Amerikanske deltagere ved OL i Seoul 1988 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | USA | Jay Barrs | |||
Darrell Pace | |||||
Richard McKinney | |||||
Individuelt K | USA | Debra Ochs | |||
Melanie Skillman | |||||
Denise Parker | |||||
Hold M | USA | Darrell Pace | |||
Jay Barrs | |||||
Richard McKinney | |||||
Hold K | USA | Denise Parker | |||
Melanie Skillman | |||||
Debra Ochs | |||||
Atletik | |||||
100 m M | USA | Dennis Mitchell | |||
Carl Lewis | |||||
Calvin Smith | |||||
200 m M | USA | Roy Martin | |||
Carl Lewis | |||||
Joe DeLoach | |||||
400 m M | USA | Danny Everett | |||
Harry Reynolds | |||||
Steven Lewis | |||||
800 m M | USA | Johnny Gray | |||
Tracy Baskin | |||||
Mark Everett | |||||
1500 m M | USA | Mark Deady | |||
Jeff Atkinson | |||||
Steve Scott | |||||
5000 m M | USA | Doug Padilla | |||
Sydney Maree | |||||
Terry Brahm | |||||
10000 m M | USA | Bruce Bickford | |||
Pat Porter | |||||
Steven Plasencia | |||||
Maraton M | USA | Mark Conover | |||
Peter Pfitzinger | |||||
Ed Eyestone | |||||
110 m hæk M | USA | Arthur Blake | |||
Anthony Campbell | |||||
Roger Kingdom | |||||
400 m hæk M | USA | Edwin Moses | |||
Andre Phillips | |||||
Kevin Young | |||||
3000 m forhindringsløb M | USA | Henry Marsh | |||
Brian Diemer | |||||
Brian Abshire | |||||
4x100 m M | USA | Albert Robinson | |||
Dennis Mitchell | |||||
Lee McNeill | |||||
Calvin Smith | |||||
4x400 m M | USA | Kevin Robinzine | |||
Antonio McKay | |||||
Harry Reynolds | |||||
Lee McNeill | |||||
Calvin Smith | |||||
Steven Lewis | |||||
Andrew Valmon | |||||
Danny Everett | |||||
Albert Robinson | |||||
Dennis Mitchell | |||||
20 km kapgang M | USA | Timothy Lewis | |||
Jim Heiring | |||||
Gary Morgan | |||||
50 km kapgang M | USA | Carl Schueler | |||
Marco Evoniuk | |||||
Andrew Kaestner | |||||
Højdespring M | USA | Hollis Conway | |||
Brian Stanton | |||||
Jim Howard | |||||
Stangspring M | USA | Billy Olson | |||
Earl Bell | |||||
Kory Tarpenning | |||||
Længdespring M | USA | Carl Lewis | |||
Larry Myricks | |||||
Mike Powell | |||||
Trespring M | USA | Robert Cannon | |||
Willie Banks | |||||
Charles Simpkins | |||||
Kuglestød M | USA | Gregg Tafralis | |||
James Doehring | |||||
Randy Barnes | |||||
Diskoskast M | USA | Randall Heisler | |||
Mike Buncic | |||||
Mac Wilkins | |||||
Hammerkast M | USA | Kenneth Flax | |||
Jud Logan | |||||
Lance Deal | |||||
Spydkast M | USA | Brian Crouser | |||
Tom Petranoff | |||||
Dave Stephens | |||||
Tikamp M | USA | Timothy Bright | |||
David Johnson | |||||
Gary Kinder | |||||
100 m K | USA | Florence Griffith Joyner | |||
Evelyn Ashford | |||||
Gwen Torrence | |||||
200 m K | USA | Pamela Marshall | |||
Florence Griffith Joyner | |||||
Gwen Torrence | |||||
400 m K | USA | Denean Howard | |||
Diane Dixon | |||||
Valerie Briscoe-Hooks | |||||
800 m K | USA | Delisa Floyd | |||
Kim Gallagher | |||||
Joetta Clark | |||||
1500 m K | USA | Mary Decker-Slaney | |||
Regina Jacobs | |||||
Kim Gallagher | |||||
3000 m K | USA | Mary Decker-Slaney | |||
Vicki Huber | |||||
Patty Sue Plumer | |||||
10000 m K | USA | Lynn Jennings | |||
Lynn Nelson | |||||
Frances Larrieu-Smith | |||||
Maraton K | USA | Margaret Groos | |||
Cathy O'Brien | |||||
Nancy Ditz | |||||
100 m hæk K | USA | LaVonna Martin | |||
Jackie Humphrey | |||||
Gail Devers | |||||
400 m hæk K | USA | Schowonda Williams | |||
LaTanya Sheffield | |||||
Leslie Maxie | |||||
4x100 m K | USA | Evelyn Ashford | |||
Sheila Echols | |||||
Florence Griffith Joyner | |||||
Dannette Young | |||||
Alice Brown | |||||
4x400 m K | USA | Valerie Briscoe-Hooks | |||
Lillie Leatherwood | |||||
Diane Dixon | |||||
Sherri Howard | |||||
Florence Griffith Joyner | |||||
Denean Howard | |||||
Højdespring K | USA | Coleen Sommer | |||
Trish King | |||||
Louise Ritter | |||||
Længdespring K | USA | Carol Lewis | |||
Sheila Echols | |||||
Jackie Joyner-Kersee | |||||
Kuglestød K | USA | Bonnie Dasse | |||
Ramona Pagel | |||||
Connie Price | |||||
Diskoskast K | USA | Ramona Pagel | |||
Carol Cady | |||||
Connie Price | |||||
Spydkast K | USA | Lynda Sutfin | |||
Karin Smith | |||||
Donna Mayhew | |||||
Syvkamp K | USA | Jackie Joyner-Kersee | |||
Wendy Brown | |||||
Cindy Greiner | |||||
Basketball | |||||
Basketball M | USA | Hersey Hawkins | |||
Herman Reid | |||||
Charles D. Smith | |||||
Daniel Majerle | |||||
Willie Anderson | |||||
Jeffrey Grayer | |||||
Vernell Coles | |||||
Mitchell Richmond | |||||
David Robinson | |||||
Danny Manning | |||||
Stacey Augmon | |||||
Charles E. Smith | |||||
Basketball K | USA | Bridgette Gordon | |||
Cynthia Brown | |||||
Anne Donovan | |||||
Suzanne McConnell | |||||
Katrina McClain | |||||
Jennifer Gillom | |||||
Teresa Weatherspoon | |||||
Victoria Bullett | |||||
Mary Ethridge | |||||
Teresa Edwards | |||||
Cynthia Cooper | |||||
Andrea Lloyd | |||||
Boksning | |||||
Letfluevægt M | USA | Michael Carbajal | |||
Fluevægt M | USA | Arthur Johnson | |||
Bantamvægt M | USA | Kennedy McKinney | |||
Fjervægt M | USA | Kelcie Banks | |||
Letvægt M | USA | Romallis Ellis | |||
Letweltervægt M | USA | Todd Foster | |||
Weltervægt M | USA | Kenneth Gould | |||
Letmellemvægt M | USA | Roy Jones | |||
Mellemvægt M | USA | Anthony Hembrick | |||
Letsværvægt M | USA | Andrew Maynard | |||
Sværvægt M | USA | Raymond Mercer | |||
Supersværvægt M | USA | Riddick Bowe | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | USA | Traci Phillips | |||
K1 500 m M | USA | Michael Herbert | |||
K2 500 m K | USA | Sheila Conover | |||
Cathy Marino-Geers | |||||
K2 500 m M | USA | Terry White | |||
Olney Kent | |||||
K4 500 m K | USA | Shirley Dery | |||
Traci Phillips | |||||
Cathy Marino-Geers | |||||
Sheila Conover | |||||
K1 1000 m M | USA | Gregory Barton | |||
K2 1000 m M | USA | Norman Bellingham | |||
Gregory Barton | |||||
K4 1000 m M | USA | Michael Harbold | |||
Olney Kent | |||||
Carl White | |||||
Curt Bader | |||||
C1 500 m M | USA | James Terrell | |||
C2 500 m M | USA | Rod McLain | |||
Bruce Merritt | |||||
C1 1000 m M | USA | Bruce Merritt | |||
C2 1000 m M | USA | Ronald Urick | |||
Gregory Steward | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb K | USA | Sally Zack | |||
Bunki Bankaitis Davis | |||||
Inga Benedict | |||||
Landevejsløb M | USA | Robert Mionske | |||
Craig Schommer | |||||
Scott McKinlay | |||||
Landevejsløb hold M | USA | Norm Alvis | |||
Andy Paulin | |||||
James Copeland | |||||
Tony Palmer | |||||
Holdforfølgelse M | USA | Michael McCarthy | |||
Leonard Nitz | |||||
David Lettieri | |||||
Carl Sundquist | |||||
Pointsløb M | USA | Francisco Andreu | |||
1000 m på tid M | USA | Robert Livingston | |||
Sprint K | USA | Connie Young | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | USA | Mark Bradshaw | |||
Greg Louganis | |||||
3 m spring K | USA | Wendy Lucero | |||
Kelly McCormick | |||||
Tårnspring M | USA | Patrick Jeffrey | |||
Greg Louganis | |||||
Tårnspring K | USA | Wendy Williams | |||
Michele Mitchell | |||||
Ridning | |||||
Military individuelt | USA | Phyllis Dawson | |||
Ridebanespringning individuelt | USA | Greg Best | |||
Anne Kursinski | |||||
Joe Fargis | |||||
Ridebanespringning hold | USA | Lisa Jacquin | |||
Greg Best | |||||
Joe Fargis | |||||
Anne Kursinski | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | USA | Sharon Monplaisir | |||
Mary O'Neill | |||||
Caitlin Bilodeaux | |||||
Sabel individuelt M | USA | Peter Westbrook | |||
Mike Lofton | |||||
Steve Mormando | |||||
Fodbold | |||||
Fodbold M | USA | Paul Caligiuri | |||
Kevin Crow | |||||
John Doyle | |||||
Brian Bliss | |||||
Jeff Duback | |||||
Steve Trittschuh | |||||
David Vanole | |||||
Desmond Armstrong | |||||
Bruce Murray | |||||
Tab Ramos | |||||
John Stollmeyer | |||||
John Harkes | |||||
Paul Krumpe | |||||
Eric Eichmann | |||||
Peter Vermes | |||||
Brent Goulet | |||||
Rick Davis | |||||
Jim Gabarra | |||||
Frank Klopas | |||||
Mike Windischmann | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | USA | Melissa Marlowe | |||
Chelle Stack | |||||
Hope Spivey | |||||
Kelly Garrison-Steves | |||||
Brandy Johnson | |||||
Phoebe Mills | |||||
Individuelt M | USA | Charles Lakes | |||
Lance Ringnald | |||||
Dominick Minicucci | |||||
Kevin Davis | |||||
Scott Johnson | |||||
Wes Suter | |||||
Hold K | USA | Phoebe Mills | |||
Melissa Marlowe | |||||
Theresa Spivey | |||||
Brandy Johnson | |||||
Chelle Stack | |||||
Kelly Garrison-Steves | |||||
Hold M | USA | Charles Lakes | |||
Kevin Davis | |||||
Dominick Minicucci | |||||
Lance Ringnald | |||||
Kenneth Suter | |||||
Scott Johnson | |||||
Gulv K | USA | Kelly Garrison-Steves | |||
Brandy Johnson | |||||
Phoebe Mills | |||||
Hope Spivey | |||||
Melissa Marlowe | |||||
Chelle Stack | |||||
Spring på hest K | USA | Brandy Johnson | |||
Phoebe Mills | |||||
Hope Spivey | |||||
Melissa Marlowe | |||||
Chelle Stack | |||||
Kelly Garrison-Steves | |||||
Bom K | USA | Chelle Stack | |||
Hope Spivey | |||||
Kelly Garrison-Steves | |||||
Brandy Johnson | |||||
Phoebe Mills | |||||
Melissa Marlowe | |||||
Forskudt barre K | USA | Hope Spivey | |||
Kelly Garrison-Steves | |||||
Brandy Johnson | |||||
Phoebe Mills | |||||
Melissa Marlowe | |||||
Chelle Stack | |||||
Gulv M | USA | Scott Johnson | |||
Wes Suter | |||||
Charles Lakes | |||||
Lance Ringnald | |||||
Kevin Davis | |||||
Dominick Minicucci | |||||
Spring på hest M | USA | Scott Johnson | |||
Wes Suter | |||||
Charles Lakes | |||||
Lance Ringnald | |||||
Kevin Davis | |||||
Dominick Minicucci | |||||
Bensving M | USA | Scott Johnson | |||
Wes Suter | |||||
Charles Lakes | |||||
Lance Ringnald | |||||
Kevin Davis | |||||
Dominick Minicucci | |||||
Ringe M | USA | Scott Johnson | |||
Wes Suter | |||||
Charles Lakes | |||||
Lance Ringnald | |||||
Kevin Davis | |||||
Dominick Minicucci | |||||
Barre M | USA | Lance Ringnald | |||
Kevin Davis | |||||
Dominick Minicucci | |||||
Scott Johnson | |||||
Wes Suter | |||||
Charles Lakes | |||||
Reck M | USA | Scott Johnson | |||
Wes Suter | |||||
Charles Lakes | |||||
Lance Ringnald | |||||
Kevin Davis | |||||
Dominick Minicucci | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | USA | Diane Simpson | |||
Michelle Berube | |||||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt M | USA | Kevin Asano | |||
Halv-letvægt M | USA | Joseph Marchal | |||
Letvægt M | USA | Michael Swain | |||
Halv-sværvægt M | USA | Robert Berland | |||
Sværvægt M | USA | Steven Cohen | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | USA | Michael Gostigan | |||
Robert Stull | |||||
Robert Nieman | |||||
Hold M | USA | Robert Stull | |||
Robert Nieman | |||||
Michael Gostigan | |||||
Roning | |||||
Singlesculler K | USA | Anne Marden | |||
Singlesculler M | USA | Andrew Sudduth | |||
Dobbeltsculler K | USA | Monica Havelka | |||
Cathleen Thaxton-Tippett | |||||
Dobbeltsculler M | USA | Kevin Still | |||
Glen Florio | |||||
Toer uden styrmand K | USA | Barbara Kirch | |||
Mara Keggi | |||||
Toer uden styrmand M | USA | Edward Ives | |||
Kurt Bausback | |||||
Toer med styrmand M | USA | Robert Espeseth | |||
Jonathan Fish | |||||
Daniel Lyons | |||||
Dobbeltfirer uden styrmand K | USA | Ann Martin | |||
Angie Herron | |||||
Jeannie Marshall | |||||
Sherry Cassuto | |||||
Dobbeltfirer M | USA | Charles Altekruese | |||
John Strotbeck | |||||
John Frackelton | |||||
Greg Montesi | |||||
Firer med styrmand K | USA | Elizabeth Bradley | |||
Jennifer Corbet | |||||
Kimbery Santiago | |||||
Sarah Gengler | |||||
Cynthia Eckert | |||||
Firer uden styrmand M | USA | Thomas Bohrer | |||
Richard Kennelly | |||||
Raoul Rodriguez | |||||
David Krmpotich | |||||
Firer med styrmand M | USA | Mark Zembsch | |||
Christopher Huntington | |||||
John Walters | |||||
John Terwilliger | |||||
Thomas Darling | |||||
Otter K | USA | Anna Seaton | |||
Stephanie Maxwell | |||||
Margaret Mallery | |||||
Juliet Thompson | |||||
Alison Townley | |||||
Elizabeth Beard | |||||
Susan Broome | |||||
Christine Campbell | |||||
Abigail Peck | |||||
Otter M | USA | John Pescatore | |||
Peter Nordell | |||||
Ted Patton | |||||
Jeffrey McLaughlin | |||||
Seth Bauer | |||||
Doug Burden | |||||
John Rusher | |||||
Michael Teti | |||||
Jonathan Smith | |||||
Sejlsport | |||||
Soling | USA | Robert Billingham | |||
John Kostecki | |||||
William Baylis | |||||
Star | USA | Hal Haenel | |||
Mark Reynolds | |||||
Tornado | USA | Patrick Muglia | |||
James Melvin | |||||
470 K | USA | Lynne Jewell | |||
Allison Jolly | |||||
470 M | USA | John Shadden | |||
Charlie McKee | |||||
Finnjolle M | USA | Brian Ledbetter | |||
Flying Dutchman | USA | Paul Foerster | |||
Andrew Goldman | |||||
Windsurfer M | USA | Michael Gebhardt | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | USA | Daniel Durben | |||
Glenn Dubis | |||||
Riffel tre positioner K | USA | Launi Meili | |||
Wanda Jewell | |||||
Riffel liggende M | USA | Webster Wright | |||
Glenn Dubis | |||||
Luftriffel M | USA | Roderick Fitz-Randolph | |||
Robert Foth | |||||
Luftriffel K | USA | Deena Wigger | |||
Launi Meili | |||||
Bevægeligt mål M | USA | Scott Swinney | |||
Todd Bensley | |||||
Sportspistol K | USA | Kimberly Dyer | |||
Ruby Fox | |||||
Fri pistol M | USA | Darius Young | |||
Donald Nygord | |||||
Silhuetpistol M | USA | John McNally | |||
Rojelio Arredondo | |||||
Luftpistol K | USA | Kimberly Dyer | |||
Ruby Fox | |||||
Luftpistol M | USA | Erich Buljung | |||
Donald Nygord | |||||
Trap | USA | Brian Ballard | |||
George Haas III | |||||
Daniel Carlisle | |||||
Skeet | USA | Daniel Carlisle | |||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | USA | Leigh Ann Fetter | |||
Jill Sterkel | |||||
50 m fri stil M | USA | Tom Jaeger | |||
Matt Biondi | |||||
100 m fri stil K | USA | Mitzi Kremer | |||
Dara Torres | |||||
100 m fri stil M | USA | Christopher Jacobs | |||
Matt Biondi | |||||
200 m fri stil K | USA | Mary Wayte | |||
Mitzi Kremer | |||||
200 m fri stil M | USA | Troy Dalbey | |||
Matt Biondi | |||||
400 m fri stil K | USA | Tami Bruce | |||
Janet Evans | |||||
400 m fri stil M | USA | Daniel Jorgensen | |||
Matt Cetlinski | |||||
800 m fri stil K | USA | Tami Bruce | |||
Janet Evans | |||||
1500 m fri stil M | USA | Matt Cetlinski | |||
Lars Jorgensen | |||||
100 m rygcrawl K | USA | Beth Barr | |||
Betsy Mitchell | |||||
100 m rygcrawl M | USA | David Berkoff | |||
Jay Mortenson | |||||
200 m rygcrawl K | USA | Beth Barr | |||
Andrea Hayes | |||||
200 m rygcrawl M | USA | Steve Bigelow | |||
Daniel Veatch | |||||
100 m brystsvømning K | USA | Tracey McFarlane | |||
Susan Johnson | |||||
100 m brystsvømning M | USA | Richard Schroeder | |||
Daniel Watters | |||||
200 m brystsvømning K | USA | Tracey McFarlane | |||
Susan Rapp | |||||
200 m brystsvømning M | USA | Mike Barrowman | |||
Kirk Stackle | |||||
100 m butterfly K | USA | Janel Jorgensen | |||
Mary T. Meagher | |||||
100 m butterfly M | USA | Jay Mortensen | |||
Matt Biondi | |||||
200 m butterfly K | USA | Mary T. Meagher | |||
Trina Radke | |||||
200 m butterfly M | USA | Melvin Stewart | |||
Mark Dean | |||||
200 m medley K | USA | Mary Wayte | |||
Whitney Hedgepeth | |||||
200 m medley M | USA | William Stapleton | |||
David Wharton | |||||
400 m medley K | USA | Erika Hansen | |||
Janet Evans | |||||
400 m medley M | USA | David Wharton | |||
Jeffrey Kostoff | |||||
4x100 m fri stil K | USA | Mary Wayte | |||
Mitzi Kremer | |||||
Jill Sterkel | |||||
Laura Walker | |||||
Dara Torres | |||||
Kathryn Paige Zemina | |||||
4x100 m fri stil M | USA | Brent Lang | |||
Matt Biondi | |||||
Troy Dalbey | |||||
Doug Gjertsen | |||||
Shaun Jordan | |||||
Christopher Jacobs | |||||
Tom Jaeger | |||||
4x200 m fri stil M | USA | Doug Gjertsen | |||
Craig Oppel | |||||
Matt Cetlinski | |||||
Matt Biondi | |||||
Daniel Jorgensen | |||||
Troy Dalbey | |||||
4x100 m medley K | USA | Beth Barr | |||
Dara Torres | |||||
Janel Jorgensen | |||||
Mary Wayte | |||||
Mary T. Meagher | |||||
Betsy Mitchell | |||||
Tracey McFarlane | |||||
4x100 m medley M | USA | Richard Schroeder | |||
Jay Mortensen | |||||
Tom Jaeger | |||||
Jay Mortenson | |||||
David Berkoff | |||||
Matt Biondi | |||||
Synkronsvømning | |||||
Solo K | USA | Sarah Josephson | |||
Karen Josephson | |||||
Tracie Ruiz-Conforto | |||||
Duet K | USA | Sarah Josephson | |||
Karen Josephson | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt K | USA | Diana Gee | |||
Insook Bhushan | |||||
Tennis | |||||
Single M | USA | Tim Mayotte | |||
Brad Gilbert | |||||
Double M | USA | Kenneth Flach | |||
Robert Seguso | |||||
Single K | USA | Pam Shriver | |||
Zina Garrison | |||||
Double K | USA | Zina Garrison | |||
Pam Shriver | |||||
Volleyball | |||||
Volleyball M | USA | Karch Kiraly | |||
Ricci Luyties | |||||
Douglas Partie | |||||
John Root | |||||
Craig Buck | |||||
Jeffery Stork | |||||
David Saunders | |||||
Scott Fortune | |||||
Robert Ctvrtlik | |||||
Troy Tanner | |||||
Stephen Timmons | |||||
Eric Sato | |||||
Vandpolo | |||||
Vandpolo M | USA | Douglas Kimball | |||
James Bergeson | |||||
Terry Schroeder | |||||
Jeffrey Campbell | |||||
Craig Wilson | |||||
Craig Klass | |||||
Christopher Duplanty | |||||
George Campbell | |||||
Jody Campbell | |||||
Kevin Robertson | |||||
Michael Evans | |||||
Gregory Boyer | |||||
Alan Mouchawar | |||||
Vægtløftning | |||||
Letvægt M | USA | Michael Jacques | |||
Mellemvægt M | USA | Roberto Umutia | |||
Letsværvægt M | USA | Curt White | |||
Derrick Crass | |||||
Mellemsværvægt M | USA | Brett Brian | |||
Arnold Kritsky | |||||
Sværvægt M | USA | Jeff Michels | |||
Rich Schutz | |||||
Supersværvægt M | USA | Mario Martinez | |||
John Bergman | |||||
Brydning | |||||
Fri stil letfluevægt M | USA | Tim Vanni | |||
Fri stil fjervægt M | USA | John Smith | |||
Fri stil letvægt M | USA | Nate Carr | |||
Fri stil weltervægt M | USA | Kenneth Monday | |||
Fri stil mellemvægt M | USA | Mark Schultz | |||
Fri stil letsværvægt M | USA | James Scherr | |||
Fri stil sværvægt M | USA | William Scherr | |||
Fri stil supersværvægt M | USA | Bruce Baumgartner | |||
Græsk romersk letfluevægt M | USA | Mark Fuller | |||
Græsk romersk bantamvægt M | USA | Anthony Amado | |||
Græsk romersk fjervægt M | USA | Isaac Anderson | |||
Græsk romersk weltervægt M | USA | David Butler | |||
Græsk romersk mellemvægt M | USA | John Morgan | |||
Græsk romersk sværvægt M | USA | Dennis Kozlowski | |||
Græsk romersk supersværvægt M | USA | Duane Kozlowski | |||
* Listen ovenfor over Amerikanske deltagere ved OL i 1988 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Amerikanske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Seoul 1988 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||