur hold
USA
Lisa Wilcox
Robert Dover
Guenther Seidel
Debbie McDonald
Military hold
USA
Julie Richards
Amy Tryon
Darren Chiacchia
Kimberley Severson
John Williams
Svømning
100 m fri stil K
USA
Natalie Coughlin
200 m fri stil M
USA
Michael Phelps
400 m fri stil K
USA
Kaitlin Sandeno
400 m fri stil M
USA
Klete Keller
800 m fri stil K
USA
Diana Munz
200 m brystsvømning M
USA
Brendan Hansen
4x100 m fri stil M
USA
Gabe Woodward
Gary Hall jr.
Michael Phelps
Nathaniel Dusing
Neil Walker
Ian Crocker
Jason Lezak
Synkronsvømning
Duet K
USA
Anna Kozlova
Alison Bartosik
Hold K
USA
Anna Kozlova
Kendra Zanotto
Erin Dobratz
Lauren McFall
Stephanie Nesbitt
Rebecca Jasontek
Sara Lowe
Tamara Crow
Alison Bartosik
Triatlon
Individuelt K
USA
Susan Williams
Vandpolo
Vandpolo K
USA
Robin Beauregard
Kelly Rulon
Ellen Estes
Jacqueline Frank
Brenda Villa
Thalia Munro
Amber Stachowski
Heather Moody
Margaret Dingeldein
Ericka Lorenz
Natalie Golda
Heather Petri
Nicolle Payne
Volleyball
Beachvolley K
USA
Elaine Youngs
Holly McPeak
Informationen om USA ved de olympiske sommerlege ved OL i Athen 2004 er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy